spectrum 4 Dé pedoseksueel bestaat niet Zij dus ook... Kijker van kinderporno wordt dader PZC Zaterdag 15 december 2007 Een veelgehoorde mening over pedoseksuelen: het is een afwijking. En: behandelen helpt toch niet. Maar de vraag is of hard en langdurig straffen wél de oplossing is. door Robbert Willemsen foto Catrinus van der Veen/ CPD f cheer alsjeblieft niet alle pe- doseksuelen over een kam. Zeg niet dat alle pedoseksue- j len niet te behandelen zijn en ver weggestopt moeten worden. Er zijn veel pedoseksuelen die on der normale psychische omstandigheden hun handen thuis kunnen houden." Aan het woord is Martin Tervoort (63), psychotherapeut, psychiater en directeur en medeoprichter van de GGZ-divisie Fo rensische Psychiatrische Kliniek in Assen. Hij behandelde tientallen pedoseksuelen. „Bij incest is er vaak gedonder in de relatie met de eigen vrouw, waardoor een man zich vergrijpt aan zijn dochter. Zwakzinni gen hebben vaak niet door wat ze doen. Ze zijn vaak goed te behandelen. Pas als het sadistische type, de pedoseksueel die geniet van onmacht van kinderen, in beeld komt, heb je te maken met personen die niet of heel moeilijk te behandelen zijn." Tervoort kent de maatschappelijke oorde len over ontuchtplegers. Castreren, levens lang opsluiten. 'Ze' zijn toch niet te behan delen en zullen steeds weer toeslaan. „Dat is niet waar. Psychoses zijn te onderdruk ken met medicijnen. Incest is te behande len met therapie en medicijnen. Een ingrij pende maatregel als chemische castratie werkt vaak averechts. Dan kan er grote frustratie en agressie ontstaan. Zo kun je van pedoseksuelen moordenaars maken." Onderzoek toont aan dat een hoog percen tage pedoseksuelen als kind ten prooi viel aan ontucht. „Het is net als met drinken en slaan. Doen je ouders dat, dan heb je grote kans ook in dat gedrag te vervallen. Behandeling houdt dan vaak in no cure but control, dat wil zeggen: leren gedrag te be heersen via therapeutische middelen." De behandeling staat of valt met de bereid heid van de dader. „Werkt iemand niet mee en zit er geen rechterlijke dwang ach ter, dan is behandeling vaak kansloos. Soms weet je dat iemand weer zal toe slaan, maar wij mogen daar wettelijk niets tegen doen. Vanuit mijn professionele overtuiging en mijn geweten probeer ik zo iemand hier te houden. Dan kies ik voor de rel die eruit voortkomt. Je kunt het ove rigens meestal vergeten dat een behandel bare pedoseksueel binnen drie jaar in de kliniek te genezen is. Zo iemand moet je vele jaren in de gaten houden. Houdt een pedoseksueel zich aan afspraken? Houdt hij zich op bij scholen, biedt hij een kind een snoepje aan? Bij elke verdachte stap moeten de instanties aan de bel trekken." Tervoort realiseert zich dat er onbehandel bare pedoseksuelen zijn. „Die gaan de tbs in, soms levenslang. Het gevaar is dat nie mand meer naar ze omkijkt. Terwijl ik het noodzakelijk vind deze mensen om de twee jaar te evalueren. Iemand kan na ja ren alsnog tot inzicht komen, er kunnen nieuwe medicijnen en behandelmethodes zijn. Je móet die mensen nog een kans ge ven. Het is pas hopeloos als iemand dood is. Aan de andere kant moeten we ook niet naïef zijn. Als iemand niet wil of kan, houdt het op. Dan is het zaak de samenle ving tegen deze mensen te beschermen." Eva is 28 jaar, woont in het noor den van het land, maar wil haar exacte woonplaats niet prijsgeven. Haar 'geheim' is slechts bekend in kleine familie- en vriendenkring. Tussen haar tiende en veertiende werd ze seksueel misbruikt door haar oom. Eva groeide op in een hecht gezin. Ze deed het goed op school, had veel vriendinnen en was lid van de korfbalclub. Haar harts vriendin was haar nichtje, bij wie ze regel matig in het weekeinde sliep. „Ik had een goede band met mijn tante en mijn oom, ik zag ze als een tweede vader en moeder." Vlak na haar tiende verjaardag merkte ze dat haar oom haar anders benaderde. „Hij zei steeds vaker hoe mooi ik was, gaf me steeds vaker kusjes. Eerst vond ik dat leuk, het vleide me. Ik zocht er niets achter." Aan die onschuld kwam tijdens weer een logeerpartij abrupt een einde. „Ik sliep al tijd op de slaapkamer voor gasten. Alleen, want mijn tante vond dat mijn nichtje en ik te veel kletsten als we op één kamer la gen. Op een gegeven moment, diep in de nacht, ging mijn deur open. Mijn oom kwam binnen, ging op de rand van mijn bed zitten, streelde over mijn haar en zei dat ik zo mooi was. Plots ging zijn hand onder mijn deken en tegelijkertijd had hij zijn geslachtsdeel in zijn hand. Ik moest hem daar strelen, dan zou hij mij strelen." Eva zwijgt even. „Het leek een eeuwigheid te duren voordat hij wegging. De volgende dag zei hij dat dit ons geheim moest blij ven. Als ik het aan iemand zou vertellen, zou er iets heel ergs met mijn ouders ge beuren." Eva hield haar mond, terwijl het misbruiken doorging. Vier jaar lang. „Over al waar we alleen waren, kwam hij naar me toe. Kussen, voelen. Nee, tot geslachts gemeenschap kwam het nooit, maar dat is het dan ook. Ik voelde me vies, waarde loos. Een gebruiksvoorwerp." Ze veranderde van levenslustig meisje in stille puber. „Ik had uitbarstingen, ging te keer tegen mijn ouders. Die snapten er niets van, maakten zich ernstige zorgen." Op een dag was Eva thuis met haar nicht je. Ze kletsten over jongens, tot het nichtje in tranen uitbarstte. „Ze vertelde me dat ze misbruikt werd door haar vader. Het bloed trok weg uit mijn gezicht. Zij dus ook... En nog veel erger, bleek uit haar verhaal." Samen besloten ze het 'geheim' aan de moeder van Eva te vertellen. Die belde haar vader, die direct naar huis kwam. „Mijn vader wilde mijn oom het liefst doodslaan, maar beheerste zich. Met z'n vieren zijn we naar de politie gestapt om aangifte te doen." De oom werd aangehouden en later ver oordeeld tot anderhalfjaar cel. Eva, scham per: „Een straf van niets, want ik heb le venslang. Ik heb jaren therapie gevolgd, ben pas de laatste jaren weer wat gaan ge nieten van het leven. Seks en genegenheid zijn echter nog steeds lastige items. Maar gelukkig dat mijn echtgenoot, die ik alles heb verteld, me begrijpt en enorm steunt." De naam Eva is om privacyredenen gefingeerd Marcel Wolters is zeden- officier van het OM in Groningen. Hij krijgt vaak te maken met be zitters van kinderporno en ontucht plegers. Aangrijpende zaken. „Toch moet je zakelijk blijven. Psychologi sche en psychiatrische rapporten van verdachten lezen. Antwoord krijgen op vragen als: wat beweegt iemand en welke straf eis je?" Wolters weet dat de samenleving soms met ongeloof reageert op de lage straffen voor kinderporno en -misbruik. „Bij kindermisbruik wor den soms flinke celstraffen opge legd, met tbs en dwangverpleging. Bij kinderporno worden vaak werk straffen opgelegd. Ik kan me de ver ontwaardiging voorstellen. Zeker nu onderzoeken steeds vaker uitwij zen dat kijkers naar kinderporno uit eindelijk overgaan tot misbruik van kinderen." Het OM wil hogere straffen voor be zit van kinderporno. Een gemiddel de straf zou achttien maanden on voorwaardelijke cel moeten wor den. Wolters: „Hoe erger de feiten, hoe hoger de straf." Maar Wolters en zijn collega's zijn afhankelijk van de rechters. En die krijgen de foto's maar zelden te zien. Wolters: „Een kwestie van zelf bescherming, de beelden zijn vaak zó schokkend. Of het uitmaakt voor de strafmaat? Ik denk het wel." Voor veel zedendelinquenten is de kans op herhaling groot. Hoe moet je de samenleving tegen hen be schermen? Wolters: „In Engeland en de VS komen je gegevens op straat te liggen als je niet meewerkt aan behandeling. Dat kan een druk middel zijn voor justitie, maar het kan de delinquent ook in het nauw drijven. Het is moeilijk, maar we blijven bezig. Elk misbruikt kind is er één teveel." Psychotherapeut en psychiater Martin Tervoort: „Bij elke verdachte stap van een pedoseksueel moeten instanties aan de bel trekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 88