Zeeland Slachtoffers horen niet Van Liere bemiddelt 20 Euro P/m Provinciegeld voor sociale zorg Ambacht Schuren parketvloer AmbacntRll Burgemeester van Noord-Beveland informateur in Zundert. Vijf ton verdeeld over zestien projecten voor zorg en sociaal beleid. ER VRAGEN OVER 42 Zaterdag 15 december 2007 PZC door Jan van Damme Om maar met een understatement te beginnen: u valt nogal in de prijzen. Deze week de onderzoeksbeurs van de NWO, vorig jaar de studieprijs van de stichting Praemium Erasmianum. „Dat is nog niet alles. Vorig jaar kreeg ik in Duitsland een onderzoeks- prijs van de Geschwister Boeringer Ingelheim Stiftung ftir Geisteswis- senschaften, en twee jaar eerder een research award van het Engelse Handel Institute. Ik heb barokviool gestudeerd aan het conservatorium in Den Haag en muziekwetenschap in Utrecht. In Oxford heb ik een stu die theologie gedaan. Sinds ruim drie jaar ben ik hier in Middelburg aan de Roosevelt Academy verbonden." Wat betekent de NWO-beurs voor u? „Het is natuurlijk erg leuk als de overheid je als een goed onderzoeker herkent. Voor mij persoonlijk betekent het dat ik drie jaar onderzoek kan doen. De twee ton wordt uitbetaald aan de Roosevelt Academy, die me met dat geld kan aanstellen als onderzoeker in plaats van docent. On derzoeksgeld is voor wetenschappelijke instellingen altijd een probleem. Dus dit is aardig. Bovendien, ik ben de eerste musicoloog die deze beurs krijgt. Muziekwetenschap is niet de meest vernieuwende discipline, zo dat onderzoekers niet snel in aanmerking komen voor een beurs. Mijn werk wordt kennelijk wel als vernieuwend aangemerkt." U richt zich in uw onderzoek op de Italiaanse componist Antonio Bertali (1605-1669). Ten onrechte vergeten, zegt u er altijd bij. Hoezo ten onrechte? „Maak er maar van: zéér ten onrechte. Bertali is één van de grote mees ters, die niet herontdekt is. Zo gaat dat in de geschiedschrijving, het is van-toeval afhankelijk of je later bekend wordt. Iemand als Bach was in zijn eigen tijd niet eens zo beroemd, dat is hij pas later geworden. Berta li werd door tijdgenoten wel als een grootheid gezien. Hij is 45 jaar ver bonden geweest aan het Weense hof, waarvan twintig jaar als directeur van de hofkapel. De Oostenrijkse keizers in die tijd waren gek van mu ziek. Ze componeerden zelf en trokken de beste musici aan." Het vernieuwende in uw onderzoek is, dat u meerdere disciplines combineert: theologie, architectuur, politiek. Kunt u een concreet voorbeeld geven? „De keizer nam zijn kapel mee als hij op reis ging, om indruk te maken. Werd er opgetreden in een kerk met een balkon, dan hield Bertali daar rekening mee door meerkorige muziek te componeren. Hij schreef de Regensburgmis, toen de keizer naar de Reichstag in Regensburg ging. Het is interessant om die verbanden te leggen tussen architectuur en muziek, tussen politiek en muziek." WISSENKERKE - Scheidend burge meester Cees van Liere van Noord-Beveland is gevraagd om als informateur een nieuw college te vormen in de West-Brabantse gemeente Zundert. Het verzoek komt van burgemees ter Leny Poppe-de LoofF van Zun dert, voormalig wethouder in Vlis- singen. In Zundert zijn er op dit Uw parketspecialist BUITENRUSTSTRAAT 20 4337 EH MIDDELBURG ma - di gesloten wo - za geopend Planken, Bourbogne Parket Tapis Vloeren tel.: 078 - 68 36 200 v.a. Zeeland heeft het aantal verkeersongelukken met ernstige afloop de laatste twintig jaar flink zien dalen. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) kijkt daar maandag op terug. Met enige voldaanheid, maar voorop blijft staan dat elke verkeersdode er een te veel is. door Ben Jansen De Zeeuwse weggebrui ker waant zich weer vei lig. Maatregelen om de verkeersveiligheid ver der te verbeteren, krijgen minder bijval dan een jaar of wat geleden. „Het gevoel van noodzaak begint weg te ebben", stelt ROVZ-secreta- ris Henk Rhebergen vast. „De afge lopen jaren is het aantal verkeers slachtoffers in Zeeland fors vermin derd. Mensen krijgen nu weer zo'n houding van: dat overkomt mij niet en ach, het verkeer vergt nu eenmaal slachtoffers. Dat was heel anders toen bijvoorbeeld in een gebied als West-Zeeuws-Vlaan- deren met 25.000 inwoners in een jaar tijd nog 22 doden in het ver keer vielen. Iedereen daar kende wel iemand die slachtoffer van een ongeluk was geworden." Natuurlijk was er vorig jaar die on aangename verrassing van een on verklaarbare stijging van het aan tal verkeersdoden: 39; zestien meer dan in 2005. Inmiddels is het aantal ongelukken met fatale af loop weer in het spoor dat zich de laatste tien jaar aftekent: een gesta ge daling. De piek van 2006 hangt samen met toevalligheden. Gron dig onderzoek heeft er geen verkla ringen voor gebracht. Als platform voor verkeersveilig heid is het ROVZ vanaf de oprich ting in 1987 een succes. Rheber gen: „Verkeersveiligheid is een on derwerp waarin je tot samenwer- Verkeersslachtoffers in Zeeland king bent veroordeeld. Veilig Ver keer Nederland kan campagne voe ren, wegbeheerders kunnen verbe teringen aanbrengen en de politie kan bekeuren; als er geen samen hang in zit, heeft dat allemaal maar beperkt effect. Je moet al dat soort dingen in samenspraak ont wikkelen en uitvoeren. Dat is in Zeeland heel goed begrepen. Zo hebben aanleg van fietspaden, drempels en rotondes, educatie en gedragsbeïnvloeding en uiteinde lijk handhaving pas echt effect." In het ROVZ werken provincie, rijk, gemeenten, waterschappen, 'We hanteren de stelling dat alle verkeersongelukken vermijdbaar zijn' politie, Openbaar Ministerie, on derwijs en organisaties als Veilig Verkeer Nederland, ANWB, Bo- vag, Fietsersbond, Slachtofferhulp en ZLTO samen. „We zijn begon nen in een periode dat er jaarlijks meer dan vijftig doden in het ver keer te betreuren waren. Er was een enorme eensgezindheid over dat daar iets aan moest gebeuren. Vooral de provincie heeft altijd veel geld uitgetrokken om de ver keersveiligheid verder te verbete ren. Ook nu het aantal verkeersdo den ten opzichte van het begin van het ROVZ is gehalveerd en het aantal ziekenhuisgewonden met ongeveer een kwart is vermin derd." Rhebergen realiseert zich dat op het gebied van de verkeersveilig heid de afgelopen jaren met betrek kelijk geringe maatregelen flinke re sultaten zijn bereikt. Op zoge noemde blackspots zijn rotondes aangelegd om te voorkomen dat verkeersstromen elkaar kruisen en op plaatsen waar inhalen gevaar lijk is, zijn inhaalverboden of rij baanscheidingen gekomen. Rhe bergen: „Het ROVZ is het niet eens met de soms geventileerde opvatting dat ongelukken nu een maal bij het verkeer horen. We hanteren de stelling dat alle ver keersongelukken vermijdbaar zijn en het streven is dan ook dat Zee land op verkeersgebied de veiligste regio van het land wordt. Punt is alleen of de maatregelen om dat te bereiken, worden geaccepteerd. Je gaat nu eenmaal steeds meer in de vrijheid van mensen ingrijpen. Wat dat betreft moet je ook een beetje praktisch denken: wat van daag niet haalbaar is, is het mor gen misschien wel." De toekomst van een verdere ver betering van de verkeersveiligheid zit volgens Rhebergen wellicht deels in technische oplossingen in voertuigen. „Het alcoholslot gaat misschien tot de standaarduitrus ting van auto's behoren en anders kun je notoire drankrijders dwin gen zo'n apparaat in te laten bou wen. Maar je kunt ook denken aan een blackbox die met behulp van plaatsbepaling snelheidsovertredin gen constateert en ervoor zorgt dat de bestuurder de rekening thuiskrijgt of zelfs de motor uit schakelt. Zo kun je voorkomen dat je steeds meer maatregelen moet treffen, waarvan iedereen last heeft, zoals drempels en andere ob stakels, om het gedrag van een be trekkelijk kleine groep hardnekki ge overtreders te corrigeren." moment moeilijkheden om twee wethoudersposten in te vullen. Van Liere, ooit burgemeester van de eveneens West-Brabantse ge meente Putte, heeft naar eigen zeg gen nog steeds een redelijk goed bestuurlijk netwerk in Brabant. Hij vergelijkt zijn taak met die van Els Kuijpers, die in de gemeente Vlissingen een nieuw college vormt. Half januari moet er in Zundert al een oplossing zijn. „Het is niet ge makkelijk, maar ik hou wel van een uitdaging", aldus Van Liere. 600 500 400 300 200 100 Gegevens tot en met 14 december 2007 ziekenhuisgewonden doden 2007 nog niet bekend 2006 - 307 2000 2005 PZC I Donja Odijk bron CBS, VOR, AVV door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie steekt 160.000 euro in een project om in formatie over voorzieningen op het gebied van gezondheid en zorg te bundelen. Dat overzicht moet leiden tot betere prognoses voor de toekomst. Deze zogenoemde regionale ver kenning toekomst volksgezond heid is een van de zestien projec ten op het gebied van zorg en so ciaal beleid waaraan het dagelijks provinciebestuur onlangs geld heeft toegekend. In totaal is ruim 500.000 euro ver deeld. Het hoogste bedrag ging naar de regionale verkenning toe komst volksgezondheid; het laag ste (2500 euro) naar een anti-pest- project op Tholen. Bijna een ton is uitgetrokken voor een project dat leerlingen van de It- hakaschool in Goes met een autis- me-spectrum stoornis begeleidt bij het zoeken naar een baan. Bijna 20.000 euro is beschikbaar voor maatschappelijke stages bij sportverenigingen en sportbuurt- clubs. Het instroomproject voor kwetsbare groepen op de arbeids markt van de stichting ViaZorg kan rekenen op bijna 25.000 euro van de provincie. Voor vrijwillig palliatief terminale zorg ligt 54.000 euro klaar. De subsidies zorg en sociaal beleid worden twee keer per jaar toege kend. Deze ronde zijn dertig aan vragen ingediend. demy kreeg deze week een onderzoeksbeurs (€208.000) van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Naam: Tassilo Erhardt Leeftijd: 29, geboren in München Woonplaats: Middelburg Beroep: docent muziekwetenschap en theolo gie aan de Roosevelt Academy in Middelburg Dr. Tassilo Erhardt van de Roosevelt Aca- Uw interieurspecialist NOORDSTRAAT 46 4571 GE AXEL vr: 10.00-20.00 za:- 10.00-17.00 Meubels, Houten Vloeren Decoraties tel.: 0115 - 61 03 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44