Kanaalzone staat op een kruispunt Zeeland Aardenburgse Nachtuuln jubileren Ook zonder kerk viert Ossenisse kerstfeest mf hiiSllife® Kapeise grijpt Geldzorgen cultureel centrum Sas net naast brons Diverse economische sectoren hebben goede ontwikkelingskansen. Het Uulehat gaat drieëndertigste jaar in met nieuwe prins. Taalliefhebbers hebben het moeilijk met kunstdictee Eerste Aardenburgse Kunstdictee tijdens taaimiddag Galerichel. 30% KORTING Financiering nieuw te bouwen sociaalcultureel complex zware opgave. Z PZC Maandag 17 december 2007 1 5 door Conny van Cremberghe TERNEUZEN - De overheden in de Kanaalzone Gent-Terneuzen (KGT), het bedrijfsleven en niet-ge- bonden organisaties zullen de ko mende jaren belangrijke keuzes moeten maken over de toekomst van de Vlaams-Zeeuws-Vlaamse re gio. Het kanaal blijft als economi sche as van groot belang, maar de mate ervan zal sterk afhangen wat er met de zeeverbinding gebeurt. De Vlamingen zetten in op een nieuwe, grotere zeesluis, de Zeeuws-Vlamingen opteren voor alsnog voor andere mogelijkhe den, zoals een vergroting van de bestaande oostsluis tot echte zee sluis. Welke optie uiteindelijk geko zen wordt is nog lang niet duide lijk. Diverse oplossingsrichtingen vergen nog verdere studie. De re sultaten van deze onderzoeken zul len medio september 2008 bekend zijn. Gelijk oplopend met die stu die loopt er binnen de stuurgroep nautische toegang Kanaal Gent-Terneuzen nog een onder zoek naar de strategische welvaarts- effecten. De Kanaalzone, feitelijk een rede- Wat voor ontwikkelingsscenario ook gevolgd wordt, effecten op het ruimtebeslag zullen er altijd zijn. Natuur en recreatie eisen in toekomst meeste ruimte op. lijk traditioneel haven- en indus triegebied met basisindustrie (che mie, hoogovens, glas en kunst mest), staat in brede zin voor een keuze. Doorgaan met een industrieel sce nario, kiezen voor een verdere ont wikkeling van de logistieke moge lijkheden, inzetten op een zoge naamd duurzaam ontwikkelings scenario of nadrukkelijk een keuze maken voor het doorontwikkelen van onderdelen uit de drie ontwik kelingsalternatieven. Wat voor ontwikkelingsscenario ook gevolgd wordt, effecten op het ruimtebeslag zijn er altijd. Ver wacht wordt echter dat de ruimte- vraag voor natuur en recreatie die van havenactiviteiten in de streek zal overtreffen. De onderzoekers van Ecorys sommen in het onder zoeksrapport over de ontwikke lingsmogelijkheden een reeks van sectoren op die redelijke ontwikke lingskansen bieden. Voor de Ka naalzone geldt dit vooral voor de agro en voedingssector (dankzij re cente investeringen), de autosector (Volvo Gent mag komend jaar 25.000 auto's minder maken, maar daarna tot 2020 jaarlijks een groei van twee procent kennen), de che- miecluster (Dow blijft investeren en wil nu met de jointventure met Kuwait Oil nieuwe initiatieven in Terneuzen nemen) en de logistie ke bedrijvigheid. KGT heeft de ach terliggende jaren amper geprofi teerd van de groei van het contai nervervoer. Een inhaalslag moet gemaakt worden. door Frank Cijsel AARDENBURC - Het Uulehat wordt tijdens het komende carnaval gere geerd door prins Shortie I. Vrijdag avond kregen de feestvierders in de loodsen van de familie van Overloop te horen dat Mario Cort- hals in de rol van prins Shortie I mag kruipen. Hij zal samen met zijn prinses Daicka (la Gasse) de scepter zwaaien in het Uulehat en het stokje overnemen van prins Pietje I. Eerder die dag mocht de jeugd 's middags tijdens de dolle- dwazejeugdprinsenschuurbalmid- dag strijden om de titel van jeugd prins en prinses 2008. Die eer viel te beurt aan Kylian Blondeel en Jessie Hamelijnck. Zaterdagmiddag kregen ouderen uit de streek een muzikale middag aangeboden. Ingrid Pieters van My Way Music zong samen met De Zangmerels uit Eede liedjes uit lang vervlogen tijden. De Nachtuuln bestaan in 2008 33 jaar en dat wordt dik in de verf ge zet met elke maand een extra pro-» gramma. Eind maart zullen er voor de jeugd diverse activiteiten plaatsvinden. Daarnaast staat in april een dweilbandfestival op de rol. Tijdens de jaarlijkse kermis volgt een 'zomerse' carnavalsop tocht. Verder staan er een preuve- nement, ouderenmiddag en foto tentoonstelling over drieëndertig jaar carnaval in het kikkerstadje ge pland. De afsluiter is 8 november, met een groot feest. OSSENISSE - Met de viering 'rond om de kerststal' keek de gemeen schap Ossenisse gistermiddag al vast vooruit naar het komende kerstfeest. Na de sluiting van de plaatselijke parochiekerk hebben de stichting Hof ter Nesse, de plaat selijke ouderenbond en de paro chie Ter Duinen de handen ineen geslagen om in het dorp toch nog gezamenlijk stil te staan bij kerst. Belangstellenden verzamelden zich rond de authentieke kerststal uit de parochiekerk in het gemeen schapscentrum Hof ter Nesse. Daar klonken kerstmelodieën van een orgelspeler en zorgde het kin derkoor de Floriaantjes uit Kloos- terzande voor de vocale inbreng. Deelnemers aan de viering lazen enkele gedichten voor. Het kerst verhaal werd voorgelezen en met een overdenking werd stilgestaan bij het feest van de vrede. AARDENBURC - Taalliefhebbers kon den gistermiddag in Galerichel in Aardenburg genieten van een voor- leessesie, het luisteren naar wijs heid uit de negentiende eeuw en het eerste Aardenburgse Kunstdic tee. TWintig dapperen probeerden bij het dictee met overgave de zinnen foutloos op papier te zetten. In na volging van de vele dicteewedstrij den werd voor de eerste keer het Aardenburgs dictee opgezet. Taaifa naat Rein Leentfaar uit Breskens had ervoor gezorgd dat het geen makkie werd. De in de tekst opge stelde 'instinkertjes' op kunstge bied werden hier en daar toch op de verkeerde wijze verwerkt. Uit eindelijk toonden Rianne Kore- vaar en Willemijn Branderhorst zich met acht fouten de sterksten. Op de derde plaats eindigde Al- bert de Bruyn met negen fouten. Naast het dictee had de Zuid-Ne derlandse presentatie plaats van het tweede Oentje Kalkoentje van Nel Klaver-Pirovano met illustra ties van Berry. Het werd voor een aandachtig gehoor voorgelezen en gesigneerd door de schrijfster. Een toneelmonoloog van Tsje- Taalfanaat Rein Leentfaar had ervoor gezorgd dat het geen makkie werd chow De schadelijkheid van tabak door de Vlaamse toneelartiest Peter Van Hecke sloot de middag af KAPELLE - Op het ereschavot kwam ze niet, maar Gwendolyn van Gooi uit Kapelle presteerde toch bovenmatig goed tijdens het Kinderdictee der Nederlandse Taal. Met haar tien jaar was de Ka peise de jongste deelnemer. Gwendolyn, leerlinge van basis school De Moolhoek, maakte elf fouten en dat zijn er drie minder dan het gemiddelde tijdens het dic tee, dat vrijdag in de Eerste Kamer in Den Haag werd gehouden en zaterdagavond werd uitgezonden. De elfjarige Lindsay Luijsterburg uit Schiedam werd met slechts vier fouten winnaar. Op de derde plaats eindigden drie deelnemers, ieder met negen fout. Aan het dic tee deden 59 leerlingen van groep acht van het basisonderwijs mee. door Joeri Wisse SAS VAN CENT - Geen ondergrond se maar gewone parkeerplaatsen en meer multifunctioneel gebruik van ruimtes moet het nieuw te bouwen toekomstig sociaalcultu reel centrum van Sas van Gent be taalbaar maken. Dat zegt wethouder Cees Liefting (PvdA) van de gemeente Terneu zen. Hij maakt zich zorgen over de financiering van het 'sociaal-cultu reel hart' dat over vijf jaar aan de Canadalaan moet verrijzen. Mo menteel onderzoeken ambtenaren van de gemeente Terneuzen hoe het complex met 24 seniorenwo ningen, twee basisscholen, een bi bliotheek, kinderopvang, medi sche diensten, een sporthal en een cultureel centrum moet worden bekostigd. Echter nog voordat dit onderzoek is afgerond is het al duidelijk dat het een zware opgave wordt om voldoende geld bijeen te krijgen voor de bouw. Om de kosten in de hand te houden kan er volgens Liefting bijvoorbeeld worden geke ken naar één bar voor zowel de sporthal als het culturele gedeelte. „En ik kan me goed voorstellen dat de overblijf van de scholen plaats kan vinden in de grote zaal die gebouwd moet worden als ver vanging van De Speye." Ook wordt er waarschijnlijk afge zien van de 62 geplande onder grondse parkeerplaatsen. „Je moet namelijk rekenen dat die 20.000 tot 25.000 euro per plaats kosten." Hoewel er over vijf jaar een nieuw comlex is, vindt Liefting het goed dat er in de tussenliggende perio de wordt geïnvesteerd in de 'oude' voorzieningen. Zo wil De Speye een ton steken in aanpassingen van onder meer de entree en is Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen momenteel druk doende met de verbouwing van het oude gebouw van basis school de Valckeburcht tot een nieuw onderkomen voor kinderop vang 't Zonnehuisje. [*5 Om het sociaalcultureel centrum aan de Canadalaan in Sas van Cent betaalbaar te houden, moet onder meer afgezien worden van ondergronds parkeren. Vlietstraat 15, Terneuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis "De Honte" L'\ - -talg De Zangmerels zongen zaterdagmiddag in Aardenburg liedjes uit lang vervlogen tijden. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41