Buitengebied Nieuwe raadkaart Belleken trekken bij hoge huis Bloed an de paele 22 Zaterdag 15 december 2007 PZC De nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh toont een aan het water gelegen dorp. In Zeeland op zich niet zo'n bijzonderheid. De vraag is natuurlijk: om welk dorp gaat het. Informatie van lezers over wat er te zien is op de kaart en de huidige toestand, is van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 20 december wor den gezonden aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden weer drie waardebonnen verdeeld. Wilhelminastraat. ST. door Rinus Antonisse Al 82 jaar woont Maria Blan- ckaert-Engelen in de Wil helminastraat te Sint-Jan- steen, afgebeeld op de raadkaart van vorige week. Ze maakte de verandering mee van speel- en ontmoetingsstraat naar een drukke doorgaande straat. „Het hoge huis links - vroeger Baas Burm, nu familie Merkx - heeft nog dezelfde gevel met een prachtige koperen trekbel. Menig scholier van 't Steen heeft hier bel leken getrokken. Ook ik hoor nog het klingelende belleken en denk met veel plezier aan het lef dat ik als braaf meisje 73 jaar geleden had", aldus de oud-bezorgster van de PZC. Han Bleijenbergh uit Middelburg gaat uitvoerig in op de huidige kerk (i860). Gebouwd met stenen van eigen bodem. In de aangren zende Absdalepolder had de paro chie een eigen steenbakkerij. De oude middeleeuwse kerk - een Vlaamse kruiskerk - moest ervoor worden gesloopt. „Deze stond ge oriënteerd op het oosten (de hui dig kerk op het noord-oosten). De oude kerk had een zeer rijke ge schiedenis. Tijdens de Tachtigjari ge Oorlog was het een fortkerk, voorzien van een omwalling, nog te herkennen in de begrenzing van de tuinen achter de pastorie", meldt Bleijenbergh. Van 1648 tot 1804 was de kerk eigendom van de kleine protestantse gemeente; de katholieken kerkten in De Klinge. Bij de bouw van de nieuwe kerk werd de gemeente financier en ei genaar van de 45 meter hoge to ren. De hallenkerk werd in 1898 met zijbeuken uitgebreid tot kruis kerk en werd nog een later weer gesloopte kleine toren toegevoegd. Ook trouwe inzenders Kees Ste- vense (Middelburg), D. E. Tolle naar (Terneuzen) en Kees Fase (Sint-Annaland) gaan in op de ge schiedenis van de kerk en het dorp, dat meer dan 775 jaar be staat. De kerk uit de dertiende eeuw werd in 1596 door brand ver woest en in 1647 herbouwd. Ste- vense weet dat de nieuwe kerk in 1867 door bliksem werd getroffen; aannemer Bleijenbergh herstelde voor 979 gulden de schade. De 88-jarige A. A. de Kort-Pols- poel uit Hulst schrijft dat de kleine man links van het midden (met pijp) haar vader Ron Polspoel, wa genmaker, is. Hij staat tegenover de twee huizen (rechts) waarin de familie woonde. Waarschijnlijk staan zijn zussen Bertha en Celes te ook op de foto. In de huizen na de bomen woonden Camiel Vael, weduwe Misman, kapper en café Van de Guchtenaire en tegenover de kerk het magazijn van Lambert Lockefeer. Links waren te vinden gareelmaker Zwartelé, schoenma ker Zwartelé, de familie Eduard Borm, weduwe Van Helsland, café De Kroon, Cornelis Weemaes, smederij van Wardje De prijswinnaars zijn: C.Beun, Bres- kens, E. Verdurmen, IJzendijke en A. de Kort, Sint-Jansteen. fa door Frans van der Heijde „Je stoeng in de krante. J'ao 't énige doelpunt ge- maekt tegen Aernemuë, in 1973!" Het wier m'n van verscheiene kanten gezeid toen de PZC een stuitje gelee aandacht besteedde an de Zeêuwse derby's, toen en noe! En di mocht natuurlijk Meêuwen-Aernemuë nie ontbreke! In de jaeren zestig en zeventig ebbe ik ze naebie aolemaele meegespeeld. Ik kan d'r dus over mee- praote, een boek over schrieve! En net as vee an dere van mien leeftied moe'k oppasse da'k aoles van vroeger nie mooier zie en vinde dan de wer kelijkheid was. Hetzelfde as bie die mensen, die op verjaerdagsversites de mooiste verhalen ver- telle. Verhalen, die, naemaete d'n aevend vor dert en het langer geleeën is, aolmè meer van de waere geschiedenis afwieke. De deu de visser ge- vange vissen ore aolmè hröter. De sneêuwopen, wideu de vrachtwaehensaffeur ree, aolmè oher. En de kouwe, die a de messelaer geleeën ao, wier aolmè ondraegelijker. Ik mag dat wè, zukke inkleuringen. Ik ebbe d'r zelf ook een andje van, a moe'k soms oppasse, da'k m'n overdrievingen nie zelf hlove, wan dat kan zurgelijk ore! Boven 't verhaal over de 'oorlogen' tussen de vis sers en de strandjutters schreve ze zö mooi, dat de auto's op zö'n zaeterdagmiddeg tot in West- kappel stoenge. Vuuf kilometer lope voor zo'n wedstrijd, langs reien geparkeerde auto's....! En drie duzend mensen om te komme kieken was hin uutzondering...! Je zou 't aol naebie echt hlo ve...! Meêuwen ei ooit drie duzend mensen op be zoek haod. Midden in de zeumer kwam Club Brugge spele, mee o.a. Ruud Geels. En d'eeste wedstrijd tussen 'roód-geel' en 'groen-wit' in de toen oogste klasse van 't zaeterdagvoetbal (ons waere favoriet, mè me speelde hliek) brocht ruum twi duzend toeschouwers nè Zoetelande. Pollisies regelden 't verkeer en as speler kwam je toen deu 'een aehe van 't publiek' het veld op! Het was in de tied, dat ons het mooiste en het beste voetbal van Zeêland speelde. Een landelij ke krante noemde ons 'Het Volendam van het zaeterdagvoetbal'. Mè aol die mooie woorden an ons adres waere doping vó Joös, Cor, Ben, Saai, Wim, Robbie, Ko, Jan en oe of ze ook eêtte. Doping, die op hi- neên lieste stoeng en as merk 'Bloed an de pae le' ao! En di aode die 'Volendammers' toch nie aoltied van trug. En die Aernemuë-supporters mè zinge: „Heb je wel gehoord, van die vreselij ke pioord in Zoutelande...!" Mè bijzonder waere de botsingen en gelukkig ebb'ik de foto's nog...! En ik dienke zömè, dat die wedstrijden aolmè mooier ore. En as ze mien, a'k 't mag beleve, in pak weg 2027 nè m'n herinneringen an die der by's vraehe in onze anleunweuning, dan geef ik je op een briefje dat de Rudy Boogert van de PZC van 2027 het volgende kan optekene: „Du- zende mensen kwaeme nè Zoetelande as Meêu wen tegen Aernemuë speelde. Tot in Westkap- pel en Béékerke waere aole straeten verstopt, 't verkeer was eêl ontregeld! De dune zat ook vol. 'k Ebbe ze nooit geteld, mè in de beste jaeren stoenge d'r wè vuuf duzend mensen. Ze stoenge op vriedagaeven a te wachten bie 't ekken! Ons voetbalde as eên van de beste ploegen van Ne derland, zeker bie d'amateurs! Me wiere het 'Ajax van het zaeterdagvoetbal' genoemd. Ik was Piet Keizer, Daaf Francke Johan Cruyff. Mè die van Aernemuë vochte as vissers vó d'r leven bie windkracht tiene. Die hienge toch tekeer. Ik weet nie percies oevee keren m'n gewonnen eb be, mè m'aode meer verdiend! Verdiend...? Me krehe hin cent, 't ging alleen om d'eer van je clubje." Weet je, 'Rudy Boogert', da'k nog nooit vanilje vla mee aardbeien ete? Geel en rood Ik wense julder een groen-witte kerst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 22