uiten a In Kirgizië valt weinig te kiezen Van Buitenen gehekeld actie Bosch Gar Service Treinverkeer België sterk ontregeld Glashandel MELIESTE Bevolking van Centraal-Aziatische land kiest nieuw parlement. WINTERBANDEN Europarlementariër krijgt waarschuwing na lekken informatie. Lancering spaceshuttle weer uitgesteld Duitse postbodes krijgen minimumloon Nederlander wordt gezant EU in Kosovo Mysterieuze sterfte onder krokodillen 10 Zaterdag 15 december 2007 PZC door Carei Coseling BiSKEK - Morgen mogen de 2,7 mil joen Kirgiziërs een nieuw parle ment kiezen. Veel zal er niet veran deren in het Centraal-Aziatische land. Kurmanbek Bakijev, president van Kirgizië, weet hoe het spel ge speeld moet worden. Eerder deze week liet hij weten dat ambtena ren en trendvolgers op 1 januari 2008 een loonsverhoging van der tig procent krijgen. De financie ring is geaccordeerd door de rege ring van premier Aidaralijev: een kabinet dat Bakijev zelf benoem de. Bakijev en de zijnen spelen op zeker. De verkiezing mag geen wij ziging brengen in de machtsver houdingen. Een garantie daarvoor is een tevreden volk. En dat kun je bereiken door iedereen een forse loonsverhoging te geven. Het staatshoofd en zijn politieke vrien den hebben het kennelijk nodig. Sinds de Tulpenrevolutie van maart 2005, waarbij de autoritaire president Askar Akajev werd afge zet, is er bitter weinig veranderd in het land. Bakijev beloofde weliswaar meer democratie en welvaart, onder meer door invoering van een vrije markteconomie, maar daar kwam weinig van terecht. De macht was en bleef bij de president. Staatsbe drijven werden wel geprivatiseerd maar kwamen in handen van Ba- kijevs vrienden. De corruptie tiert welig. Aan wetgeving die eigen dom moest beschermen of de ont wikkeling van het bedrijfsleven moest ondersteunen, is niets ge daan. Ook een belastinghervor ming bleef achterwege. Het bedrei gen of vermoorden van politieke tegenstanders houdt echter aan. Massademonstraties begin en eind 2006 brachten Bakijev er wel toe een Grondwetswijziging voor te stellen, waardoor een deel van zijn macht naar het parlement ging. Zo mag het parlement voortaan de premier en de ministers aanwijzen (behalve die van Defensie en Bin nenlandse Veiligheid) die de presi dent dan formeel moet benoe men. De grondswetwijziging gaat na de parlementsverkiezing in. Of het veel uitmaakt is twijfelachtig. Aan de stembusgang doen twaalf partijen mee. De meeste steunen Bakijev. Bovendien liepen veel le den van de oppositie onlangs over naar het presidentiële kamp. Kirgizië is arm en kent geen econo mische groei. Het land draait op de landbouw. Olie en gas heeft het nauwelijks. Door de ligging is het echter wel belangrijk. De VS en Rusland hebben er een militaire basis. Het Midden-Oosten en de daar actieve terroristen zijn im mers vlak bij. Washington en Mos kou hebben baat bij een stabiel Kir gizië waarbij de inhoud van het be leid er minder toe doet. Bakijev be grijpt zijn positie heel goed. Daar om treedt hij niet echt hard op te gen moslimfundamentalisten in Zuid-Kirgizië. Voor de verkiezing is de grensbewaking daar wel ver scherpt. Excuus daarvoor was de ontdekking van folders in de regio waarin werd opgeroepen van Kirgi zië een moslimstaat te maken. Om hoeveel vlugschriften het ging en wie er achter de verspreiding zat werd wijselijk niet gemeld. Niemand heeft baat bij spannin gen. Kirgizië zelf niet noch de buurlanden China, Kazachstan, Oezbekistan of Tadzjikistan. En de VS of Rusland al helemaal niet. Net als ten aanzien van de dictato riale regimes in de regio (Ka zachstan of Turkmenistan) kiezen de grootmachten voor: rust gaat boven alles. Daarbij spelen zowel e strategische als economische belan gen. De regio is rijk aan delfstof fen. In het geval-Kirgizië gaat het dan om kwik, uranium en goud. „De internationale gemeenschap heeft de interesse in ons verloren. Ze zijn tevreden met een status quo", aldus Alexander Knjazev, po litiek analist bij het persbureau 24.kg in de hoofdstad van Kirgizië, Biskek. „De Kirgiziërs zijn dood moe van de politiek. Ons land kan zich ook geen nieuwe opstand per mitteren. Dat overleven we niet. In de nabije toekomst zal hier niets veranderen." Kirgizië Tasjkent RUSLAND A Alma Ata K Biskek IssykKul-meer Przhevalsk JÉ KIRGIZIË Kashi o OEZB. TADZJIKISTAN CHINA 200 km jjl HALEN 3 BETALEN! Inclusief montage AXEL Autocenter Snoodijk Drieschouwen-Zuid 18 <~0115 - 56 20 45 BORSSELE Autobedrijf de Muynck Quistenburg 8 C 0113 - 35 08 63 GOES Bosch Car Service Goes Dirk Dronkersweg 15 f 0113 - 27 36 65 KOUDEKERKE Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4 ^0118 - 55 1991 MIDDELBURG Auto Service Van Liere bv Voltaweg 33 C 0118 - 62 76 80 TERNEUZEN Autocentrum Terneuzen Handelspoort 2 C 0115 - 64 92 80 VROUWENPOLDER Veersedam Auto Vrouwenpolderseweg 75 C 0118 - 59 15 24 Compleet, goed, betaalbaar BRUSSEL - Het treinverkeer in Bel gië zal vandaag opnieuw sterk ont regeld zijn door stakende machinis ten. Net als vorige week zaterdag zullen naar verwachting veel trei nen uitvallen. De machinisten kla gen over de werkdruk en eisen meer salaris. De Nederlandse Spoorwegen ont raden reizigers zaterdag de trein naar België te nemen. Vooral de Beneluxtreinen zullen hinder van de staking ondervinden, omdat op die treinen Belgisch personeel werkt. De hogesnelheidstrein naar Parijs rijdt wel volgens de dienstre geling, aldus een woordvoerder. BRUSSEL - De voorzitter van het Eu ropees Parlement neemt een over treding van het lid Paul van Buit enen serieus. De Nederlander kan de komende weken een schriftelij ke waarschuwing verwachten voor het openbaar maken van vertrou welijke informatie. Zo'n waarschu wing is zeldzaam. „We moeten een voorbeeld stellen", zei gisteren een woordvoerder van parlements voorzitter Hans Gert Pottering. Van Buitenen zette informatie uit een besloten vergadering op zijn website. Het ging over mogelijke misstanden bij de antifraude dienst Olaf van de Europese Com missie. Toen Van Buitenen op zijn fout werd gewezen, verwijderde hij de informatie direct. Toch vroeg de voorzitter van de begro tingscontrolecommissie om een sanctie. Van Buitenen vindt dat dit afleidt van het onderzoek naar mis standen bij de antifraudedienst. Hij vermoedt onregelmatigheden bij benoemingen en bestedingen. Van Buitenen (50), in 2004 oprich ter van Europa Transparant, houdt zich binnen het Europarlement louter bezig met het zoeken naar fraude. Hij trad in 1999 naar bui ten met informatie over een cor rupte commissaris. Daarop trad de hele Europese Commissie af. WASHINGTON - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Nasa heeft de lancering van het ruimteveer Atlantis uitgesteld. De datum waar op de spaceshuttle zal vertrekken naar het Internationale Ruimtesta tion ISS staat nu op 10 januari. Vol gens de Nasa is het besluit ingege ven door zuiver menselijke over wegingen. De betrokken perso neelsleden kunnen nu Kerstmis en de jaarwisseling thuis vieren. BERLIJN - Er komt in Duitsland een minimumloon voor postbodes van tussen de 8,00 en 9,80 euro. Het parlement daar gisteren mee akkoord. De wet wordt van kracht op 1 januari, de dag waarop de Duitse postmarkt, voorheen gedo mineerd door monopolist Deutsche Post, volledig wordt vrij gegeven. De Tweede Kamer stelde beging deze maand een dergelijk besluit uit in afwachting van de ontwikkelingen in Duitsland. BRUSSEL - De Nederlandse diplo maat Pieter Feith wordt waar schijnlijk de EU-gezant in Kosovo en leider van de civiele EU-missie aldaar. Dat zegt Joost Lagendijk, rapporteur voor het Europarle ment. Het is onduidelijk of Feith ook leiding zal geven aan de beoog de EU-politiemissie van ruim 1500 man. De civiele missie zal bestaan uit circa 250 experts die de Kos- ovaarse regering zal ondersteunen. NEW DELHI - Zeventien krokodillen zijn in het noorden van India in de afgelopen dagen door onbeken- len is levercirrose ende oorzaak overleden. Bij de reptie schade aan de longen vastgesteld. Dat hebben Indiase natuurbeschermers giste ren laten weten. De krokodillen zijn gevonden op de oevers van de rivier Chambal tussen de deelsta ten Utter Pradesh en Madhya Pra desh. Met de vissen in de Cham bal is niets aan de hand. Livingstoneweg 20, Goes, Tel.: 0113 - 227 854 Openingstijden sbowroöm: ma t/rrï Vrij van 8.00 tot 17,30 of op afspraak www.rneliesteglasvnl Hardglazen deuren zijn mooi, staan chique en laten veel licht door. Prachtig in combinatie met bijvoorbeeld een hard stenen vloer of een mooie parketvloer. Waaröm eigenlijk houten deuren? Ontdek hardglazen deuren... Bezoek onze showroom, wij adviseren u graag! j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10