Spo Vier topclubs 'Dit kan echt alleen in Nederland' Kesler gunt 'verwende kereltjes' van politie er geen cent meer bij Heerenveen overklast NAC Breda Utrecht steviger in de subtop Hele gang van zaken heeft directeur betaald voetbal geïrriteerd. PSV, Ajax en Feyenoord verwachten een schade van vele tonnen. Fantastische voorbereiding AZ Henk Timmer: 'Dit land wil toch een WK organiseren?' r 26 Maandag 17 december 2007 PZC 1. Huntelaar 13 2. Alves, N'Kufo (foto) 10 4. Suarez, Nelisse, Makaay 7 Gerald Sibon was tegen NAC goed voor twee goals. foto ANP BREDA - SC Heerenveen toonde za terdagavond in Breda wederom aan dat de ploeg het prima af kan zonder topscorer Afonso Alves. In de lastige uitwedstrijd in het Rat Verleghstadion overklaste Heeren veen de thuisploeg op alle fronten. Door de 5-1-overwinning is het elf tal opgeklommen naar de vierde plaats in de eredivisie. Alves zat in het duel met NAC de laatste van vier duels schorsing uit. Heerenveen toonde zaterdag on barmhartig aan dat NAC op papier inmiddels een subtopper is, maar dat het elftal nog weinig te zoeken heeft in de top van de eredivisie. NAC stapelde voor eigen publiek fout op fout en gaf Heerenveen al le ruimte te voetballen. Gerald Sibon maakte voor de pau ze de 1-0 en was na rust ook ver antwoordelijk voor de 3-0, die ech ter vooral op het conto kwam van NAC-doelman Jelle ten Rouwelaar. De Fries liet een houdbare vrije trap van Sibon kinderlijk eenvou dig glippen. Daarna liep Heeren veen snel uit naar 5-0, door goals van invaller Paulo Henrique (2x) en Miralem Sulejmani. Gert-Jan Tamerus zorgde nog voor 5-1. UTRECHT - FC Utrecht vestigde zich gistermiddag met een thuisze ge op Heracles (3-1) steviger in de suptop van de eredivisie. Gregoor van Dijk nam zijn ploeg op sleep touw richting de volle winst. De thuisclub won mede dankzij twee treffers van de aanvoerder met 3-1. In de blessuretijd van de eerste helft opende Van Dijk de score uit een vrije trap, in de zeventigste mi nuut schoot hij opnieuw raak, dit maal vanaf de penaltystip. In de slotfase kwam het derde Utrechtse doelpunt op naam van Leroy George. In blessuretijd red de Eddy Bosnar de eer voor de be zoekers uit Almelo. FC Groningen beleefde voor eigen publiek veel moeite met Willem II. De Groningers boekten dankzij Bruno Silva toch een overwinning (1-0). De verdediger trof vlak na rust doel. Excelsior blijft de hekkensluiter in de eredivisie. De Rotterdamse club verloor de uitwedstrijd bij Vitesse met 3-0. Santi Kolk maakte twee doelpunten voor de club uit Arn hem. De derde kwam op naam van Harry Gommans. door Leon ten Voorde HOENDERLOO - Henk Kesler is ju rist van origine. En juristen zijn slimme, sluwe strategen, die altijd vooruit denken. Als de verhalen kloppen dat de politiebonden ook komend weekend acties gaan voe ren rond voetbalwedstrijden, dan heeft Kesler zijn tegenzet al klaar. „Als dat gebeurt, leggen we de competitie gewoon stil", zegt de di recteur betaald voetbal dreigend. „En als het moet, houden we dat drie of vier weken vol. Dat is in Ita lië ook al eens gebeurd. Ik ben be nieuwd of die gefrustreerde vak bondsbaasjes dan creatief genoeg zijn om andere acties te bedenken buiten het voetbal om. De conse quentie van het stilleggen is wel dat het seizoen niet afgemaakt kan worden en dat we geen clubs kun nen inschrijven voor Europees voetbal. Dat moet dan maar, met dank aan de vakbonden." Kesler is niet boos, hij is woest dat de topduels Ajax-PSV en Feye- noord-AZ het afgelopen weekein de geen doorgang vonden vanwe ge stakingen bij de politie. „Dit is een stupide actie van de politie en een zwarte dag voor het voetbal", aldus Kesler, die de frontale aanval op de vakbonden heeft geopend en zijn boodschap heeft verpakt in grof geschut en bijtend cynisme. „Wij accepteren het niet dat de bonden de vastgelopen CAO-on- derhandelingen willen vlottrekken ten koste van het voetbal", zegt hij. Spottend: „Als je de steun van het Nederlandse publiek zoekt, moet je dit doen... Het beeld be staat al dat de politie alleen maar bonnen uitschrijft, boeven laat lo pen en dat ze niet aanwezig zijn als het spannend wordt. Met het niet door laten gaan van de top wedstrijden, zijn ze op de goede weg om hun imago te verbeteren." De KNVB gaat de schade hoe dan ook verhalen op de politiebonden. „Het precieze bedrag weet ik nog niet, maar ik schat de kosten per wedstrijd op tweehonderdduizend euro", aldus Kesler. „En ik ga er eerlijk gezegd ook vanuit dat RTL4 een claim gaat neerleggen." De hele gang van zaken heeft hem dermate geïrriteerd, dat hij de sta kende politiemensen niets meer gunt in de komende onderhande lingen. „Ik heb nog wel een tip voor minister Ter Horst als ze straks weer met de bonden om ta fel gaat: geef die verwende kerel tjes er geen cent bij." door Frans van den Nieuwenhof DEN HAAG - De vier topclubs die af gelopen weekeinde werden getrof fen door de politiestaking gaan de gemaakte en te verwachten kosten verhalen op de politie. Zij hebben vanochtend overleg over de te voe ren strategie. Volgens de KNVB hebben de afgelastingen van de wedstrijden Feyenoord-AZ en Ajax-PSV tot schadeposten van ve le tonnen geleid. Feyenoord verwacht dat de kosten zullen oplopen tot circa 200.000 euro. „Er zal dan ook zeker een claim richting een partij gaan", al dus financieel directeur Onno Ja cobs. „We gaan nu onderzoeken op wie we dat geld precies kunnen verhalen." De thuisspelende clubs verwacht ten elk zo'n 50.000 toeschouwers bij de wedstrijden. Los van de orga nisatie- en horecakosten is het maar de vraag of die mensen ook komen opdagen als de duels inge haald worden. Ook Ajax is vastbe sloten om een claim in te dienen. „Wij kunnen absoluut geen begrip opbrengen voor de manier van handelen van de politiebonden", zei voorzitter John )aakke. „Wij vragen ons ook af of zij beseffen hoeveel mensen de dupe zijn van deze acties. Wij proberen altijd re kening te houden met de wensen van de politie. Kennelijk kunnen zij het niet opbrengen om nu reke ning te houden met de miljoenen voetballiefhebbers die naar deze wedstrijd hebben uitgekeken." PSV verwacht een kostenpost van tienduizenden euro's. „Wij heb ben bijvoorbeeld twee treinen voor onze supporters besteld", zo zegt algemeen directeur Jan Reker. „Er zijn 1.200 kaarten verkocht, waarvoor mensen misschien geld terugvragen en we hadden op za terdagavond een hotel geboekt voor de selectie. Los van de ge maakte kosten is het sportief ge woon heel slecht dat zoiets ge beurt." AZ stelt dat het geen schade heeft ondervonden van het burgemees- tersbesluit. „Rond een uitwed strijd hebben we zelf nauwelijks iets te organiseren", meent direc teur algemene zaken Toon Ger- brands. „Dit is voor Feyenoord veel vervelender." De KNVB houdt bij monde van di recteur Henk Kesler ook nog reke ning met mogelijke claims van de tv-zenders. „Doordat hun uitzen dingen niet doorgaan, lijden ze na tuurlijk ook schade. De politievak bonden zijn daarvoor wat ons be treft volledig verantwoordelijk", al dus Kesler. De clubs konden overigens wel be grip opbrengen voor de burge meesters Job Cohen (Amsterdam) en Ivo Opstelten (Rotterdam). Die keurden de twee wedstrijden uit eindelijk af omdat ze de veiligheid van supporters door onzekerheid over het aantal agenten niet kon den garanderen. „Hij kon niet op zijn personeel re kenen en dus de openbare orde en veiligheid rond het stadion niet ga randeren. Dat begrijpen wij", zei fi nancieel directeur Onno Jacobs van Feyenoord. „Onze ergernis is vooral groot omdat de strijd wordt uitgevochten over de rug van de clubs en de toeschouwers. Hier raak je het hele land meë. Niet al leen de bijna 100.000 toeschou wers in de twee stadions, maar ook miljoenen televisiekijkers." De vier topclubs gaan de kosten naar aanleiding van de afgelaste duels verhalen op de politie. Ze hebben wel begrip voor de beslis singen van de burgemeesters. Henk Kesler: „Het precieze bedrag weet ik nog niet, maar ik schat de kos ten per wedstrijd op tweehonderdduizend euro." foto Vincent Jannink/ANP ALKMAAR - Zonder wedstrijd werd het zappen op zaterdagavond. De blik was een week lang strak gericht op Feyenoord, maar de enige bal die Louis van Gaal zag rollen was thuis voor de televisie bij NAC-Heeren- veen. „Wij hadden graag gevoetbald", zei de trainer van AZ. „De selectie zag er goed uit. Dat kan over zeven weken nog het geval zijn, misschien. Maar dat moeten we maar weer afwachten. We hebben nu in principe wel een fantastische voorbereiding naar de Uefa Cupwedstrijd van don derdag tegen Everton." door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Met frisse tegenzin stapten de spelers van Feyenoord zaterdagmiddag om drie uur het trainingsveld op. Geen topwed strijd tegen AZ in een afgeladen Kuip, maar een koude oefensessie om de adrenaline een beetje kwijt te raken. „Dit land wil toch een WK organiseren?", vroeg Henk Timmer zich hardop af „En bij een klein beetje dreiging krijg je dan meteen dit. Dat zullen ze bij de Fifa ook leuk vinden." „Je hebt je helemaal ingesteld op een wedstrijd tegen AZ", vertelde aanvaller Andwele Slory. „We wa ren er klaar voor en dan is het vreemd dat je je nu op de volgen de wedstrijd tegen NEC moet rich ten." Aanvoerder Giovanni van Bronck- horst: „Ik heb wel enigszins begrip voor de genomen beslissing. Maar ik vind het vooral- jammer dat zo veel mensen worden teleurge steld." Bert van Marwijk stak zijn onge noegen niet onder stoelen of ban ken. „Ik probeer altijd begrip voor acties van andere mensen op te brengen", zei de trainer. „Maar niet wanneer twee topwedstrijden daardoor worden afgelast. De bur gemeester heeft de juiste beslissing genomen, laat dat duidelijk zijn. Ik kan me voorstellen dat hij de ver antwoordelijkheid niet op zich neemt. Ik heb me wel geërgerd, omdat we pas heel laat te horen kregen dat het definitief afgelast was. Aan het begin van de middag wist ik pas zeker dat we 's avonds niet zouden spelen." Van Marwijk sprak de hoop uit, dat hier sprake was van een inci- 'De burgemeester heeft de juiste beslissing genomen, laat dat duidelijk zijn' dent. „Ik ben drie jaar wegge weest, maar weet zeker dat dit in Duitsland niet zou gebeuren. In het buitenland zullen ze hier ook niet veel van begrijpen. Dit is geen reclame voor het voetbal en vol gens mij kan dit ook alleen in Ne derland." J, -Kf'.C Henk Timmer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28