Massale uitbraak maoïsten in India Aanval Turkije op Koerden Buitenland 'Proces tegen Bouterse is een bende' Ik Rebellen overmeesteren cipiers, driehonderd gevangenen ontsnapt. Advocaat denkt dat zaak Decembermoorden vandaag al strandt. Katholieke priester neergestoken in Izmir Belgen betogen tegen dalende koopkracht Treinreizigers Italië nacht lang in de kou 'Oudste mens' (116) in Oekraïne overleden Iraanse politie sluit 24 cafés Netwerk pedofielen opgerold in Spanje Terreurverdachte ontsnapt in Pakistan Harnas viert verjaardag RAIPUR - Zeker driehonderd gevan genen zijn gisteren ontsnapt uit een gevangenis in de Indiase deel staat Chhattisgarh. Circa veertig maoïstische rebellen ontvluchtten hun cellen, namen wapens ter hand en overmeesterden hun be wakers om anderen te bevrijden. „Het incident komt voor ons heel onverwacht maar lijkt goed ge pland te zijn", aldus een politie woordvoerder. Bronnen van bin nen de gevangenismuren zeggen dat de uitbraak niet mogelijk was geweest zonder medeweten van bewakers. Chhattisgarh is een bolwerk van de rebellen die in zeker dertien van de 29 Indiase deelstaten actief zijn, vooral in het midden en zui den. Ze zeggen te vechten voor de in de steek gelaten stammen en landloze boeren. De veertig jaar durende strijd van de maoïsten, die de leer van de voormalige Chi nese leider Mao Zedong willen vol gen, eiste al tienduizenden levens. Vorig jaar omschreef premier Man- mohan Singh de maoïsten als de grootste bedreiging voor de inter ne veiligheid van India. De rebel len willen een communistische heilstaat met rechten voor de land lozen en afschaffing van het kas tenstelsel. ANKARA - Vanuit Turkse gevechts vliegtuigen is gistermorgen op re bellen en niet op burgerdoelen in Noord-Irak geschoten, stelde de Turkse minister van Buitenlandse Zaken Ali Babacan. Volgens een Iraakse functionaris daarentegen is bij aanvallen op tien Koerdische dorpen een vrouw om het leven gekomen en vielen er twee gewon den. Hij erkende dat er rebellenba- ses in de regio zijn, maar zei dat die ver verwijderd zijn van de ge troffen dorpen. „De dorpelingen zijn nu bang en verschuilen zich in nabijgelegen grotten. Ze zijn al les kwijtgeraakt." De Turkse strijdkrachten bena drukken dat de artilleriebeschietin gen en luchtaanvallen met vijftig gevechtsvliegtuigen enkel gericht zijn op de rebellen van de PKK. De Turkse vice-premier Cemil Ci- cek riep de PKK op zich over te ge ven. Turkije blijft zo nodig opera ties uitvoeren tegen PKK-bases in Irak, zei hij. De PKK streeft naar een eigen staat voor Turkse Koer den en pleegt aanslagen in Turkije vanuit bases in Noord-Irak. De VS dringen er bij Turkije op aan geen grote militaire acties in Irak te ondernemen. Tevens infor meren ze Turkije over de plaatsen waar de rebellen verblijven. PZC Maandag 17 december 2007 9 CAZA-STAD - De Palestijnse beweging Harnas viert zaterdag in Gaza-stad haar 20-jarig bestaan. Zeker 150.000 mensen verzamelden zich zater dag in het centrum. Harnas trok in juni met ge weld alle macht in Gaza naar zich toe. Op de Wes telijke Jordaanoever, bestuurd door de Palestijnse Autoriteit van president Abbas, mocht de verjaar dag niet gevierd worden van de Palestijnse Auto riteit. foto Emilio Morenatti/AP door Patrick Meershoek PARAMARIBO - In het kantoor van Irwin Kanhai staan twee stoelen tegen elkaar met daarop twaalf mappen met ruim honderd verkla ringen van getuigen en verdach ten. De advocaat van Desi Bouter se heeft ze allemaal doorgenomen, maar verwacht niet dat het tot een inhoudelijke behandeling van de zaak zal komen. „Ik kan die ordners wel verbran den. Justitie heeft er een vreselijke bende van gemaakt. Ongelooflijk, wat een klerezooi. En dat na drie DE ZAAK BOUTERSE jaar voorbereiding. Als ik de baas zou zijn van het openbaar ministe rie, zou ik onmiddellijk een paar mensen ontslaan." De krijgsraad doet vandaag uit spraak over het verweer van Kan hai waarin hij stelt dat de militaire rechtbank Bouterse niet mag be rechten, omdat de legerleider in de jaren tachtig gezagsdrager was. Om dezelfde reden hebben drie oud-ministers onder de verdach ten te horen gekregen dat zij niet voor de krijgsraad hoeven te ver schijnen, maar pas op een later tijdstip voor de kantonrechter. Kanhai verklapt dat hij de zitting van vandaag zal gebruiken om de ze losse draad verder uit te trekken tot het hele breiwerk uiteenvalt. „Ik zal de krijgsraad wijzen op het 'Justitie heeft er een vreselijke bende van gemaakt' gelijkheidsbeginsel. Wat voor een oud-minister geldt, moet ook gel den voor de leider van het land." Als advocaat is Kanhai tevreden. „Ik heb het gevoel dat ik de eerste slag in mijn voordeel heb beslist. Als mijn verweer niets voorstelde, had de voorzitter het meteen van tafel geveegd. Maar als lid van deze gemeenschap ben ik helemaal niet blij. De kans is groot dat we nu nooit te weten zullen komen wat er in Fort Zeelandia is gebeurd. Dat is een drama voor Suriname." Kanhai is lid van de Progressieve Arbeiders- en Landbouwers Unie, een linkse splinterpartij die na de coup van 1980 aanschoof bij het militaire regime van Bouterse. Oud-partijprominenten Winston Caldeira, Iwan Krolis en Errol Ali- bux maken deel uit van de groep mannen die voor de krijgsraad dient te verschijnen. IZMIR - Een katholieke priester is gisteren in de Turkse havenstad Iz mir neergestoken. De geestelijke, de Italiaan Adriano Franchini, is naar het ziekenhuis gebracht voor een operatie. De aanval op Franchi ni is de laatste in een reeks mishan delingen van christenen in Tur kije. Franchini werd in de maag ge stoken, maar verkeert niet in le vensgevaar. Hij leidt een parochie in de buurt van Izmir. BRUSSEL - In Brussel hebben zater dag ongeveer twintigduizend men sen betoogd tegen de stijgende prij zen en de dalende koopkracht. Ze riepen de politici op zich bezig te houden met de problemen van de mensen. België zit al meer dan een half jaar zonder echte regering sinds de verkiezingen van 10 juni. Sindsdien zijn de politieke par tijen er niet in geslaagd een nieu we regering te formeren. ROME - In Italië circa 450 passa giers een nacht bij temperaturen rond het vriespunt doorgebracht in een koude trein. Die viel door een defect stil in de buurt van Na pels De trein uit Lecce liep giste ren om 7.15 uur in Rome binnen, bijna elf uur te laat. De passagiers krijgen de prijs van hun kaartje te rug. Een consumentenorganisatie eist per persoon een schadevergoe ding van vijfhonderd euro. Rashid Rauf. foto EPA KIEV - In Oekraïne is 'de oudste mens' ter wereld, Grigori Nestor, op 116-jarige leeftijd overleden. Hoewel het Guinness Book of Re cords Nestor officieel niet erkent als de oudste man ter wereld, was hij volgens velen wel degelijk de oudste nog in leven zijn de mens. Volgens kerkelijke documenten en zijn persoonsbewijs is Grigori op 15 maart 1891 geboren. TEHERAN - De Iraanse politie heeft dit weekeinde in één etmaal 24 in ternet- en gewone cafés gesloten en 23 mensen gearresteerd. De ar restaties maken deel uit van een campagne tegen immoreel gedrag; computerspelletjes, 'obscene' fo to's en de aanwezigheid van vrou wen die niet goed waren gekleed. De politie gaf 170 café-eigenaars een waarschuwing. MADRID - De Spaanse politie heeft 63 pedofielen gearresteerd die op internet actief waren. Ze zouden op grote schaal kinderporno heb ben uitgewisseld. Producenten, dis tributeurs en klanten zijn opge pakt en kinderporno is in beslag genomen. In het onderzoek is sa mengewerkt met de VS en Nieuw-Zeeland. In juli zijn in Spanje 66 verdachten opgepakt. ISLAMABAD - Een Brit die in Paki stan vastzat op verdenking dat hij vliegtuigen boven de Atlantische Oceaan wilde opblazen, is zater dag ontsnapt. Rashid Rauf wist zich te ontdoen van zijn hand boeien op de terugweg van de rechtbank naar de gevangenis. De Britse regering ontkende eerder dat Rauf zal worden uitgeleverd via een geheime overeenkomst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9