Binnenland Waarborgfonds stuit op meer fraude autoschade Kunt u ook christelijke keuzes maken als u ziek wordt? dvz 'Verschuiven taak arts naar verpleger risico' Verdonk is de beste, Wilders de slechtste Nederland krijgt Tietertje' Baan Centrum 1 Overhevelen taken leidt volgens inspectie tot foute medicatie. Voor het eerst meer dan een miljoen euro aan niet-uitgekeerde claims. 6 Vrijdag 14 december 2007 PZC DEN HAAG - Het overhevelen van zorgtaken van artsen naar ver pleegkundigen en praktijkassisten ten is riskant. De 'lageren in rang' functioneren te zelfstandig, waar door patiënten soms verkeerde me dicijnen krijgen voorgeschreven en psychiatrische patiënten onvol doende behandeling krijgen. Dat concludeert de Inspectie van de Gezondheidszorg in het rapport De Staat van de Gezondheidszorg 2007, dat vandaag wordt gepresen teerd. De Inspectie onderzocht de ver schuiving van taken van arts naar niet-arts en van gespecialiseerde naar algemene arts die momenteel in de zorgsector op grote schaal wordt doorgevoerd. Het manage ment wil zo personeelstekorten opvangen en specialisten meer DEN HAAG - Deelnemers van het opiniepanel van het tv-program- ma EénVandaag vinden Rita Ver donk de beste politicus van 2007, Dat bleek gisteren uit peilingen van EénVandaag. Achttien procent van de 24.000 deelnemers stemde op Verdonk, de oprichter van de beweging Trots op Nederland. Fractievoorzit ter Geert Wilders van de PW ein digt als tweede en premier Balken ende als derde. Hoezeer Wilders omstreden is, blijkt uit zijn eerste plaats in het klassement van de slechtste politi ci. Hij wordt gevolgd door PvdA-leider en minister van Finan ciën Wouter Bos en Balkenende. Kamerleden vonden Balkenende de beste en Wilders de slechtste politicus. Na Wilders volgen Ver- donk en Marianne Thieme van de Partij voor de Dieren. UTRECHT - Er komt een Pieter Baan Centrum voor kinderen. Komen de week ondertekenen de geza menlijke Justitiële Jeugdinrichtin gen een overeenkomst dat de basis legt voor zo'n observatiekliniek voor jeugdige criminelen met psy chische stoornissen. De kliniek, in de wandelgangen het Pietertje Baan Centrum ge noemd, moet begin 2009 een feit zijn en plaats bieden aan enkele tientallen kinderen die worden on derzocht en mogelijk een advies meekrijgen tot jeugd-tbs. Directeur E. Heijdelberg van het Nederlands Instituut voor Forensi sche Psychiatrie en Psychologie in Utrecht, die de samenwerking leidt, zegt dat er jongeren voor in aanmerking komen die onder meer zware delicten hebben ge pleegd met een grote maatschappe lijke impact. ruimte geven voor complexere aan doeningen. De problemen doen zich bijvoorbeeld voor bij mensen met een psychiatrische stoornis. Die verhuizen steeds vaker van GGZ-instellingen (Geestelijke Ge zondheidszorg) naar verzorgings- en verpleeghuizen, maar het perso neel daar is niet opgeleid om hen te behandelen. „Hier is betere scholing nodig", zegt inspecteur-generaal Gerrit van der Wal. „Ook modderen som mige verpleeghuisartsen te lang zelf aan, terwijl ze de patiënt al lang naar de psychiater hadden moeten terugsturen." De hulp die verpleeghuisartsen en verzorgen den van GGZ-specialisten krijgen, dreigt binnenkort te vervallen. Vanaf 1 januari vergoeden zorgver zekeraars die assistentie niet meer, en de GGZ levert de diensten niet gratis. „Er moet absoluut blijvend een beroep op de professionals van de GGZ kunnen worden ge daan", vindt Van der Wal. door Rudi Buis DEN HAAG - Het Waarborgfonds Motorverkeer stuit op steeds meer automobilisten die valse schade claims indienen. Het fonds, dat is bedoeld om auto rijders die hun schade niet kun nen verhalen te compenseren, kreeg in de eerste elf maanden van dit jaar 863 verdachte dossiers. Vo rig jaar waren dat er nog 'slechts' 750. Dat blijkt uit gegevens van de afde ling fraudebestrijding van het fonds. Dit jaar zijn al ruim 500 val se claims niet uitgekeerd, de overi ge dossiers zijn nog in behandel ing. Voor het eerst in de historie van het fonds is de grens van een mil joen euro aan niet-uitgekeerde claims doorbroken. „Je moet dan vooral denken aan automobilisten die zelf schade aan hun voertuig hebben veroorzaakt, bijvoorbeeld doordat ze tegen een paaltje zijn gereden, en dan proberen die scha de bij het Waarborgfonds te verha len", aldus woordvoerder Jelle Smits. „Het gaat om veel geld. Als de frau de niet wordt ontdekt, moet dat bedrag worden opgehoest door al le automobilisten." Het is lastig om de stijging van het aantal valse claims te verklaren, zegt Smits. Mogelijk worden meer fraudeurs opgespoord doordat het fonds de Steeds meer automobilisten die nen valse schadeclaims in bij het Waarborgfonds. Zij proberen schade die ze zelf hebben veroor zaakt op het fonds te verhalen. afgelopen jaren fors heeft geïnves teerd in opsporingstechnieken. „Maar ik sluit niet uit dat meer au tomobilisten frauderen." Het fonds is in 1965 door de geza menlijke verzekeraars in het leven geroepen om automobilisten tege moet te komen die zijn aangere den door bestuurders van onverze kerde voertuigen. Sinds enige tijd kunnen ook auto rijders die schade oplopen zonder dat er een dader is aanspraak ma ken op het fonds, dat wordt ge vuld door de verzekeraars. Zij betalen zeven euro per geregis treerd kenteken, wat neerkomt op een totaalbedrag van tussen de ze ventig en tachtig miljoen euro in kas. Het Waarborgfonds krijgt jaarlijks circa 60.000 claims. Het meren deel bedraagt parkeerschades, waarbij de dader niet meer is te achterhalen. In uw dagelijkse leven maakt u keuzes die passen bij uw christelijke levensovertuiging. U probeert dat zo goed mogelijk te doen. Binnen de afwegingen die u maakt, kunt u overstappen op een zorgverzekering die rekening houdt met uw principes. En die - net zoals u - nee zegt tegen euthanasie, zwangerschapsafbreking en bepaalde vormen van genetisch onderzoek. Speciaal voor u is er de Principe Polis van DVZ. Deze is anders dan de gewone basisverzekering. Vooral als het gaat om de beschermwaardigheid van het leven. •-ssSÈT' '"■fed Bij afsluiting van de Principe Polis ontvangt u de Bijbel (Statenvertaling) op USB-stick, voorzien van handige zoekmachine. Daarnaast onderscheidt de polis zich door extra vergoedingen en dienstverlening met een christelijk karakter. Denkt u daarbij aan hulp bij het zoeken naar christelijke zorgverleners, consultatie van een christelijke vertrouwensarts, een gratis levenswens verklaring en steun bij medisch-ethische vragen. U wilt ook christelijke keuzes kunnen maken als u ziek wordt? Kies dan nü voor de Principe Polis van DVZ. Onze medewerkers helpen u graag verder, telefoon (071) 365 28 02. Voor meer informatie kunt u natuurlijk ook kijken op dvz.nl. Zorgverzekeraar van christelijk Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6