i media 'Jezus heeft nooit gezegd dat hij Gods zoon is' 'Ik zoek tonelen om mijn ding te zingen' Herman van Veen (62) vertelt op tweede kerstdag uitgerekend bij de EO zijn versie van het kerstverhaal, door Bernice Breure Alternatief jaaroverzicht met Niet Nieuws-show van Llink Omroep LLink sluit het jaar af met de grote eindejaarsshow Dit Was Het Nieuws Niet. In de show die ge presenteerd wordt door Dolf Jan sen, blikken Floortje Dessing, Frouk- je Jansen, Edo Brunner en Bas Wes terweel terug op verhalen en onder werpen die de reguliere nieuws- en achtergrondrubrieken niet haalden, omdat ze waarschijnlijk niet 'juicy' genoeg werden bevonden. Dit Was Het Nieuws Niet is op 27 december te zien op Nederland 2. Piet Paulusma weer op zoek naar mooiste kerstversiering Piets Mooiste Kerstversiering is weer terug op tv. Net als vorig jaar gaat Piet Paulusma op zoek naar huizen die op bijzondere wijze in kerstsfeer hebben gebracht. De SBS-weerman bekijkt een week lang verlichte ren dieren, zingende sneeuwpoppen en kleurige kerstmannen. Op 21 decem ber worden drie finalisten bekend gemaakt waaruit de kijker de win naar kan kiezen. Piets Mooiste Kerst versiering is vanaf vandaag om 23.15 uur te zien bij SBS 6. Het Gesprek gaat samenwerken met Euronews Het Gesprek is vanaf vandaag in bijna heel Nederland iedere dag te bekijken. De zender gaat samenwer ken met Euronews en is daardoor dagelijks tussen 16.00 en 1.00 uur zonder decoder te zien op het ka naal dat gedeeld wordt met Euro news. Vanaf januari is de omroep op bijna alle kabelnetten 24 uur per dag te zien met een decoder. In to taal kan dan ongeveer 75 procent van Nederland Het Gesprek via de kabel en satelliet ontvangen. media@wegener.nl |Ögj 024-3650570 PZC Zaterdag 15 december 2007 van reality-tv De Gouden Kooi is het langstlopende en misschien wel meest controversiële wordt uitgezonden, is de kritiek rondom De Gouden Kooi verstomd en zijn realityprogramma ter wereld. Na de overname van Tien kondigde RTL-baas er iedere avond gemiddeld 500.000 kijkers. Een woordvoeder van RTL liet Fons van Westerloo aan dat het veel bekritiseerde programma aan het eind daarom onlangs weten dat RTL 'nog steeds van plan is te stoppen, alleen is van dit jaar van de buis zou verdwijnen. Sinds het programma op RTL5 nu nog niet duidelijk wanneer'. foto Roy Beusker tv-programmering van de Publieke Omroep met veel interesse beke ken. „Reality is here to stay", stelt RTL-woordvoerder Jaap Paulsen, ondanks de tegenvallers op de RTL-zenders. „We hebben het hier over een heel uiteenlopend genre, dat allang meer is dan 'tien men sen in een huis'. In elk genre heb je programma's die het goed doen en programma's die tegenvallen." Programmaleider Alphons Mar tens van Veronica draait er niet om heen dat zowel F.A.B.S. als ook het ooit als paradepaardje beoogde Un dercover Lover teleurstellend scoor de. Maar hij heeft er verschillende verklaringen voor. „Deze program ma's zijn wat later in het seizoen begonnen. Omdat er al zoveel aan bod van reality was, had de kijker misschien geen zin opnieuw tien nieuwe mensen te leren kennen en te volgen." Ook inhoudelijk viel op F.A.B.S. wel wat af te dingen, vindt Mar tens. Het programma registreerde vooral de uitgevoerde opdrachten en weinig materiaal van wat zich daaromheen tussen de dames af speelde. Te weinig reality dus eigen lijk. De nieuwste editie van Under cover Lover werd geen succes om dat aan het oorspronkelijke format is gesleuteld. „Omdat we de zender wat stijlvol ler wilden maken, moest het meer een 'mindgame' worden dan een verleidingsprogramma. Maar bij de ze show van extremen werkt het blijkbaar niet." De kans dat de kij ker een van deze programma's vol gend jaar nog voorgeschoteld krijgt, acht Martens bijzonder klein. Maar voor volgend seizoen is hij alweer druk in de weer met rea lity. „Wij vinden nog steeds dat het genre heel goed past bij de zen der." Met nieuwe formats, dat wel. r>J< Reageren? redactie.media@wegener.nl Het antwoord op de vraag wat de EO en Herman van Veen bij elkaar zoeken, is te vinden op pagi na 149 van zijn nieuwste boek. Dat vindt de thea termaker die viool speelt, zingt, schrijft, componeert, regisseert, ac teert en schildert, aangezien hij di rect naar Goeie Genade grijpt en doorbladert naar Welbeschouwd, het hoofdstuk over zijn bijbel die niet dé Bijbel is. „Dat eigenaardige boek dat godsdienstigen ons voor houden als de onfeilbare bron van ons onzedelijk gedrag en onze leef regels hier", draagt hij voor. „Men sen die hun ethische waarden let terlijk op de Bijbel willen baseren, hebben het boek óf niet gelezen, óf niet begrepen. Ik las het en heb het niet begrepen." Dat is het perspectief van waaruit Van Veen het kerstverhaal op zijn manier wil vertellen. Waarbij hij aantekent bepaald niet uit te zijn op het aanscherpen van tegenstel lingen. „Het is juist fantastisch dat ik dat bij de EO doe. Ik laat een an der geluid horen aan de christe- lijk-sociale samenleving die ik wak ker zou willen schudden. Want wat geloofd wordt, wordt niet al tijd zo geleefd. Dit is een prachtig moment om in mijn taal mijn ver haal te vertellen. Met de bood schap dat het niet volstaat te gelo ven, je moet het doen." Zou hij deze voorstelling voor de Vara doen, dan zou het bijna iro nisch zijn, vindt hij. „Nu bereik ik een ander publiek. Ik reis als kun stenaar naar andere landen, spreek andere talen, voer andere gesprek ken. Nu probeer ik me op de een of andere manier met deze 'schoen- lepel' in deze wereld te uiten." De samenwerking is voor beide partijen spannend. „Ik heb mijn script ingeleverd, want ze waren natuurlijk wel nieuwsgierig naar wat die man ging zeggen. In mijn tekst staat dat Jezus nooit gezegd heeft dat hij Gods zoon was. Dat hebben ze bij de EO wel even moe ten bespreken." Van Veen om schrijft zichzelf als een vrijdenker. „Ik ben een vogelvrij artiest. Ik zoek tonelen om mijn ding te zin gen. Hier heb ik er weer één gevon den, interessant en nieuw." Zijn voorstelling is vooral het kerst verhaal op zijn 'Hermannus', gelar- deerd met persoonlijke herinnerin gen aan zijn socialistische ouders en een grootvader die prediker was bij de Pinkstergemeente. Over de zoektocht van Jozef en Maria naar een veilig onderkomen voor de nacht zegt hij: „Het is een span nend en boeiend verhaal waarvan we allemaal de afloop kennen, maar waarvan we verdomd weinig geleerd hebben." Hij spreekt zelfs van de hypocrisie van het kerstverhaal. „Daarmee be doel ik hoe we er nu mee omgaan. De christelijke samenleving zou zich er meer aan gelegen moeten la ten liggen, om er ook echt naar te leven. Geloven is doen, net zoals liefde ook een werkwoord is." iS-ClHerman van Veen vertelt van Kerst, tweede kerstdag, Neder land 2, 20.00 uur, www.her- manvanveenfoundation.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 127