Economie Super de Boer Mist blijft rond Palm Invest in actie tegen landbouwgif Akzo mag van Kroes ICI hebben Bank spint garen bij hypotheekcrisis Britse fiscus verslikt zich in schuimpjes Verf- en chemieconcern mag branchgenoot overnemen. Leveranciers groenten en fruit moeten schoner product leveren. Vastgoedfonds ontbeert nog steeds accountantsverklaring. Goldman Sachs gooit roer op tijd om en boekt grotere winst. w PZC Zaterdag 15 december 2007 1 9 STRAATSBURG - Marks and Spencer (M&S), een van de grootste Britse detailhandelsondernemin gen, heeft een grote overwinning geboekt in een al jaren aanslepend belastinggeschil. Het Europe se Hof in Straatsburg heeft deze week namelijk uitgesproken dat de afgebeelde 'teacakes' (melk chocoladeschuimpjes) geen crackers zijn, wat de Britse fiscus tot nu toe staande hield. Door dit vonnis krijgt M&S binnenkort wellicht 4,9 mil joen euro aan ten onrechte betaald belastinggeld terug. foto Alastair Grant/AP BRUSSEL - Niets staat de overname van het Britse ICI door het Neder landse verf- en chemieconcern Ak zo Nobel nog in de weg. Eurocom missaris Neelie Kroes (Concurren tie) stemde gisteren onder voor waarden in met een van de groot ste overnames door een Neder lands bedrijf ooit. Ook de Canade se en Amerikaanse autoriteiten keurden de overname goed, zo is gisteren bekendgemaakt. Akzo bracht op 13 augustus een formeel bod van ruim 11 miljard euro uit op de branchegenoot. Eer der gingen de aandeelhouders van beide partijen al akkoord. Akzo Nobel en ICI hebben samen een jaaromzet van circa 15 miljard. De bedrijven voldoen nu aan de ei sen die Kroes eerder stelde aan de overname. De nieuwe onderne ming zal het gros van de decoratie ve verfactiviteiten in het Verenigd Koninkrijk, Ierland en België afsto ten en een belang in de kleefstof- fenproducent Purbond AG. Van de Canadese autoriteiten moet Akzo ook twee decoratieve verfmerken en een fabriek verko pen. AMSTERDAM - Winkelketen Super de Boer gaat als eerste zijn leveran ciers van groenten en fruit dwin gen de resten landbouwgif op de oogsten te verlagen tot de helft van de wettelijke norm. De winkelketen kwam vorig jaar samen met C1000 en Spar als slechtste uit de bus bij een gifon- derzoek door de Voedsel en Wa renautoriteit (VWA). Deze week scoorden C1000 en Spar weer slecht in een test van diverse mi lieuorganisaties (www.weetwatje- eet.nl). Ook Super de Boer over schreed de wettelijke normen. Volgens een woordvoerder van Su per de Boer moet het haalbaar zijn binnen een jaar het doel, de helft minder gif dan de wettelijke norm, te halen. „Wij hebben onze leveranciers aangeschreven om har de afspraken met boeteclausules te maken. Liefst hebben wij dat zij helemaal geen bestrijdingsgif ge bruiken." De milieuorganisaties Natuur en Milieu, Milieudefensie en Goede Waar Co spraken gisteren in een verklaring hun vreugde uit over het besluit van Super de Boer. Bij het fruit bevatten vooral mandarijnen, druiven en appels volgens de organisaties de meeste bestrijdingsmiddelen. Het gaat om resten landbouwgif. Van de groenten scoren paprika's, aubergines en sla het slechtst. Vol gens de onderzoekers speelt de herkomst van de groenten en fruit een belangrijke rol. Vooral Spaan se spullen bevatten gifresten. Ook C1000 zegt de bevindingen van de organisaties serieus te ne men. Deze keten zegt zijn leveran ciers er op te zullen aanspreken, maar zal geen aanvullende eisen aan ze stellen, zoals Super de Boer doet. De milieuorganisaties hanteren bij hun onderzoek de strengere nor men die de Wereldgezondheids raad (WHO) stelt. De Nederland se wet is soepeler. De organisaties geven de consu ment de tip groenten uit Neder land te kopen, omdat daar minder gif op zit. Zij adviseren groenten van het seizoen te eten, die min der transportvervuiling veroorza ken. 1^ De keten Super de Boer dwingt leveranciers om de resten land bouwgif op groenten en fruit te verminderen tot onder het wette lijk toegestane niveau. DEN HAAG - De 350 particuliere be leggers in vastgoedfonds Palm In- vest blijven voorlopig in onzeker heid zitten. Het Dubai-fonds be schikt nog steeds niet over een ac countantsverklaring en heeft grote moeite een boekhouder te vinden. Accountant- en adviesbureau Ma- zars heeft geweigerd zijn diensten aan Palm Invest te leveren. Directeur Remy Baal van Palm In- vest zei eerder deze week dat hij Mazars heeft gestrikt als accoun tantskantoor. Mazars ontkent dit. „Palm Invest was geen klant, is geen klant en zal ook nooit een klant van ons worden", zegt een woordvoerster van Mazars. „We hebben in november een kennis makingsgesprek met Palm Invest gehad. Daarna nog een keer. Dat was het." Baal zegt op zoek te zijn naar een andere accountant. Het zal niet meevallen, omdat de grote kanto ren in Nederland niet staan te springen om een in opspraak ge raakte klant. Zo gaan er hardnekki ge geruchten dat de rekeningen van Palm Invest leeg zijn. Finan ciers achter het vastgoedfonds zou den zich met het geld van de beleg gers te goed doen aan dure auto's, kleding en mooie huizen. Baal ont kent deze praktijken. Zolang Palm Invest zonder boek houder zit, heeft het vastgoed fonds grote problemen. Thuisban kier ABN Amro heeft de relatie met Palm Invest verbroken en zon- 'Beleggers vrezen voor uitbetalen rendement in januari' der accountant is het onmogelijk een nieuwe bank te vinden. Een bank zal altijd een accountantsver klaring eisen, zeker als de klant in een kwaad daglicht staat. De nieuwe directeur Baal is druk doende Palm Invest weer op de rails te krijgen. De oud-directeur bij zakenbank Schreden Co pro beert sinds zijn aanstelling vorige week openheid van zaken te ge ven. Voorheen was Palm Invest erg gesloten. Baal probeert ook zakelijk vertrou wen terug te winnen. Hij heeft ge sproken met financiële waakhond AFM om zich te laten informeren over een vergunning. Dat gesprek is gevoerd, bevestigt de AFM die normaal geen mededeling doet over lopende processen. Om voor een vergunning in aan merking te komen moet Palm In- vest de minimuminleg verlagen tot onder de 50.000 euro. Boven dat bedrag zijn beleggingsfondsen niet vergunningplichtig. Palm In- vest garandeert terugbetaling van de inleg plus een rendement van 9 procent, elke maand uitbetaald. Palm Invest steekt het geld in de aan- en verkoop van villa's in Du bai. Beleggers hebben gemiddeld 56.000 euro ingelegd. Tot nu toe heeft Palm Invest uitbetaald. Nu het bedrijf geen huisbankier meer heeft, vrezen de beleggers voor de betaling van januari. NEW YORK - Niet alle banken lij den onder de crisis op de Ameri kaanse hypotheekmarkt. Goldman Sachs, een van de grootste banken in de Verenigde Staten, mag juist dankzij deze crisis een winst van 4 miljard dollar bijschrijven, meldde gisteren The Wall Street Journal. Op advies van drie jonge handel aren gokte Goldman Sachs er via ingewikkelde constructies al rela tief vroeg op dat de subpri me-markt, waarop hypotheken zijn verstrekt aan minder draag- krachtigen, zou instorten. Dat in zicht leidde tot de miljardenwinst. Goldman Sachs was niet de enige instelling die tegen de trend in gok te. De bank onderscheidde zich wel door veel geld in te zetten. Volgens The Wall Street Journal meldt Goldman Sachs komende dinsdag een nettojaarwinst van meer dan 11 miljard dollar. De han delaren die de bank op het idee brachten krijgen dit jaar bonusse tussen de 5 en 15 miljoen doll uitbetaald, aldus de krant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19