kaarsen, dekens en een radio Elektrisch hart ziekenhuis ligt twintig tellen stil Zeeuwse bibliotheken horen bij de koplopers Jan Stins Kerstman in slee, hout in haard en Soep in Zak. Stroom Van der Zwaag voorzitter VZG Stroomoperatie in Oosterscheldeziekenhuis - - Bbi www.autovermeulen.nl PZC Zaterdag 15 december 2007 3 Vannacht wordt in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes de stroomvoorziening vernieuwd. Een aantal afdelingen heeft daar in het bijzonder mee te maken. PZC Rolant Quist, GN door Marcel Modde De stroomvoorziening van een zieken huis is van levensbelang. In Goes gaat vannacht de prik er even af voor groot onderhoud. Een organisatorische megaklus. Drie transformatoren op de bovenste verdie ping vormen het elektrisch hart van het Ooster scheldeziekenhuis. Eigendom van energiebe drijf Delta. Sinds de ingebruikname van het complex in 1987 hebben ze altijd prima gefunc tioneerd. Nu is de tijd rijp om cruciale onderde len te vervangen en defecten voor te zijn. Tege lijkertijd wordt tussen de afdelingen een aantal vermogensschakelaars vernieuwd. Het protocol luistert nauw, leggen facilitair ma nager Sybren Verschoor en hoofd technische dienst Frank Schout uit. Voordat de hoofdscha kelaar om gaat, belt Schout iedere afzonderlijke afdeling, inclusief de huisartsenpost, om zich er van te verzekeren dat het moment niet onge lukkig wordt gekozen. „We kunnen natuurlijk niet hebben dat er iets uitvalt, terwijl er net ergens belangrijke medi sche handelingen worden verricht", zegt Schout. Om de risico's zo veel mogelijk in te dammen, wordt het karwei in de rustiger nacht uitgevoerd. De noodstroomvoorziening kan dan probleemloos alle verpleegafdelingen in de lucht houden. Apparatuur van vitaal be lang (zoals de hartbewaking, couveuses maar ook de operatielampen) is bovendien uitgerust met een accu, die de voeding een half uur lang zonder haperen overneemt. „Vergelijk het met een laptop", verklaart Verschoor. „Haal je daar de stekker uit, dan blijft de boel ook nog een tijdje draaien." Rond tien uur vanavond wordt overgeschakeld op het noodaggregaat. Schout: „Ik denk dat er hooguit twintig seconden even geen stroom zal zijn. Meer niet. Uiterlijk zes uur morgenoch tend, zo is de verwachting, zit de klus er op en wordt weer teruggeschakeld naar de normale stroomtoevoer. „Alle afdelingen zijn geïnfor meerd en zullen op hun beurt de patiënten op de hoogte stellen. De kans is groot dat nie mand er verder iets van merkt. Daar ga ik ei genlijk ook vanuit." De noodvoorziening is vol doende om de belangrijkste zorg te garande ren, aldus Schout. Maar mocht komende nacht alle hens aan dek nodig zijn voor een ernstig ongeluk, dan geldt de afspraak dat Delta de werkzaamheden stopt en de transformatoren binnen een kwartier weer in gebruik stelt. Het Oosterscheldeziekenhuis had tot vorig jaar regelmatig last van stroomstoringen in het Del ta-netwerk. „Ik denk dat we zeker twintig keer per jaar een dipje of uitval hadden", zegt Ver schoor. Een dipje kost de technische dienst een paar uur om alle schakelingen langs te lopen en te resetten. „Ook vervelend voor patiënten die op zo'n moment net bij de röntgen zitten en daardoor nog een keer door die molen moe ten. Dit jaar is het aantal storingen reuze mee gevallen. We hebben een andere plek in het be kabelingsnetwerk gekregen." Vroeger was de apparatuur gevoeliger en liep daardoor eerder schade op van storingen. Te genwoordig speelt dat nauwelijks meer, aldus Verschoor. rernst TDMATENSOf 'ue/eeó/f/fujr/t. UftQX door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De beste bibliotheken staan in Zeeland, Groningen, Fle voland, Noord-Holland en Zuid- Holland. Dat blijkt uit onderzoek van het ministerie van Onderwijs. Voor Zeeland hoort daar wel de kantteking bij dat het gaat om de helft van de bibliotheken. De ande re helft scoort een onvoldoende. In alle Zeeuwse bibliotheken is het personeel vriendelijk en behulp zaam, blijkt uit de Monitor Biblio theekvernieuwing 2006. Er is speci fieke informatie voor de jeugd, de collectie van andere bibliotheken is digitaal toegankelijk, er wordt sa mengewerkt met zorginstellingen en er is een breed cultureel aan uurwerkmaker/ instrumentmaker Leverancier van kwaliteitshorloges en antieke klokken. damplein 7, middelburg T. OX18-636635 www.janstins.nl COMMENTAAR Het is eng. Komende nacht gaat de stekker even uit het ziekenhuis in Goes. Voor groot onderhoud moet de instelling tijdelijk op noodstroom draaien. Dan komen meteen vragen boven over de medische veiligheid van patiënten. Die zorgen lijken ongegrond. Het ziekenhuis kan de medische apparatuur wel even in de lucht houden. Zelfs als het hoogspanningsnet het begeeft, zoals deze week in de Betuwe. Het helikopterongeluk daar en de aanpassingen te Goes vestigen weer de aandacht op onze grote afhankelijkheid van elektriciteit. Eigen noodstroom is zeldzaam in Zeeland. Dat maakt kwetsbaar. In dataland is het gebruikelijk dat ringnetten extra veiligheid geven. Als de datastroom ergens vastloopt, is er veelal een omweg beschikbaar. In energieland lukt dit niet best. Steeds weer blijkt dat een defect in één stroomroute al voldoende is om flinke stukken Nederland te ontwrichten. Op dit soort momenten klinkt een extra sterk pleidooi voor het spreiden van de energieopwekking, liefst in duurzame installaties. Dan kan er op steeds meer plaatsen ook eens stroom het stopcontact in en dan worden we minder afhankelijk van centrale voorzieningen. Dat pleidooi snijdt hout, maar Nederland zal zelfs in het duurzaamste en meest klimaatbewuste scenario nog decennia aan het net hangen. Reden genoeg om dat elektriciteitsnet wat robuuster te maken. Je vindt de auto die je zoekt bod. Met dit laatste wordt bedoeld dat er informatie is over lokale en regionale activiteiten en podia, er zijn tentoonstellingsruimten en re gelmatig themabijeenkomsten of debatten. Daar staat tegenover dat geen enke le Zeeuwse bibliotheek specifieke informatie biedt voor werkzoeken den, de gebouwen niet worden ge deeld met zorg- of culturele inste lingen en er geen literaire cursus sen worden gegeven. Verder ont breekt het bij veel bibliotheken aan een open en uitnodigende uit straling, specifieke hoeken voor de jeugd en hulpmiddelen voor dyslectici, anderstaligen en slecht zienden Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 GOES - Burgemeester R. van der Zwaag van Veere is gekozen tot voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG). Hij volgt de Vlissingse burgemeester A. van Dok op, die op 1 januari 2008 vertrekt. Van der Zwaag zit sinds mei 2006 in het VZG-be- stuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3