Sport in mineur (jjokdoejfc' HWP is het Volendam van schakend Nederland Tweeling heerst in Nieuwvliet Kijk vanavond 21.00 uur - NCRV op Ned.2 Tiental uit Sas van Gent kan zich opmaken voor degradatie. Salomé op tweede plaats in Breda Van Dam vierde op NK driebanden jeugd Björn Scherbeijn laat goede indruk achter Derde brons voor Nicolien Sauerbreij Baanrenner Bruno Risi pakt vijftigste zege Justine Henin wint eigen toernooi Miranda Weijermans verrassend de sterkste in klasse Zi. m PZC Maandag 17 december 2007 39 door Koen de Vries LEIDEN - Hoewel de competitie nog maar net over de helft is, kun nen de schakers van Het Witte Paard zich al gaan opmaken voor degradatie uit de Meesterklasse. Het tiental uit Sas van Gent ver loor zaterdag met 6,5-3,5 bij de gro te concurrent LSG en heeft in de resterende vier wedstrijden nog nauwelijks kansen punten te sco ren. HWP begint zo langzamerhand routine te krijgen in het degrade ren uit de hoogste klasse van Ne derland. De ploeg debuteerde in 1999 op het hoogste niveau en heeft er sindsdien bijna een ge woonte van gemaakt tussen de eer ste klasse en de Meesterklasse heen en weer te pendelen. De ploeg is te klein voor het tafella ken en te groot voor het servet. Of in voetbaltermen: HWP is het Vo lendam van schakend Nederland. Ook dit seizoen moeten de Zeeuws-Vlamingen opboksen te gen een overmacht aan schaaktop pers. Dankzij de zege op het twee de team van LSG op 24 november bleef HWP in de race, maar dan moest zaterdag wel gewonnen wor den van de hoofdmacht van het Leidsch Schaak Genootschap. Hoe wel ook deze wedstrijd verschijnse len had van een treffen tussen Da vid en Goliath waren er aanvanke lijk kansen. Na vier uur schaken zat er zelfs een overwinning in het vat. De Schot Paul Motwani, dit seizoen voor het eerst achter het bord voor HWP, speelde remise te gen Van Haastert en Helmut Car- don en Tom Piceu deden hetzelf de tegen respectievelijk Blokhuis en kopman Van der Wiel. Thibout Maenhout zorgde voor een voorsprong omdat de opening voor hem gesneden koek was, ter wijl zijn opponent Van Ketel volle dig in het duister tastte over de stelling. Terwijl de Belg in Zeeuw se dienst voor de eerste achttien zetten drie minuten nodig had, HWP verliest na een veelbelo vend begin met 6,6-3,5 van LSC en stevent af op degradatie. Thi bout Maenhout boekte de enige overwinning voor HWP. Ducarmon 0-1, M. Westerweele-G. Kam- minga 0-1, M.Janssen-D. Lansay 1-0. Souburg-Goes 5,5-2,5: De Soubur gers waren duidelijk een maatje te groot voor de Goese debutant. Al snel stond het 3-0 door overwin ningen van Jeroen Hekhuis, Bert Henderikse en Collin Boelhouwer. Deze riante voorsprong werd niet meer verspeeld, al gaf René Tiggel- man tegen Joey Grochal zijn ge wonnen stelling nog uit handen. R. Tiggelman-). Grochal 0-1, C. Boelhou- wer-R. Burgerhoff 1-0, J. Hekhuis-R. v/d Braak 1-0, M. Boelhouwer-L. Nieuwen- Nauwelijks bekomen van het eeuwfeest verliezen de Middel burgse schakers ruim van Terneu- zen. Souburg is thuis te sterk voor Goes. had zijn tegenstander al anderhalf uur verbruikt. Maenhout wikkelde in het vervolg snel af naar een ze ge- Behalve bij Hans Groffen ging het HWP op de meeste andere borden voor de wind. Johan Goormach- tigh stond gewonnen, net als Fre deric Decoster. In tijdnood vergooi den deze Belgen echter hun kan sen. Goormachtigh blunderde en kon snel opgeven en Decoster keek opeens tegen een onvoordeli ge stand aan. Toen ook Tanguy Ringoir in de fout ging (nadat hij een remise-aanbod had gewei gerd) waren de kansen volledig ge keerd. Aan het eind van een enerverende schaakmiddag bleek de zege van Maenhout de enige die HWP ge boekt had. Daarnaast sprokkelde de ploeg vijf remise bijeen, maar stonden er ook vier nederlagen op het wedstrijdformulier. De neder laag werd gelaten geaccepteerd. HWP kent immers zijn plaats en bovendien is er hoop voor de toe komst. De ploeg heeft al een paar talentvolle spelers in de gelederen en ziet er in de toekomst enkele bijkomen. Daarbij blijkt vooral Bel gië een vruchtbaar achterland. Het tweede team herbergt drie Bel gische talenten en het derde nog meer en nog jongere. Teamleider Hans Groffen noemde zaterdag de namen van de zusjes Donna (15) en Lisa Schut (13) uit Waterloo, Eva Baekelant (12) uit Temse en Maarten Rademakers uit Sas van Gent. „Met het oog op de toekomst is het niet zo erg dat wij weer degra deren. Het is veel belangrijker dat het tweede en het derde op niveau blijven spelen. Dan kunnen die ta lenten bij ons ervaring blijven op doen", gaf Groffen aan. Zijn woor den kwamen niet op een gelukkig moment. Beide teams verloren za terdag van minder sterke ploegen. Vooral het derde kwam daardoor in degradatiegevaar. LSG-HWP 6,5-3,5: Edwin van Haas- tert-Paul Motwani remise, John van der Wiel-Tom Piceu remise, Chiel van Ooster- om-Frederic Decoster 1-0, Michiel Bot- man-Tanguy Ringoir 1-0, Jeroen Blok- huis-Helmut Cardon remise, Raoul van Ke- tel-Thibout Maenhout 0-1, Mark van der Werf-Koen Leenhouts remise, Christov Kleijn-Gunter Deleijn remise, Eelke Wiers- ma-Hans Groffen 1-0, Tom Middel- burg-Johan Goormachtigh 1-0. BREDA - Flip Salomé is als tweede geëindigd tijdens de vierde wed strijd van het regionale marathon circuit. De schaatser uit Breskens moest opnieuw Aart van Dalen uit Andel voor laten gaan. Bij de meisjes junioren C reed Nicole Geelhoed (Zoutelande) naar een derde plaats. Erwin Mesu (Middel burg) en Andries Minderhoud (Waarde) reden in 's Gravenhage een wedstrijd meetellend voor de KNSB cup voor B-rijders. Ze ein digden in het peloton. DOETINCHEM - Jens van Dam werd op het Nederlands Kampioen schap driebanden groot bij de jeugd vierde. Na een uitstekende start ging het met Van Dam bergafwaarts. De Sassenaar werd zwaar gehinderd door een pijnlijke spierontsteking in de schouder en kon amper nog de keu beroeren. Van Dam behaalde zes punten uit vijf wedstrijden en een hoogste se rie van acht. OOSTBURG - Tijdens de tweede speedojaargangwedstrijden in Oostburg liet Björn Scherbeijn een goede indruk achter. Hij zwom sterk op de 200 meter wisselslag en 100 meter vrije slag. Gideon van Ee en Ruben de Kra ker waren de snelsten bij de jon gens minioren-4. Manon Aers- sens, Romy Bonte, Amke Bruijn- zeel en Manon Scherbeijn domi neerden bij de meisjes. NENDAZ - Snowboardster Nicolien Sauerbreij heeft voor de derde keer dit wereldbekerseizoen brons gewonnen. De 28-jarige Amster damse veroverde gisteren in het Zwitserse Nendaz op de parallelsla lom weer de derde plaats. Eerder deed ze dat ook in Landgraaf (pa rallelslalom) en Solden (parallel- reuzenslalom). Sauerbreij neemt in het algemene wereldbekerklasse ment de tweede plaats in, achter Heidi Neururer. De Oostenrijkse werd tweede in Nendaz. ZUIDLAREN - De Zwitserse baan- wielrenner Bruno Risi heeft giste ren de vijftigste overwinning in zijn loopbaan geboekt. Hij schreef met zijn landgenoot Franco Mar- vulli de eerste editie van de Zes daagse van het Noorden op zijn naam. Het koppel domineerde in het Zuidlarense evenement en gaf de voorsprong op de concurrentie niet meer prijs. Aart Vierhouten en Andreas Beikirch eindigden als tweede. CHARLEROI - Justine Henin heeft de zesde editie van de Woman Tennis Trophy gewonnen, haar ei gen demonstratietoernooi in Char leroi. De Waalse nummer één van de wereld was gisteren in de finale veel te sterk voor de Russin Anna Tsjakvetadze: 6-4 6-2. In de strijd om het brons versloeg de Italiaanse Francesca Schiavone haar Russische opponente Nadia Petrova, eveneens met 6-4 6-2. NIEUWVLIET - Tijdens het concours van De Zwinruiters in Nieuwvliet ging zaterdag de Rabo Top Indoor Dressuurcompetitie Zuid van start. Jessica Nijpjes schreef met Hexagon's Replay de klasse Z2 op haar naam. In de klasse Zi toonde Miranda Weijermans zich met Ul- tano H de beste. Met Jessica Nijpjes met Hexagon's Replay op de eerste plaats en Hexa gon's Razani als derde en zus Chantal met U'Ve Got It op de tweede stek, trok de Middelburgse tweeling haar dominerende rol in het Zeeuwse dressuurwereldje door. Jessica Nijpjes deed met Ra- play wat men van een regerend Nederlands kampioen mag ver wachten. Ze stuurde de perfect be wegende Rubiquil afstammeling met 68.53 procent naar een over winning. Zij bleef zus Chantal met Democraat-zoon U'Ve Got It bijna drie procent voor. De kaarten voor de eindzege lijken overigens nog niet geschud. Dat be wees Miranda Weijermans, die haar zelfgefokte Ultano in de klas se Zi naar een overwinning stuur de. De amazone uit Vlissingen reed de Krack Z-zoon met een ge degen proef naar een totaal van 64.41 procent. Weijermans: „Het is pas mijn vier de wedstrijd op dit niveau en Ulta no laat zien dat hij het gemakke lijk aan kan." huijse 1-0, R. Bosters-H. Weiten 1-0, B. Henderikse-J. Pauptit 1-0, K. Zomer-E. Kloosterman 0-1, R. Alders-M. Luitwieler remise. De Pion 2-HWP Sas van Gent 3 4.5-3.51 De Sassenaren blijven in de kelder van de landelijke schaak competitie hangen door een klei ne maar wel terechte nederlaag. Na twee solide remises door Han de Lisa Schut keken de Sassenaren tegen mindere stellingen aan. Her en der waren er nog wel kansen, maar het Roosendaalse achttal gaf de voorsprong niet meer weg. P. Kuijpers-L. Schut remise, C. Rens-H. Schut remise, P. Kuijpers-A. Hugaert 1-0, M. Huijser-A. Galle 0-1, T. van Eck-E. Bae kelant 1-0, E. van Loon-M. Rademakers re mise, M. Peeters-H. van de Wynkele 0-1, B. Onrtlst-H. de Ridder 1-0. KW F KANKER BESTRIJDING www.samentegenkanker.nl Deze bedrijven steunen KWF Kankerbestrijding in de strijd tegen kanker, hunkemöller CLASSIC /M RENE STOKVIS PRODUCTIES NRp Dagbladen snt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 71