Zeeland Watersporters in de clinch met gemeente Bewoners van Kasteel vieren gezamenlijk het eeuwfeest Een hond praat met het lichaam Drietal pakt kraaiende haan Tholen wil duizend extra ligplaatsen Vereniging Scharendijke noemt nieuw huurplan voor haven 'een fooi'. Protest ontpolderen op slotdag expositie Klaverjasavond in dorpshuis Serooskerke Auto's minder snel te water in Arnemuiden Waarschuwing: geef niet voor 'sponsorloop' Laura Loeve bedenkt nieuwe methode voor trainen honden. 30 I Zaterdag 15 december 2007 PZC De gemeente onderzoekt de wenselijkheid van privatisering van de jachtha ven in Scharendijke. foto Dirk Jan Cjeltema door Martijn de Koning SCHARENDIJKE - De watersportvere niging Scharendijke is boos op de gemeente Schouwen-Duiveland. Die wil de huurovereenkomst voor de jachthaven met niet meer dan drie jaar verlengen, in afwach ting van mogelijke privatisering er van. De vereniging eist een langere termijn en dreigt met een gang naar de rechter. De gemeente laat op dit moment een onderzoek uitvoeren naar de wenselijkheid van privatisering van de jachthavens in Scharendij ke en Brouwershaven. Mocht de gemeente die inderdaad afstoten, dan zijn de lokale watersportvere nigingen in beeld om ze over te ne men. Die zijn daar allebei wel voor te porren. In Brouwershaven lijkt zo'n overname geen probleem te zijn. De vereniging daar dwong eerder af dat zij in zo'n geval het eerste kooprecht heeft. In Scharendijke is overname door de watersportvereniging geen van zelfsprekendheid, weet voorzitter C. van Toor. „Ons bestuur heeft er in het verleden nooit aan gedacht zo'n belofte af te dwingen." Daar- STELLENDAM - Drie jongens (17 tot 19 jaar) uit het Goereese Stellen dam waren het beu dat ze al jaren iedere ochtend vroeg werden ge wekt door een luidruchtige haan. Ze besloten het recht in eigen hand te nemen en de haan weg te halen. Met het beest in de hand werden ze echter gesnapt door de politie. Die stelde het dier in veilig heid en gaf de jongens een bekeu ring voor 'baldadigheid'. door zit de club nu in onzeker heid. „We runnen de boel hier al dertig jaar en dat gaat prima. We willen de haven graag overnemen en zijn bereid daar een gewone prijs voor te betalen. We gaan echt niet bedelen. Maar wethouder Renden wil daar nog niet aan. En nu komen ze met dat driejaren plan. Dat is een fooi, dat kan echt niet. Wat wel acceptabel is? Vijf tot zeven jaar toch zeker. Daar heb ben we recht op. En anders gaan we naar de rechter." Wethouder Renden was gistermid dag niet bereikbaar voor commen taar. Hij bevestigde eerder dat er in geval van privatisering meerdere mogelijke kopers zijn. Directeur Co Schot van Marina Port Zélande op de Brouwersdam gaf gisteren aan dat zijn bedrijf in teresse heeft in de overname van de jachthavens in zowel Scharen dijke als Brouwershaven. „Wij kun nen daar een enorme economi sche impuls aan geven. Kijk naar ons eigen gebied: hier werken tien tallen mensen in en rond de ha ven." WJ De watersportvereniging Scha- rendijke is boos op de gemeente. Zij eist een beter huurcontract voor de haven en duidelijkheid over eventuele privatisering. SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen zet hoog in als het gaat om het aantal extra ligplaatsen in jacht havens. Het zouden er 925 moeten worden. B en W hebben die wens bij de provincie neergelegd. De 925 gevraagde plaatsen vormen bijna een derde van de 2950 die de provincie de komende jaren te ver delen heeft in de Oosterscheldere- gio. Dat de gemeente zo hoog in zet, heeft onder meer te maken met een mogelijk nieuwe jachtha ven in de buurt van Gorishoek. Al leen daarvoor worden al zeshon derd ligplaatsen gevraagd. Verder wil de jachthaven Stavenis- se met vijftig plaatsen uitbreiden, en moeten bij de Bergsediepsluis in de toekomst tweehonderd jach ten kunnen aanleggen. Op dit mo ment zijn er rond de Oosterschel- de zo'n 2700 vaste ligplaatsen en passantenplaatsen, verdeeld over twaalf havens. ZIERIKZEE - De gezamenlijke actie comités tegen ontpolderen plaat sen vandaag spandoeken op het Havenplein in Zierikzee. Daarmee wordt de expositie Polder Kos in galerie Kos afgesloten. De proteste rende Zeeuwen krijgen steun van Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD). In een brief aan de gemeen teraad spreken de boeren zich uit tegen het ontpolderen van land bouwgebied. ASD vraagt de raadsleden om steun voor dit standpunt. SEROOSKERKE (S) - De dorpsge meenschap van het Schouwse Ser- sooskerke houdt woensdag een kla verjasavond. De wedstrijd in het dorpshuis be gint om 20.00 uur. Er zijn allerlei prijzen te winnen. Verder is er een verloting die in het teken staat van kerst. Aanmelden vooraf is ver plicht en kan tot dinsdag 18.00 uur via 671165 of 671828. Deelname kost drie euro. ARNEMUIDEN - Om te voorkomen dat automobilisten opnieuw het water inrijden, worden op het ha venplein in Arnemuiden stootban- den geplaatst. Vorige maand reed een 65-jarige vrouw het Arneka- naal in, omdat ze het water aanzag voor de snelweg. Ze kon snel uit de auto komen en werd door buurtbewoners opgevangen. De vrouw was de weg kwijtge raakt en had een verkeerde afslag van de snelweg genomen. VLISSINGEN - Geef geen geld aan jongeren die zich aan de deur uit geven voor ROC-scholieren en die collecteren voor een sponsorloop van hun opleiding. Dat is een waarschuwing van de politie. Die heeft via ROC Zeeland meldin gen gekregen uit Middelburg en Vlissingen. De collecte is bedrog, zegt het opleidingsinstituut, want er is helemaal geen inzamelactie. Sommige mensen zijn in de truc getrapt. Eén persoon gaf twintig De bewoners van het kasteelachtige huizenblok aan de Manhuisstraat vieren samen de historie van hun woonplek, voorheen een Oude Mannenhuis. door Esme Soesman Ooit waren het ouden van dagen die er de deur in- en uitliepen. Tegenwoordig gaan er zeven koophuizen achter de gevel schuil. Het Kasteel, zoals het gemê leerde gezelschap van bewoners hun huizenblok aan de Manhuis straat liefdevol noemen, is hon derd jaar oud. Een goede reden voor de bewo ners van nummertje 11 tot en met 23 om gezamenlijk om de tafel te kruipen. 'Breng verhalen mee en deel ze met de anderen', staat wer vend op de uitnodiging. Ook hap jes en drankjes zijn tijdens het eeuwfeest uitvoerig met elkaar ge- Onderwijsverleden De Manhuisstraat is een straat met een onderwijsverleden. In 1622 verhuisde de Latijnse school van het Sint Lievens- straatje naar de Manhuisstraat. Naar verluidt zou er ook ooit een 'Fransche school' hebben gestaan. In 1936 werd een aantal hui zen gesloopt ten gunste van de bouw van een Rijks Hogere Burger School (RHBS). In 1992 viel dat schoolgebouw - inmiddels omgedoopt tot RSG Professor Zeeman - ten prooi aan de slopershamer. deeld, zo leren de verhalen achter af „We laten elkaar met rust, maar zijn toch wel enigszins hecht met elkaar", geeft Irene Bom (nummer 13) de onderlinge relaties weer. Niet in de laatste plaats omdat de bewoners van het huizenblok let terlijk een blok hebben gevormd toen zij begin jaren negentig de strijd aanbonden tegen de voorge nomen bouw van het tegenoverlig gende wooncomplex De Veste. Het grootste deel van de toenmali ge kasteelpopulatie woont er nog steeds. Alleen in de 'torens', de twee hoekhuizen van het blok, zijn nieuwe bewoners getrokken. Frits en Netty Wansink (nummer 15) zijn de nestors van de buurt. Na hun huwelijk, 40 jaar geleden, waren ze het jongste stel van het rijtje. „Inmiddels wonen wij er het langst." Het valt hen niet zwaar om de pluspunten van hun stek te benoe men. „Het zijn heerlijk warme, ge zellige huizen. Waar veel sfeer in zit." De ruime tuinen achter (met veel privacy) in combinatie met de ligging in het Zierikzeese centrum maken de optrekjes extra aantrek kelijk. „Liefde op het eerste ge zicht", herinnert Bom zich dan ook de klik die ze 18 jaar geleden als nieuwe bewoner ervoer. Het was haar man Wim die het rijtje huizen de trotse titel het Kasteel bezorgde. Eén blik op de contou ren van het blok maakt duidelijk waarom. De twee hoekhuizen lig gen verder naar voren dan de tus senwoningen. Op die hoekpanden verwijzen gevelstenen naar de bouw van het blok, honderd jaar geleden. Het volgende eeuwfeest laat nog even op zich wachten, maar de kas teelbewoners hebben de smaak te pakken. Bom: „Van de zomer doen we een barbecue." door Melita Lanting NOORDWELLE - Laura Loeve uit Noordwelle heeft in haar honden school een eigen methode ontwik keld om honden te leren gehoorza men. „Ik zeg wel eens: ik geef men sen les en niet de honden." Ze heeft hierover een boek geschre ven dat deze week is verschenen. De methode, de Bell-methode, gaat uit van lichaamstaal in plaats van gesproken woord. „Een hond communiceert vooral met lichaamstaal en gebruikt daarnaast af en toe geluid, zoals grommen of blaffen. Bij mensen is dat juist an dersom. Wij praten en ondersteu nen dat met gebaren." De hond leert met een gebaar wat hij of zij moet doen. Een op een bepaalde manier uitgestoken hand betekent bijvoorbeeld 'zitten'. „In de leerfa se kan je best gebruik maken van een snoepje of wat eten, maar uit eindelijk moeten ze gehoorzamen op een gebaar." De methode is ontstaan toen Loe ve Iggy moest trainen. Deze pup was doof, dus gesproken comman do's zoals 'zit' werkten niet. „Maar handgebaren werkten uitstekend." In het boekje beschrijft Loeve niet alleen de verschillende gebaren en de manier waarop dit aan een hond te leren is. Ze gaat ook in op het gedrag van honden en de sig nalen die honden zelf afgeven. Is het beest ontspannen, is het hoofd laag (teken van onderdanigheid) of juist hoog en hoe wordt de staart gehouden. „Ik hoop dat mensen na het lezen van het boek je honden beter gaan begrijpen." Verder is het de bedoeling dat mensen beter weten wat het eigen gedrag voor een hond kan beteke nen. Over een hond leunen bij voorbeeld, is in hondentaal een dreiging. „Mensen nemen een hond op schoot omdat het zo ge zellig is, maar die hond denkt niet zo." Volgens Loeve is het daarom belangrijk dat mensen goed naden ken over hoe ze op honden reage ren. „Een hond die heel bang is bij de dierenarts en die wordt ge troost, zal denken: zie je wel, het is terecht dat ik bang ben." Het boekje is verkrijgbaar via www.sierrade.nl. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56