Zeeland Lichtplannetje moet het stukken gezelliger maken in hartje Goes Het is armoe bij Eis taakstraf voor bezit kinderporno Bezige bij krijgt vrijwilligerspenning 'Het college is nog in de maak' liii S I M College omarmt idee Stichtlicht en trekt meteen een ton uit. Door wegvallen van subsidie is er amper geld om kunst te kopen. Rie van Kleunen deed veel in de thuiszorg, de kerk en de scouting. 26 Vrijdag 14 december 2007 PZC door Frank Balkenende GOES - Hoe ging dat liedje ook al weer? De straten zijn doods en verla ten... Als Goesenaar - in hart en ziel - Eddy Beekman 's avonds door de Goese binnenstad kuiert, werpt dat een schaduw over zijn gemoed. De prachtige vest is een zwart gat, de molen heeft zich in het duister verscholen. Doods en verlaten. Om die juwelen te laten schitteren, heeft hij de gemeente een lichtplan voorgelegd. En die is er razend enthousiast over. Beekman is voorzitter van Sticht licht en als het gaat om het uitlich ten van bijzondere gebouwen, zo als de televisietoren, kun je hem weinig wijs maken. „Maar ieder een kan zien dat het 's avonds een stuk gezelliger kan in Goes. De bin nenstad is een donker gat. Alleen het stadhuis staat drie dagen per week in het licht, terwijl er nog zo veel meer moois te zien is. De ves ten, de molen en de stadshaven, ie dere toerist is er lyrisch over. In Frankrijk, Spanje of de Verenigde Staten zouden ze die juweeltjes meteen uitlichten. Dat noemen ze de 'the beautyfication of the city'. New York is een mooi voorbeeld. Ook Parijs kiest ervoor zijn schat ten te verlichten." Nu is Goes geen Big Apple, maar toch. „De grootste stad van de Bevelanden mag best in de schijnwerpers staan." Beekman loopt de donkere gaten langs. De westvest voor het Cul tuurhuis aan de Westsingel. Feite lijk de achterkant van theater De Mythe, maar 's avonds is het beeld zwart en spookachtig. En dat no digt niet uit om het Cultuurhuis, waar de laatste tijd toch al bijster weinig lijkt te gebeuren, eens spon taan binnen te hoppen. In feite geldt hetzelfde voor de Oostwal. Aan de boorden van de vest liet architect Leonard Springer aan het begin van de vorige eeuw stadstuinen aanleggen, 's Avonds voel je er niet echt op je gemak. „Licht dat nou eens aan, bijvoor beeld met grondspots en je kunt een sfeervol ommetje maken. Ver vang de te moderne lantaarns Het Goese college is net als de raad gecharmeerd van het licht plan van Stichtlicht. Dat moet zorgen voor veel meer sfeer in en om de binnenstad. door klassieke modellen, zodat een feeëriek beeld ontstaat. Zo ver leng je de economische levens duur van je stad, want mensen ko men dan graag naar Goes." Hetzelfde gaat op voor het Rimme- landplein, een schoolvoorbeeld van interbellum-architectuur dat zodra de zon onder is, van een de primerende duisternis is. „Verder kun je ook de beide kerken aan de Singelstraat, het stadhuis waarvan de verlichting nu niet goed is, de molen en het NS-station aanlich ten." Het station? „Ja, als je nu op het perron afscheid van je liefje neemt, zie je elk puistje, zo hard is het licht. Breng de originele lam pen weer terug." Raad en college van B en W zijn overstag. Het college heeft deze week meteen bijna een ton uitge trokken om het stadhuis en de Grote Kerk beter te verlichten. Nu won Goes vorig jaar de prijs voor de Donkerste Plek. Weliswaar het Goese Sas, toch verplicht dat de ge meente de nacht de nacht te laten. Beekman denkt dat zijn lichtplan dat streven nauwelijks aantast. „Met moderne technieken is er weinig lichthinder. En voor de rest: ach, trekken we toch om twaalf uur de stekker er uit." door Emile Calon GOES - Een nu veertigjarige Goese naar kreeg begin 2005 via internet contact met een veertienjarig Beve- lands meisje. Na enkele maanden ontmoetten de twee elkaar, kregen een relatie en hadden seks. Begin dit jaar deed het meisje aangifte te gen hem omdat ze toen ontdekte dat wat hij deed echt niet kon. Tij dens het onderzoek bleek dat de man ook een duizendtal foto's en films met kinderporno op zijn computer had staan. Officier van justitie H. den Hartog verweet de man dat hij alleen maar 'blind' zijn eigen lusten heeft nagejaagd. Over de kinderporno was ze heel duidelijk. „U hield de seksuele uit buiting van kinderen in stand." Ze sprak ook de hoop uit dat de man snel een baan vindt waar hij niet langer contact heeft met kinderen. Nu werkt hij nog wel voor een cul tureel jongerencentrum in Goes en staat - ziek - op de loonlijst van een school. Ze eiste een werkstraf van 240 uur, negen maanden voor waardelijke celstraf en het volgen van cursussen om zijn drang naar jonge meisjes te beheersen. a Uitspraak 27 december door Lilian Dominicus GOES - De kunstuitleen in Goes zit in zwaar weer: er is amper geld om kunst aan te kopen en mensen weten de weg naar het nieuwe pand aan de Westwal maar moei lijk te vinden. „Het is een beetje ar moe", constateert Lenie van Es, coördinator van Kunstuitleen de Bevelanden. De verhuizing van de Wijngaard straat naar het gebouw aan de ach terkant van theater De Mythe aan de Westwal, heeft de kunstuitleen de das om gedaan. „Qua huur breekt dit pand ons op. Het had weinig gescheeld of in de Wijn gaardstraat waren we zelfstandig geworden. Maar ja, het moest en zou hier een Cultureel Huis wor den en wij moesten en zouden naar dit gebouw. Het pand zit niet 'in de loop' en de kunstuitleen huist bovendien op de eerste etage. „We zijn onze etalagefunctie kwijt. De mensen zien ons niet meer." Ook zijn de inkomsten uit subsi dies opgedroogd. Tot een jaar of twee, drie geleden kocht het CBK in Middelburg werken aan voor de kunstuitlenen in Goes, Terneuzen en Vlissingen. Daarvoor was twee ton per jaar beschikbaar. Die tijd is voorbij. Met de huidige subsidie kan kunstuitleen een deel van de huur betalen, maar dan houdt het grotendeels op. Van Es hoopt dat Goes bijspringt. „De gemeente heeft hierin een maatschappelijke verantwoordelijkheid. Met zo'n twintigduizend euro per jaar zou den we al een heel eind opschie ten. Hoeveel tonnen worden er niet in de openbare bibliotheek ge stoken? Een kunstuitleen heeft eenzelfde soort functie, om kunst voor een groot publiek toeganke lijk te maken. We hebben een edu catieve functie, mensen leren te kij ken naar kunst. Het leuke van le nen is dat je smaak leert ontwikke len. Mensen die hier voor het eerst komen, kiezen bijvoorbeeld voor traditioneel, maar drie jaar later kunnen ze een hele andere opvat ting over kunst hebben ontwik keld. En komen dan met iets heel gedurfds thuis." „We zijn het traject van vroeger vergeten. Toen de BKR-regeling voor kunstenaars werd afgeschaft, kwam het geld ten goede aan de kunstuitlenen. Dat had een dubbe le functie, laagdrempelige kunst voor iedereen en de kunstenaars verdienden er ook aan, door de 'Hoeveel tonnen worden er niet in de openbare bibliotheek gestoken?' aankopen." De kunstuitleen moet een andere richting inslaan, zoveel is duidelijk. Het bestuur onder zoekt sponsoring. Van Es: „Maar dat is lastig, we moeten ervoor wa ken dat bedrijven zich bemoeien met de aankopen." Voor Van Es een van de redenen om aan eind van deze maand, na zeventien jaar, te stoppen met haar werk. „Misschien dat het verstandiger is een ander het nieuwe traject te la ten doen." Wethouder Sophie van 't Westeinde (WD, cultuur) zegt in een reactie 'begrip' te hebben voor de problemen bij de kunstuit leen, kunst in Goes 'belangrijk' te vinden en daarom een oplossing te 'onderzoeken'. Laagdrempelige manier om met kunst kennis te maken De kunstuitleen biedt de mogelijkheid om kunstwerken te lenen. Het is een laagdrempelige manier om met kunst kennis te maken. Inschrijving kan bij een van de uitlenen in Zeeland: Goes, Terneuzen of Vlissingen. Geleende werken mogen altijd ingewisseld worden, er geldt een maxi mum leenperiode van een halfjaar. - Meer informatie: www.cbkzeeland.nl. door Frank Balkenende GOES - Ja, als dat ze dat had gewe ten, was ze thuis gebleven. Want ze houdt er niet van om zelf in de schijnwerpers te staan. Iedereen had echter de kaken op elkaar ge houden en daarom kwam de Goe se vrijwilligerslegpenning voor de 73-jarige Rie van Kleunen als een verrassing tijdens een diner van het Steunpunt Zorgvrijwilligers. „Nou ja, ik heb het altijd met ple zier gedaan." Verdiend heeft ze het, want als er iemand middenin de samenleving stond en de schouders onder vrij willigerswerk zette, was het Rie van Kleunen uit 's-Heer Hendriks kinderen wel. De geboren Brouw- se was tot 1971 leidster van de Go- sana Scoutingsgroep voor meisjes uit de gemeente Goes. Ze nam te gelijkertijd ook bestuurlijk werk op zich. Ze combineerde enkele scoutingkampen met het Zeehospi tium Zonneveld in Oostkapelle, dat in 1995 werd gesloten en ver volgens gesloopt. Door haar baan als fysiotherapeute had ze immers contacten met het revalidatiecen trum voor gehandicapte kinderen. Dertien jaar geleden werd ze dage lijks bestuurslid van het Platform Vrijwillige Thuiszorg De Bevelan den. Ze notuleerde onder meer vergaderingen. Vanaf 2004 werd de stichting ontvlochten (enkele gemeenten haakten af) en Van Kleunen probeerde samen met Ted van Sisseren de organisatie te verbeteren. Ze nam personeel aan en hield de telefoondienst draaien de. Het huidige steunpunt ver dwijnt echter per x januari. Het wordt ondergebracht bij de Stich- lOp zoek naar een I stoere skelter? Rie van Kleunen met de Goese vrijwilligerslegpenning: „Ik heb het vrijwilli gerswerk altijd met plezier gedaan." foto Ronald den Dekker ting Maatschappelijk Werk en Wel zijn Oosterschelderegio. Rie was ook actief in de kerk als ouderling en als lid van de Raad van Kerken in Goes. Zelf vindt ze het niks bijzonders. „Je deed het gewoon. De padvinderij was de mooiste tijd, maar in de periode van de kerkenraad zijn m'n laatste blonde haren grijs geworden." www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 VLISSINGEN - „Natuurlijk zijn er na men genoemd voor een nieuw col lege in Vlissingen, maar daar ga ik niet over uitweiden." Formateur Els Kuijper voert weliswaar het woord voor de vier coalitiepartijen in Vlissingen, maar laat weinig los over de vorming van dat nieuwe stadsbestuur. Maandagmiddag zijn de PvdA, de PSR, de LPV en de WD voor het laatst bij elkaar gekropen op het stadhuis. Volgens de formateur is toen gesproken over het voorlopi ge collegeprogramma. „Maar ga ik nog niks over vertellen, ons maar gewoon ons werk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 30