Jagen op damherten is - telaM Zonder Amalie maar mét Lia naar huis Populaties gevaar voor verkeer Er lopen twee spoken achter ons aan...! Coalitievorming Vlissingen is mislukt Verstekeling van Zeelandia weer terug naar Duitsland. Op weg naar huis steekt een damhert vlak voor de auto over. Griezelen tijdens tocht over het strand en door de duinen bij Renesse. 14 I Maandag 17 december 2007 PZC door Melita Lanting DREISCHOR - Het zal je maar gebeu ren: vierhonderd kilometer rijden om je weggelopen poes op te ha len en vervolgens ontdekken dat hét jouw kat niet is. Het over kwam de familie Gutzeit uit het Duitse Soest. „Nee, dit is Amalie niet", zegt Horst Gutzeit terwijl hij in een kooi bij Lia Storm van stichting Dierenvrienden kijkt. „Nee, deze poes is veel te klein." Horst Gutzeit en zijn vrouw Dag- mar hadden vrijdag via via een te lefoontje gehad dat hun poes mo gelijk als verstekeling aan boord van een vrachtwagen mee was ge reden naar Zierikzee. Er volgde een kort telefoongesprek met Lia Storm en de Gutzeits besloten zon dag naar Dreischor te rijden waar hgn een kleine teleurstelling wachtte. Van wie de kat wel is, zal waar schijnlijk altijd een raadsel blijven. Horst denkt dat de poes misschien van een van de boerderijen uit de buurt afkomstig is. Zeker is wel dat de poes in de palletfabriek (waar Horst Gutzeit bedrijfsleider is) in een vrachtwagen is gekro pen. Het beestje is er vervolgens Poes Lia ligt in de mand. Nog even en ze gaat op weg naar Duitsland. foto Dirk-Jan Cjeltema bij Zeelandia in Zierikzee weer uit gekomen. Al snel blijkt dat Horst en Dagmar veel gemeen hebben met Lia Storm. Het zijn mensen met een groot hart voor dieren. „We heb ben vier honden en twintig kat ten." vertelt Horst. Nóg een kat er bij is een beetje te veel van het goe de. Hij informeert of Lia Stom geen goed tehuis voor de poes weet. „Het is hier zo'n mooie rusti ge omgeving en bij ons zijn alleen maar snelwegen." Maar Lia Storm hapt niet toe en na enig heen en weer gepraat besluiten de Gut- zeit's om het poesje toch maar mee te nemen naar Duitsland. „Claus zoekt nog een nieuw katje en anders weet ik nog wel iemand die er wel een poesje bij kan heb ben", zegt Dagmar. Lia - want zo is het katje inmid dels gedoopt - wordt uit de op vang gehaald en in een reismand gestopt met daarin een groot, zacht kussen waarin de kat bijna helemaal verdwijnt. Nog even zwaaien en dan is Lia met de nieuwbakken baasjes op weg naar Duitsland. NV De poes die bij Zeelandia in Zie- rikzee uit een vrachtwagen kwam is terug naar Duitsland. Voor het dier wordt daar een nieuw huis gezocht. door Melita Lanting RENESSE - Het is aardedonker als Dick van Klooster om half zeven in de ochtend uit de auto stapt. Door de wolken is de maan niet te zien en er waait een frisse wind. „Goedemorgen", zegt hij en hangt zijn jachtgeweer op de rug. Van Klooster gaat naar het jachtge bied tussen de Hogezoom en Lage- zoom bij Renesse. Daar, aan de rand van een weitje staat een 'kan sel', een klein houten hokje op ho ge poten. Aan drie kanten zitten raampjes die open kunnen en Van Klooster jaagt vanuit dit hokje. „Dat is heel wat warmer dan op een hoogzit" (een ladder met aan de bovenkant een kleine zitting, red.). Eenmaal in het hokje waait de wind toch nog venijnig naar binnen. Het wordt een koude zit, maar misschien is het geluk met Van Klooster en komt een dam hert voorbij gelopen. Deze ochtend lijken de omstandig heden redelijk goed. Geen keihar de regen of stormachtige wind waardoor de dieren dekking zoe ken in de bosjes. Terwijl de kou langzaam maar zeker bezit neemt van het lijf begint het lange wach ten. „Als het schemert gaan ze meestal lopen", zegt Van Klooster. „Ze zouden er nu toch aan moe ten komen." In de verte klinkt een schreeuw van een beest in nood. Waarschijnlijk heeft een roofvogel een prooi te pakken. Terwijl de dag begint blijft het op het veldje stil. Een vroege merel vliegt luid schetterend voorbij maar de damherten laten zich niet zien. „Ze zitten hier toch echt hoor", verzucht Van Klooster. De jacht op damherten gebeurt al- 'Als het schemert gaan ze meestal lopen. Ze zouden er nu aan moeten komen' tijd vanuit een hoge positie. Dat is noodzakelijk voor de veiligheid. „Dan weet je zeker dat de kogels al tijd in de grond komen. De kogels kunnen kilometers ver komen dus als een damhert bovenop een heu vel staat, schiet ik niet." Plots kraken een paar takken in het bosje achter de kansel. Van Klooster is direct scherp en pakt zijn kijker. „Dat is er een", zegt hij. Nogmaals kraken wat takken en daarna is het weer stil. Geen hert laat zich op het weitje zien. Ander half uur later geeft Van Klooster het op. Het is inmiddels te licht ge worden. Een paar dagen later gaat hij opnieuw op pad. Aan het ein de van de middag parkeert hij zijn auto weer aan de Hogezoom. „Het zou zo mooi zijn als we er nu een zouden zien." Vlak nadat Van Klooster zich geïnstalleerd heeft in zijn hokje huppelt een haas het weitje op. „Die heeft niets te vre zen", zegt van Klooster. „Die schiet ik momenteel niet meer. De hazen- en fazantenstand is fors te ruggelopen. Dat komt door al die roofvogels. Vliegende vossen noe men wij die. Die beesten grijpen nogal wat." Ook de verwilderde katten verschalken jong wild. Ter wijl Van Klooster vertelt over wél succesvolle jachtpartijen valt de schemering in. Nog een uurtje en het is pikkedonker en dan kan er niet meer geschoten worden: te ge vaarlijk. Tegen zessen loopt Van Klooster terug naar de auto. Weer niets gezien. En als de auto de Ho gezoom op rijdt, op weg naar huis, steekt vlak voor de wagen een damhert over. Even kijkt hij om en duikt dan de bosjes in: regel recht naar het weitje waar de kan sel staat. Ze zitten er inderdaad. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Sinds enige weken mag op Schouwen weer worden ge jaagd op damherten. Het gaat daar bij om het terugdringen (regule ren) van het aantal dieren. In de Kop van Schouwen is voldoende leefgebied voor 325 damherten. Bij de laatste telling (afgelopen voorjaar) waren er ongeveer 545 damherten. „En ik schat dat er nu 650 tot 700 lopen", zegt H. Joris- sen, voorzitter van de Hoefdier commissie. Dit aantal brengt de verkeersveiligheid in gevaar en zorgt voor een grote verspreiding van teken. Damherten verdrijven de reeën uit hun leefgebied met als gevolg dat die dieren steeds va ker in de bebouwde kom lopen, in de polders zwerven en op door gaande wegen terecht komen. „Daarbij worden veel reeën dood gereden en ik denk dat we niet de helft van alle aanrijdingen weten. We zien regelmatig bloed liggen en vinden niets. Die hangen er gens in een koelkast." Maar ook damherten worden steeds vaker op of langs doorgaan de routes gesignaleerd. Een paar weken geleden nog is een ambu lance met een patiënt achterin op een damhert gereden op de Kloos- terweg in Haamstede. Dit ongeval is goed afgelopen omdat de ambu lance relatief langzaam reed. Het aantal damherten moet met 330 exemplaren teruggedrongen worden. Het is de taak van de ja gers om dit te doen, maar het gaat langzaam. Dat komt door het zeer beperkte gebied waarin gejaagd kan worden. Een smalle strook, grenzend aan de natuur van de Kop van Schouwen, is aangewezen als jachtterrein. In de strook liggen veel woonkernen en recreatieterrei nen en dat beperkt de mogelijkhe den. Buiten deze strook mag niet op damherten worden gejaagd, ook in de polders niet. Inmiddels is er overleg tussen de faunabe- heereenheid, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer (beheerders van de natuurgebieden). Niet om in de natuur te gaan schieten, maar wel om samen tot afspraken te komen zodat het huidige jacht terrein volledig benut kan worden. door Melita Lanting RENESSE - Bij een knappend hout vuur zit een leeuw. Hij wijst de kinderen de weg naar de strandtrap. Daar zullen ze om hoog moeten. De griezeltocht in Renesse gaat beginnen. Het is koud, donker en voor som mige kinderen nu al eng. Met veel kabaal en soms gewapend met een zaklantaarn klimmen ze de trap op. Boven aan de trap loopt een beer te kleumen maar de kinderen zijn nog zo druk met zichzelf dat ze die figuur niet eens opmerken. Eenmaal op het strand moeten ze kleine lampjes op de stokken vol gen en dat is nog best lastig te zien. At snel doemen aan de horizon twee felle autolampen op. „Hij komt dichterbij, hij komt dichter bij", fluisteren een paar kinderen. Dan komt het eerste enge beest, maar die maakt weinig indruk: ze moeten er een beetje om lachen. Nee dan die auto, die is veel grieze liger. Ineens ontdekken de kinde ren in het schijnsel van de auto lampen dat er twee wandelaars achter de groep aankomen. „Er lo pen twee spoken achter ons aan", roept een van de kinderen. „Wie bent u?" De wandelaars halen de groep in. „O, zijn jullie het." Maar de auto blijft spannend. De lichten knipperen, de chauffeur seint met de koplampen en op de motorkap ligt een skelet. Als het portier open gaat en er een heel enge figuur uit komt, schrikken de kinderen zich een hoedje. „Aahh, help!" De tocht gaat verder, langs vuur- korven, langs heksen maar ook Spoken proberen kinderen angst aan te jagen tijdens de griezeltocht bij Renesse. foto Dirk-Jan Cjeltema langs vriendelijke elfen. „Kom maar hier. Ga hier maar heen, nu is het niet meer eng." Het is een lo ze belofte, want het venijn van de ze griezeltocht zit in de staart. Op het duinpad, vlak voor het ein de lopen de kinderen in een fuik van enge geesten en spoken. Figu ren die in het pikkedonker tegen hen aanbotsen, geesten met fladde rende lakens en een eng creatuur dat met een motorkettingzaag niet alleen veel herrie maakt maar ook iedereen de stuipen op het lijf jaagt door langs de kinderen te sluipen met schijnaanvallen. Als troost zit de Kerstman aan het einde van de tocht de kinderen op te wachten met een grote schaal met spekkies. „Wie heeft er zin in warme chocolademelk?", roept een vader. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De coalitievorming in Vlissingen is mislukt. Formateur Els Kuijper zal na het afhaken van de Partij Souburg Ritthem (PSR) andere partijen moeten vragen om te onderhandelen over de vor ming van een nieuw dagelijks ge meentebestuur. Zonder de PSR heeft de combinatie van PvdA, WD en Lokale Partij Vlissingen geen meerderheid. De Souburgers haakten af omdat de andere fracties niet akkoord gin gen met de herbenoeming van PSR-wethouder Ton Croné uit Brij- dorpe. De PSR wilde dat de beslis sing over het al dan niet herbenoe men van Croné af zou hangen van de uitkomst van het rapport over de bestuurscrisis. Dat rapport ver schijnt in januari. „Hierover be stond geen overeenstemming", meldt de fractie onderkoeld in een persbericht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 30