Zeeland Huilen als iemand 'boe' zegt en altijd maar moe zijn Aanval op cultuurbudget Weg De krant 5 weken voor 15 euro! PZC Pas op met lamp 2 Maandag 17 december 2007 PZC WIM HOFMAN Sinds de zomer van 1996 wonen er op de wereld meer mensen in steden dan op het boerenland of in dorpen. Steeds meer mensen zoeken hun geluk op plaatsen waar ze werk en geld hopen te vinden. Het aantal mensen dat weg trekt uit ellendige of arme gebieden groeit met de dag. Begrij pelijk is het wel. Vreemd dus, dat de Nederlandse regering ver baasd is over de grote stroom Polen en Roemenen die naar het Westen van Europa trekken om daar te werken. Zoiets kun je zien aankomen. Als je tegen Tsjechen, Zigeuners, Polen en Roemenen zegt dat ze zich vrij door Europa mogen bewegen, waarom zouden ze dat dan niet doen? Het zoeken naar werk is van alle tijden. Daar kunnen mensen uit deze streken over meepraten. Er waren altijd Zeeuwen die naar elders gingen om wat te ver dienen. Honderden mensen uit Zeeland zijn in de jaren vijftig geëmigreerd naar Canada of Au stralië. De regering moedigde het ook aan. Mensen vertrokken met groot enthousiasme. De Toe komst lag open. Ik zie nog voor me hoe de buren uit onze straat vertrokken. Zondagse kleren aan, iedereen een koffer, zelfs de kinderen met een koffertje, het buurmeisje Elly met een witte strik in het haar. Het ga je goed. Misschien zien we jullie daar ook nog we eens! Ook een straat verder vertrok een groot gezin. Het was vreemd om hun huis leeg te zien. Ik herinner me nog dat er voor het huis een vogelkooitje op de stoep stond. Dat hadden ze blijkbaar niet mee willen nemen. Er zat ook geen vogel meer in. Mijn vader probeerde in die tijd een centje bij te ver dienen door s nachts te werken of door op karwei te gaan. Hij werkte dan eens in Groningen, dan in Hoensbroek of in Velzen. Het heeft toen geen haartje gescheeld of wij waren ook vertrokken. Ik zie nog voor me hoe de buren uit onze straat vertrokken. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie, Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bef PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie De dagen worden korter, de winterdepressie ligt op de loer. In zeventig procent van de gevallen brengen lichtkuren in de herfst en in het voorjaar uitkomst. door Ondine van der Vleuten Als het winter wordt, wil Stefan (35) uit Vlissingen eigenlijk nog maar één ding: winterslaap houden. „Dat had ik als kind al en dat bleef Vanaf oktober was ik moe, moe, moe. Het dieptepunt viel in januari, februari. Daarna ging het heel langzaam omhoog, tot ik eind april weer kon zeggen: nu voel ik me wel normaal." De moeheid was niet het enige symptoom. „Op een gegeven mo ment voel je het opkomen. Ik zit niet lekker in mijn vel, denk je. Tot je echt niets meer kunt heb ben. Als iemand dan boe zegt en je gaat janken, weet je dat het weer goed mis is." Een jaar of twintig geleden be sloot Stefan naar de dokter te stap pen. Daar kreeg het beestje een De Biobright Lightvisor, een zonne- klep met led-lampjes. naam: winterdepressie. Donker depressie zou misschien een bete re naam zijn. „Mjin lichaam reageert heel sterk op donker. In een theaterzaal be gin ik direct te geeuwen als het licht uitgaat, hoe spannend de voorstelling ook is." De huisarts suggereerde lichtthera pie. Stefan zou daarvoor elke dag naar het ziekenhuis in Rotterdam moeten gaan. „Nou, dat was ge woon niet haalbaar. Dus hij schreef me Prozac voor. Dat hielp. Maar ik bleef moe. Als het aan mij lag, sliep ik in de winter rustig zes tien uur aan een stuk. Toen ik werk kreeg waarvoor ik om zes uur op moest, was dat een hel. Je denkt: ik moet eruit. Je moet, je moet, zeg je tegen jezelf Maar het gaat niet." Vijfjaar lang slikte hij Prozac, van oktober tot april. „Ik ging niet meer door een diep dal, maar zo'n antidepressivum vlakt alle emoties af; ook de fijne. Op een gegeven moment was ik die pillen zo beu. Ik dacht: moet dat nou de rest van mijn leven zo?" Weer bezocht hij zijn huisarts, een andere inmiddels, en infor meerde naar de lichttherapie. „Praat eerst eens met een psycho loog, zei de huisarts." Stefan ging. „De psycholoog zei: ik geloof niet in winterdepressies. Het zal vast iets uit je jeugd zijn. Nou, ik heb een heel fijne jeugd gehad, maar ik heb meegewerkt. We hebben mijn hele jeugd uitgeplozen: niets ge vonden. Krijg ik dan nu die lichttherapie, vroeg ik. Nee, antwoordde de psycholoog, want ik geloof niet in winterde pressies." Dan regel ik het zelf wel, dacht Ste fan, en ging zoeken op het inter net. Via een andere psycholoog kreeg hij wel een verwijzing. „Bij de thuiszorg bleek je zo'n lichtbak te kunnen lenen. Daar moest je el ke morgen een uur voor gaan zit ten. Na een aantal weken zou je je dan beter moeten gaan voelen. En inderdaad, dat was ook zo." Niet veel later ontdekte hij de Bio bright Lightvisor. „Een zonneklep met ledlampjes, die recht in je ogen schijnen. Het grote voordeel was, dat ik op mijn normale tijd op kon staan. Want om dat licht bad te kunnen nemen, moest ik om vijf uur 's morgens op. En dat terwijl ik opstaan toch al een cri me vind." Twee weken in de herfst en twee weken in januari gaat 's morgens de klep op. „Dat licht is heel fel, dus als je om je heen in de kamer kijkt, zie je geen donder. ]e loopt echt overal tegenaan. Daarom doe ik in het he le huis de lichten aan, zo fel moge lijk. Ondertussen doe ik alles wat ik normaal ook doe: aankleden, onbijten, tas inpakken. Daarna zet ik de pet af" Intussen staat er ook een lichtwek- ker naast het bed. „Die begint een- half uur voor ik moet opstaan licht te geven. Sindsdien is op staan ook geen probleem meer." Steeds meer mensen kopen speciale lampen om thuis aan lichttherapie te doen. Maar, stelt Toine Schoutens, direc teur van de Stichting Onderzoek Licht en Gezondheid van de TU Eindhoven, er wordt ook steeds meer rommel op de markt ge bracht. „Zo is er bij de drogist een, led-lampje te koop tegen winterde pressie. Dat helpt dus niks, net zo min als de zogeheten full-spec- trum lamp, die de bloeddruk zou verlagen en de weerstand verho gen." Adriaan IJsselstein van Lichtthera- piewinkel.nl zet vooral vraagte- Den Haag zal vandaag geen duidelijkheid geven over het Zeeuwse cultuurgeld. Wel zal een kaalslag uitblijven. De Tweede Kamer debat teert vandaag over de cul tuurbegroting 2008. Toch zal het gesprek waarschijnlijk nog meer gaan over de periode daarna. In zijn notitie Kunst van Leven heeft minister Plasterk namelijk al geschetst waar hij na 2009 naartoe wil. Hij wil een aantal organisaties opnemen in een basisinfrastruc tuur. Die ontvangen rechtstreeks ANALYSE door Ernst Jan Rozendaal geld van het Rijk. De rest van de cultuurbudgetten moet worden verdeeld door onafhankelijk fond sen. De geldstroom beeldende kunst en vormgeving wordt ver legd. Bij de verdeling van dit geld spelen provincies na 2009 geen rol meer. Aanvankelijk leidde dat tot paniek. Zo dreigde het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) Zee land twee ton per jaar mis te lo pen. Dat zou de doodsteek zijn voor dit jonge instituut. Twee maanden geleden morde de Ka mer al dat de regio er te bekaaid vanaf komt. Vorige week besloot Plasterk zijn plannen gedeeltelijk te herzien. Alle regio's krijgen nu toch geld voor beeldende kunst, al leen gaat het niet meer naar pro vincies maar naar de hoofdsteden. Het CBK Zeeland moet nu dus met Middelburg in de slag. Overi gens voor een budget dat wel lager is: 150.000 euro per jaar. SP-Kamer- lid Van Leeuwen, die een motie heeft ingediend voor behoud van dit budget, spreekt van 'een goed begin', CDA-er Van Vroonhoven is 'dik tevreden' en PvdA-er Leer dam noemt het 'positief. Meer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2