i3 spectrum aans verleden Terug in de hel van S-21 vonnis kan er vrede komen' PZC Zaterdag 15 december 2007 THAILAND LAOS CAMBODJA Phnom Penh i Co If van Thailand VIETNAM Zuidchinese Zee infographic: RV bron: ANP Een van de folterkamers in de geheime gevangenis S-21 van de Rode Khmer. foto David Longstreath/AP Chum Mey is een van de zeven overlevenden van Tuol Sleng. foto Truus Duisterwinkel in S-21. Twaalf dagen en twaalf nachten werd hij verhoord en gemarteld. Bewaar ders braken zijn pink, trokken nagels van zijn tenen en vroegen steeds opnieuw of hij bij de CIA of de KGB hoorde. Ze sta ken stroomdraden in zijn oren. Mey voel de de schokken door zijn hele lijf en brak. Hij legde een valse bekentenis af, zei dat hij bij de CIA hoorde en vertelde de na men van 64 andere 'vijanden'. „Tien daar van bestonden echt, maar die waren al ge arresteerd. Ik bid iedere avond voor ze." Zijn naam stond op de executielijst van 6 november 1978, maar zijn beroep redde hem. Keep for a while, stond in het hand schrift van gevangenisbaas 'Duch' achter Mey's naam. In januari 1979 verjoegen sol daten uit het buurland de Rode Khmer. Mey en de zes andere overlevenden lie pen met hun bewaarders de stad uit. Mey ontwaarde zijn vrouw en hun pasgeboren baby. Even later brak een vuurgevecht uit. 'Rennen', schreeuwde zijn vrouw. Mey rende, zijn vrouw en kind stierven in de kogelregen. „Ze hebben alles van me afge pakt. Alles. Iedere dag luister ik naar mijn kleine radiootje, maar ik heb nog steeds geen verontschuldigingen gehoord." Wat voor gevangenisstraf de nog levende kopstukken van de Rode Khmer krijgen, interesseert Mey niet. „De waarheid wel. Die wil ik horen. Ze moeten bekennen wat ze hebben gedaan en hun excuses aan bieden. Dit verhaal is niet afgelopen. Pas na een vonnis kunnen we vrede sluiten. Dan kan Cambodja verder, dan kan ik ver der. Ik wil dat het een keer klaar is." Tientallen witte vlinders fladde ren als geesten boven de massa graven bij Choeung Ek. Ouch -* Kosal (27) ziet ze niet. Hij kijkt vooral naar beneden. In het re genseizoen heeft het water botten en kle ding van slachtoffers blootgelegd. „Daar ligt een bot. En hier een tand", zegt Kosal. Behoedzaam loopt de gids over een van de 388 killing fields die Cambodja telt. Kinde ren rennen met een vlieger langs de kuilen in het gras. Die gaten in de grond herinne ren aan de executies van de Rode Khmer. Tussen de rijstvelden en boomgaarden, on geveer 15 kilometer ten zuiden van Phnom Penh, zijn tussen 1975 en 1979 minstens 14.000 mensen vermoord en begraven. De communistische Rode Khmer greep op 17 april 1975 de macht en wilde van het land een zelfvoorzienende, agrarische heil staat maken. De leiders evacueerden de ste den, dwongen iedereen naar het platte land te verhuizen, schaften geld en scho len af en sloten de grenzen. Toen het regi me na vier jaar viel, waren levendige plaat sen veranderd in spooksteden. Tempels waren vernield en in het koninklijk paleis nestelden vogels. Van de bevolking was eenderde verdwenen: naar schatting kwa men bijna twee miljoen inwoners om het leven door executies, honger en uitputting. De stank van rottende lichamen verried het geheim van Choeung Ek, zegt gids Ko sal. In de schemering stopt hij bij een vol- gend massagraf „Hier lagen 166 eigen sol daten van Pol Pot. Hun hoofden waren af gehakt." Verderop was een graf voor vrou wen en kinderen. „De gezichten van de kinderen waren kapot. Doodgeslagen te gen bomen, omdat dat kogels scheelde." Vooral intellectuelen werden slachtoffer. Van de 550 dokters waren er in 1979 nog 48 over. Van de 11.000 studenten aan de universiteiten kwamen 450 terug en van de 106.000 middelbare scholieren 5.300. Van de 60.000 monniken overleefden 500 het schrikbewind. „Als je een bril droeg of Frans sprak, was je al vijand en moest je dood. Elke familie telt minstens één slacht- offer", zegt Kosal, „en misschien ook wel een dader." De soldaten van de Rode Khmer waren jong. „Kinderen nog, zo geïndoctrineerd dat ze hun eigen ouders vermoordden. Dat maakt het zo ingewik keld, want wie kon je nog vertrouwen?" Elke dag kwamen nieuwe gevangenen op het killing field van Choeung Ek. Twintig tot dertig mensen wachtten op executie. De slachtoffers kwamen vooral uit S-21, de geheime gevangenis van de Rode Khmer - in Phnom Penh, nu een gedenkplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 113