wonen 34 3 B Kerstboom De anticlimax D Er zijn nogal wat planten die na een veelbelovende start teleurstellen Sjonnie en Anita-boom Gooische Vrouwen-boom PZC Zaterdag 15 december 2007 wonen@wegener.nl 024-3650509 z Soms verzandt een veelbelovend begin in een middel matig vervolg en een teleurstellend einde. We hebben er allemaal weieens mee te maken: de campanula die er in het tuincentrum zo aardig uitzag, blijkt in de praktijk ziekelijk en meeldauwgevoelig. Het boek dat zo spannend be gon, gaat al na twintig bladzijden vervelen, of het kind dat in groep drie nog zo hoogbegaafd leek, scoort desastreus bij de Cito-toets. Over het vastgelopen huwelijk zal ik maar zwijgen. De anticlimax hoort bij het leven en bij de tuin. Er zijn nogal wat planten die een veelbelovende start ma ken, maar daarna teleurstellen. Neem de struisvaren, Matteuccia struthiopteris. Geen plant die zo spectaculair ont luikt, met bladeren die iets dierlijks hebben en eerder doen denken aan de tentakels van een octopus dan aan bladeren van een plant. En o, dat prille groen van het jonge blad, als een glas chartreuse waardoor het zonlicht valt. Die wilde frisheid verandert al halverwege de zomer in een moedeloze midlifecrisis. Het blad van de struisvaren wordt al in juli bruin. In het eer ste jaar denk je nog dat je getuige bent van een eenmalig ge beuren, maar nee, jaar in jaar uit wordt de struisvaren voor tijdig bruin. Tegen de tijd dat je besluit om hem dan maar door een andere varen te vervangen, heeft de plant zich met ondergrondse uitlopers al geniepig door de hele tuin ver spreid. Een andere plant die veelbelovend begint en zijn oorspron kelijke belofte niet waarmaakt, is de wolfsmelk Euphorbia dulcis Chameleon. Met rodekoolkleurige spruiten komt die al al vroeg in het voorjaar boven de grond. Hij wekt daarmee hoge verwachtingen voor wat er gaat volgen. Welnu, er volgt eigenlijk niet zo heel veel. Het blad wordt wat minder rood en krijgt, naarmate het seizoen vordert, een wat onbe stemde tint tussen rood en groen. De bloei stelt zo mogelijk nog minder voor en ook deze plant blijkt, tegen de tijd dat je besluit hem weg te doen, nauwelijks meer uit te roeien. Euphorbia Chameleon maakt geen uitlopers, maar zaait zich uitbundig uit. Het lijkt wel of de plant er een handje van heeft zich juist daar te zaaien waar je hem niet kunt gebrui ken: middenin een plag kruipfloxen of in een pol ridderspoor. De Euphorbia verankert zichzelf zo stevig dat je de floxen of de riddersporen moet oprooien om de wolfsmelk te verwijderen. Hooguit onder een heg, waar toch niets anders wil groeien, kan de plant misschien nog wel dienst doen. Natuurlijk zijn er ook planten die hun beloften wel waarmaken. Pioenrozen komen vaak met felrode, torpedovormige scheuten uit de grond die er zo exo- tisch uitzien, dat je je nauwelijks kunt voorstellen dat het om een gewone pioenroos gaat. Het blad verkleurt naarmate het voorjaar vordert in de mees te gevallen naar groen, hoewel er een paar pioenrozensoor- ten zijn waaarvan het blad het hele jaar door leverkleurig blijft. Ook met groen blad kun je de bloei van een pioenroos moeilijk een anticlimax noemen. Je zou alleen willen dat die bloei wat langer duurde. Als je een weekje bij je zieke moeder op bezoek bent ge weest, heb je de pioenenbloei gemist. Maar goed, dat is dan nog minder erg dan eigenaar zijn van een pioenroos die he lemaal nooit bloeit, want ook dat komt voor. Een plant die zo uit een siencefictionfilm gestapt lijkt, is Dra- cunculus vulgaris, een aronskelkachtige die met tijgerachtig gevlekte pijlpunten uit de grond schiet. Later in het seizoen bloeien de zwarte bloemen die naar rottend vlees ruiken omdat ze door aasvliegen hopen te worden bevrucht. Ontluikende Euphoria dulcis Chameleon, foto Romke van de Kaa Volop kleur, want Sjonnie en Anita kunnen niet kie zen. Knipperende lampjes, natuurlijk. Dat vinden de kinde ren zo gezellig. En kijk eens: wat een schattige beertjes. Die heeft ze nou het hele jaar bij elkaar ge spaard. Ze ziet altijd van die leu ke dingen in de stad, weet je. Daarom was ze in oktober ook al klaar met het inslaan van de kerstpresentjes. Tenminste, dat dacht ze. Want de afgelopen we ken kwam ze toch wéér van die leuke cadeautjes tegen! In de kleurige pakjes: de laatste cd van Frans Bauer voor haar en haar verrassing voor hem: kaartjes voor de Stout-en-Nieuwconcer- ten van Gerard Joling. foto's Joop Boek Kant-en-klaar opgetuigd gekocht bij dat ene leuke bloemenzaak- je dat ze pas heeft ontdekt. De gouden ballen heeft ze nog van mam mie. Gelukkig nam de bloemist bij het afleveren de tijd om die 'in het totaal plaatje mee te stylen', zoals de schat het zei. Want zelf had ze werkelijk geen idee hoe ze mama's goud in het geheel van glas en glitters had moeten verwerken. De 'Gooische boom' heeft zijn plekje in de keuken, bij het kookei- land. Dat wordt toch nauwelijks ge bruikt vanwege al die etentjes buiten de deur. En een boom in de kamer doet weer afbreuk aan het concept van de binnenhuisarchitect. Onder de boom glimmende kleine pakjes van ju weliers en een gesigneerde cd van Mar tin Morero. Een beetje verborgen, want niet iedereen hoeft het te zien. En kijk, in dat ene zakje de sleutels van mama's nieuwe cabrio. Want die oude had ze ook alweer een halfjaar, zie je.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 118