Raad wil vooruitgang maar ook respect voor verleden van Veere Rechter: hennep is en blijft hennep Ik wil er drie, 'Geef mij de oude mavo maar terug' Bevrijder dood Behoudend scenario voor toekomst scoort het best. Taakstraf voor het vervoeren van ruim vijf kilo hennepplanten. Derde editie van Arte Piccolezza in De Schotse Huizen. Mavo-moeder en vmbo-dochter over het nieuwe onderwijs. 30 I Zaterdag 15 december 2007 PZC W door Selma Osman DOMBURG - Herstel van de oude wallen, herbouw van de Montfoor- se toren en fraaiere wandelroutes. De meeste fracties in de Veerse ge meenteraad willen de historische identiteit van Veere versterken, zonder dat het een openluchtmu seum wordt. Er moet ruimte blij ven voor nieuwbouw en toeris tische voorzieningen. Na bijeenkomsten met bewoners en ondernemers over de toekomst van Veere, is het nu de beurt aan de politiek. PvdA/GroenLinks, CDA en SGP zijn voorstander van het minst rigoureuze scenario Waardevol Veere. Dat kan boven dien rekenen op steun vanuit de bevolking. Al zal het moeten wor den aangevuld met elementen uit andere scenario's die geld in het laatje brengen. De WD bestempelt het favoriete scenario juist als 'te behoudend'. Deze partij ziet meer in de twee gewaagdere visies, Bijzonder Wo nen en Verrassend Veere. „De kern Veere moet niet op slot. Ont wikkelen is geen keuze: er móet ruimte komen voor wonen, wer ken en recreëren", aldus WD'er Kees Roelse. Om het college alle ruimte te geven, laat hij zich niet uit over losse elementen uit de plannen. „Door nu iets uit te slui ten, doen we het geheel straks mis schien geweld aan." De PvdA/GroenLinks gooit het over een andere boeg. „Wij laten juist duidelijk merken wat voor ons niet hoeft, dan hoeft het colle ge die punten niet uit te werken", geeft Doede Holtkamp aan. Zo is de PvdA/GL geen voorstander van landgoedwonen, het wonen op agrarische erven, huizen op palen in het Veerse Meer en appartemen ten in de Grote Kerk. Wel kan er nieuwbouw komen op het Oranje plein en aan de zuidkant van Veere, mag het munitiedepot een restaurant worden en jachthaven Oostwatering groeien. „Marina Veere niet", benadrukt Holtkamp. „Daar willen we verder ook geen gerommel met allerlei functies." rTC In een opiniërend debat heeft de gemeenteraad de toekomst van Veere besproken. Het college moet de wensen van bevolking en raad omzetten in een plan. Eenmansfractie Dorpsbelangen en Toerisme Veere (DTV) pleit er juist voor om het plan van de be faamde architect van Cees Dam voor Marina Veere nieuw leven in te blazen. Al heeft de Veerse ge meenteraad daar eerder definitief afscheid van genomen. Verder komt DTV'er Wim Bartels met ei gen voorzetjes zoals een prefab-su permarkt op het Oranjeplein. „Voor een proefperiode van vijf jaar, want ik heb mijn twijfels over de haalbaarheid van zo'n voorzie ning." Ook lijkt het hem aardig om rondom molen De Koe 'iets met jachthavens te doen'. De SGP ziet net als de meeste fracties plus punten in het scenario Waardevol Veere, maar laat geen voorkeur ho ren. „Wij houden van een eigen vi sie. Liever geen dichtgetimmerd concept." Van de SGP mag het Veerse bedrijfsleven bruisen. „Geef ze de ruimte en ga nu eens niet betuttelen. Ondernemers we ten wat bij Veere past." Het Veerse college van B en W heeft alle standpunten aangehoord en is tevreden over het opiniërend debat. Een geslaagd experiment, vindt burgemeester Rob van der Zwaag. „Hier moeten we wel mee uit de voeten kunnen." MIDDELBURG - Officier van justitie M. Overmeer maakte gisteren een Vlissingse jongeman duidelijk dat hennep nog steeds verboden is. „Er is een gedoogbeleid. Alleen in heel bijzondere gevallen is het be zit toegestaan", legde ze de twintig jarige uit. Zijn advocaat, C. Kouijzer, voerde op haar beurt aan dat dat gedoog beleid maar heel moeilijk is te be grijpen. Zeker voor jongeren. In sommige kringen is het roken van hennep immers de gewoonste zaak van de wereld. De Vlissinger werd, samen met zijn vriend op 30 september vorig jaar, tijdens een controle betrapt met 5035 gram hennep in hun auto. Waar die hennep vandaan kwam is niet echt duidelijk. De vriend verklaarde eerder tegen over de politierechter dat hij in een tuin van een kennis in Borsse- le een aantal planten had geknipt. Volgens de Vlissinger was het ver haal net iets anders. Die planten la gen in Borssele op een veranda op hen te wachten voor vervoer naar een kennis in Vlissingen. Hij voer de ook aan dat de 5035 gram niet allemaal echte hennep was. Het was grof materiaal, dus inclusief stengels. Bovendien, zo zei de ad vocate, ging het om ongedroogd materiaal. Ook hield ze de rechter voor dat het om zogenaamde bui- tenplanten ging waarvan de verdo vende kracht veel minder is dan van planten die in speciale kassen zijn gekweekt. Politierechter M. Gaakeer stelde dat wat dat betreft de wet duidelijk is. Daarin wordt geen onderscheid gemaakt tussen henneptoppen en -takken noch tussen gedroogde hennep of voch tige en ook niet tussen binnen- en buitenplanten. De officier eiste een werkstraf van 120 uur en vier weken voorwaarde lijk. Gaakeer legde 120 uur werk straf waarvan 40 voorwaardelijk. door Dewi Gigengack VEERE - Rustig schuifelen de bezoe kers van Arte Piccolezza van schil derij naar foto, en van portret naar sculptuur. In de zalen 'Het Lamme- ken' en 'De Struijs' van museum De Schotse Huizen exposeren ze ventien kunstenaars hun 'kleine' werk, dat zij verkopen voor maxi maal tweehonderd euro. „Door de kleine prijsjes en de kleinschalig heid van deze tentoonstelling ver lagen wij de drempel om kunst te kopen", vertelt organisatrice en schilderes Mira Peters. Bezoekers Anneke en Mart-jan de Jong bekijken op hun gemak foto's van paalhoofden op het Zeeuwse strand, van Inge de Groot. „Prach tig, dat lijnenspel. Dit is echt Zee land hè. We willen er drie, voor in de hal", besluiten ze. „Maar het is zo moeilijk kiezen!" Iets verderop staat hoedenont- werpster Hanny Mallekote te pra ten met bezoekster Mia Elmont. De bijzondere hoofddeksels vallen wel op tussen alle schilderijen. „Leuke hoeden hoor", zegt me vrouw Elmont. „En zo mooi van kleur." Mallekote vertelt dat ze hoe den ook 'op maat' kan maken, spe ciaal ontworpen voor een bepaal de persoon. „Daarbij let ik op de vorm van het gezicht, de houding en natuurlijk de gelegenheid waar voor de hoed bedoeld is." Mia Elmont zou er best één willen hebben voor een feestelijke gele genheid. „Zo'n kleine, die zijn ve derlicht. En dan heb je toch iets hoed-achtigs op je hoofd." Het idee voor de verkooptentoon stelling ontstond drie jaar geleden, Arte Piccolezza toen de directeur van De Schotse Huizen aan Peters vroeg of ze 'iets' kon doen met kunst in de kelder van het Veerse stadhuis. „In Italië kreeg ik een ingeving. Daar heb je gebouwen met van die mooie ge welven, precies zoals in de kelder van het stadhuis", vertelt Peters. „Toen wist ik het: een kunstmarkt. Dat zou daar zó mooi zijn." Maar doordat de toegang naar de kelder te klein was, moest de expositie uitwijken naar een andere locatie. Het werd De Schotse Huizen. Deze derde editie is groter dan de vorige twee. „Er doen meer kunste naars mee, en we hebben twee za len in plaats van één. Daardoor heeft iedereen lekker de ruimte", vertelt Peters. Zij staat er met haar eigen werk, en selecteerde de deel nemende kunstenaars. „Het gaat om kwaliteit. Daarom staan hier al- 'Op de één of andere manier herkennen wij eikaars kunst' leen professionele kunstenaars en ontwerpers." Peters benadrukt dat de kunstopleiding geldt als selectie criterium. „Daarin zijn wij bewust een tegenpool van het Centrum Beeldende Kunst." De Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam wordt goed vertegenwoordigd op Arte Piccolezza. Bijvoorbeeld door Bea van Huijstee en Marleen van Dijk, die allebei portretten maken. Ook Peters studeerde daar. „Sommige collega's ben ik jaren geleden uit het oog verloren. Maar dan kom je elkaar weer tegen, want op de één of andere manier herkennen wij eikaars kunst. Er zit toch een be paald stempel op." De verkoop-tentoonstelling Arte Piccolezza is gevestigd in het Museum de Schotse Huizen aan de Kaai 25 in Veere. 'Piccolezza' betekent 'kleinigheid' in het Italiaans, en slaat op zowel de kunstwerken als de prijs die de kunstenaars ervoor vragen. De expositie duurt nog tot en met zondag. Openingstijden: zaterdag 15 december van 11.00 tot 17.00 uur, en zon dag 16 december van 13.00 tot 17.00 uur. Melissa Krombeen wil, net als haar moeder Jeannette vroeger, doorstro men naar de havo. Jeanette: „Dan zal ze het lastig krijgen", foto Ruben Oreel AXEL - Eén van de laatste nog le vende Poolse bevrijders van Axel, Leon Bukacki, is op 91-jarige leef tijd overleden. Bukacki maakte deel uit van de Poolse troepen die in 1944 Axel bevrijdden. Hij en een medesoldaat leerden twee Axelse zusjes kennen, waarmee ze na de oorlog trouwden en in Axel bleven wonen. Leon Bukacki was de vader van de bekende wielren ner Richard Bukacki. De Poolse oud-strijder wordt maandagmid- 1 dag gecremeerd in Terneuzen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Heus niet alles van vroeger is beter. Maar de mavo wel. Jeannette Krombeen uit Sou burg weet zeker dat ouders van vmbo-eersteklassers balen dat hun kind niet een jaar later is geboren. Mulo, mavo, vmbo. Telkens moest het anders. Totdat bleek dat het vmbo eigenlijk niet zo goed aan sluit op de havo. En de aansluiting op het mbo ook wel beter kan. De drie Walcherse scholengemeen schappen halen daarom de oude, vertrouwde mavo terug. Huize Krombeen slaakt een zucht van verlichting. Want van moeder Jeannette had de omslag nooit ge hoeven. Zij bracht haar schooltijd door op de Paulus-mavo in Vlissin gen en stroomde daarna door naar de havo op het Scheldemond. Daar doet dochter Melissa (bijna 15) nu het vmbo. In T3C zit ze, de derde klas van de theoretische leer weg dus, met het profiel zorg welzijn. Omdat ze nog niet weet wat ze later wil worden, hoopt ze dat besluit nog met twee jaar havo uit te stellen. „Dan zal ze het nog lastig krijgen", voorspelt haar moeder. „Ze krijgt nu geen Frans, maar straks wel. Toen ik vroeger overstapte, kon ik hetzelfde pakket behouden, alleen wat uitgebreider en pittiger." Melissa heeft de mavo niet meege maakt, maar ze is wel beducht voor een moeilijke overstap. „On ze wiskundedocent zegt dat we straks op de havo met heel andere methoden te maken krijgen. Dat wordt lastig. Zij wil die ons nu al wel leren, maar dat mag niet." Haar moeder herkent het huidige onderwijs niet meer. „Wij kregen vroeger gewoon een hele les uit leg. Melissa niet. Die zegt altijd dat ze een kwartiertje les krijgt en dat ze dan huiswerk mag maken. Wat de docent de rest van de tijd doet? Dat vraag ik ook altijd." Moeder en dochter zijn het erover eens dat het vmbo ondoorzichtig is, met die profielen en kaders en niveaus. Gelukkig legt het Schelde mond dat altijd goed uit, zegt Jean nette. „Geef mij de oude mavo maar. Ook vanwege het imagopro bleem van het vmbo. Want daar draait het volgens mij om. Terwijl dat hartstikke onterecht is." Absoluut, vindt Melissa. „Dat zag ik wel met die scholierenprotes ten. Iedereen zei: dat zal het vmbo wel weer zijn. Nou, toevallig kwa men ze van het vwo."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32