Meningen 'Jan liep de hele boel bijeen te gillen' Malta Biodiesel PZC Maandag 17 december 2007 11 Risico's in verpleeghuizen De Inspectie van de Gezond heidszorg signaleert verbete ring van de kwaliteit van zorg, maar ook risico's bij de opvang van psychiatrisch patiënten in verpleeg- en verzorgingshui zen: Onvoldoende deskundigheid en vaardigheid bij personeel. Protocollen voor het verlenen van psychiatrische zorg zijn slechts beperkt aanwezig. Hier door is onvoldoende zekerheid dat adequaat wordt gehandeld. Personeel heeft soms onvol doende motivatie om met de ze groep te werken. De aanwezigheid van zorg loopt gevaar omdat lang niet al het personeel over de juiste kennis beschikt. Zeker bij va kanties of verloop van perso neel. Te laat terugverwijzen van pa tiënten naar de psychiatrie. Betere aansluiting op behoefte van de patiënten: meer dagbe steding. De geestelijke gezondheidszorg (GGZ) krijgt per 1 januari niet meer betaald voor dienstverle ning. Dat zorgt voor ernstig ver lies aan kwaliteit van zorg. Ter wijl samenwerking met GGZ harde voorwaarde is om zorg voor deze patiënten goed te la ten verlopen. Verzorgings- en verpleeghuizen nemen steeds meer ouderen met psychiatrische problemen op. Maar het personeel is hiervoor niet opgeleid. door Floor Ligtvoet en Frouke Tamsma Elke keer als Jan door de gangen doolde, draaiden de andere bewoners in het verzorgingstehuis hun kamerdeur op slot, zo bang waren ze. Johan Raat, afde lingshoofd verzorging van Dennenheuvel/Euphrasia in Bloe- mendaal, herinnert het zich nog goed. „De 66-jarige man kon de he le boel bij elkaar gillen en vreselijk boos worden." Hij was psychotisch, hoorde stem men in zijn hoofd en hield hele ge sprekken met zijn ouders die er niet waren. „Hij was duidelijk niet uitbehandeld", zegt Raat, die zelf jaren als verpleegkundige in de psychiatrie werkte. „We hebben hem weer laten opnemen in een psychiatrisch ziekenhuis, want hier konden wij er niets meer aan doen." Ouderen met psychiatrische pro blemen verhuizen tegenwoordig vaak naar een verpleeg- of verzor gingshuis. Zij zijn jarenlang in een psychiatrisch ziekenhuis behan deld voor hun depressie, angst- of persoonlijkheidsstoornis. Nu zijn ze oud en officieel uitbehandeld. Ze slikken doorgaans medicatie en de stoornis is redelijk onder con trole. Meestal gaat de overstap naar een verpleeg- of verzorgings huis goed, zo blijkt uit het inspec tierapport De Staat van de Ge zondheidszorg 2007. De Inspectie van de Gezondheidszorg voorziet echter ook problemen. Zo hebben lang niet alle verpleeg- en verzor gingshuizen hun psychische zorg op orde. De inspectie trof een ver pleeghuis aan met zeventig psy chiatrisch patiënten waar de psy chiater of sociaal-psychiatrisch ver pleegkundige alleen op afroep be schikbaar waren voor consult of advies. Inspecteur-generaal Gerrit van der Wal: „Enkele instellingen erkennen dat zowel de verpleeg huisarts als de verzorgenden te lang zelf doormodderen en te laat doorverwijzen." De samenwer king met de psychiatrie is soms 'bijna nihil'. Verpleegkundigen weten vaak niet hoe ze met de psychische klachten van deze bewoners moeten om gaan. Ze zijn er ook niet in ge schoold. Johan Raat herkent dat: „Ze zijn soms bang. Ze vrezen dat zo'n patiënt plotseling gaat slaan of met de kopjes gaat gooien." Be grijpelijk, vindt hij. „Wat je onvoldoende beheerst, le vert angst op", zegt ook Ton Bak ker, onderzoeker en psychogeria- ter in een Schiedams verpleeghuis. Kennis en kunde vergroten is de remedie. Bijscholing dus. „Dan merk je dat het contact met de pa tiënt prettiger verloopt. Angst neemt af, het personeel gaat het zelfs interessant vinden." Sterker nog, verzorgers melden dat de sfeer in de tehuizen er met de komst van psychiatrisch patiënten zelfs beter en levendiger op kan worden. „De patiënten bloeien op", zegt de inspecteur-generaal. „Ze krijgen meer grip op het leven omdat niet langer alle aandacht uit gaat naar hun psychiatrische be handeling." Opleidingen spelen sinds kort in op de nieuwe behoef te. Verpleegkundigen die in de ouderenzorg willen werken, lopen binnenkort verplicht stage in de psychiatrie. „Vroeger leverde dat discussie op. Nu is het een wens", zegt Bakker. Eigenlijk vreemd dat het er tot nu toe niet bij hoorde, vindt hij. „Een flink deel van de jongeren en volwassenen lijdt aan een psychische stoornis. Dat houdt niet ineens op als mensen ouder worden." In Dennenheuvel/Euphrasia is al tijd een psychiatrisch verpleegkun dige aanwezig of oproepbaar. En het overige medisch personeel wordt bijgeschoold. Verder onder houdt het verzorgingshuis nauw contact met het psychiatrisch zie kenhuis De Geestgronden in de buurt. Een verpleegkundige van De Geestgronden bezoekt maande lijks de patiënten met psychische klachten in het verzorgingshuis. Hij trekt daar ruim de tijd voor uit. Schrikbarend vindt Raat het als goede psychische knowhow in te huizen ontbreekt. „Patiënten krij gen dan niet de aandacht die ze no dig hebben, of er wordt verkeerd en ondeskundig op hen gerea geerd." Dan kan het misgaan, waar schuwt hij. „Bij ons woont een vrouw die zich steeds op de grond liet vallen", ver telt Raat. „Ze deed het om aan dacht te vragen. Een personeelslid heeft haar toen een tijdlang extra in de gaten gehouden. Nu doet ze het zelden meer. Maar als je zoiets niet tijdig oppikt, loop je het ge vaar dat ze doorgaat en zich ern stig verwondt door bijvoorbeeld te gen scherpe randen aan te vallen. Zoiets kan uiteindelijk op een zelf moordpoging uitdraaien." LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Of we (de bewoners in de Zierik- zeese wijk Malta) maar even wil len aangeven welk plein we wil len. Zo werd gezegd op de informa tieavond van 13 december. Mooi niet. Een plein: toeven in de open lucht. Maar dan wel samen met een verkeersstroom van lijnbus sen, vrachtwagens, kraanwagens en tractoren met alles er op en er aan. Snel handelen is, volgens de toe lichting van projectleiding en ad- viesburo geboden. Omdat medio half 2008 wooncoöperatie Zeeuw- land de appartementen aan de De Jongestraat oplevert. Dan kan de gemeente Schouwen-Duiveland toch niet achter blijven met de aan kleding van de omgeving! Gemeentebestuurders van Schou wen-Duiveland, ga in overleg met de busonderneming, de provincie en het rijk om de vervoersstroom van het zware verkeer dwars door de wijk Malta uit te bannen. Er zijn daarvoor oplossingen aan te geven. En dan pas, willen de Malte- zers praten over een eventueel plein in het wijkhart. Wim de Leeuw Mulockstraat 20, Zierikzee Naar aanleiding van het verhaal 'Biodiesel uit voedsel is heilloze weg' (PZC, 15/12) het volgende: Biobrandstoffen zijn geen wonder middel tegen de klimaatopwar- ming. Behalve dat de teelt van bio brandstoffen (nog) niet koolstof neutraal kan gebeuren, zou de teelt van de grondstoffen nogal wat landbouwareaal in beslag ne men. Het weldoend effect voor de landbouwers wordt dan teniet ge daan door de miserie van een groot aantal mensen die opeens veel meer moeten betalen voor hun basisvoedsel. Hogere voedsel prijzen die, zoals naar gewoonte, hoofdzakelijk niet ten goede zul len komen aan de landbouwers, maar wel aan de multinationals die de voedselindustrie beheersen. De druk zou zeker stijgen om meer gebieden landbouwrijp te maken, ontbossen. Voor de oer wouden in Zuid-Amerika en Indo nesië, de longen van onze aarde, een slechte zaak. Meer rendement en minder nadeli ge effecten kunnen misschien ver wacht worden van een tweede ge neratie biobrandstoffen, maar dat vergt nog minstens een decen nium eer die op industriële schaal kunnen worden gewonnen. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart Steeds vaker komen mensen die psychische zorg nodig hebben in verpleeghuizen terecht. De extra zorg kan niet altijd geboden worden. foto David van Dam/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11