reizen m Batterijen melken Opa en oma zijn beiden kromgetrokken door een onbarmhartig leven 1 Wie denkt dat de Oostzee tussen Finland en Zweden alleen maar uit water bestaat, heeft het mis. Er liggen eilanden, zo ontdekte Rob de Vries. De Scandinavische Eilanden heten ze allemaal bij elkaar. PZC Zaterdag 15 december 2007 reizen@wegener.r 024-3650360 O TO 7s In het binnenland van Sri Lanka woont de moeder van het geadopteerde meisje. Ze is niet thuis, maar ze is in de buurt. In het kale hutje met golfplaten dak treffen we oma en opa, die bevestigen dat we aan het juiste adres zijn. We mogen wachten. Oma is 8o, opa maar liefst 84. De oudjes bewegen zich ongemakkelijk door het huis. Het lichaam in een hoek van 90 graden gebogen. Kromgetrok ken door een onbarmhartig leven. Ze lopen alsof ze nauwge zet de lemen vloer inspecteren. Oma vertelt dat ze beiden tientallen jaren gebogen boven de aarde hebben gestaan om groente en rijst uit de grond te halen. En dan roest je vast. Na verloop van tijd schuifelt de oude man naar zijn slaapka mer. Hij neemt plaats achter een tafeltje. Uit een la haalt opa een paar handen vol ongeregeld spul. Ik kan niet zien wat het is. In het zachte licht dat door de groezelige stukken landbouw plastic valt, gaat hij aan de slag. Nauwkeurig be studeert hij zijn spullen. Daarbij hanteert opa een loep en een vergrootglas. Uiteraard ben ik benieuwd naar de details van de werkzaamheden dus kom ik voorzichtig wat dichter bij zitten. Verstoord werpt opa mij een boze blik toe. Ik zie dat hij uiterst geconcentreerd bezig is, maar ik heb geen idee waarmee. Voor hem op het tafeltje ligt een bergje batterijen. Een voor een bestudeert opa ze. Hij proeft ze, schud ermee en ruikt er aan. Zorgvuldig legt hij de batterijen in een be paalde volgorde en begint ermee te jongleren. Het is een prachtig schouwspel in het tegenlicht van de late middag. Een geluidloze voorstelling van rustig bewegende vingers en een stuk of twintig penlights. Fascinerend. Ik zou niet we ten wat hij precies doet, maar er zit een zekere doelgericht heid in zijn handelen. Na een half uurtje staren, moet ik het weten. Via de tolk vertelt oma over het grootse werk waar aan haar man tegenwoordig zijn tijd besteedt. Elke ochtend gaat opa op pad om weggegooide batterijen te verzamelen. Bij thuiskomst worden die gesorteerd en opgebor gen. In de loop van de middag gaat opa aan de slag. Dan is de oude man uren bezig met het - let op - verzamelen van de restjes stroom die nog in de oude batterijen aanwezig moeten zijn. Oma zegt dit zonder blikken ofblozen. Om zoveel eenvoudmoet ik natuurlijk even het hoofd schudden. Restjes stroom uit batterijen halen. Ja, in een boek van Mar qués zou het niet misstaan. Maar het slaat natuur lijk nergens op. Als ik dat eens even haarfijn aan de oude man wil uitleggen, komt de gezochte moeder net thuis. We slaan aan het filmen en ik vergeet opa. Een uurtje later zitten we weer rustig in de lege woonkamer en krijg ik opnieuw zicht op de oude man. Hij kijkt me nu toch echt kwaadaardig aan. Alsof hij mijn scepsis ten opzichte van zijn bezigheden voelt en minacht. De duisternis van de nacht trekt het huisje bin nen. Olielampjes worden aangestoken. Opa's hoofd lijkt te dansen in de flakkerende vlammetjes. Wij staan op het punt te vertrekken en ik kijk de oude batte rijenalchemist nog even indringend aan. Hij doet net een paar van zijn gevonden batterijen in een zaklampje. Lang zaam en zorgvuldig. Wanneer het ding is dichtgedraaid, drukt hij op de schakelaar en kijkt naar het lampje. Ik kom dichterbij, maar zie niets gebeuren. Dan richt hij het appa raat op mij, de ongelovige. En ja hoor. Zwak, maar onmis kenbaar brandt het gloeidraadje op de verzamelstroom der wegwerpbatterijen. Hoe is het mogelijk? Ik kijk blijkbaar erg verbaasd want de oude man schiet in de lach. De batterijen melker heeft me mooi te pakken. Toch maar weer eens een boek van Marqués lezen, ik moet nodig gaan werken aan een magisch wereldbeeld. Eilandenrijk De Aland-eilanden: 6.500 eilanden, een ar chipel (Archipelago noemen ze het daar) van enorme omvang. Niet al die eilanden zijn bewoond, 65 slechts. Er leven 27.000 mensen, van wie een kleine 11.000 in hoofd stad Mariehamn. Dat betekent dat het er heerlijk rustig is, het ultieme contrast met het hectische leven van alledag in ons eigen land. En die rust, de stilte, het mooie licht, pakt je. Je krijgt er een licht gevoel van euforie, van gelukzalig heid van. Een gevoel van vrijheid ook. Geen wonder dus dat de voor heel veel Nederlanders praktisch onbekende Scandinavische eilan den eens op de toeristische kaart gezet moeten worden. Dat gebeurt met financiële hulp van de EU. Voor grensoverschrijdende activi teiten op dit gebied is in Brussel al tijd nog wel een potje met geld te vinden. De Archipelago bestaat in wezen In de kuip bij de megasauna van Herrankukkaro. foto Rob de Vries uit drie delen: de Scherenkust even ten noordoosten van Stockholm, de Aland-eilanden, en de eilanden groep voor de in het zuidwesten van Finland gelegen stad Turku, de grootste archipel ter wereld: 28.000 eilanden. Er zijn verschillende ma nieren om de van fraaie natuur overvloeiende Scandinavische Ei landen te bezoeken. Je kunt vliegen naar Stockholm en vandaar per vliegtuig doorreizen naar Turku, vervolgens ga je met een ferry naar de Aland-eilanden en daarna met een nog weer grote re boot, een echt cruiseschip, terug naar Stockholm. Maar met de auto reizen naar Stockholm is natuur lijk ook een mogelijkheid. De boot brengt je verder. Maar als je niet al teveel tijd hebt, is de vlieg-optie de moeite waard. Alleen al het aanvliegen van Turku met z'n tienduizenden grotere en kleine eilanden is een belevenis. Ei land, na eiland, er lijkt geen einde aan te komen. Turku zeifis trou wens ook een heel aardige stad, de oudste van Finland, het land van de 5 miljoen inwoners en de 2 mil joen sauna's. Vanzelfsprekend duik je ook een keer die sauna in. Een hele grote met openluchtbaden is die in Her rankukkaro. Daar kunnen ze in de grote smoke-sauna, waar je letter lijk en figuurlijk een beetje gerookt wordt, plus een paar kleinere, niet minder dan 120 mensen bergen. De stad Turku is zelf het bekijken trouwens ook wel waard. Het is niet voor niets nu al uitgeroepen tot Europa's culturele hoofdstad in 2011. Turku, in grootte de derde stad van Finland na Helsinki en Tampere, bezit tal van bezienswaar digheden. Echt eeuwenoude gebou wen zul je in het stadje echter niet vinden. In 1827 brandde de hele stad af, inclusief de monumentale kathedraal. Maar die is groots her bouwd en ook de rest van Turku staat er fris en fleurig bij. Maar wil je dat euforie-gevoel krij gen, dan moet je toch echt de stad weer even uit. Naar Ruissalo bij voorbeeld, een eiland voor de kust van Turku. Daar kun je een prima fietsl huren en een lekker verfris send tochtje maken door het groe ne Nationaal Park. Je hoofd waait er helemaal leeg. Opa en oma wonen in een kaal hutje. foto Derk Bolt Een typisch stukje van de Aland-archipel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 94