CIA vreest machtswisseling Splitsing ANC wellicht goed voor democratie President Argentinië haalt uit naar VS Tuin verplicht op plat dak in Antwerpen Op de puinhopen Democraten noemen verhoormethode martelen. Fernandez reageert furieus op aantijgingen aanklagers Miami. PZC Vrijdag 14 december 2007 9 SANTO DOMINGO - De decemberstorm Olga die door de Dominicaanse Republiek en Puerto Rico raast heeft zeker 25 mensen het leven gekost. Deze vrouw in Santiago zit op de puinhopen van haar huis. Ruim 7500 huizen zijn verwoest en 137 dorpen zitten zonder stroom. foto Orlando Barria/EPA door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De CIA zit in een diepe crisis. Deze week werd dui delijk dat de inlichtingendienst vi deobanden heeft vernietigd waar op te zien was hoe twee terroris meverdachten werden verhoord. CIA-agenten maakten daarbij on der meer gebruik van 'waterboar- ding', een omstreden techniek die gevangenen het gevoel geeft dat ze verdrinken. Ze worden op de rug vastgebonden, het hoofd wordt in gepakt met folie of een doek en vervolgens wordt er water over heen gegooid. Het geeft ze het idee alsof er water in de longen komt. Het wissen van de opnames ge beurde volgens ClA-directeur Mi chael Hayden om de veiligheid van de betrokken agenten te be schermen. De scepsis over die ver klaring is enorm, zeker omdat meerdere rechters de dienst had den verboden om materiaal te ver nietigen dat verband houdt met verhoortechnieken. De affaire rond de videobanden is illustratief voor de grote onzeker heid binnen de CIA. Agenten heb ben zich altijd afgevraagd: kunnen we vervolgd worden voor wat we doen? Mag een techniek als water- boarding wel? Ja, luidde kort na de aanslagen van n september het antwoord. CIA-agenten kregen zwart op wit de garantie dat ze nooit vervolgd zouden worden voor het toepassen van deze ver hoortechniek. Het Witte Huis.zou daar toestemming voor hebben ge geven, zo onthulde deze week ex-CIA-medewerker John Kiria- kou, die betrokken was bij de ver horen. De twijfels zijn er niet door wegge nomen. De huidige regering zal 1*5 Agenten van de Amerikaanse ini- lichtendienst CIA vrezen te wor den aangeklaagd wanneer de Re publikeinen de macht uit handen zouden moeten geven. geen actie ondernemen, maar nie mand weet wat de volgende presi dent zal doen. De Democraten noemen waterboarding steevast martelen. Gaan zij straks wel over tot vervolging? Dezelfde vraag kan gesteld worden over andere uitzon derlijke verhoortechnieken die de laatste jaren zijn toegepast, zoals dreigen met het vermoorden van familieleden van een verdachte of het achterhouden van pijnstillers bij gewonde gevangenen. Een ander heikel punt is de uitleve ring van verdachten aan landen als Egypte, Marokko en Syrië, waar wordt gemarteld. Dat is verboden volgens een internationaal verdrag dat de VS ondertekende, maar de CIA heeft het toch gedaan. BUENOS AIRES - De nieuwe Argen tijnse president Cristina Fernan dez heeft gisteren woedend gerea geerd op Amerikaanse beschuldi gingen dat een in beslag genomen koffer met Venezolaans geld be doeld was voor haar verkiezings campagne. President Fernandez noemde de aantijging een voorbeeld van 'ge rommel in de internationale poli tiek'. Ze voegde eraan toe dat ieder een die denkt dat een vrouwelijke president makkelijker beïnvloed baar is het bij het verkeerde eind heeft. Aanklagers in de Amerikaanse stad Miami zeiden woensdag dat een koffer met daarin omgerekend 545.000 euro in contanten, die in augustus door de Argentijnse douane in beslag was genomen, een bijdrage betrof van de Venezo laanse regering aan de campagne van Fernandez. Ze stelden boven dien dat vier Venezolanen zijn aan geklaagd omdat ze geheim agenten zouden zijn geweest voor de rege ring van Hugo Chavez. De verdach ten zouden zich ook schuldig heb ben gemaakt aan de smokkel van het geld. Uit geluidsopnames zou blijken dat de hoogste Venezolaan se regeringskringen van de smok kel afwisten. De Venezolaanse regering sprak van een 'in scene gezet schandaal'. Fernandez verklaarde gisteren op Argentijnse televisie dat ze zich niet onder druk laat zetten door wat haar adviseurs een „vuile streek" van de Amerikaanse rege ring noemen om de groeiende in vloed van Hugo Chavez in de re gio tegen te gaan. „Deze president is misschien vrouw maar ze laat zich niet onder druk zetten", zei Fernandez. Het ANC domineert de Zuid-Afrikaanse politiek. Dit weekeinde begint een con gres dat de toekomst van de beweging zal bepalen. Een scheuring van het bijna honderd jaar oude ANC is niet uitgesloten. Misschien is het wel een stimulans voor de de mocratie in het land. Sinds de oprichting bijna honderd jaar geleden, is het Afrikaans Natio naal Congres nooit echt een poli tieke partij geweest, maar altijd een beweging gebleven. Vanaf de eerste dag in 1912 bestond het uit vertegenwoordigers van verschil lende overtuigingen en nog altijd herbergt het zowel kapitalisten als communisten, vakbondsmensen, vrouwen, jongeren en senioren. De eenheid werd in het verleden gesmeed door de gezamenlijke vij ANALYSE door llona Eveleens and: apartheid. In 1994 kwam met de eerste democratische verkiezing officieel een einde aan het apart heidsbewind. Het ANC kreeg de macht en sinds 2004 bezetten par lementariërs van de beweging zelfs meer dan twee derde van de zetels in de volksvertegenwoordi ging. Wat het ANC besluit, ge beurt ook. De oppositie zorgt slechts voor een rimpeling. In wezen is het ANC Zuid-Afrika en Zuid-Afrika het ANC. Het ANC is altijd gekenmerkt ge weest door collectief leiderschap. Maar sinds Thabo Mbeki in 1999 president werd, is daar verande ring in gekomen. Wat het ANC-be- stuur dacht over aids werd onder geschikt aan de overtuiging van Mbeki. Hij gelooft dat aids niet het gevolg is van hiv maar van armoe de. Zuid-Afrika, één van de landen ter wereld met het hoogste infec tiepercentage, is pas onlangs be gonnen met de verstrekking van gratis aidsremmers. Mbeki's over tuiging hield dat lange tijd tegen. Een groot deel van de bevolking is daar kwaad over. De woede zorgt er mede voor dat aan de basis van het ANC mensen fel gekant zijn te gen Mbeki's wens om nog een der de termijn als partijvoorzitter te mogen dienen. Zij geven de voor keur aan zijn rivaal, de omstreden en populistische Jacob Zuma. De antipathie tegen Mbeki heeft ook te maken met zijn kapitalistisch li beralisme, een politiek die vooral ten goede komt aan het bedrijfsle ven. Sinds 1994 heeft de overheid 2,4 miljoen huizen gebouwd voor de massa arme Zuid-Afrikanen. „Het is onvoldoende, want miljoe nen andere armen wonen nog al tijd in krotten. Wij voelen ons ver geten door Mbeki en geven daar om de voorkeur aan de linkse Zu ma", legt een vrouw uit in de slop penwijk Alexandra, bij Johannes burg. Verliest Mbeki, dan is de kans groot dat Zuma ANC-voorzitter wordt en over twee jaar president van Zuid-Afrika. De strijd tussen beiden is hevig. Een scheuring dreigt. Links en rechts binnen het ANC hebben zich ingegraven voor de beslissende slag tijdens het par tijcongres. Een splitsing van de be weging kan leiden tot twee of meer politieke partijen. De strijd binnen de partij brengt weliswaar grote onrust mee voor het hele land, maar kan op den duur leiden tot een gezondere democratie. Nu de apartheidsvijand is verdwenen, is misschien de tijd aangebroken dat het ANC, zowel de vader als de moeder van de natie, ophoudt te bestaan. ANTWERPEN - Het stadsbestuur van Antwerpen wil tuinen ver plicht stellen op nieuwe gebou wen met een plat dak. Dat meld den Vlaamse kranten gisteren. Iedereen die wil verbouwen of bouwen met een plat dak zal gras of vetplanten moeten planten, al dus de plannen. De Vlaamse overheid verstrekt nu al een subsidie van 30 euro per vierkante meter, met een maxi mum van 1500 euro, voor mensen die in de stad een tuin op hun dak aanleggen. Met als voorwaarde dat de kapconstructie daar stevig ge noeg voor is. De zogenoemde 'groendaken' zijn volgens de voorstanders milieu vriendelijk en mooi. Uit een stu die zou blijken dat ze de tempera tuur in binnensteden 's zomers met 3 graden Celsius doen dalen en 's winters met 3 graden doen stijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9