2©©!ii8icJ regio afgeslagen Alstublieft, uw e i rtdej aar sb o n us Ter Horst praat over veiligheid Feestje rond A4 bij Halsteren iBusiness Center voor thuistherapie Winterdip of winterdepressie? Minister bezoekt eerst brandweerkazerne Borssele. Navman S30 Europa PZC Maandag 17 december 2007 3 Steeds meer mensen kopen speciale lampen om thuis aan lichttherapie te doen om de winterblues een halt toe te roepen. foto Bram Seays/CPD kens bij de goedkope lampen uit China, maar zegt meteen dat ze in elk geval veiliger zijn dan de zon nebank, omdat ze geen schadelijke straling produceren. Het Universi tair Medisch Centrum Groningen heeft een speciale polikliniek voor winterdepressie. Psycholoog Ybe Meesters is dé specialist. Als moge lijke oorzaken van winterdepres sies noemt hij veranderingen in de hormoonhuishouding, een tekort aan licht, een ontregeld bioritme en genetische aanleg. Jaarlijks heeft hij zo'n 300 patiënten in zijn kliniek. „Ik raad mensen met een echte winterdepressie af om zon der begeleiding aan lichttherapie te beginnen. Er bestaat een kans op bijwerkingen. Een enkeling kan manisch of zelfs suïcidaal wor den." Ook voor mensen met sui kerziekte, die kwetsbare ogen heb ben, kan de hoeveelheid licht scha delijk zijn. Andere mogelijke bij werkingen zijn hoofdpijn en duize ligheid. „Wie onder begeleiding twee seizoenen lichttherapie ge volgd heeft, kan veilig overstappen op thuislampen." Ook voor mensen die alleen last hebben van een winterdipje is de 'thuislamp' een prima alternatief voor pillen, zegt Meesters. Zodra in het najaar de eerste blaadjes van de bomen dwarrelen en de dagen steeds korter worden, is het raak. Veel mensen voelen zich moe, ko men 's ochtends hun bed niet uit, gaan veel eten en worden zwaar der. In de meeste gevallen gaat het om een 'winterdip'. Ernstiger dan de ze dip is de winterdepressie. Die gaat gepaard met klachten als lang durige somberheid, huilbuien, ner vositeit, verwardheid, gebrek aan concentratie en geen interesse in sociale contacten. Er kunnen zelfs lichamelijke klachten optreden als spierzwakte en verstopping. Van belang voor de diagnose winterde pressie is dat de symptonen in het voorjaar weer verdwijnen. Zo'n vijf procent van de Nederlanders, vrouwen vaker dan mannen, heeft last van een winterdepressie. Veel mensen hebben in de donkere maanden baat bij lichttherapie, waarbij een apparaat rechtstreeks licht op het netvlies projecteert. De sterkte van de lamp moet min stens 10.000 lux zijn. Ter vergelij king: een kaarsvlam heeft een sterkte van 1 lux. Bij een winterdip kan een licht- wekker naast het bed ook helpen. HEINKENSZAND - Minister Ter Horst van Binnenlandse Zaken is vandaag op bezoek. Zij praat met de Zeeuwse burgemeesters, de commissaris van de koningin, de korpschef van de politie en met de directeur Veiligheidsregio. Het bezoek van de minister staat in het teken van 'veiligheid'. De provincie is al een tijdje in gesprek met het ministerie over veiligheids vraagstukken. Aanvankelijk gingen die gesprekken over de Wester- scheldetunnel, later werden ze uit gebreid tot de Westerschelde. Burgemeester Gelok van Borsele nodigde de minister in april al uit om kennis te komen maken met een kleine gemeente die een groot aantal risico's heeft. In de gemeen te staat de kerncentrale, Vlissin- gen-oost is vlakbij en een groot deel van het grondgebied grenst aan de drukke Westerschelde. De minister arriveert om 13.45 uur in de brandweerkazerne Borssele. HALSTEREN - De omleiding van de snelweg A4 rond Halsteren is zo goed als klaar. Dat werd zaterdag gevierd met een feestelijke ope ning. Maar verkeer mag pas in de nacht van donderdag op vrijdag over de nieuwe weg rijden. Rijksweg A4 (van Amsterdam, via Rotterdam naar de Belgische grens) is nog steeds niet af. In de randstad ontbreken stukken en tussen Halsteren en Dinteloord ligt ook nog geen snelweg. Voorlo pig moet verkeer dat vanaf Bergen op Zoom komt, even voorbij Hal steren de N259 op, die het naar ver wachting zwaar te verduren krijgt. Rijkswaterstaat had de weg graag nog wat verder doorgetrokken: tot Klutsdorp om hem daar aan te sluiten op de Steenbergseweg. En kele bezwaarmakers gooiden roet in het eten. Over vijf jaar moet de ontbrekende schakel af zijn. lijkt de Kamer er op dit onderdeel niet uit te willen slepen. „Als de provincies dit zo belangrijk vin den, kunnen ze er zelf nog wat bij leggen", meent Leerdam. „Ze heb ben allemaal overschotten waar van ze weinig in cultuur stoppen. Ze hoeven het niet op te potten." Leerdam heeft wel een motie inge diend om bij de verdeling van het geld door de fondsen meer reke ning te houden met regionale spreiding. Vanuit Zeeland hopen organisaties als het Zeeland Nazo mer Festival/Zeelandia en Muziek- podium Zeeland hiervoor in aan merking te komen. Anders dan de Vleeshal in Middelburg lijken zij namelijk niet te worden opgeno men in de basisinfrastructuur. Leerdams motie wordt deze week zeker aangenomen, evenals een an dere waarin Van Vroonhoven pleit voor 'substantieel' meer cultuur- geld voor de regio. Nu krijgt de Randstad nog driekwart van het rijksgeld en Zeeland 0,3 procent. Maar de Kamer zal zich neerleg gen bij de wens van Plasterk dat al leen nieuw geld evenwichtiger wordt verdeeld. En een motie met percentages of bedragen blijft ach terwege. Vorige week zei gedepu teerde Harry van Waveren (CDA, cultuur) dat de 'aanval van Plas terk op de regio' zou zijn afgesla gen als aan de drie moties gehoor wordt gegeven. Dat gebeurt dus. Maar de onzekerheid in Zeeland wordt vandaag niet weggenomen. [Speciale introductie j en gratis ingebouw Bent u ondernemer? Bezorg dan uzelf of uw mede werkers een mooie eindejaarsbonus! Zo wordt december ook zakelijk gezien een feestmaand. Ga naar het dichtstbijzijnde KPN Business Center of kijk op www.kpn.com/eindejaarsbonus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3