w 19 reizen fistel iyi§.L« Vergeet de Dom en de Burcht van Turku niet tJwHI reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 15 december 2007 in de Oostzee mm.i u H Eenmaal in Turku en op zoek naar méér Scandinavische Eilanden, is de meest logische stap de boot naar de Aland-eilanden pakken. Een mooi tochtje waarbij je natuur lijk eiland na eiland passeert. De grotere maar ook de kleinere, de is lets, waar je met een paar stappen wel overheen bent. Daarvan ko men er trouwens steeds meer bij. De Baltische Archipel is namelijk het overblijfsel van een gigantische bergrug, die tot to.ooo jaar geleden dit gebied domineerde. De laatste ijstijd maakte daar destijds een ein de aan. De bergen verdwenen gro-> tendeels onder water. Maar de ef fecten van die ijstijd zijn er nog steeds. De bodem van de eilanden rijst langzaam, 40 tot 50 centime ter per 100 jaar, en daardoor ver schijnen af en toe kleine rotsen bo ven het zee-oppervlak. Vanzelfsprekend is het voor de schippers op de ferries voorzichtig manoeuvreren om onzachte aanrakingen met eilanden en rotsen te vermij den. Maar dat lukt dankzij hun er varing voortreffelijk. Vroeger was •dat anders. Duiken is een populai re hobby op de eilanden, vooral ook naar scheepswrakken! Popu lair op de Aland-eilanden is ook golfen, ze hebben er een 36 ho les-baan. Maar de eilanden hebben hun wel vaart (er is praktisch geen werk loosheid) niet aan het golfen en bij behorend toerisme te danken maar vooral aan scheepvaart en vis vangst. Er is dus uiteraard een leuk Maritiem Museum, waar vlakbij ook een fraai driemaster-zeilschip ligt, de Pommern die inmiddels 104 jaar oud is en ook van binnen bekeken kan worden. Wat de vis- foto Rob de Vries vangst betreft: die vis komt vers op tafel en levert in de vele goede res taurants van Mariehamn heerlijke gerechten op. Wat je op de Aland-eilanden ook even moet doen is een ansicht kaartje versturen. De archipel heeft z'n eigen postzegels. En ook een ei gen vlag, eigen nummerplaten voor de auto's, eigen politie. En de autonomie reikt ook zover dat de eilandengroep een eigen parle ment heeft. Betalen doe je in eu ro's. Aan het landsbestuur in Hel sinki worden onder meer Buiten landse Zaken overgelaten. Soldaten zijn er niet op de Aland-eilanden, de archipel is gedemilitariseerd. Om van de eilandengroep in Stock holm terecht te komen, moet je de Fins-Zweedse grens over per boot. De boten kun je trouwens in de weekends beter mijden, want dan zitten ze vol met Scandinaviërs die zich veelal op liederlijke wijze dronken drinken tijdens mini-crui ses, waarbij ze de boot nauwelijks afkomen. Niet alleen inkopen doen is aan boord voordelig (20 procent goedkoper dan aan de wal), alcohol drinken kennelijk ook. Voor de prachtige scheren- kust, haast een woud van eiland jes, ten noordoosten van Stock holm hebben ze nauwelijks oog. De buitenlandse toerist, die dat ge lukkig wel heeft, kan in Stockholm weer een beetje tot zichzelf ko men. En, als er nog tijd over is, even naar het noordelijk van Stock holm gelegen Nynasham gaan. Je hebt er mogelijkheden te over om in een betoverend mooie omge ving in een bootje te gaan vissen, of te gaan zee-kajakken. De Scan dinavische Eilanden-euforie keert weer terug. A «■ptf! x. Voor de prachtige scherenkust ligt een woud van eilandjes. Wi Als je je wilt oriënteren op een reisje naar de Scandinavische Eilanden kunnen de volgende websites nuttig zijn om te bezoeken: www.scandinavianislands.com, www.visitaland.com, www.saaristo.org, www.skargardsstiftfelsen.se, www.nynashamn.se/turism, www.asub.ax, www.vikingline.ax y N De Aland-eilanden vormen samen met de archipels bij Turku, Helsinki en Stockholm de Scandinavische Eilanden. Een eilandenrijk, dat bestaat uit meer dan 90.000 eilanden, eilandjes en riffen. Umea Vaasa Sundsvall In Turku, de oudste stad van Finland en voormalige hoofdstad, is genoeg te zien voor een leuke dagtrip. In het centrum van de stad is een aantal kunstgalerieën, terwijl aan de oever van de Aurajoki het Sibelius-Museum ligt. Behalve aandacht voor de componist Sibelius is er ook een verzameling muziekinstrumenten. Ook de moeite van een bezoek waar zijn de Dom en de Burcht. De Burcht (foto) werd in 1280 gebouwd, maar daarna een aantal keren keren verwoest. Sinds 1881 is het Historisch Museum er gevestigd. Vlakbij de Burcht ligt de Dom, waarvan de eerste steen in 1230 werd gelegd en die in 1300 werd gewijd. De Dom van Turku is de enige middeleeuwse kathedraal van Finland. In de stad zijn verder onder meer een scheepvaartmuseum en een apotheekmuseum (gelegen aan de Aurajoki) gevestigd. Vanuit Turku vertrekken bovendien veel rondvaartboten naar de Baltische Archipel. Kokkola Pori Rauma Stockholm Aland-eilanden Hanko dU* Scherenkust Helsinki Talinn Norfköping ESTLAND o z infographic JD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 95