39 wonen Kleur bekennen met kerstkrans m rC)> Menigeen vindt de weken voorafgaand aan Kerstmis nog leuker dan de feestdagen zelf. Een boom optuigen, cadeaus kopen en natuurlijk kerstdecoraties maken. Alice Plekkenpol maakte alvast zelf een kerstkrans. Onze Christusdoorn (kamerplant) wordt te groot. Ik heb een paar jaar geleden sierbestrating in de Er vallen ook veel blaadjes af. Kan ik hem snoeien? tuin laten aanleggen. Hoe krijg ik het vuil er af? IbjyLt wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 15 december 2007 Het zelf maken van kerstdecoraties moei lijk? Absoluut niet. Bovendien kan het op een snelle en rela tief goedkope wijze. Het grote voordeel van het zelf maken van kerstdecoraties is vooral dat je de kleuren en materialen kunt af stemmen op het interieur. Volgens trendwatcher Romeo Sommers van Intratuin zijn de bonte kerstbomen en versierin gen van de afgelopen jaren uit. „Mensen kiezen voor meer rust, bijvoorbeeld een basis met witte en bruine tinten, aangevuld met accentkleuren als rood, paars en roze. De eerste trend van dit jaar is nostalgie, bewerkte kerstballen en glazen vogeltjes in eigentijdse foto's Torna Tudor Stap 1: Leg alle benodigdheden klaar en bevestig eerst de ijzer draadjes aan de ballen, dennen appels en parels. Je kunt dan snel Ier doorwerken. kleuren. De tweede trend is het gebruik van natuurlijke materia len in combinatie met kleuren van nu, zoals aquablauw en zeegroen. Zwart, wit en zilver zijn daarbij de basiskleuren." Helemaal passend in die tweede trend is de grote kerstkrans, voor al geschikt als tafelstuk, die hier onder beschreven wordt. Voor de krans zijn alle gewenste kleu ren te gebruiken en dat maakt 'm zo aantrekkelijk. Probeer wel een hoofdkleur aan te houden. En combineer geen blauwe bal len met rode rozen. Kies dan lie ver voor witte bloemen. Benodigdheden Ring van steekschuim (doorsnee 30 centimeter), windlicht (door snee 20 centimeter, hoogte 15 tot 20 centimeter), 1 grote dikke kaars, 3 grote kerstballen, 6 kleine kerstballen, 9 parel kraaltjes, 9 rozen, 6 den nenappels, dun ijzer- draad, dennen groen (liefst blauw- spar), tak zwierig groen. Stap 3: Een trendy zwartwitte kerst krans. Stap 2: De ring van steekschuim wordt gevuld met kleine stukjes groen, denk ook aan de zijkanten. Geen piek voor kerstboom Geen plek voor een kerstboom? Koop een donkergroen conifeer- tje van circa 50 centimeter hoog te in een mooie pot, hang er wat minikerstlampjes in en even tueel minikerstballen in één kleur. Zet op een opvallende plek op de tafel of een kast. Werkwijze Zet de ring op een plat bord en begiet hem ruim met water. Steek hem helemaal vol met klei ne takjes schuin afgesneden den nengroen. Verdeel het zwierige groen over de krans. Steek, ver deeld over de krans, op drie plek ken een grote en twee kleine bal len als een trosje bij elkaar. Ge bruik hiervoor wat ijzerdraad. Zet elke parel vast op een stukje ijzerdraad, maak hier drie trosjes van en verdeel die ook over de krans. Draai een stuk ijzerdraad om de dennenappels (of ander natuurlijk materiaal zoals takjes) en verdeel deze over de krans. Snij de rozen kort en schuin af en verdeel ze over de krans. Plaats het windlicht met de gro te kaars in het midden. Tip Zak af en toe door de knieën en kijk op ooghoogte naar de zij kant van de krans, vanaf een la ge bank moet deze eveneens mooi 'gevuld' zijn. Variatiemoge lijkheden zijn er volop. Zoals dennenappels wit spuiten met kunstsneeuw, witte poeder sneeuw over de krans strooien of een laag ragfijn zilverdraad voor een glanseffect. Kleine kerstballen gebruiken en bodem van het windlicht bedekken met witte watten, stukjes glas of kleu rige kraaltjes. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Snel kerstsfeer I Vul een windlicht, glazen vaas of bokaal met kleine dennen appels of piepkleine rode appel tjes. I Vul een potje met mos, zet daar een grote dennenappel op. Vul een aardappelmand met grote dennenappels, vlecht hier aan de bovenzijde minikerst- boomlampjes doorheen. I Vul een strakke glazen vaas of bak met verschillende kerstbal len (groot, klein, dof, glanzend) in één kleur. Zet enkele rode kornoeljetak- ken in cilindervaas. Leg even tueel enkele sierappeltjes op de bodem. Plaats op een bord kaarsen van verschillende hoogte, maar in de zelfde tint. Leg er witte en zilver kleurige kerstballetjes omheen. redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 We leggen de vraag van K. Lippens voor aan Romke van de Kaa. Hope lijk kan deze 'buitentuinkenner' ook iets over 'binnentuinen' vertellen. Groen is groen, toch? Hoewel die opmerking ongetwijfeld veel te kort door de bocht is, ant woordt Romke dat hij 'ook wel iets van kamerplanten weet'. Kijk, daar heb je wat aan, zo'n allround des kundige. „De biadval heeft waar schijnlijk te maken met te veel wa ter", meent Romke. „Geef de plant in de winter spaarzaam water. In de cember en januari mag hij helemaal niets. Maar ook als de plant niét te nat staat, is biadval in de winter een normaal verschijnsel. Blad is nu een maal niet voor eeuwig. Als in het voorjaar de groei weer begint, wordt ook nieuw blad gevormd." „Snoei de Christusdoorn na de bloei, in juni", vervolgt Romke. „De plant krijgt daardoor een betere ver takking. Maar een mooi model heeft hij nooit, ook niet na het snoeien. De Christusdoorn heeft van nature een warrige groei." Het schoonmaken van vuile sierbe strating is een hot item. Hoe doe je dat, vragen tal van lezers zich af. Toch vreemd: het is bijna winter, we hebben de tuinmeubels opgebor gen, maar storen ons aan een smeri ge stoep. Alsof we nog buitenzitten met een witbiertje of een roséetje! Het zal iets met Kerstmis te maken hebben, vermoed ik. Je kunt een ver lichte kerstman en zijn roedel me chanisch bewegende Rudolphs, dé prijspakker op de laatste kerstmarkt en ongetwijfeld hét object van tota le begeerte in de buurt, toch niet op een vuile stoep parkeren? Ik dwaal af. Schoonmaakadvies. Een telefoontje richting Berkum Beton (www.berkumbeton.nl), specialist in sierbestrating, brengt uitkomst. Ei genaar J. Berkum: „Dat vuil is meest al algenaanslag. Gaat het om beton, dan kun je de hogedrukspuit erop zetten en de groene aanslag verwij deren met Biomos. Natuursteen kun je ook afspuiten. Daarna met een speciale kleurverdieper behandelen en een coating aanbrengen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 123