'Koffie is gesmolten goud' Meningen Wilders bespeelt de media Drempels zijn echte obstakels van economie De media geven algemeen heersende politieke cultuur weer. De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN Als we koffie drinken, dan willen we lekkere koffie drinken. Daar voelen we ons goed én gelukkig bij. Dat is volgens deskundigen de jongste tendens van koffiedrinken de Nederlanders. Cijfers van het CBS lieten een daling van het aan tal kopjes per dag zien; van 3,6 naar 3,2. We drinken dus minder, maar wel lekkerder koffie. Het is niet voor te stellen dat Frans Meulenberg uit Zierikzee vroeger nog meer dronk dan zijn huidige 22,5 kopje koffie per dag. De Zierik- zeeënaar werd deze week opge voerd in het artikel 'Bakkie troost ruimt het veld voor luxe espresso'. 22,5 kopje per dag? Hij schroeft het gemiddelde behoorlijk op, maar is desondanks een bewuste drinker. Koffie is voor hem een levens elixer. Dat weer wel. Zijn liefde voor de drank is reusachtig. Alessi moet hem maar eens uitnodigen voor een reclamespotje. Koffie uit zijn perculator is niet te overtref fen: „Dat is geen koffie meer, maar gesmolten goud." Hij durft zelfs van een koffie-orgasme te spreken. Tsja, mooi, maar behoorlijk over dreven, zal een andere koffiedrin ker zeggen. Die ander is wel in de minderheid, volgens trend- watchers. Als je het over koffie hebt, mag je in superlatieven vervallen. Of het nu om filterkoffie gaat, Senseo, es presso of Nespresso. De Nespresso speelt grandioos in op het nieuwe, speciale gevoel dat bij koffiedrin ken hoort. 'Kom bij de Nespresso- club, de club brengt mensen sa men die dezelfde passie koesteren voor een heerlijke koffie'. De kof- fiecups, ofwel 'grand crus van twaalf verschillende koffiesma- ken', kunnen telefonisch of via in ternet besteld worden en ze zijn maar op een paar plaatsen in Ne derland te koop. De Bijenkorf in Rotterdam is één van die plaatsen. Daar stond ik on langs in een lange rij. Ik wachtte op mijn eerste cups. Wachten was niet eens vervelend. Iedereen was vrolijk en iedereen leek blij te zijn om deel uit te mogen maken van de Nespressofamilie waar de beste koffie wordt geschonken. PZC Zaterdag 15 december 2007 |13 COR DE JONGE Waarom toch", vroeg een Zeeuws-Vlaam se lezer van de PZC zich af, „geven alle media zoveel aandacht aan zaken die niet goed zijn voor de samenle ving? Als een man als Wilders aan kondigt dat hij een film maakt, wordt er al over de nog onbeken de inhoud gespeculeerd. Dat wekt onrust in de hand. Wat denk je hoe die jongens die de islam aan hangen op die film zullen reage ren? Die weten nu al dat ze boos zullen worden." Kunnen de media dit soort opmer kingen van politici negeren? Dr. Herman Lelieveldt, politicoloog van de Roosevelt Academy in Mid delburg, vindt dat de media wel een keuze hebben. Niet door politi ci die vaak boude opmerkingen maken 'dood te zwijgen, maar door nieuws van non-nieuws te onderscheiden'. „In het geval van politici als Wilders en Verdonk is dat dus niet een kwestie van wel of niet over hen berichten. Wil ders' agendering bijvoorbeeld van de dubbele nationaliteit was rele vant, zijn aankondiging van de is- lam-film alweer een stuk minder. Die weging kan ook plaatsvinden door ieder feit zijn eigen gewicht toe te kennen. Een groter stuk over de dubbele nationaliteit en een vierregelig bericht over de is- lam-film. Zo kan je als krant op subtiele wijze duidelijk maken wat wel en niet van belang is." Op die manier selecteert de PZC ook dagelijks haar nieuws. Over Wilders' voornemen om een film te maken, schreven we een paar re gels. Veel lezers willen nu eenmaal breed geïnformeerd worden. Nieuws heeft bovendien vaak ge volgen. Na de bekendmaking van de film over de Koran adviseerde het kabinet dat Wilders zijn film beter niet kon maken, uit angst voor gewelddadige reacties. Dat stond met een groter artikel in de krant. Wilders bepaalde op die ma- 'Een vierregelig bericht over de islam-film, een groot stuk over dubbele nationaliteit' nier het nieuws weer een paar da gen. Lelieveldt zegt over dat fenomeen: „De media houden zichzelf in een wurggreep omdat niemand het 'nieuws' dat anderen brengen, wil missen. Dat leidt er toe dat de grenzen van wat nieuws is tot het oneindige opgerekt worden en ook een mogelijk nieuwsfeit al weer als nieuws gebracht wordt." Voeg daaraan toe dat 'de media sinds een aantal jaren met zijn allen achter nieuwe populistische bewegingen aanhollen'. Lelieveldt: „Dat is te zien als een doorgesla gen reactie op de veronderstelde politieke correctheid waar ook de media last van hadden in de jaren voor de Pim Fortuyn-revolte. In eens moest ruim baan worden ge geven aan de stem van de gewone man en vrouw alsmede aan de ver tolkers daarvan in de politiek." In de nieuwe verhoudingen ko men politici bovendrijven die haar fijn doorhebben hoe zij in het nieuws moeten komen. Zij verzin nen goede oneliners en brengen die op het juiste moment naar bui ten. De krant ontkomt er niet aan om die oneliners te plaatsen. Ook al om de heersende politieke cul tuur weer te geven. POSTVAK Regels en controle horen bij elkaar. Indien een van de twee nagelaten wordt, ontstaat chaos", schrijft L. Bensink uit Bres- kens. Hij reageert op artikelen over gevaarlijke verkeerssitua ties en risicovol rijgedrag. „Om het verkeer veilig te laten rouleren zijn er verkeersregels en om er zeker van te zijn dat ze op gevolgd worden, is er verkeerspolitie. Echter in de jaren 80, 90 van de vorige eeuw was de verkeerspolitie verdwenen met het gevolg, chaos en ongelukken. En daarna kwam het geldverslindende pro ject Duurzaam Veilig." Volgens Bensink werd niet onderkend dat wegen raderen zijn van de economie. Er werden obstakels aange bracht, maar met de aanleg daarvan werd 'zand gestrooid tussen de raderen met het gevolg een enorme economische schade'. „Ver keersregels werden gewijzigd, maar menig weggebruiker voelt zich er onzeker door. De hoeveelheid nieuwigheden is zelfs de politie te veel en daarom wordt er nu nog slechts op snelheid en alcohol ge controleerd. Door het ontbreken van Europese harmonisatie van de regels is menig buitenlands toerist het spoor bijster." Er is een weel derig budget doorheen gedraaid, concludeert Besink, waardoor er onvoldoende geld over is om de N61 op te knappen. En dat is nodig om bij te blijven met de economische groei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13