Binnenland Verplichte fïetshelm voorkomt veel letsel 'Ontzie oudere patiënt' Kabinet beschermt particulier op internet Ziekenhuispatiënt krijgt legionella WINTERSALE! Onderwijsbond maakt korte metten met lerarenplan Plasterk P.C. Hooftprijs naar De Swaan Belangrijke veiligheidswaarschuwing Organisaties willen overgangsregeling voor eigen bijdrage. SWOV: draagplicht scheelt honderden gewonden per jaar. AQUANAUTIC Verspreiding gestolen gegevens privépersoon ook strafbaar. Alle winterjacks de wintercollectie van PZC Zaterdag 15 december 2007 I 7 UTRECHT - Staatssecretaris Jet Bus- semaker van Volksgezondheid moet een overgangsregeling tref fen voor de tienduizenden oude ren, gehandicapten en psychiatri sche patiënten die volgend jaar te maken krijgen met een hogere ei gen bijdrage voor de zorg die ze ontvangen. Dat hebben diverse belangenorga nisaties gisteren geëist. Ze willen dat Bussemaker de verhogingen ge leidelijk doorvoert. De ouderen bonden en de CG-Raad, die op komt voor chronisch zieken en ge handicapten, en de Landelijke Or ganisatie Cliëntenraden (LOC), hebben donderdag een gesprek met ambtenaren van Volksgezond heid over de kwestie. Volgens cij fers die Bussemaker naar de Ka mer heeft gestuurd moeten 2000 mensen per 1 januari 2008 in één klap minstens 500 euro per maand meer betalen. In totaal gaan bijna 50.000 mensen erop achteruit. Van hen betaalt de helft tussen de 50 en too euro meer ei gen bijdrage. Voor 46.000 mensen in AWBZ-instellingen gaat de ei gen bijdrage juist omlaag of maar een paar tientjes omhoog. Vijfjaar geleden veranderde de manier waarop de eigen bijdrage werd be rekend. Die wordt nu op basis van het inkomen vastgesteld. VOORBURG - Als alle basisschool kinderen in Nederland een helm zouden dragen op de fiets, zouden er ieder jaar honderden ernstig ge wonden minder vallen. Een landelijke draagplicht vermin dert de kans op ernstig hoofd- en schedelletsel met 10 tot 20 pro cent, blijkt uit een gisteren gepubli ceerde analyse van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). Jaarlijks overlijden in Nederland gemiddeld zeventien kinderen als gevolg van een fietsongeval, met name kinderen in de leeftijdscate gorie tussen 4 en 8 jaar. Gemiddeld 8.300 kinderen van 5 tot en met 12 jaar belanden op de spoedeisende hulp na een fietson- geluk, en nog eens achthonderd NIJMEGEN - Een patiënt in het Nij meegse ziekenhuis UMC Radboud is zeer waarschijnlijk besmet met legionella via een douche in het ziekenhuis. Dat maakte het zieken huis gisteren bekend. Volgens een woordvoerster lijkt de legionella-uitbraak zich te beper- moeten langere tijd worden opge nomen. In bijna eenderde van die gevallen gaat het om ernstig hoofd- en schedelletsel, blijkt uit het Letsel Informatie Systeem van de stichting Consument en Veilig heid. Kinderen die bij een fietson- geluk betrokken zijn, lopen vaker hoofdletsel op dan volwassenen. Ze hebben relatief een groter hoofd en bovendien zijn hun nek spieren minder ontwikkeld. Onder hersenchirurgen en kinder- traumatologen klinkt de roep om de fïetshelm voor kinderen te ver plichten. Kindertraumatoloog Wil liam Kramer van het UMC Utrecht organiseert volgend jaar zelfs een congres over het onder werp. Een landelijke draagplicht van fietshelmen vermindert de kans op ernstig hoofd- en schedellet sel met 10 tot 20 procent, blijkt uit onderzoek. Tegenstanders van draagplicht vre zen dat bij invoering fietsers hun rijwiel massaal laten staan. De helm is in Nederland weinig popu lair. Ook het ministerie van Ver keer en Waterstaat voelt voorals nog weinig voor een draagplicht. Op aandringen van Tweede Ka merlid Lia Roefs van de PvdA be kijkt minister Camiel Eurlings momenteel of hij een campagne begint om het dragen van de fïets helm op vrijwillige basis te promo ten. In totaal belanden jaarlijks in Ne derland 67.000 fietsers op een spoedeisende hulpafdeling van een ziekenhuis. Bijna een kwart daarvan heeft hoofdletsel. Bij de meeste fietsongevallen is geen an dere verkeersdeelnemer betrokken geweest. Het meeste letsel ontstaat bij een val van de fiets (60 procent van de ongevallen). Botsingen met een personenauto zijn goed voor 11 procent. AMSTERDAM - De P.C. Hooftprijs 2008 is gisteren toegekend aan schrijver en socioloog Abram de Swaan. Dat heeft het bestuur van de Stichting P.C. Hooftprijs voor Letterkunde laten weten. De literaire oeuvreprijs wordt tra ditiegetrouw uitgereikt op 22 mei 2008, een dag na de sterfdag van de dichter P.C. Hooft (1581-1647). Aan de prijs is een bedrag verbon den van 60.000 euro. Abram de Swaan (1942) debuteerde in 1968 met het boek Amerika in termijnen: een ademloos verslag uit de USA. Daarna volgden onder meer Zorg en de staat (1989) en Woorden van de wereld: Het mondiale talenstelsel (2002). Dit jaar verscheen een bun del opstellen over massaal geweld, Bakens in niemandsland. DEN HAAG - Minister Ernst Hirsch Ballin (Justitie) gaat particulieren beter beschermen tegen de ver spreiding van hun gestolen compu tergegevens op internet. Nu is dat alleen strafbaar als het om digitale informatie van een bedrijf gaat. De bewindsman kondigde giste ren in antwoord op schriftelijke vragen van de SP aan dat hij de re gels wil uitbreiden, zodat politie en justitie makkelijker kunnen op treden als privé-personen of (over heidsinstellingen slachtoffer zijn van dergelijke praktijken. Aanlei ding voor de vragen was de publi catie op internet van een gestolen naaktfilmpje en -foto's van presen tatrice Manon Thomas. De beelden waren onder meer via de website GeenStijl te zien. Tho mas, die aangifte deed, vermoedde dat haar laptop was gehackt en dat het filmpje op die manier in ver keerde handen was gekomen. De 44-jarige ex-Miss Holland heeft de betrokken sites vervolgens ge vraagd het materiaal te verwijde ren. Omdat door het publiceren van gestolen computergegevens 'ernstig nadeel' kan ontstaan voor burgers en organisaties, vindt Hirsch Ballin het wenselijk de hui dige bepalingen beter toe te snij den op computercriminaliteit. SP-Kamerlid Arda Gerkens is daar blij mee. „Het is voor privé-perso nen weliswaar mogelijk om websi tes aan te schrijven met het ver zoek gestolen beelden weg te ha len. Maar wanneer ze dat niet doen, moet je naar de rechter. Nu het vertonen van gestolen digitale gegevens strafrechtelijk vervolgd kan worden, kan de politie ge woon optreden", aldus Gerkens. ken tot een douche in een kamer. Patiënten op deze afdeling drin ken uit voorzorg gefilterd water of water uit flessen. Op de douches zijn speciale filters geplaatst, zodat patiënten zich gewoon kunnen douchen. Alle kranen en douches nabij de bewuste kamer worden extra gecontroleerd op legionalla. Twintig patiënten die sinds medio november op deze verdieping heb ben gelegen, zijn inmiddels door het ziekenhuis geïnformeerd. Bij griepklachten met hoge koorts en kortademigheid moeten ze con tact opnemen met de huisarts. Zes soorten kerststukjes met rode of zwarte bolvormige waxinehouder Schoneveld Vleuten B.V. heeft geconstateerd dat de waxinehouders in zes soorten kerststukjes, die tussen 26 november en 13 december 2007 verkocht zijn in diverse tuincentra en kerstmarkten, niet aan zijn kwaliteits eisen voldoen. Het betreft de afgebeelde kerststukjes, met een bolle rode of zwarte waxinelichthouder van gestold kaarsvet. In de houders ontbreekt een laagje van zand, waar het waxinelichtje in rust. De houder kan gaan smelten waardoor rookschade, en in het ergste geval zelfs brand, kan ontstaan. Wij verzoeken u geen waxinelichtje in het kerststukje aan te steken en dit terug te brengen naar de winkel waar u het stukje heeft gekocht, waar u dan uiteraard het aankoopbedrag terugkrijgt. U kunt er ook voor kiezen een zandlaagje in de houder te leggen of de houder te vervangen voor een waxinehouder van glas. De kerststukjes zijn onder andere verkocht bij 22 Intratuin-winkels. Op www.intratuin.nl staan de betreffende vestigingen vermeld. Onze excuses voor het ongemak. Voor meer informatie kunt u dagelijks van 9 tot 19 uur bellen met Schoneveld Vleuten B.V., telefoonnummer 030-6773637. UTRECHT - Leden van de Algemene Onderwijsbond (AOb) hebben gis teren het lerarenplan van minister Ronald Plasterk (Onderwijs) afge wezen. Wel gaat de AOb in op de uitnodiging van de minister om over de uitwerking van zijn plan te overleggen. Volgens de algemene ledenvergade ring van de AOb is Plasterk tijdens de begrotingsbesprekingen in de Tweede Kamer niet tegemoetgeko men aan de wensen van de bond. Veel leden van de AOb geloven niet dat de leraar echt zal profite ren van de 1,1 miljard euro die Plas terk heeft voor zijn plan. „De uitnodiging om te praten met de minister grijpen we aan. Maar dan een echt overleg en niet op ba sis van een dictaat", laat Gerrit Ste- merding, bestuurslid en actiecoör dinator van de bond, weten. De stakingskas is geopend, meldt hij. De bond vindt het onjuist dat sala risverhogingen worden uitge smeerd tot 2020 en de verkorting van de salarislijnen over twee kabi netsperioden. Een groot deel van het extra budget komt bovendien terecht bij de schooldirecties, al dus de bond. Verder wekt de afschaffing van een maatregel om de werkdruk voor oudere leraren te verlichten, veel verzet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7