Zeeland een kwestie van geduld Schuttevaer Schouwen zit in zeer zwaar weer preventieve zorg gemeenten Gwendolyn (10) grijpt net naast brons bij dictee Voortbestaan ongewis door leegloop bestuur en gering aantal leden. Stormvloedkering is nacht afgesloten Grijze zeehondenbaby is de eerste vondeling Twee aanhoudingen in centrum Middelburg Het jachtgebied voor damherten s S pzc Maandag 17 december 2007 15 door Melita Lanting bruinisse - De afdeling Schou- wen-Duiveland van Koninklijke Schuttevaer (vereniging voor be roepsvaart) zit in zeer zwaar weer. De voorzitter is gestopt, de pen ningmeester is ander werk gaan doen, het ledental is ook al niet om over naar huis te schrijven en eigenlijk wil de secretaris ook lie ver stoppen. „Ik ben al zeventig", zegt W. de Voogd, secretaris en drijvende kracht. „Ik heb toch lie ver wat jongere mensen in het be stuur." De Voogd hoopt dat zich in ieder geval een penningmeester zal mel den zodat de afdeling kan blijven bestaan. „Als er maar een penning meester is, dan wil ik wel secreta ris blijven en eventueel ook voor zitter zijn. Maar ik ga de kar niet al leen trekken, ik moet wel een paar mensen achter me hebben." De afdeling Schouwen-Duiveland bestaat dit jaar 109 jaar maar het is dus vraag of het kroonjaar 110 in 2008 gehaald kan worden. Op de agenda van de jaarvergade ring aan het eind van het jaar staat in ieder geval weer de fusie met de afdeling Midden-Zeeland. De Voogd betwijfelt echter of dit een goede oplossing is. „Kijk, voor het overgrote deel zijn onze leden mosselvissers en die zijn al zo geor ganiseerd dat ze in principe Schut tevaer niet nodig hebben. Ik ben bang dat als een fusie doorgaat en we naar Midden-Zeeland moeten, dat dan driekwart van de leden adieu zegt." Vorig jaar nog is tij dens de ledenvergadering een mo gelijke fusie door een meerderheid van de leden afgewezen. door Frank Balkenende goes - Natuurlijk zijn ze geschrok ken van het forse aantal jongeren dat in Zeeland met suïcidiale ge dachten rondloopt. Onder meer daarom steken gemeenten in de Oosterschelderegio 85.000 euro in voorlichting en preventie. Onder wijs is een speerpunt in de preven tieve geestelijke gezondheidszorg. Volgend jaar staan verschillende projecten op stapel om te voorko men dat mensen, en zeker jonge ren, in de knoop raken. Een fors deel van de Zeeuwse jeugd is som ber. Een kwart denkt wel eens aan zelfmoord, bleek onlangs uit een gezondheidsenquête onder leerlin gen uit klas drie van het voortge zet onderwijs. De GGD-Zeeland wil een nader onderzoek, omdat niet duidelijk is waarom de Zeeuw se jeugd zo verontrustend hoog scoort in het onderzoek. Gemeenten zijn sinds 1 janari van dit jaar verantwoordelijk voor de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO). Daaronder valt ook de preventie geestelijke gezond heidszorg. In de Oosterscheldere gio kopen die gemeenten deze zorg voorlopig gezamenlijk in bij Emergis. Welke projecten voor jongeren staan er op stapel? Allereerst de training Plezier op School. Daarin leren kinderen uit groep acht van de basisschool hun sociale vaardig heden te verbeteren. Verder Zorg op School, waarin een preventie medewerker wordt gekoppeld aan een school in het voortgezet onder wijs. Er komen ook speciale voor lichtingsbijeenkomsten en activi teiten. Die richten zich op huise lijk geweld, depressies bij jonge ren, verslaving aan drugs en alco hol, borderline-problemen en de gevolgen van echtscheidingen. Verder kopen de gemeenten pro jecten voor ouderen in. Bijvoor beeld voor weduwen van 55 plus, die moeite hebben het leven weer op te pakken. burgh-haamstede - De Storm vloedkering is woensdagavond en -nacht afgesloten voor doorgaand verkeer. De afsluiting begint om 19.30 uur en naar verwachting is de weg donderdagochtend rond 6.00 uur weer open. Verkeer tus sen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland moet omrijden via de Zeelandbrug. Neeltje Jans is vanuit Burgh-Haam- stede wel bereikbaar. oostkapelle - Op het strand bij Oostkapelle is zaterdag de eerste grijze zeehondenbaby van het sei zoen in Zeeland gevonden. Het is naar de zeehondenopvang in Pie- terburen gebracht. Het beestje was nog geen drie we ken oud, schatten zijn redders. Het was sterk vermagerd. Grijze zeehonden krijgen in de winter jongen, de gewone zeehonden in het voorjaar. middelburg - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee jongens aangehouden in het centrum van Middelburg. Een 19-jarige Middelburger werd aange houden omdat hij in het bezit was van een mes. Zijn wapen is in be slag genomen. Een 17-jarige Mid delburger werd aangehouden om dat hij zich eerst met deze en later met een andere aanhouding be moeide. De jongens zijn weer vrij. door Frank Balkenende kapelle - Op het ereschavot kwam ze niet, maar Gwendolyn van Gooi uit Kapelle presteerde toch bovenmatig goed tijdens het Kinderdictee der Nederlandse Taal. Zeker als je in ogenschouw neemt dat ze met haar tien jaar de jongste deelnemer in het veld was. Gwendolyn maakte elf fouten en dat zijn er drie minder dan het ge middelde tijdens het dictee, dat vrijdag in de Eerste Kamer in D.eji Haag werd gehouden en zaterdag avond werd uitgezonden. De direc teur van haar basisschool De Mool- hoek, Niek Flipse, belde de Kapel- se leerlinge na de uitzending di rect op. Zijn reactie: „Als je zo wei nig fouten maakt en onder het ge middelde blijft, zeker als jongste deelnemer, is dat een hele presta tie." De elfjarige Lindsay Luijsterburg uit Schiedam liet slechts vier steek jes vallen en werd daarmee win naar. Op de derde plaats eindigden drie deelnemers, ieder met negen fout. Gwendolyn zat er dus kort achter. „Er zaten moeilijke woor den tussen waarvan ik de beteke nis niet helemaal ken, zoals lipo- suctie, tinctuur en accuratesse. Achteraf bleek dat ik ze wel goed had geschreven." Aan het dictee deden 59 leerlingen van de groepen acht van de basis school mee. De tekst was van kin derboekenschrijfster Francine Oomen. Nieuwslezer Philip Frp- riks las het dictee voor. Scharendijké Een smalle strook, tussen het natuurgebied Kop van Schouwen en de polders van Schouwen, is aangewezen als jachtgebied voor damherten. Buiten deze zone mogen de damherten niet geschoten worden. Ellemeet Broü'wérshaven Noofdwelle Serooskorke Burgh- Haa'mstede jachtgebied wegen waar de reeën en damherten het verkeer vaak kruisen PZC Willem Adriaansens foto Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31