Zccldnd PZC 25 Malta wil aanpak verkeer Waterschap verbruikt maar weinig energie Plompe Toren in klederdracht Prijs tekening Kimberly Vis SCHOUWEN-DUIVELAND 26 en 27 Speuren naar sporen van licht Onvrede over veiligheid overheerst discussie rond nieuw wijkhart. zeeüwse ehz231 Bonus Vrijdag 14 december 2007Tip? redzzee@pzc.nl levensstijl Aangrijpend leven van jonge Afghaanse vluchteling te boek ouwerkerk - Ook in de donkere dagen voor Kerst zijn er lichtjes te vinden, maar vaak moet je er wel enige moeite voor doen. Die boodschap schuilt achter het Adventsprogramma van de kindernevendienst in de Hervormde kerk in Ouwer- kerk. Tijdens de Adventszondagen wordt daar op diverse ma nieren aandacht aan besteed. „Laten we ook zelf echt de licht jes gaan zoeken", besloten de leidsters. Met twaalf kinderen gingen ze gisteravond op speurtocht in het dorp om de verbor gen lichtjes te zoeken. Met hun zaklampen vonden zij op diver se plekken reflecterende zilveren versiersels en moesten daar opdrachtjes uitvoeren. Tenslotte voerde het spoor hen terug naar de kerk. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans zierikzee - Het was een mooi ver haal over een nieuw wijkhart in de vorm van een plein met een zuidelijk tintje dan wel een stoer en rechtlijnig plein of juist eentje met schuine lijnen. Alleen niet besteed aan de bewo ners van de Zierikzeese wijk Mal ta. Die willen eerst en vooral dat de verkeersonveiligheid in Malta wordt aangepakt. Dat werd gistera vond duidelijk tijdens een drukbe zochte informatieavond over de plannen voor herinrichting van het kruispunt Caustraat-Caland- weg. Een kruispunt van twee we gen die, zo betoogde José Simonse van het door de gemeente Schou- wen-Duiveland ingehuurde bu reau Ruimte en Groen, een sleutel rol vervullen in de wijk. Het zijn die twee straten die de wijk ont sluiten. Maar, stellen de wijkbewo ners daar tegenover, ook twee stra ten die voor doorgaand verkeer ge bruikt worden. Niet alleen perso nenauto's, maar ook door tracto ren, bussen (zestien per uur) en vrachtwagens. En er wordt vol gens de Maltezers niet alleen veel maar ook hard gereden. In ieder geval een stuk harder dan de 30 ki lometer per uur die er officieel is toegestaan. „En bij die plannen middelburc - Waterschap Zeeuw se Eilanden verbruikt de minste energie van alle waterschappen in het land én is de beste slibverwer- Aer. Dat blijkt uit onderzoek van de Unie van Waterschappen, [let schap heeft sinds 1999 veel eïnvesteerd in duurzaamheid en |t betaalt zich nu uit in het lage rrbruik van energie. Ook is veel voor dat plein hoor ik niets over verkeersveiligheid", aldus een van de wijkbewoners. „Zet nou ge woon een flitspaal neer. Dat is het enige wat helpt. En wat heb je nou aan zo'n mooi plein als al die trek kers, bussen en vrachtwagens er gewoon over blijven rijden. Dat is toch gewoon zonde. Je moet ge woon eerst een permanente came ra neerzetten en dan pas gaan den ken over een plein." Bijval alom voor de spreker. Of het plein stoer en rechtlijnig moet worden, opge ld* De gemeente Schouwen-Duive- land wil een nieuw hart voor bui tenwijk Malta. De wijkbewoners zien liever dat de verkeersonvei ligheid aangepakt wordt. bouwd uit schuine lijnen óf voor zien van een zuidelijk tintje zal de wijk - vrij vertaald - worst wezen. Wat de wijk wil is een totaalplan. Liefst eentje waarbij de bus voor goed verdwijnt en automobilisten simpelweg gedwongen worden rus tig te rijden. En als er al een plein komt in het hart van Malta dan moet dat autovrij of minstens auto- luw zijn. De bus weren uit Malta wordt volgens gemeentelijk pro jectleider van het reconstructie plan Kees Paauwe een lastig ver haal. „Ik denk dat dat er voorlopig niet inzit. Maar ik denk wel dat wij deze roep om meer verkeers veiligheid als gemeente niet kun nen negeren. Hier moeten we se rieus mee aan de slag." geld uitgegeven aan installaties om stikstof uit het water te halen. Zeeuwse Eilanden haalt ook meer fosfaat uit het water dan de regels voorschrijven. Andere waterschap pen zijn hier nog beter in. Voor het transport van afvalwater zijn de pompen soms te klein. Het schap wist dat al en werkt daar aan. burch-haamstede - De Plompe Toren gehuld in Zeeuwse kleder dracht en met de voeten in het wa ter. Dat lijkt wat moeilijk voor te stellen, maar als het aan de organi satie van de Kunstschouw ligt, wordt het in 2009 werkelijkheid in de vorm van een tijdelijk kunstpro ject. Een eerste stap naar de realisatie is deze week gezet met een vrijstel ling van de provincie op de Na tuurbeschermingswet. „Daar zijn we blij mee, maar met veel meer sirjansland - - De tekening van Kimberly Vis (6) uit groep drie van obs Duiveland in Sirjansland is als enige uit deze regio uitgeko zen te worden opgenomen in de jaarkalender van het ROVZ. De te kening - een familie op een tan dem - prijkt straks bij de maand september. De winnende inzen ding van Kimberly levert de school ook een oorkonde en een cheque van 350 euro op. spanning nog wachten we op een besluit over ons subsidieverzoek", zegt Marjolijn van den Adel van de Kunstschouw. Als het lukt vol doende fondsen te werven, wordt het eerste deel van dit textielpro- ject in juni 2008 gerealiseerd. Dat betreft een met stof beklede pier aan de buitenkant van het haven tje in Burghsluis. De aankleding van de Plompe Toren staat in 2009 gepland. „Het wordt nu wel tijd dat de Provincie wat laat weten", zegt Van den Adel. Tip? redactie@pzc.nl In de aanloop naar de feestda gen klepperde de brievenbus van die Zeeuwse even harder dan nor maal. Een dikke brief van de So ciale Dienst Walcheren, een in een goudkleurig papier verpakt presentje. Het was een Nibud Agenda 2008, vol met slimme geldtips! Zoals wat kost de auto, hoe bespaar ik op de wasdroger en afwasser en het voordeel van dubbel glas. Onze Zeeuwse, die gezien haar inkomen met de hand afwast, alles aanfietst en de stookkosten in haar huurwo ning scherp bewaakt, was ge roerd door het gebaar. Of eigen lijk: beroerd. Want ze had de 'Winkelwaarde: 4,95' zoveel lie ver gehad. Als kerstbonus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41