Dekker en Veldhuis leren snel Jacco Verhaeren woedend op reservezwemsters Zwemsters zetten belangrijke stap op weg naar De Spelen. Eén gouden plak en wereldrecord te weinig op EK kortebaan. Start van Tour op CP-circuit Monaco Honkballer Pettitte bekent doping Wereldbekerzege driebanden Sanchez World Cup schaken voor Cata Kamsky Igor Sijsling pakt tweede nationale titel Russinnen prolongeren wereldtitel handbal PZC Maandag 17 december 2007 29 door Robert-Jan Friele DEBRECEN - De een wil nog wel eens misselijk zijn voor een finale, de ander kan zoveel gas geven dat het ten koste van haar techniek gaat. Maar nu Inge Dekker (22) en Marleen Veldhuis (28) bij coach Jacco Verhaeren in de derde en laatste fase van hun leerproces zijn aanbeland, lijken ze afgerekend te hebben met het verleden. Dekker won gistermiddag tijdens het EK kortebaan in het oosten van Hongarije soeverein de finale van de 100 meter vlinderslag door Alena Popchanka en Otylia Jedrze- sczak respectievelijk 0,73 en 1,58 se- door Robert Friele DEBRECEN - De Nederlandse zwem ploeg eindigde de EK kortebaan (25 meter) met acht medailles en één wereldrecord. Volgens tech nisch directeur Jacco Verhaeren van de KNZB pakten de zwem mers daarmee één gouden plak en een wereldrecord te weinig. Hij nam het de reservezwemsters van de 4x50 meter wisselslagestafette zeer kwalijk dat ze de finale niet haalden. Verhaeren toonde zich zaterda gochtend zeer verbolgen over de prestatie van de estafetteploeg. conde voor te blijven. Veldhuis tik te in de eindstrijd van de 50 vrij slechts driehonderdsten van een seconde eerder aan dan Britta Stef- fen (23,77 om 23,80), maar had zich na wat 'geklooi' bij de start verder keurig aan het raceplan ge houden. Beide zwemsters toonden volgens hun coach aan een stap te hebben gezet. Verhaeren werkte de eerste maanden na de komst van het tweetal naar Eindhoven eerst aan hun techniek. De tweede fase, vlak na de WK in maart, moesten Dekker en Veld huis daarom een fysieke inhaalslag maken. Het zorgde ervoor dat ze in augustus klaar waren voor de laatste les: leren racen. Voor Dekker betekende dat vooral haar zenuwen de baas blijven. Hoewel hij geen namen wilde noe men, was op basis van de gezwom men tijden duidelijk dat hij doelde op Jolijn van Valkengoed en met name Chantal Groot. Groot deed 26,99 seconden over de vijftig met vlinderslag. Ze zwom eerder individueel naar een tijd van 26,45 en vanwege de 'vlie gende start' had Groot daar tijdens de estafette ruim onder moeten eindigen. Van Valkengoed zwom de 50 school in slechts 32,18, waar ze individueel 31,71 en 31,63 liet aantekenen. „Schandalig", vond Verhaeren. Ne derland had volgens hem in de fi nale zo goed als zeker een wereld record gezwommen. Dat had de zwemsters het tweede estafette goud en wereldrecord van het toer Hoewel haar Europese langebaanti- tel op de 100 vlinderslag uit 2006 hoger mag worden aangeslagen dan het succes op de kortebaan, zei ze gisteren over het laatste een beter gevoel te hebben. Een jaar geleden, voor de start van de kortebaanfmale in Helsinki, ver trouwde Dekker haar coach Ver haeren toe de spanning te haten. Ze was toen nog de sportster die zich van de zenuwen opvrat gedu rende een finaledag. Van blokkades door zenuwen had Veldhuis weinig last. Wel brak het haar regelmatig op dat ze energie verspilde door woest het water te harken. Het leverde supersnelle openingen op, maar Veldhuis stort te daarna vaak in. Na maanden vol wereldbekerraces spreekt zowel Dekker als Veldhuis nooi kunnen opleveren. Eerder won Nederland al de 4x50 meter vrije-slagestafette in een nieuwe toptijd. Op de wisselslagestafette waren het nu de Duitse zwemsters die het goud wonnen en en passant het wereldrecord (1.46,67) verbeter den dat op naam van Nederland stond: 1.47,44. Groot toonde zich schuldbewust. „Ik durfde mijn ploeggenoten na de race niet aan te kijken." Volgens de Amsterdamse had een verprutste 100 meter vlinderslag, vlak voor de estafette, te lang door gewerkt in haar hoofd. Van moti vatieproblemen, zoals Verhaeren opperde, wilde ze echter niets we ten. „Ik vind het een eer om voor Nederland, te, zwemmen." van opdrachten die goed uitge voerd worden. Het leidde ertoe dat de vlinderslagspecialiste giste ren in de finale een persoonlijk re cord zwom (56,82) waarmee ze de wereldjaarranglijst aanvoert. Dekker: „Ik wist precies hoe ik moest zwemmen. De eerste 25 me ter behoudend, daarna elke baan versnellen bij het keerpunt." Veldhuis, die haar vijfde titel op rij pakte, plukte eerder al de vruch ten van haar betere race-indeling: Gisteren werd ze tot het uiterste opgejaagd voor Steffen, maar Veld huis verklaarde doodleuk de Duit se niet gezien te hebben. „Dan had ik verloren, want dan ben ik niet met de goede dingen bezig. Mijn races worden steeds stabieler en mijn lichaam weet wat het moet doen." Recordregen op EK De EK kortebaan hebben zeven wereldrecords en vijf nieuwe Europese toptijden opgeleverd. Laszlo Cseh verbeterde 's we relds beste tijd op de 200 (1.52,99) en 400 meter wissel slag (3.59,33). Daarnaast scherpten Otylia Jedrzejczak (200 vlinder/2.03,53) en Sonja Jovan- ovic (50 rug/26,50) het wereld record aan. Ook sneuvelden 's werelds beste prestaties op de 4x50 vrij bij de vrouwen (Nederland/1.34,82) en de mannen (Zweden/1.24,19) en op de 4x50 wissel (1.46,67). PARIJS - De Ronde van Frankrijk start in 2009 vanaf het Grand Prix-circuit in Monaco. Op het stra- tencircuit wordt op 14 juli 2009 een 15 kilometerlange individuele tijdrit gereden. Monaco is voor het eerst start plaats in de Tour. In 1964 deed de wielerronde al wel het vorsten dom aan. Jacques Anquetil won destijds de etappe. Het Bretonse Brest is komend jaar op 5 juli de beginplaats van de Tour. NEW YORK - De Amerikaanse honk baller Andy Pettitte heeft zaterdag bekend verboden groeihormonen te hebben gebruikt. De pitcher van de New York Yankees verklaar de dat hij in 2002 twee keer groei hormonen had gebruikt om te her stellen van een elleboogblessure. Pettitte is een van de honkballers uit de Amerikaanse competitie MLB die in een onderzoeksrap port naar doping genoemd wor den. SEOUL - Biljarter Daniel Sanchez heeft het wereldbekertoernooi driebanden in Seoul gewonnen. De Spanjaard versloeg in de finale zaterdag de Vietnamees Chi Thanh Tran met 3-0. Sanchez re kende in de halve eindstrijd af met de Belg Frédéric Caudron (3-2). Tran toonde zich in de halve fina le in de vijfde set te sterk voor Ra mon Rodriguez. Seoul was het laat ste wereldbekertoernooi van het seizoen. In januari begint de nieu we cyclus in Sluiskil. CHANTI-MANSIJSK - Gata Kamsky heeft in Siberië het schaaktoer nooi om de World Cup gewon nen. In de laatste partij van de fina le tegen de Spanjaard Alexei Sjirov kwam de de 33-jarige Amerikaan se grootmeester remise overeen. Van de vier duels won hij er een, goed voor een eindstand van 2 1/2-11/2. Kamsky sloeg in de twee de partij, met wit, toe. Gisteren verdedigde hij de voorsprong, op nieuw met wit, overtuigend. ROTTERDAM - Igor Sijsling heeft zondag het mannentoernooi bij de Tennis Masters in Rotterdam ge wonnen. De 20-jarige Amsterdam mer versloeg in de finale Jesse Hu- ta Galung in drie sets: 7-5 2-6 6-3. Sijsling was zaterdag al verant woordelijk geweest voor de uit schakeling van titelverdediger Ro bin Haase. Eerder dit jaar werd hij ook al nationaal kampioen out door. „Het was geen geweldig jaar maar ik ben trots op beide titels", zei Sijsling, de huidige nummer 384 van de wereld. Huta Galung, ruim 180 plaatsen hoger bivakke rend, had de smoor in. „Het is ba len, maar Igor speelde erg goed vandaag." PARIJS - De handbalsters van Rusland hebben gis- De bronzen medaille was voor Duitsland, dat in De ploeg nam revanche voor de nederlaag tegen teren in Parijs de wereldtitel geprolongeerd. Het de kleine finale na verlenging Roemenië ver- Noorwegen in de finale van het EK in Zweden vo- vrouwenteam van bondscoach Jevgeni Trefilov sloeg: 36-35. Rusland was in de laatste vier mon- rig jaar. won in de finale met 29-24 van Noorwegen. diale kampioenschappen al drie keer de beste. foto Christophe Karaba

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61