Binnenland Trainingen met Apaches afgelast Kindervredesprij s voor scholiere Zambia Minister: labels energie verouderd Gefeliciteerd TMC FlevOnice trekt 7500 schaatsers Bedrijven maken zich zorgen over afhandeling schade. met uw nieuwe bedrijfspand op De Poel II gemeente bOeS Veel autopech door kou en kerstdrukte Man rijdt bijna 100 kilometer te hard Politie haalt krakers uit kapitaal pand 4 I Maandag 17 december 2007 PZC DEN HAAG - Defensie traint de rest van de maand niet meer met de Apache-gevechtshelikopters boven de Bommelerwaard. Na het onge luk woensdag waren de oefenin gen boven het gebied al verplaatst naar andere gebieden. Defensie hervat de vluchten in ieder geval niet meer dit jaar, zei een woord voerder van de Koninklijke Lucht macht zaterdag. Defensie heeft dit besloten vanwe ge de gevolgen en de gevoeligheid van het ongeluk. Minister Maria van der Hoeven (Economische Zaken), die over de stroomvoorziening gaat in Neder land, liet zaterdag al doorscheme ren dat wat haar betreft de Apaches nooit meer oefenen boven de Bommelerwaard. Volgens haar woordvoerder wil ze dat deze trainingen voortaan plaatsvinden boven gebieden waar geen risico s zijn op een stroomsto ring. De enkele tientallen vluchten die stonden gepland, worden nu el ders gedaan. Boven Nederland zijn enkele gebieden aangewezen voor de Apache-trainingen. Defensie vermindert niet het aantal vluch ten, omdat de piloten niet op ach terstand mogen komen met hun trainingen. Dat zou nadelig kun nen uitpakken voor hun uitzen ding naar Afghanistan. De piloten gaan pas op missie als ze steeds al le vaardigheidsoefeningen hebben herhaald. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De marechaussee ver richt onderzoek en heeft de twee vliegers ondervraagd. De schade aan het toestel is aanzienlijk maar de luchtmacht heeft nog geen ei gen technisch onderzoek gedaan. IJl Defensie traint dit jaar niet meer met Apaches boven de Bomme lerwaard. De minister wil moge lijk helemaal geen oefeningen meer boven het gebied. Volgens de woordvoerder had de Apache op het moment van de botsing tegen de kabels een snel heid van ongeveer 250 kilometer per uur. De inwoners van de Bom melerwaard en delen van de Tieler- waard gingen na het herstel van de stroomvoorziening vrijdaga vond over tot de orde van de dag. De supermarkten werden goed be zocht, vooral voor spullen die men sen noodgedwongen weg moesten gooien omdat koelkasten en vrie zers het niet meer deden. De gemeentehuizen in Maasdriel en Zaltbommel ontvingen elk hon derden mensen die schade wilden melden. Het bedrijfsleven maakt zich grote zorgen over de afhandeling van de schade. Een voorlopige inventarisa tie laat volgens voorzitter Arend Fernhout van de Kamer van Koop handel Rivierenland zien dat ze venduizend bedrijven gezamenlijk tussen 50 en de 70 miljoen euro schade hebben geleden. „En het is absoluut onduidelijk wie daarvoor gaat opdraaien." BIDDINGHUIZEN - Twee weken later dan gepland opende FlevOnice af gelopen zaterdag de poorten. Uiteindelijk passeerden die dag 2.500 schaatsers de kassa van de spectaculaire vijf kilometer lange kunstijsbaan in Biddinghuizen. Gisteren, toen het dankzij de zon en een strakblauwe lucht heerlijk winterweer was, draaide het dub bele aantal schaatsers zijn rondjes op het kunstijs in Flevoland. Thandiwe Chama kreeg gisteren de Kindervredesprijs. Rechts Bob Geldof, die de onderscheiding aan haar uitreikte. foto Marcel Antonisse/ANP DEN HAAG - De scholiere Thandiwe Chama uit Zambia is de winnaar van de Internationale Kinder vredesprijs 2007. Het 16-jarige meisje kreeg gisteren uit handen van de Ierse zanger Bob Geldof, be kend van onder meer het wereld wijde concert Live Aid, de prijs uit gereikt in de Ridderzaal in Den Haag. Thandiwe Chama woont in een van de armste wijken van de Zam- biaanse hoofdstad Lusaka. Toch is ze succesvol op school en zet ze zich in voor kwetsbare kinderen die hulp nodig hebben. Toen zij 8 jaar was, werd haar school gesloten. Maar zij legde zich daar niet bij neer en ging lo pend op zoek naar een andere school, met in haar kielzog alle zes tig andere kinderen. Ook zet ze zich volgens Geldof in voor zieke kinderen en zorgde ze er via de burgemeester voor dat een corrup te hoge ambtenaar werd ontsla gen. De Internationale Kindervredesprijs wordt sinds 2005 uitgereikt aan een kind dat zich op bijzondere wijze inzet voor de kinderrechten. De prijs bestaat uit een beeldje, de Nkosi, en een geldbedrag van 100.000 euro. Dat geld moet de winnaar besteden aan een eigen project. De prijs is een initiatief van de Nederlandse Stichting Kids- Right. Bij de prijsuitreiking in de Ridderzaal was behalve Geldof ook Betty Williams aanwezig. De Noord-Ierse won in 1976 de Nobel prijs voor de Vrede. De prijs is vernoemd naar Nkosi Johnson uit Zuid-Afrika. Hij zette zich in voor de rechten van kinde ren met hiv en stierf zelf in 2001 op 12-jarige leeftijd aan deze ziek te. Postuum kreeg hij in 2005 de eerste Kindervredesprijs toege kend. HILVERSUM - Minister Maria van der Hoeven (Economische Zaken) wil dat er in internationaal ver band nieuwe normen komen voor energiezuinige huishoudelijke ap paraten. De energielabels die nu aangeven hoe verslindend koelkas ten of wasmachines zijn, zijn ver ouderd en prikkelen de producen ten niet om betere apparaten te ontwikkelen. Dat zei de bewindsvrouw zaterdag in het tv-programma Kassa. Wat haar betreft moet het mogelijk zijn de nieuwe normen in 2009 in Eu ropees verband in te voeren. De labels lopen nu van A (zeer zui nig) tot G (zeer vervuilend). Deze norm is echter in 1995 ingevoerd waarbij een gemiddeld vervuilend apparaat toen het C-label kreeg. In middels heeft 90 procent van de huishoudelijke apparaten het A-la bel, zodat het niet zou lonen voor de producenten deze apparaten verder te innoveren. Sommige la bels geven nog A-plus en dubbel plus aan, maar dit is verwarrend voor de consumenten. Het lijkt Van der Hoeven zinnig om op het A-label toe te voegen wat het appa raat per jaar verbruikt. Verder ziet Van der Hoeven meer in het Japanse 'dynamische' sys teem. Daar krijgt het zuinigste ap paraat het A-predikaat waarna an dere producenten ook dat niveau moeten zien te halen en daar lie ver nog bovenuit komen. Dat wordt dan vervolgens weer de nieuwe norm. Zoverdwijnen de oude apparaten van de markt. MAAR- WE- W6.T&W GE£W vzw ALU&M WAT WE H/ÊR E/OEMU)k MH HfT PVEN DEN HAAG - De Wegenwacht van de ANWB heeft gisteren aanzien lijk meer pechgevallen moeten op lossen dan op andere zondagen, ruim 4000 tegen normaal 3500. Oorzaak was volgens een woord voerster het koude weer in combi natie met kerstdrukte. Door de drukte liep de wachttijd in sommige gevallen op tot bijna twee uur. Startproblemen door een falende accu was het meest voorkomende euvel. Voor vandaag verwacht de ANWB ook meer drukte dan anders. FIJNAART - Een 20-jarige man die in Klundert met 156 kilometer per uur bijna 100 kilometer te hard reed, heeft dat moeten bekopen met het inleveren van zijn rijbe wijs én zijn auto. De man uit Wil lemstad scheurde over de Zwingel- spaansedijk in Fijnaart, waar 60 ki lometer is toegestaan. Ook zijn pas sagier werd opgepakt nadat hij de agenten had bedreigd. Hij bood la ter zijn excuses aan. De passagier was, onder invloed van alcohol, ge frustreerd geraakt door de hele gang van zaken, zo zei hij. UTRECHT - De politie in Utrecht heeft gisteren aan het begin van de avond een kapitaal pand ont ruimd dat 's middags door drie mensen was gekraakt. Bij de ontruiming werd de ME ach ter de hand gehouden maar niet ingezet. De drie krakers zijn aange houden. De kraakactie leek onder deel van het actieweekeinde dat door de kraakbeweging is uitgeroe pen tegen het kraakverbod. Het pand aan de Biltstraat werd sinds vier uur gistermiddag in bezit ge nomen door de drie krakers. PETER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4