i en and 'Nu bezig met hart van het probleem' IT'S UP TO in zaak fraude 7 pensioenfonds Cllldlgt 111 DOtSlllg Minister Cramer: echt een doorbraak Aangifte Philips Achtervolging op A58 Verdonk kaapt kiezers weg bij VVD en SP Vijfhonderd mensen getest in prikpenzaak Rustige kaartverkoop omstreden zanger Seniorenflat na brand zonder verwarming 6 Maandag 17 december 2007 PZC De klimaattop op Bali heeft toch nog een akkoord opgeleverd. In de slottekst staan geen harde doelen, maar de Verenigde Staten en China doen mee. Hoogleraar Pier Vellinga denkt dat het maximale is bereikt. door Dylan de Gruijl Natuurlijk maakte de wei gerachtige opstelling van de VS tijdens de kli maattop op Bali hoogle raar Pier Vellinga, autoriteit op het gebied van klimaatonderzoek, ra zend. Maar ach, van het land dat veruit de meeste broeikasgassen ter wereld uitblaast, is hij niets an ders gewend. „Ik ben al vijftien jaar boos over het immorele ge drag van Washington. Op Bali is het maximale bereikt, meer zat er niet in." De Amerikaanse delegatie accep teerde op de valreep een slottekst waarin onder meer staat dat alle landen streven naar lagere uitstoot van broeikasgassen. De eis van de Professor Pier Vellinga: „Oplossen van het klimaatprobleem maakt ons leven zo'n 500 euro per jaar duur der." foto GPD Europese Unie - een vermindering van de uitstoot van broeikasgas met 25 tot 40 procent - komt in het akkoord niet voor. De VS wei gert zich categorisch vast te pin nen op harde getallen. Dat klinkt toch weer als een half bakken compromis. „Ach, uiteindelijk hebben de Euro peanen ook gebluft met hun inzet. Daar zijn de Amerikanen van ge schrokken. Op Bali zou alleen wor den gepraat over een agenda die moet leiden tot een nieuw klimaat verdrag voor na 2012, als het huidi ge verdrag van Kyoto afloopt. De grote winst is dat China het kli maatprobleem serieus neemt." Kunnen we nog aan de rem trek ken? „Als die 25 tot 40 procent broeikas reductie straks echt op de kaart komt, hebben we een redelijke kans dat de gevolgen van klimaat verandering binnen de perken blij ven. Maar het blijft lastig. Het kli maat verandert sneller dan we ver wachtten en de uitstoot van broei kasgassen is hoger dan gedacht." Nu begint het echte werk? „Het doel van het huidige Kyo- to-verdrag om de uitstoot met 5 procent te verlagen was een beetje warmlopen. Dat haal je als ieder een een beetje slimmer schakelt in de auto en thuis iets zuiniger met energie omgaat. Nu willen we bin nen de EU in twaalf jaar naar een vermindering van meer dan 30 procent. We zijn eindelijk bezig met het hart van het probleem en dat gaan we merken in ons leven." Betekent dat luxe inleveren? „Aan comfort hoeven we niet in te leveren, maar de veranderingen zijn niet helemaal zonder pijn. We kunnen ons geld misschien niet meer besteden aan een tweede huis in Frankrijk, maar moeten dat steken in isolatie van ons eer ste huis." En voor wie geen tweede huis heeft? „Oplossen van het klimaatpro bleem maakt ons leven ongeveer 500 euro per jaar duurder. We moeten nu al veel zuiniger auto's en apparaten kopen. Over vijf tot Jacqueline Cramer. Hoe reageer je als uitgeputte minister van Milieu als een halsstarrige Ameri kaanse delegatie haar laatste be zwaar tegen het klimaatakkoord na dagen onderhandelen eindelijk laat varen? „Ik geloof dat ik om hoog sprong en hard begon te klap pen", zegt minister Jacqueline Cra mer. „En ik was niet de enige." Het heeft geleid tot een uitkomst tien jaar zul je auto's zien die op groene stroom rijden. Verder moe ten we huizen isoleren en verwar foto Dita Alangkara/AP die beter is dan waar Cramer op hoopte. „In gewone mensentaal betekent het akkoord dat de we reld het klimaatprobleem gaat aan pakken, dat er een gezamenlijke verplichting is. Dat is nog nooit ge beurd. Dit is echt een doorbraak." Milieuorganisaties Greenpeace en Natuur en Milieu zijn minder uit bundig. Zij vinden dat er betere af spraken moeten worden gemaakt. men met een warmtepomp. Dat kost zo'n 15.000 euro, maar dat ver dien je in ongeveer tien jaar te rug." Ik hoor u niet over vliegen. „Tja, dat is lastig. Vliegen is ontzet tend vervuilend. Ik wil niemand een vliegvakantie ontzeggen, maar ik zeg: maak vliegen drie keer zo duur. Het barst nu nog van de vliegtuigen die energie verspillen. Gooi die er snel uit en vervang ze door zuinige. Daarnaast moeten vliegmaatschappijen binnen tien jaar schone brandstof ontwikke len. Daarmee wordt het geld van duurdere tickets goed besteed." Vervolg in Kopenhagen Op de VN-klimaattop op het Indonesische eiland Bali is za terdag op de valreep toch nog een akkoord bereikt. Vertegenwoordigers uit 190 landen kwamen overeen onder handelingen te beginnen die uiteindelijk in 2009 in Kopen hagen moeten leiden tot een nieuw wereldwijd milieupact. Dit verdrag van Kopenhagen moet in 2012 het huidige Kyo to-protocol opvolgen. Het ver drag moet veel ambitieuzer en dwingender worden dan de af spraken die tien jaar geleden in Kyoto zijn vastgelegd. De 'routekaart' die nu is afge sproken regelt afspraken over het terugdringen van uitstoot van broeikasgassen, het brengen van schonere techno logieën naar arme landen en het stoppen van ontbossing. Washington zei zich gisteren al ernstige zorgen te maken over het akkoord. De VS blij ven er op hameren dat de kli maatsverandering niet kan wor den tegengegaan als alleen de rijke landen hun uitstoot terug dringen en opkomende econo mieën als China niets doen. DEN HAAG - Het Philips Pensioen fonds heeft aangifte gedaan tegen een directeur en oud-directeur van de vastgoedbeleggingstak van het pensioenfonds wegens fraude bij de aan- en verkoop van vast goed. De 130.000 pensioengerechtigden krijgen deze week een brief over de fraude en de stappen die hun pensioenfonds inmiddels heeft ge nomen. Het duo zit al een maand vast. Op 13 november werd be kend dat justitie onderzoek doet naar frauduleuze vastgoedtransac ties. Prominenten uit de vastgoed wereld zouden bij de zaak betrok ken zijn. Vastgoed van het fonds zou onder de prijs verkocht zijn aan een aantal vastgoedbedrijven, waarna de miljoenen verdeeld wer den. Het pensioenfonds wil de schade - het zou volgens het Finan- cieele Dagblad gaan om 45 mil joen euro - verhalen op de daders. door Niels Herijgens BERGEN OP ZOOM - Een wilde ach tervolging na een inbraak heeft za terdagochtend rond halfzeven ge leid tot een ongeval op de A58 bij Hoogerheide. Daarbij raakten twee mensen gewond, onder wie een toevallige passant. Om tien voor vijf 's ochtends werd er in gebroken in een café aan het Piusplein in Bergen op Zoom. De uitbaters van die horeca gelegenheid zagen de drie daders nog wegrijden en zetten per auto de achtervolging in. Daarop volgde een wilde tocht door de stad, die nog gevaarlijker werd toen de inbrekers in de ver keerde richting de A58 opreden. De achtervolgers gingen er al spookrijdend achteraan. De dieven wilden vervolgens de oprit van de snelweg bij Hooger heide als afrit gebruiken. Dat ging echter met dermate hoge snelheid, dat ze uit de bocht vlogen. Het drietal liet de auto en een deel van de buit in de berm achter en sloeg te voet op de vlucht. De inbrekers waren gisteren nog steeds spoor loos. Ook met de achtervolgers liep het verkeerd af Zij botsten frontaal op een personenauto, waarvan de be stuurder de snelweg wilde oprij den. Deze automobilist, een 57-jari- ge man uit Ossendrecht, kreeg niet alleen de schrik van zijn leven te verwerken, maar ook een keiharde klap. Hij is met een gebroken heup naar het ziekenhuis ge bracht. Een van de achtervolgers, een twintigjarige Halsterenaar, raakte gewond aan zijn nek. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en wordt juridisch vervolgd voor roekeloos rijgedrag. Zijn passagiers, van res pectievelijk 15, 17 en 32 jaar bleven ongedeerd. HILVERSUM - Rita Verdonk haalt niet alleen kiezers weg bij de WD maar ook bij de SP. Dat blijkt uit onderzoek van het Bureau Interview/NSS in opdracht van de actualiteitenrubriek Nova. Ver donk zou met Trots op Nederland vijf zetels weghalen bij de libera len en 2,3 bij de SP. Ex-SP-stem- mers verwijten SP-leider Marijnis- sen dat hij te weinig deed om in de regering te komen. ALMERE - Ongeveer vijfhonderd suikerpatiënten hebben zich laten testen naar aanleiding van het inci dent met de injectiepen in gezond heidscentrum De Spil in Almere. Dinsdag werd bekend dat 611 dia betici mogelijk zijn besmet met hiv of hepatitis doordat tegen de regels maandenlang één injectie pen werd gebruikt. De uitslag van de test volgt begin januari. AMERSFOORT - Bij het begin van de kaartverkoop voor het optr- een van de omstreden operettezanger Johan Heesters in Amersfoort zijn ongeregeldheden uitgebleven. Bij theater De Flint hadden zich wel protestgroepen en oud-verzetsstrij ders verzameld. De 104-jarige Heesters is omstre den omdat hij in de Tweede We reldoorlog voor de nazi's zou heb ben opgetreden. TILBURG - De be toners van 25 ap partementen in een seniorenflat in Tilburg hebben gisteren van de politie het advies gekregen de nacht elders door te brengen. De verwarming doet het niet meer na een brand in de ketel. De ketel kon niet meteen gerepareerd worden. Voor wie niet bij familie of vrienden terecht kon, is een ho tel geregeld. *>n9 climate povert lkurn-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6