Zeeland Tijd heeft niet stilgestaan in de Manhuisstraat Stoomtram rijdt op tweede kerstdag Alles moet weg! Nu koopjeshoek met: Bouw lelijk eendje' leidde niet tot blijvende frustratie FLY INN TWINZZZ Voor een heerlijke lunch of diner! 2e fase verbouwingsuitverkoop vanaf dinsdag 11 December 10.00 uur! S PZC Zaterdag 15 december 2007 3 1 Op de bouw van De Veste op zich was niemand te gen. Prima, zo'n woon complex aan de overkant van de straat. Mits niet te hoog en niet te lelijk. En met behoud van de vleu- gelnoot. „De enige boom die zo oud en zo mooi was van die soort in Zeeland", graaft Irene Bom in haar herinnering. In de PZC van 17 januari 1992 wordt verslag gedaan van een 'chaotisch verlopen vergadering' van de gemeentelijke commissie fi nanciën. De sloop van de voorma lige hbs aan de Manhuisstraat stuit te op breder verzet; hier en daar gingen geluiden op om het pand om te vormen tot verenigingsge bouw. Alle verzet ten spijt, de school ging neer en het 39 apparte menten tellende complex De Ves te verrees. „We hebben, met be hulp van een bevriende architect, een alternatief plan neergelegd. We vonden dat we toch iets van ons moesten laten horen." Zonder resultaat, maar dat leidde bij 'kas teelbewoners' niet tot blijvende frustratie. Frits Wansink: „Op den duur berust je. Dan ga je de kleine voordelen ook tellen." Buurvrouw Bom: „In het begin was ik er wel verbolgen over dat we niet ge hoord zijn over de plannen. Ik vind de stijl nog steeds lelijk, maar het is ook meegevallen. Er komt door die puntdaken meer licht door dan we hadden gedacht." De bewoners van Het Kasteel: de families Modde, Bom en Wansink, mevrouw Peters en de families Reedijk, Collignon en Kleingeld. foto Marijke Folkertsma De historie druipt van de naam af Manhuisstraat. Dat is precies wat het een dikke twee eeuwen lang ge weest is: Oude Mannenhuis. Oude mannen kregen daar onderdak, tegen betaling van een fors (op grond van je leeftijd bepaald) bedrag. Later, vanaf 1663, konden ook vrou wen in het tehuis terecht. De Zierikzeese straat heette oorspronkelijk anders, melden de geschiedenisboeken. Tot de zestiende eeuw droeg de straat de naam 's-Heer Dierikswerf Daarna volgde de aanduiding Sint Anthoniestraat, naar het gelijknamige hofje dat naast 'het Kasteel' ligt. Frits Wansink wijst op het goed verscholen, pittoreske steegje schuin achter zijn wo ning. Alsof je eeuwen terug in de tijd stapt. Het hofje werd gebruikt door het Tappers- en Korenkopersgilde. „Kijk." Wansink wijst op de zijmuur van één van de hoekwoningen van het huizen blok, die voor de helft uit oude steentjes is opgetrokken. „Dat huis is gewoon op de oude tuinmuur gebouwd." Dat gebeurde inmiddels precies een eeuw geleden. De zeven woningen dragen in meer of min dere mate de sporen van de historie. Zo zijn bij drie van de zeven woningen de glas-in- loodramen nog aanwezig. Her en der is de granieten stoep bij de voordeur nog intact. Bij de familie Bom zit het oude stroplafond er nog in. De dertien meter lange gang bij de Wansinks is de erfenis van een inmid dels uitgestorven bouwstijl. Behouden gebleven zijn ook het groene ijze ren hek voor de woningen en de versierde tegeltjes boven de kozijnen. Voor de bouw van 'het Kasteel' stonden er nog een tijdje andere woningen. Tot 1819 was sprake van het Oude Mannen huis. Met dank aan Adriaan Fransz, die in 1567 zijn halve vermogen voor dat doel na liet. De deur van dit instituut opende in 1585. En ging uiteindelijk, 234 jaar later, als gevolg van financiële problemen dicht. Een blik op de archieven leert dat de Man huisstraat in de loop van de jaren meer ver anderingen heeft moeten incasseren. Woningen maakten rond 1935 plaats voor het schoolgebouw, dat later weer voor De Veste moest wijken. Naast die school van weleer lag de kwekerij van de gemeentelijke plantsoenendienst. Wansink, werkzaam bij de gemeente, kwam zo zijn woning op het spoor. De kwe kerij ging in 1980 op die plaats dicht. Tot de bouw van De Veste, twaalf jaar, later heeft de familie Wansink het lapje grond ge huurd. „Ook daar hebben we ooit met de straat een barbecue gehouden. Ja, het is hier altijd leuk geweest." CAFE - RESTAURANT op Zeeland Airport door Martijn de Koning BROUWERSDAM - De trams van het RTM-museum op De Punt aan de Brouwersdam komen tweede kerst dag en 27 december de remise weer uit. De stoomtram vertrekt om 12.00 uur, 13.30 uur en 15.10 uur richting eindpunt, de Middel plaat Haven bij Scharendijke. Om 15.50 uur rijdt de dieseltram. Daar naast is het museum geopend. Daar is voor het laast de expositie 'de RTM en haar veerverbindin- gen' te zien. Op tweede kerstdag is een tramrit je te combineren met andere activi teiten. Natuur- en recreatieschap De Grevelingen biedt een zes kilo meter lange wandeling door recrea tiegebied De Punt, een tramritje én museumbezoek aan voor twee euro (kinderen 1,50 euro). Starten kan tussen 11.00 en 14.30 uur bij bezoekerscentrum De Grevelingen op De Punt. Een tripje met de tram is tweede kerstdag ook aan te vullen met een tocht over het water. Party schip Grevelingen van Rederij Zee land vaart om 13.30 uur vanaf thuishaven Den Osse over de Gre velingen richting de Kabbelaars- bank. Daar volgt een tramtochtje, waarna de boot passagiers om 17.00 uur weer afzet in de haven van Den Osse. www.rtm-ouddorp.nl EVil diverse merken zoals Brax, Basler, Jobis, Escada, Luisa Cerano en vele andere merken. blazers, broeken, pulls, rokken, vesten, body's, jassen, etc. Artikelen winter 2007/2008 nu 40% korting (met uitzondering van de lammy's: alleen deze week 50.- extra kassakorting op de reeds afgeprijsde lammv's.) Onze openingstijden zijn: dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 uur tot 17.30 uur en zaterdag van 9.30 uur tot 17.00 uur. DELSCHER Grote Markt 11-13 4461 AH Goes www.cielscher.nl 7 dagen per week geopend vanaf 09.00 uur Calandweg 30, Arnemuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57