bij het verkeer in Zeeland Vertraging voor proef getijdecentrale Uitvoering Perkpolder stap verder Scriptieprijs oud-HZ student Nieuwe bomen langs de A58 Jaap Hennekeij: 'Motiveren voor Marten Siderius: 'We zijn er met verkeersveiligheid is niet moeilijk' elkaar in geslaagd levens te redden' Uitstel mag van staatssecretaris niet langer dan halfjaar zijn. Overheden en private partijen ondertekenen bestuursovereekomst. PZC Zaterdag 15 december 2007 43 Elke verkeersdode is er een te veel. foto Lex de Meester Hij was de eerste voorzitter van het ROVZ en bekleed de deze functie twaalf jaar. De bevordering van de ver keersveiligheid was een onderdeel van zijn takenpakket waaraan Jaap Hennekeij (gedeputeerde voor ver keer en vervoer tot 2003) met zichtbare gedrevenheid wijdde. Niet omdat hij eind 1990 zelf slachtoffer werd van een ernstig verkeersongeluk ('misschien heb ik me daardoor wel beter kunnen inleven'), maar omdat het besef dat het verkeer in Zeeland veiliger moest worden zo breed werd ge dragen. „Het is niet moeilijk men sen warm te krijgen voor verkeers veiligheid wanneer ze in hun direc te omgeving de ingrijpende gevol gen van een ongeluk hebben mee gemaakt." Met zijn bezieling en zijn goede netwerk in Den Haag wist Henne keij veel geld los te krijgen voor maatregelen om de verkeersveilig heid in Zeeland te verbeteren. „Op een gegeven moment kregen we het proefproject Duurzaam Veilig Verkeer toegewezen. Toen ging tachtig van de negentig miljoen gulden die voor dat doel beschik baar was naar Zeeland. Dat soort succesjes droegen natuurlijk ook bij aan motivatie van de partijen die bij verkeersveiligheid zijn be trokken." Hennekeij is nooit voorstander ge weest van de aanleg van te veel drempels en andere obstakels. „Maar als je er niet aan kunt ontko men, is het een kwestie van de noodzaak goed uitleggen. Daar zijn de partners binnen het ROVZ de afgelopen jaren uitstekend in ge slaagd." Hij is altijd nadrukkelijk aan wezig in de vergaderingen van het ROVZ. Komt na tuurlijk door zijn uniform, maar plaatsvervangend korpschef Mar ten Siderius van de politie Zeeland laat zich ook op een andere ma nier gelden. „Het ROVZ is een be langrijke schakel in ons netwerk op het gebied van verkeersveilig heid. De informatie die we er op doen, helpt ons bij het maken van keuzes voor verkeerscontroles." Siderius luistert ook goed. Het ROVZ heeft geruime tijd aange drongen op inzage in processen- verbaal om de oorzaak van onge lukken beter in beeld te krijgen. Dat is nu geregeld: „Dat hoort bij zo'n partnerschap. Je moet dan wel wat afspreken over privacy-ge- voelige informatie." De prestaties op het vlak van de verkeersveiligheid zijn naar de stel lige overtuiging van Siderius in drukwekkend. „We mogen er best trots op zijn. We hebben met el kaar levens gered." De politie is het sluitstuk van het verkeersveiligheidsbeleid. Wie doof blijft voor gedragsbeïnvloe ding en zich weinig gelegen laat lig gen aan snelheidsbeperkende maatregelen, merkt uiteindelijk ooit een flits op en vindt na enige tijd een bekeuring op de deurmat. Siderius: „En zo zal het blijven. Ook als we in ons streven slagen om van Zeeland de veiligste regio op verkeersgebied te maken." Hij neemt als voorbeeld de Wester- scheldetunnel, waar voor de invoe ring van de trajectcontrole ernsti ge snelheidsovertredingen zijn ge constateerd. „We blijven de stok achter de deur." door René Schrier MIDDELBURG - De proef met een ex perimentele getijdecentrale bij het doorlaatmiddel in de Grevelingen- dam dreigt vertraging op te lopen. Maar de staatssecretaris heeft toe gezegd dat die vertraging niet meer dan een halfjaar zal bedra gen. Volgens de voorzitter van de Pro vinciale Commissie Omgevingsbe leid, W. van Gelder, is het van be lang dat de proef zo snel mogelijk wordt uitgevoerd, onder meer om expertise op te doen. G. van Zonneveld van de Zeeuwse Milieu Federatie onderstreepte dat gisterochtend in een vergadering van de commissie. Elke euro die in dat project wordt geïnvesteerd komt volgens hem drie keer terug, omdat de belangen van zowel de waterkwaliteit als de natuur en de recreatie worden gediend. H. van der Zwan van Rijkswaterstaat gaf aan dat er 18 december verder over leg over wordt gevoerd. Delta is op zoek naar milieuvrien delijke energieprojecten. Energie uit getijdecentrales is een optie, gaf J. Maas van het nutsbedrijf aan. Een van de plannen waar Del ta aan denkt is een groot energie project met tientallen getijdeturbi nes aan de Brouwersdam. Volgens de huidige maatstaven kan op die manier uit alle Zeeuw se wateren in totaal 100 tot 200 megawatt energie worden gehaald. Dat viel verschillende leden van de commissie overigens wat tegen, gelet op het vermogen van moder ne grote windmolens. Maas ant woordde dat alle kleine beetjes hel pen. J. Arnold van de firma Nij- huis sprak de verwachting uit dat het vermogen van waterkracht- en getijdecentrales in de toekomst nog wel flink op zal lopen. Zijn be drijf is bezig met de ontwikkeling en innovatie van windturbines. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De herinrichting van de oude veerhaven Perkpolder en omgeving komt een stap dich terbij. Woensdag ondertekenen de partijen die bij het ambitieuze plan betrokken zijn, in Klooster- zande een overeenkomst. Bij het project werken verschillen de overheden (provincie, gemeen te Hulst, rijkswaterstaat, water schap, dienst domeinen, dienst lan delijk gebied) samen met private partijen (Staatsbosbeheer, AM en Rabo Vastgoed). De afspraken hier over - onder meer wie waarvoor verantwoordelijk is - zijn vastge legd in de zogeheten bestuursover eenkomst. Het plan wordt uitgevoerd om de kop van Ossenisse nieuwe econo mische kansen te geven. Onderde len zijn bouw van woningen, aan leg jachthaven en golfbaan, natuur ontwikkeling in combinatie met aanleg van een brede schorbuffer als nieuwe vorm van kunstverdedi ging. Volgende stap is een tweede overeenkomst tussen provincie en gemeente en de marktpartijen. VLISSINGEN - Frank Cornelisse, oud-student van de Hogeschool- Zeeland, heeft een landelijke scrip tieprijs gewonnen over een ma nier om onderwijsvernieuwing tot stand te brengen. Cornelissen, geboren en getogen in Yerseke, studeerde in 2000 af aan de Pabo van de HZ. Vervol gens stond hij voor de klas in Bo naire en Rotterdam en volgde hij de studie Toegepaste Onderwijs kunde aan de universiteit TWente. Hij betoogt dat de leerkracht het centrum moet zijn van onderwijs vernieuwing, omdat niemand zijn klaslokaal beter kent dan de leer kracht die er dagelijks in werkt. GOES - Rijkswaterstaat begint bin nenkort met het aanplanten van in totaal 315 verschillende populie ren langs de A58 ter hoogte van de kruising Vierwegen. Dat werk past in het beplantings plan dat vorig jaar is opgesteld voor heel de A58. De afgelopen twaalf jaar zijn langs het Zeeuwse deel van de A58 drieduizend bo men verdwenen door ziekte, be schadiging of wegwerkzaamhe den. In het beplantingsplan is voor zien in de terugkeer van bomen langs de weg. Rijkswaterstaat heeft gekozen voor variatie in de beplan ting. Zo komt bij Kapelle wilde kers, die in het voorjaar uitbundig bloeit. Op bepaalde punten, zoals afritten, worden lindes geplaatst. Verder wordt struweel geplant die bestaat uit een mix van kornoelje, sleedoorn en hondsroos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 73