Met onweersblik op weg naar Praag Skivedette Parson hervindt haar vorm in Sankt Moritz Bos en Wüst lonken weer naar de top Sprinters zijn nog ver verwijderd van goud Renée Reinhard verrast Michaëlla Krajicek in finale Masters. Schaatsers krijgen in Erfurt weer iets van oude glans terug. Zweedse snelste op de afdaling en ook de sterkste op super-G. Nederlanders behoren straks bij WK niet tot de grote favorieten. Bleekemolen achtervolgd door pech 30 Maandag 17 december 2007 PZC door Jeroen Mascini ROTTERDAM - Met haar blik op on weer nam Michaëlla Krajicek gis termiddag afscheid van Neder land. De beste tennisster van ons land was even daarvoor in de fina le van de Nationale Masters verras send onderuitgegaan tegen Renée Reinhard. De achttienjarige Almeerse, die een bloedhekel heeft aan verlie zen, had last van haar overbelaste linkerpols, maar vooral van het ge concentreerde spel en de harde sla gen van haar één jaar jongere op- ponente. In het Topsportcentrum naast de Rotterdamse Kuip stuntte de nummer 684 van de wereld met 6-7 (5), 6-3 en 6-2 tegen de weer met een brace spelende num mer 33. Reinhard is al jaren een talent, werd op haar veertiende Europees kampioen en werd meer dan eens vergeleken met Krajicek. Niet qua postuur overigens, want wat dat betreft zijn de lange Almeerse en de kleine, stevige Reinhard eikaars tegenpolen. Op haar vijftiende ERFURT - Het internationale schaatspeloton kreeg gisteren te maken met twee Nederlandse 'co- meback-kids'. Jan Bos en Ireen Wüst zetten de deur naar de top weer open voor zichzelf. En plant ten hun voet er met goud en zilver op de duizend meter meteen ste vig tussen ook. Het was voor Bos alweer een jaar geleden dat hij voor het laatst de beste was in een wereldbekerwed strijd. Vier afstanden achter elkaar goed rijden lukt Bos nog niet - na een aardige 500 meter 'verprutste' hij zaterdag meteen zijn favoriete 1000 meter. won het talent uit Alkmaar al de nationale outdoortitel en ook dit jaar was zij daar de beste. Maar waar de 'kleine Kraai' inmiddels al op alle grandslams heeft gespeeld, bleef de doorbraak van Reinhard uit. Twee jaar lang twijfelde ze of ze zich volledig op het tennis zou storten. „Ik had wat problemen thuis, maar ben nooit helemaal ge stopt." Het succes op de NK in de zomer overtuigde Reinhard definitief van Michaëlla Krajicek: 'Renée deed het goed, maar ik was ook heel slecht' haar talent. Sinds oktober traint ze weer dagelijks bij Popeye Gold Star in Amsterdam. „Ik heb bepaal de dingen achter me kunnen la ten. In januari ga ik weer in het buitenland tennissen. Dat ik hier win van Misa geeft veel vertrou wen. Maar ik heb nog een lange weg te gaan." Reinhard, die natuurlijk vaak de backhand van haar tegenstandster zocht, noemde het knap van Kraji cek dat zij ondanks haar pijnlijke Maar als de Telfort-sprinter zijn opening goed krijgt, is hij een ge duchte concurrent voor iedereen. Gisteren lukte hem dat en prompt reed hij het baanrecord in Erfurt aan flarden. „Ik weet dat mijn ron des goed zijn. Als de opening dan ook lukt, moet het er een keer uit komen", aldus Bos. Hij wees wel meteen op de afwe zigheid van de herboren Jeremy Wotherspoon, die in Canada was gebleven, en wereldrecordhouder Pekka Koskela, die geblesseerd naar Finland is teruggekeerd. Bij wie het er ook een keer moest uitkomen, was Ireen Wüst. De Bra bantse kende een kwakkelende sei zoensstart, die werd gekenmerkt door ziekte, vermoeidheid en mati ge wedstrijden. In Erfurt brak de zon weer wat verder door. Ze pols toch de finale speelde. De na tionale nummer één kampte de hele week met de tijdens training opgelopen blessure. „Het was elke dag afwachten of ik zou kunnen spelen. Maar ik ben blij dat ik met die handicap de finale heb ge haald." Of ze daarmee een te groot risico nam, moet de toekomst uitwijzen, maar spijt van haar besluit om toch te tennissen had Krajicek niet. „Dit is naast Rosmalen mijn enige toernooi in Nederland en die wil ik allebei per se spelen. Ik ben blij dat ik weer even in mijn thuisland ben geweest." Gisteravond vloog Krajicek, die dit jaar slechts vijf weken in Neder land was, alweer naar Praag. Op tweede kerstdag reist ze met haar coach Allistair McCaw naar Auck land, Nieuw-Zeeland, waar haar nieuwe tennisjaar begint. Tot dan krijgt de pols rust, zodat Krajicek straks weer op honderd procent kan spelen. Want dat was deze week in Rotterdam niet gelukt. Ze ker niet in de finale. „Renée deed het goed,, maar ik was ook heel slecht. Volgens mij was het niet meer dan 25 procent van wat ik kan. Daarom was ik ook zo boos." moest met 1.16,11 op de 1000 me ter alleen Anni Friesinger voor zich dulden. Het verschil was ruim: een halve seconde, maar de Duitse steekt dan ook al geruime tijd in topvorm, iets wat ze dit weekeinde bevestigde met een ver rassende tweede plaats op de 500 meter. Wüst hield de overige Nederland se vrouwen (Timmer, Gerritsen, Boer en Leenstra) 1,3 tot 1,5 secon de achter zich. TVM-ploeggenote Paulien van Deutekom had zich voor de wedstrijden in Duitsland afgemeld met rugklachten. Jan Bos en Ireen Wüst krijgen iets van hun oude vorm terug. Beiden komen sterk voor de dag bij de wereldbekerwedstrijden schaatsen in Erfurt. SANKT MORITZ - De Zweedse skive dette Anja Parson beleefde dit weekeinde een ijzersterke sportie ve comeback. De wereldkampioe ne afdaling, super-G en combina tie was lange tijd uit vorm. In het Zwitserse Sankt Moritz boekte de 26-jarige skiester in Sankt Moritz tot verrassing van iedereen een dubbele overwinning. Zaterdag was Parson de snelste op de afdaling. Een dag later zette ze op de super-G ook de beste tijd neer, haar 37e wereldbekerzege. De Zweedse pakte na haar succesvolle weekeinde meteen de leiding in het algemene wereldbeker- en su- per-G-klassement. In de wereldbe kerstand van de afdaling neemt ze de vierde plaats in. De Amerikaanse Lindsey Vonn eindigde zaterdag op 0,08 secon den achter Parson en leidt het afda lingsklassement. Maria Riesch uit Duitsland was 0,33 seconden lang zamer dan de Zweedse en werd derde. De Canadese Emily Brydon werd gisteren op de super-G verrassend tweede op 0,04 seconden, Renate Götschl uit Oostenrijk zette de der de tijd neer. Haar landgenoot Michael Wal- chhofer boekte zaterdag zijn twee de overwinning op rij op de afda ling. Na Beaver Creek vorige maand won de 32-jarige Oosten rijkse wereldkampioen ook in het Italiaanse Val Gardena. Walchho- fer was 0,18 seconden sneller dan de Zwitser Didier Cuche. Scott Ma cartney werd verrassend derde. Cuche, die vrijdag de super-G won, profiteerde van de afwezig heid van Oostenrijker Benjamin Raich en pakte voor een dag de lei ding in het algemeen wereldbeker klassement. Tweevoudig olym pisch kampioen Raich heroverde gisteren de koppositie met zijn tweede plaats op de reuzenslalom. Eerste op de reuzenslalom werd de Finse skiër Kalle Palander. Anja Parson is terug aan het front. De Zweedse skivedette wint in Sankt Moritz de afdaling en is een dag later ook de beste op de super-G. door Eric de Jager ERFURT - Bij de laatste World Cup van het jaar kijken de sprinters tra ditiegetrouw met een schuin oog naar het grote WK van januari. An nette Gerritsen, Simon Kuipers en Jan Bos deden gisteren in het Duit se Erfurt wat ze konden, maar moeten er vanuitgaan dat goud te hoog gegrepen is. Tenzij de drie in Thialf ver boven zichzelf uitstijgen. Zij waren in de Gunda Niemann-Stirnemann Hal le de besten van de rest. Bos scoor de gisteren een onverwacht groot succes door in een baanrecordtijd (1.08,98) de zege op de 1000 meter te pakken, voor de kersverse vader Shani Davis. Gerritsen, de zelfver klaarde 'eenzame derde' was dat zaterdag opnieuw op de 500 me ter, maar schoof gistermiddag een plaatsje op. Simon Kuipers reed op die afstand naar een voor zijn doen fenomenale bronzen medail le. Op de 1000 meter eindigden za terdag en gisteren alle vijf de Ne derlandse vrouwen in de toptien. Op het oog indrukwekkende cijfer lijsten, die de hoop op een goede klassering levend houden. Diezelfde cijferlijsten laten echter ook zien dat de beste Nederlandse sprinters nog ver verwijderd zijn van een gouden WK-medaille. Ger ritsen gaf zaterdag op de 500 en 1000 meter respectievelijk 0,7 en 1,2 seconde toe op Anni Friesinger. Op de kortste afstand slaat de Duit se Jenny Wolf gaten van 0,7 en ruim 0,8 seconde. „Dat is weer een heel stuk", gaf Gerritsen knarsetan dend toe. Dat deed ook Simon Kuipers. De Haarlemmer had zich voorgeno ZHUHAI - Jeroen Bleekemolen werd dit weekeinde achtervolgd door pech. De coureur van het Ne derlandse AiGP-team reed eerst in de kwalificatie voor de hoofdrace naar een magere achttiende plek. Vervolgens viel hij gisteren op het Chinese circuit van Zhuhai in de negende ronde al uit met een de fect aan de auto. Lichtpuntje was de negende plaats in de sprintrace, goed voor twee punten in het klas sement. De zege in de hoofdrace ging ver rassend naar Narain Karthikeyan van Team India, voor Nieuw-Zee- land en Zuid-Afrika. Het was de eerste AiGP-overwinning van het Indiase team. Ook Michael Am- mermüller van het Duitse team boekte zijn eerste zege. Hij was de snelste in de sprintrace. Team Nederland staat na vier van de tien races op de zesde plaats, 38 punten achter Zwitserland. Jan Bos won in Erfurt de 1000 meter. men de World Cup in Erfurt te be naderen als een mini-WK. Maar het WK-vuur dat een week gele den nog volop brandde, was zater dag al snel geblust. Hij versloeg weliswaar de erkende specialist Jan Smeekens op de 500 meter, maar dat lag meer aan zijn jonge tegenstander. „Het was niet zo'n goede dag", zei Kuipers treffend. „Daarom heb ik zondagochtend foto Martin Schutt/EPA de knop omgezet. En dat heeft ge werkt." Het werkte zelfs zo goed, dat Kuipers gisteren als eerste Ne derlander op het podium van de 500 meter stond. Net voor Smeek ens, die zich ook knap revancheer de. Maar een goede mini-WK was het niet voor Kuipers, ook al om dat zijn tweede kilometerrit giste ren niet om over naar huis te schrijven was. Anja Parson kraait victorie. foto Arno Balzarini/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62