Buitenland Palestijnen hopen op 3,8 miljard Machtsstrijd ANC splijt Zuid-Afrika Britten dragen Basra over aan leger Irak Hillary begint 'm te knijpen in campagne Blair verdient vermogen aan toespraken Donors willen dat regering Fayyad werk maakt van veiligheid. President Mbeki en vice-president Zuma willen partij leiden. PZC Maandag 17 december 2007 7 door onze correspondent Ad Bloemendaal ramallah - De Palestijnse Autori teit op de Westelijke Jordaanoever hoopt vandaag 3,8 miljard euro te krijgen van de internationale do norconferentie in Parijs. De do nors verwachten dat de regering van premier Salam Fayyad het be drag in drie jaar tijd zal besteden aan het opbouwen van een effec tief bestuursapparaat. Een drasti sche hervorming van de politie macht en de ontmanteling van de gewapende milities staan hoog op het verlanglijstje van de donors. Duitsland geeft de komende jaren 200 miljoen euro aan projecten van de Palestijnse autoriteiten. Dat maakte de Duitse minister van Ontwikkelingszaken gisteravond al bekend. Het geld is bedoeld om 'de miserabele levensomstandighe den van de Palestijnen te verbete ren'. Duitsland wil zo indirect het geweld in de regio verminderen. De Palestijnse president Mahmoud Abbas probeert de ver wachte 3,8 miljard euro al langer binnen te halen voor een driejarig ontwikkelingsplan dat ook de eco nomie nieuw leven moet inbla zen. Israël rechtvaardigt zijn honder den controleposten en afsluitingen op de Westelijke Jordaanoever door te wijzen op de onveilige si- WJ 3,8 miljard euro donorgeld moet de Palestijnse economie er weer bovenop helpen. De donors wil len dat de Palestijnse Autoriteit meer werk maakt van veiligheid. tuatie. De wegversperringen en reisbeperkingen belemmeren het Palestijnse handelsverkeer. Dat leidt ertoe dat bedrijven failliet gaan en mensen werkloos raken, waardoor er geen belastinggeld in de Palestijnse schatkist stroomt. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Tzipi Livni zal van daag herhalen dat Israël de wegver sperringen op de Westoever en de bijna-blokkade van de Gazastrook pas zal opheffen wanneer de Pales tijnen een redelijke mate van vei ligheid kunnen garanderen. Ook de partners van het 'Kwartet' (Ver enigde Staten, Europese Unie, Ver enigde Naties en Rusland) presen teren vandaag een hervormings plan voor het Palestijnse bestuur, waarin veiligheid centraal staat. Hun speciale gezant, de Britse ex-premier Tony Blair, waar schuwt de Palestijnen doorlopend. „Als ze een staat willen, dan moe ten ze zorgen voor een sterk veilig heidsapparaat, met een behoorlij ke commandostructuur en een centraal gezag. Iedereen die hen vertelt dat ze zonder dat te doen een staat kunnen stichten, draait hen een rad voor ogen." Thabo Mbeki (links) wordt gefeliciteerd door Jacob Zuma, nadat hij gisteren het openingswoord sprak tijdens de conferentie waar het ANC een nieuwe leider kiest. foto Jon Hrusa/EPA door onze correspondent llona Eveleens polokwane - Het ANC, de domi nante partij in de Zuid-Afrikaanse politiek, verscheurt het land. Re den is het toekomstig voorzitter schap van de partij, waarover ANC-leden deze week moeten be slissen. Een deel van de Zuid-Afrikanen wil dat Thabo Mbeki voorzitter blijft. Mbeki is ook president van het land. Anderen hopen dat Ja cob Zuma voorzitter van het ANC wordt. Zuma is tevens vice-presi dent van het land. Het is een keuze tussen stilstand of verandering. „Dit komt op een gevaarlijk moment. De intoleran tie in beide kampen vergiftigt de maatschappij", meent politiek commentator Xolela Mangcu. „Mbeki kan als ANC-voorzitter in 2009 een opvolger kiezen voor het presidentschap. Dat betekent dus voortzetting van zijn politiek." Mbeki probeert sinds acht jaar een gunstig klimaat voor het zakenle ven te scheppen, maar miljoenen arme Zuid-Afrikanen vinden dat hij onvoldoende voor hen deed. Ook zijn mensen kwaad dat de gra tis verstrekking van aidsremmers lang op zich liet wachten, omdat Mbeki betwijfelt of aids veroor zaakt wordt door hiv. „Maar voor al spugen ze hem nu uit omdat hij zo arrogant is om nog een derde termijn als ANC-voorzitter te wil len. Zuid-Afrikanen vinden het welletjes", zegt Mangcu. Nelson Mandela, de eerste demo cratisch gekozen president van Zuid-Afrika, gaf het ANC-voorzit- terschap al in een vroeg stadium 'De intolerantie in beide kampen vergiftigt de maatschappij' op voor Mbeki. Die kon zich daar door in alle rust voorbereiden op het presidentschap. De overgang van Mandela naar Mbeki in 1999 verliep rimpelloos. Mbeki heeft echter geen opvolger klaarge stoomd. Jacob Zuma was de gedoodverfde opvolger van Mbeki tot hij vorig jaar werd ontslagen wegens ver meende corruptie. Nog altijd hangt hem een rechtszaak boven het hoofd. Vorig jaar werd hij vrij gesproken van verkrachting. Hij gaf toe onbeschermde seks te heb ben gehad met een vrouw, van wie hij wist dat ze hiv-positief was. Om besmetting te voorko men had hij naar eigen zeggen een douche genomen. Zuid-Afrikanen zijn trots op hun democratische constitutie waarin niet alleen gelijkheid van huids kleur is vastgelegd, maar ook die van vrouwen en homoseksuelen. Zuma is berucht om seksistische en homofobe opmerkingen. „Als Zuma het ANC-voorzitterschap in handen krijgt en in 2009 het presi dentschap, wordt Zuid-Afrika ja ren teruggeworpen", zegt waarne mer Justice Malala. Hij zou graag zien dat Zuma en Mbeki zich bei den terugtrekken en ruimte ma ken voor een compromiskandi daat. manchester - Twijfel bekruipt de Amerikaanse Democratische presi dentskandidate Hillary Clinton en haar campagneteam nu haar oppo nent Barack Obama in de peilin gen aan een sterke opmars bezig is. De presidentskandidate trotseerde zaterdag de kou van New Hamp shire om de deuren langs te gaan. In New Hampshire is op 8 januari al een voorverkiezing. De positie van Hillary Clinton leek enkele weken geleden nog on aantastbaar, maar haar bolwerk be gint scheuren te vertonen. De boodschap van Obama slaat steeds meer aan. Dat komt vooral door de populariteitssprong die de jonge senator uit Chicago maakte in de staat Iowa. Andere staten volgden vrijwel automatisch. Het Clinton-kamp haastte zich in het afgelopen weekeinde het be lang van de tussenstand in Iowa te bagatelliseren. Volgens echtgenoot en de mogelijk aankomende 'first lad' Bill Clinton mag het al een 'wonder' heten dat Hillary het zo goed doet in de landbouwstaat. Hij verklaarde en passant dat kie zers een grote gok zouden nemen met de onervaren Obama in het Witte Huis. Eerder benadrukte Hillary Clinton dat ze de handdoek in geen geval vroegtijdig in de ring zal gooien. „Ik heb altijd de bedoeling gehad het hele proces te doorlopen, hele maal tot en met de staten van 5 fe bruari." Op die datum zal het ver moedelijk bekend zijn wie voor de Democraten en de Republikeinen mogen aantreden bij de presidents verkiezingen van november. Op deze Super Duper Tuesday, ook wel Tsunami Tuesday genoemd, worden er in twintig staten tegelij kertijd voorverkiezingen gehou den. londen - De Britse oud-premier Tony Blair verdient ongeveer een miljoen euro per maand met het geven van lezingen. Hij houdt ge middeld vijf lezingen per maand voor 140.000 tot 280.000 euro per stuk, zo meldden bronnen rond om de voormalige Britse leider gis teren in het dagblad The Sunday Times. Het duurste kaartje om Blair te mogen zien kost 1700 euro. Daar voor kun je een van zijn lezingen bijwonen en mag je ook met hem op de foto. Afgelopen maand con stateerden Britse media dat Blair onlangs 340.000 euro ontving voor een discours van 20 minuten in China. Volgens experts zou Blair momen teel zelfs meer aantrekkingskracht hebben dan Bill Clinton, die afgelo pen vier jaar 21 miljoen euro bij el kaar wist te sprokkelen met spee chen. bagdad - Iraakse troepen moeten voortaan zelfstandig voor de veilig heid in de Zuid-Iraakse provincie Basra zorgen. Het Britse leger heeft gisteren de verantwoordelijk heid aan hen overgedragen. Basra was de laatste Iraakse regio die onder controle stond van het Britse leger. Groot-Brittannië hoopt zich nu meer bezig te kun nen houden met het verlenen van economische steun en het vechten aan de Irakezen te kunnen overla ten. Britse troepen blijven echter beschikbaar om te helpen als dat nodig is. Negen van de achttien provincies staan nu onder Iraakse controle. De commandant van de Britse troepen in Basra, generaal Graham Binns, zei bij de overdracht dat het Britse leger Iraakse troepen blijft trainen. De Iraakse nationale veilig heidsadviseur Mowafaq al-Rubaie zei dat zijn regering klaar is voor de extra taak en riep de burgers van Basra op tot samenwerking. De Verenigde Staten zijn bang dat de invloed van het sjiitische Iran in het sjiitische zuiden van Irak toeneemt. De regio is belangrijk, want een groot deel van de Iraakse olieproductie wordt in Basra ge wonnen. In januari beloofde president George Bush dat Irak in november weer controle zou hebben over al zijn provincies, maar die deadline is al verscheidene keren opgescho ven. Amerikaanse troepen delen de lakens uit in zeven provincies, waaronder Bagdad. Sinds de invasie in Irak van maart 2003 zijn 174 Britse militairen om het leven gekomen. Groot-Brittan nië reduceert zijn troepen van 4.500 tot 2.000 militairen in de len te. Vlak na de invasie waren onge veer veertigduizend Britse solda ten in Irak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7