land Waterschap doet Tragel snijdt in spieren het landelijk goed 'Haast geboden bij plan Elisabethhof in Sluiskil' Tunnelkosten moeten belastingvrij worden' Zuiveringsbeheer springt er positief uit op nationale lijst. Raadslid vindt dat werkgevers in Zeeland worden benadeeld. Bonus Boosheid, verzet en onbegrip rondom bezuinigingen Tragel. Wethouder presenteert voor de zomer plan voor ouderenwoningen. 26 Vrijdag 14 december 2007 PZC door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen behoort tot de drie snelste stijgers van Neder land in het verbeteren van de ver houding tussen de zuiveringspres tatie en de kosten van het zuive ringsbeheer. Als het gaat om het realiseren van besparingen in de waterketen, neemt het waterschap een vijfde plaats in met een bespa ring van 8,5 miljoen euro. Dat blijkt uit de resultaten van de lan delijke Bedrijfsvergelijking Zuive ringsbeheer 2006. Ten opzichte van 2002 is het water schap één van de scherpste dalers wat betreft de gemaakte kosten per gezuiverde vervuilingseenheid, terwijl de kwaliteit van het gezui verde water is toegenomen. De prestaties van de zuiveringsinstalla ties zijn verbeterd door het uitbrei den van de capaciteit (Hulst), de vernieuwing van beluchtings- en besturingssystemen en een betere processturing (Terneuzen). De ver beteringen zijn doorgevoerd nadat het waterschap in 2002 een stuk Waterschap Zeeuws-Vlaanderen bespaart op het zuiveren van wa ter terwijl de kwaliteit van dat water ook nog eens beter is dan bij andere schappen in ons land. slechter scoorde in de bedrijfsver gelijking. De kosten zijn omlaag gebracht door het afsluiten van voordelige inkoop- en dienstencontracten voor onder meer chemicaliën, slib- afzet en laboratoriumonderzoek. Ook wordt nu de overcapaciteit van de zuiveringsinstallaties benut voor de verwerking van bedrijfsaf- valwater. Door samenwerking met de Zeeuws-Vlaamse gemeenten werd ongeveer 8,5 miljoen euro be spaard. Een nieuwe studie waar mee nog eens 5,3 miljoen euro be spaard kan worden, is in het verge lijkend onderzoek nog niet meege nomen. Op het scoreveld Milieu presteerde het waterschap minder dan gemid deld. Dat komt door het relatief ho ge gebruik van fossiele brandstof fen. De lage waardering op het ge bied van innovatie vindt het water schap nogal opmerkelijk. Het pro ject waarbij huishoudelijk afvalwa ter opnieuw wordt gebruikt voor industriedoeleinden is namelijk niet meegewogen in de beoorde ling. En dat terwijl dat project ver schillende prijzen heeft gekregen. Aan de bedrijfsvergelijking deden alle Nederlandse waterschappen met een zuiveringstaak mee. De waterschappen willen de uit komsten van de bedrijfvergelijking gebruiken om gezamenlijk de ge signaleerde verbeterpunten op te pakken. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Werkgevers in Zee land moeten geen belasting meer betalen over de vergoeding voor een rit van een werknemer door de Westerscheldetunnel. Daarvoor pleit fractievoorzitter Giel van Boom van de Terneuzen- se partij TOP/Gemeentebelangen. Hij vindt dat de werkgevers wor den benadeeld in hun bedrijfsvoe ringen. „Als Zeeuwen zijn wij af hankelijk van algemene voorzie ningen die voor de hele provincie in het leven zijn geroepen en voor Zeeuws-Vlamingen slechts tegen betaling van tunnelgeld toeganke lijk zijn", schrijft Van Boom in vra gen aan het Terneuzense college Fractievoorzitter Giel van Boom van TOP/Gemeentebelangen vindt dat werkgevers geen belas ting moeten betalen over een vergoeding voor een tunnelrit. In de aanloop naar de feestdagen klepperde de brievenbus van die Zeeuwse even harder dan nor maal. Een dikke brief van de Socia le Dienst Walcheren, een in een goudkleurig papier verpakt pre sentje. Het was een Nibud Agenda 2008, vol met slimme geldtips! Zo als wat kost de auto, hoe bespaar ik op de wasdroger en afwasser en Tip? redactie@pzc.nlTip? redactie@pzc.nl het voordeel van dubbel glas. On ze Zeeuwse, die gezien haar inko men met de hand afwast, alles aan fietst en de stookkosten in haar huurwoning scherp bewaakt, was geroerd door het gebaar. Of eigen lijk: beroerd. Want ze had de 'Win kelwaarde: 4,95' zoveel liever ge had. Als kerstbonus. door Sheila van Doorsselaer CLINGE - De directie van Stichting Tragel ligt zwaar onder vuur. Dat is niet voor het eerst. De manier waarop het dagelijks bestuur van de zorgorganisatie voor gehandi capten omgaat met rijkskortingen en de begroting rond probeert te breien, stuit in toenemende mate op onbegrip en verzet van perso neel, politiek, bewoners en hun fa milie. De term 'mismanagement' is gevallen. De directie van Tragel is als van zelfsprekend niet gelukkig met de kortingen van het Rijk. Deze keer gaat het om zo'n 375.000 euro die directeur Bob Gebruers moet op vangen. In de brief aan het perso neel schrijft de directie dat de cliënten ('de meest kwetsbare groep in de samenleving') daarvan niet de dupe mag worden. Personeel en politiek vragen zich hardop af hoe dat te rijmen valt met de gekozen bezuinigingsstrate gie van Tragel; want de stichting die juist in het leven is geroepen om mensen met een verstandelij ke beperking goede zorg en een menswaardig, zinvol en aange naam leven te schenken, bezuinigt juist op die zaken die het leven van de cliënten prettiger maken en die direct en indirect invloed hebben op de zorg. 'Alles wat gehandicapten leuk vinden en nodig hebben, gooien ze dicht' De directie nam de laatste jaren zeer omstreden bezuinigingsmaat regelen. In 2001 sloten de wasserij en naai kamer, de keuken, de supermarkt en de technische dienst; 25 man er uit. Drie jaar later waren 'de hand jes', het verzorgend personeel, aan de beurt om in te leveren en zo de begroting van Tragel sluitend te krijgen. De directie heeft nu om zich heen gekeken en nomineert nu de zwembaden in Zaamslag en Clinge, de afdeling bewegen, oude- rensoos De Babbelaar en winkeltje De Snuiter voor sluiting. Er tekent zich inmiddels een hard nekkig beeld af; de directie schroomt niet te korten op zorg- personeel en activiteiten voor de bewoners, maar houdt zichzelf bui ten schot. Middenkader en direc tie blijven op volle sterkte, worden zelfs nog meer uitgebreid en leve ren allesbehalve in. „Onacceptabel en onrealistisch", zegt het personeel. Werknemers wijzen op zeer twijfelachtig finan cieel beleid; een constante golfbe weging van soms onlogische inves teringen gevolgd door bezuinigin gen. Zo zijn kortgeleden tienduizenden euro's geïnvesteerd in gymzaal en zwembad en nu worden deze afde lingen gesloten. Ook werd bijna van burgemeester en wethouders. Bedrijven mogen maar negentien eurocent per kilometer onbelast vergoeden, waarbij onder andere de tunnelkosten niet mogen wor den afgetrokken. „Werkgevers mo gen deze kosten wel aan hun werk nemer vergoeden, maar daar moe ten ze dan wel belasting over beta len. Dat werkt nadelig voor bedrij ven in onze regio. Het belemmert bijvoorbeeld mede het aantrekken van personeel", aldus Van Boom. Hij spoort het dagelijks bestuur van Terneuzen aan zich bij hun landelijke achterban (in de Twee de Kamer) hard te maken voor een belastingaanpassing. December 1990: lol trappen met Zwarte Piet in het zwembad van De Sterre tijdens de zwemvierdaagse van de Clingse instelling. foto Camile Schelstraete door Joeri Wisse SLUISKIL - Voor de zomervakantie van volgend jaar moet er een eind komen aan de reeds jarenlang heersende onduidelijkheid over zorgwoningen in Sluiskil. Dat zegt wethouder Co van Schaik (PvdA). Omdat het huidige Elisa bethhof met twintig ouderenwo ningen te klein is voor 24-uurs- zorg, is uitbreiding met tien wo ningen en twaalf plaatsen in twee woningen voor psycho-geriatische patiënten noodzaak. „Pas dan is het complex groot genoeg om dag en nacht zorg te leveren. Nu moe ten zieke ouderen op een bepaald moment weg uit het dorp, om el ders naar een verpleeg- of zorgin stelling te vertrekken. Zelfs echtpa ren moeten daardoor soms uit een." Het feit dat niet alle Sluiskille- naren hun oude dag kunnen door brengen in het kanaaldorp, steekt ook de dorpsraad. Wat voorzitter Adri de Bruijne betreft kunnen de betrokken partijen wel wat 'harder knokken' voor de komst van de zorgwoningen. „Mensen moeten nu naar Westdorpe of Hoek. Daar willen we een eind aan maken." De plannen voor zorgwoningen in Sluiskil bestaan al jaren. „Het pro ject heeft vertraging opgelopen omdat het werd meegenomen met de realisatie van een brede school. Toen duidelijk was dat de drie scholen niet samen zouden gaan, moest er opnieuw gekeken wor den naar de nieuwbouwplannen voor de katholieke Sint Anthonius- school." Pas wanneer de bouw van de school begint, kan er ook gestart worden met de bouw van de uitbreiding van de Elisa bethhof Het is de bedoeling dat de thuiszorg en de kinderopvang een plaats krijgen daarin. De uitbreiding van de Elisa bethhof is goeddeels voorzien op de plaats waar nu nog het voorma lige pand van tweedehandszaak Van Minnen staat. „Zodra de plan nen rond zijn, kan dat meteen te gen de vlakte, het pand is al in ei gendom van woningbouwvereni ging Clavis", zegt Van Schaik. Het gesteggel over de komst van een brede school in Sluiskil heeft ervoor gezorgd dat de plannen voor 24-uurszorg voor ouderen ook vertraging opliepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 70