Dubbel gevoel in De Veerse Toren Een Kosovaar heeft niets met Servië fyeooitdeCiH# ï)c m bok U6H /r^r Vluchtelingen hopen 'voor familie' op snelle onafhankelijkheid PZC Zaterdag 15 december 2007 3 7 Prijs-kwaliteit: Entourage: Bediening aan tafel: Helderheid van de kaart: Horen, zien en ruiken: fraaie Delfts blauwe tegeltjes bij een haard geven de Herenzaal een oud-Hollands karak ter. De allesbehalve comfortabele stoe len al net zo. Conclusie: In De Campveerse Toren wordt de kunst van koken verstaan, maar het koken wordt niet tot kunst verheven. De prijzen vragen om iets meer creativiteit. Kijk voor eerdere afleveringen op www.pzc.nl/smaakvan onvoldoende goed matig uitstekend voldoende Redacteuren Edith Ramakers en Raymond de Frel richten hun vi zier deze maand op locaties waar je kan dineren en logeren. Ray mond ging naar Auberge De Campveer se Toren in Veere. 'Ga je naar De Campveerse Toren? Nou, trek dan je pak maar aan', riep een colle ga voordat ik richting Veere vertrok. Nu houd ik niet zo van kledingvoorschrif ten, dus ook dit keer geef ik niet toe. Het blijkt ook helemaal niet nodig, al begrijp ik de opmerking van mijn collega wel. De Campveerse Toren is chique qua his torie en menukaart. De verhalen over het bruiloftsmaal dat Willem van Oranje en Charlotte de Bourbon op 21 juni 1575 in deze stadsherberg hadden, laten we even voor wat ze zijn. Net als het diner van Prins Reinier en Grace Kelly hier op 30 juni 1958. Die dingen dragen allemaal bij aan het prachtige verleden van de To ren, maar wij kijken vandaag vooral naar het heden. Het heden dat sinds acht jaar onder leiding staat van de zussen Hendri- na en Trijntje van Cranenburgh. We nemen deze donderdagavond plaats in de statige Herenkamer, omdat er in het restaurant een partij aan de gang is. Al na een kwartiertje krijg ik last van mijn benen. En mijn tafelgenote ook. De gammele houten stoeltjes horen mis schien dan wel bij het historische karak ter van De Campveerse Toren, ze zijn al lesbehalve comfortabel. Hendrina van Cranenburgh weet het. „We hebben de juiste stoelen alleen nog niet gevonden", zegt ze. Jammer, zeker ook omdat een blik in het PZC-archief mij leert dat onze culinaire voorganger Rien van Reems ze ven jaar geleden ook al over de stoelen klaagde. We kiezen voor het vijfgangenmenu La Tour (57 euro), dat wordt voorafgegaan door een smakelijke amuse: een stukje varkenszult. Nog geen twee minuten la ter volgt de eerste gang: een grappig op gemaakte brandade van heilbot, paprika- coulis en een stukje gerookte paling. De heilbot mag dan wat droog zijn, maar dat mag de pret van dit eerste bordje niet drukken. Een kleine vijf minuten na de laatste hap volgt alweer gang twee: een degelijke huisgerookte hertenham met knolselderij vinaigrette en waterkers. En drie kwartier na onze binnenkomst wordt alweer het derde bord opgediend: heerlijke mosselen a la marinière. De snelle opeenvolging van de gangen is be wust, zegt Van Cranenburgh. „Want te lang wachten zorgt voor irritatie." Daar heeft ze gelijk in, maar dit gaat wel heel erg snel. Zeker na de stevige pan mosselen is een wat langere adempauze Chefkok Wulf Engel van de Campveerse Toren foto Ruben Oreel wenselijk, maar voor we het weten wor den de dekschalen van onze hoofdge rechten getrokken. De gebakken rood- baars is zacht en ook met de geconfijte prei, spinazie en saus met rode wijn is niets mis. Mijn gebraden fazant met wit lof, spruitjes en appelcalvadossaus is pri ma, maar niet memorabel. Eigenlijk over heerst dat gevoel steeds meer. Alles is lek ker en voldoende in hoeveelheid, maar voor 146 euro voor twee personen zou iets meer verrassing op zijn plaats zijn. Het afsluitende jaloeziegebakje met een sabayon van witte chocolade brengt daar geen verandering meer in. De Campveerse Toren, Kaai 2, Veere. Tel: 0118-501291. www.campveersetoren.nl. Open: 12-14.30 uur en 18-21 uur, nov tot apr op ma en di gesloten. Pinnen: ja. Roken: na nagerecht toegestaan. Rolstoelvriendelijk: nee. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Voor een nieuwe oor log zijn ze niet bang. De Serven zijn echt zo gek niet een land aan te vallen dat door 'de hele wereld' wordt erkend, zodra Kosovo eenzij dig de onafhankelijkheid uitroept, denken Jetton Osmani en zijn landgenoten stellig. Maar toch, mocht de zelfstandige status door externe machtsinvloeden van lan- 'Kosovo is zo arm niet. We hebben maar een klein duwtje in de rug nodig' den als Rusland worden dwarsge zeten, dan wordt het volgens hen geheid hommeles in de wijde re gio. Buurland Albanië zal zijn Ko- sovaarse 'broeders' dan een handje helpen en ook de Bosniërs zouden zich wellicht kunnen roeren. „Wij zijn één volk", roept een Albanese vriend van de vier in Zierikzee woonachtige Kosovaren vol vuur. Hij zit wel bij het gesprek, maar doet er verder niet aan mee, be zweert de dertiger bij aanvang. Zijn naam geeft de Albanees daar om niet prijs, ook al voert hij de navolgende twee uur het hoogste over een snelle onafhankelijkheid van hun land. VInr: Niko Marki, Prenk Co- foto Marijke Folkertsma Kosovaren in Zierikzee zijn hoopvol jani, Jetton Osmani en Leka Gojani. woord. „De UCK is nu een een heid. Véél sterker dan toen in 1999!", wijst hij op de paramilitai re groepering die destijds het gewa pend verzet tegen de 'Servische be zetter' leidde. Jetton (31), Niko Marki (21), Prenk (32) en Leka (30) Gojani volgen de ontwikkelingen in hun moeder land op afstand. Het is vooral span nend voor hun achtergebleven va ders, moeders en overige familiele den, geven ze aan. Jetton: „Wij le ven hier al in vrijheid en democra tie." Niko: „De Albanese bevolking in Kosovo is ver in de meerder heid, maar wij zijn altijd als minde ren behandeld door de Serven, al tijd onderdrukt." Leka: „Onafhan kelijkheid maakt eindelijk een ein de aan dat gedoe van de afgelopen honderd jaar." Prenk spreidt zijn armen om zijn verbittering kracht bij te zetten: „Nu zijn we officieel geen land, ik heb geen paspoort. Als ik papieren wil, moet ik bij de Servische ambasade zijn. Maar ik ben geen Serviër, ik spreek die taal niet!" De wrok zit diep, gevormd door persoonlijke ervaringen en de meest mensonterende verhalen uit de oorlog in 1998 en 1999. Van het viertal heeft alleen Leka die strijd nog van dichtbij meege maakt. Zijn familie vluchtte naar Albanië. Reisdoel Italië bleek een brug te ver en ze keerden terug naar hun dorp. Een neef kwam om het leven en een broer van Le ka en Prenk verloor een deel van zijn been toen hij op een mijn liep. Prenk zat toen al veilig in Ne derland, evenals Jetton en Niko. Dat de Verenigde Naties na jaren onderhandelen nog steeds geen oplossing hebben gevonden voor de (formeel) opstandige Servische provincie, bewijst volgens hen al leen hoe belangrijk iedereen Ko sovo vindt. Het gebied staat sinds 1999 onder VN-bestuur. Bedrijven staan te springen om te investeren, menen ze te weten. Vooral de ijzer mijnen zijn in dat verband interes sant. „Kosovo is zo arm niet. We hebben maar een klein duwtje in de rug nodig", zegt Prenk. Jetton: „Met de huidige werkloosheid zijn er mensen zat om het werk te doen." Linksom of rechtsom maakt Kosovo zich uiterlijk ko mend voorjaar los van Servië, ver wacht de internationale gemeen schap. Als dat moment daar is, ho pen Jetton en zijn vrienden het feest in hun geboorteland mee te kunnen maken. Maar daarna ke ren ze wel weer terug naar Neder land. „Er is daar genoeg jeugd om het land op te bouwen. Wij heb ben nu hier onze toekomst."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39