Kerstverhaal tweeduizend jaar later Staalkaart van Zeeuwse kunst in Grote Kerk Wat moeten herders van nu met boodschap van de engelen? Werk 86 deelnemers op tweede editie van grote verkoopexpositie Veere. 20 Maandag 17 december 2007 PZC door Ali Pankow MIDDELBURG - Door de maatschap pij word je omschreven als 'hang jeugd'. Samen met een paar vrien den heb je een baantje als vak kenvuller bij de supermarkt en 's nachts klus je wat bij door op de schapen van een boer te passen. Wat zou je doen als je in een van die nachten een engel op bezoek kreeg? Die vraag is uitgangspunt voor de j ongerentheatervoorstelling Lucas Anders, zondag 23 en maandag 24 december in de Hofpleinkerk in Middelburg. Het betreft een pro ductie van IOP, de organisatie voor jongeren in de protestantse kerk in Nederland. Het stuk wordt opgevoerd door twaalf jongeren tussen 14 en 20 jaar. „Wat moet je nou als puber met dat authentieke kerstverhaal? Wat zou je doen als je anno nu zo'n boodschap zou krijgen? Vanuit die vragen heb ik een paar jaar gele den dit stuk geschreven", zegt Hu- bert Leenman, initiatiefnemer van 'We zitten nog steeds in de kou op schapen te passen. Wat is er nou veranderd?' het project. Het viel hem op dat pubers van nu zich niet zo betrok ken voelen bij het klassieke kerst verhaal. Met Lucas Anders doet hij een poging de kerstboodschap op een andere manier te laten klin- 'ken. „Toen ik het stuk net had geschre ven, kreeg ik geen medewerking het verder uit te voeren. Nu blijkt de tijd rijp voor dit project", aldus Leenman. Scène tijdens de repetitie voor de jongerentheatervoorstelling Lucas Anders. Hij vond regisseur/ theaterdocente Katinka van den Dool bereid de ar tistieke leiding op zich te nemen. „Hoewel ik zelf geen kerkelijke ach tergrond heb, vind ik het kerstver haal sterk genoeg om er op deze wijze een theatrale invulling aan te geven", zegt Van den Dool. Zij heeft onder meer als docente van Jeugd theaterschool Zeeland ruime ervaring met het werken met jon geren. „Tijdens dit proces liep ik overigens wel op tegen dat ontbre ken van een kerkelijke achter grond", zegt ze. Als voorbeeld noemt zij het moment waarop de hemel openbreekt en de engelen de geboorte van Jezus aankondi gen. „Is dat nou niet wat too much?, vroeg ik me af Maar vol gens Hubert kan het verhaal niet zonder, hoort dat fragment er nou juist echt in." Van den Dool heeft de vormge ving afgestemd op de speelplek. Dat houdt in: een strak en eenvou dig decor waarin orgel en kansel geïntegreerd worden. De kleding is eigentijds gehouden. Leenman heeft het bijbelse ver haal in grote lijnen intact gelaten. Door het verhaal echter tweedui zend jaar te verschuiven, wil hij aangeven dat de boodschap nog steeds iedereen aangaat. „Als een waarschuwing aan machthebbers foto Lex de Meester en een belofte voor mensen die ho pen op een betere toekomst. Tijdens de avondvoorstellingen wordt het voorprogramma ver zorgd door de rappers Mic-L en Spiegel-Beeld. Toneel Lucas Anders, Middelburg, Hofpleinkerk, zon. 23 dec. 16.00 en 20.00 uur, ma. 24 dec. 20.00 uur, kaarten bij Primera Burger, reserve ring: www.lucasanders. nl. door Rolf Bosboom VEERE - Maar liefst 3500 mensen kwamen een jaar geleden, in de weken rond de jaarwisseling, naar de toch kille Grote Kerk in Veere om de grote verkooptentoonstel ling van Zeeuwse kunstenaars te bezoeken. Uitschieter was tweede kerstdag, toen 550 bezoekers wer den geteld. Een tweede editie van Kunstenaars overwinteren in de Gro te Kerk Veere, zoals de expositie wordt genoemd, kon dan ook niet uitblijven. Dit jaar wordt gemikt op 5000 belangstellenden. De initiatiefnemers zijn wederom de Stichting Grote Kerk Veere en CBK Zeeland, het provinciale cen trum voor beeldende kunst. „Voor ons was meteen duidelijk dat het een meerwaarde heeft als je zoveel kunstenaars de gelegenheid biedt te exposeren", zegt Carla van Til burg, manager van de Grote Kerk. Het is haar bedoeling de tentoon stelling jaarlijks rond deze tijd te rug te laten komen, met daarnaast in de zomerperiode het ene jaar een kunstexpositie (in 2008 over sculptuur en poëzie) en het ande re jaar een historische expositie. 86 Zeeuwse kunstenaars 'overwinteren' dit jaar opnieuw met hun werk in Veere. foto Lex de Meester Het aantal kunstenaars dat nu in de kerk 'overwintert' (86), is verge lijkbaar met vorig jaar. Het gaat ook merendeels om dezelfde men sen, al zijn er wel enkele wijzigin gen. Iedere kunstenaar mocht maximaal twee werken insturen. „Waar we vorig jaar tegenaan lie pen, is dat we ook een aantal oude re werken ontvingen", zegt direc teur Kathrin Ginsberg van CBK Zeeland. „Daarom hebben we nu als eis gesteld dat het echt recent moest zijn." Blikvanger is een werk van Eddy Beekman: een met reflecterend materiaal beplakt silhouet van het Hubertushert (met een kruis tus sen het gewei), dat tevens als beeld merk van de tentoonstelling wordt gebruikt. Ook prominent aanwe zig is een indrukwekkend houten beeld van Gertjan Evenhuis, dat met een prijs van 40.000 euro bo vendien de kostbaarste bijdrage aan de manifestatie is. Verder biedt de tentoonstelling we derom een uitstekende staalkaart van wat de beeldende kunst in Zeeland op dit moment te bieden heeft, met een grote variatie in re putaties, disciplines, technieken en stijlen. Het geheel wordt ook mooi gepresenteerd: liggend in het midden van de kerk of hangend op panelen en in de nissen. Van zelfsprekend is het aandeel schil derkunst fors, maar opvallend is ook het grote aantal fotowerken. Vooral die van Kees de Valk Hom mage aan Pontormo, Hommage aan Ingres, met kleurrijke boerka's) dwingen tot langer kijken. De bijdrage van Ollo Feenstra valt ook op. Zij maakte enorme, titello ze sculpturen van manillatouw. 'Het is een meerwaarde dat je zoveel kunstenaars kunt laten exposeren' Met hun hoogte van bijna drie me ter doen ze recht aan de monu mentale maat van de Grote Kerk. R1 Tentoonstelling t/m 13 januari in de Grote Kerk in Veere. Geopend: wo. t/m zo., 13.00-17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20