Zeeland Inburgeringsdiploma biedt perspectieven Veere praat nog niet over varianten N57 'Overdekte markt is publiekstrekker' Adventszang Irakese is de eerste in gemeente Middelburg met felbegeerd papier. College zet minister onder druk: eerst geld dan verder praten. Schip loopt op de kust bij Vlissingen Middelburg wordt tweede met zorg Kerst met Luctor et Emergo in Zoutelande Kindertheater in Walk-lnn Vlissingen Ondernemers rond Plein 1940 willen parkeerplaats niet kwijt. 26 I Vrijdag 14 december 2007 pzc W door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Ziene Hamed Mut lak is geslaagd voor haar inburge- ringsexamen. Zij is de eerste in de gemeente Middelburg en daarom krijgt ze haar diploma vandaag uit gereikt op het stadhuis. Ziene Hamed Mutlak (43) kwam acht jaar geleden met haar zoon (nu bijna 15) naar Nederland. Ze vluchtte uit de Iraakse hoofdstad Bagdad nadat haar man was dood geschoten 'door de regering'. Via Rijsbergen kwamen de twee in Middelburg terecht, in het asielzoe kerscentrum. Na drie jaar kregen ze een verblijfsvergunning, een ei gen woning en een uitkering.. En nu kan Ziene ook echt Neder lander worden. Om een paspoort te kunnen krijgen, heb je immers sinds 1 januari van dit jaar, een in burgeringsdiploma nodig. Ziene heeft hiervoor het afgelopen jaar vier examens afgelegd, drie schrif telijke en een praktijkexamen. Voor het praktijkexamen moest ze dertig 'bewijzen' verzamelen. Die kreeg ze door zelf zaken te regelen als een rekening te openen bij een bank, een machtiging te verlenen aan bijvoorbeeld Delta, een sollici tatieprocedure na te spelen, een te lefoonaansluiting te regelen en een felicitatiekaart te sturen naar een buurvrouw die net een baby heeft gekregen. Cruciaal is steeds of het lukt in het Nederlands. Voor Ziene, die al na een jaar redelijk goed Nederlands sprak, was dat goed te doen. Ze volgde in 2003 en 2004 een inbur- geringscursus bij het ROC in Mid delburg. Daarna leerde ze vooral veel 'in de praktijk'. „Het contact met mensen is belangrijk voor de taal. Thuis met mijn zoon praat ik toch meestal Arabisch. Als je ver der geen gesprekken hebt, leer je niet zo snel een andere taal." Een voldoende beheersing van de Nederlandse taal was ook nodig bij de schriftelijke examens voor het inburgeringsdiploma. Deze be stonden uit meerkeuzevragen over Nederlandse regels en gewoontes. Bijvoorbeeld: Hoe koop je een kaartje via een automaat op het station? Hoeveel boete moet je be talen als je je boeken te laat terug brengt bij de bibliotheek? Als je een kind hebt van drie maanden, waar moet je dan naar toe met vra gen? Hoeveel politieke partijen zijn er in Nederland? Ziene zou graag, als haar zoon wat ouder is, gaan werken. In Irak was ze docent elektrotechniek aan de universiteit. In ieder geval blijft ze in Middelburg. „Dit is een hele mooie, rustige en veilige stad. En er wonen aardige mensen." pagina 31inburgering stropt De uit Irak afkomstige Ziene Ha- med Mutlak kreeg gisterochtend als eerste in de gemeente Middel burg het diploma inburgering uit gereikt. door Selma Osman DOMBURG - Het dagelijks gemeente bestuur van Veere wil boter bij de vis. Eerst geld zien voor veiligheid, dan pas praten over mogelijke va rianten voor een alternatieve N57 op Veers grondgebied. Dat zei bur gemeester Rob van der Zwaag gis teren tijdens de raadsvergadering in Domburg. De Veerse burgemeester heeft de ze boodschap meegegeven aan een vertegenwoordiger van het minis terie van Verkeer. „Over de aanleg van de N57 is 25 jaar gepraat en uit eindelijk bleek er geen geld voor te zijn. Dadelijk zitten we weer met zo'n probleem", waarschuwde Van der Zwaag. Hij wil voorko men dat het 'hele circus' opnieuw wordt opgetuigd voordat duidelijk is of er wel geld komt. „We moeten de dorpsraden en de burgers niet voor de gek houden." Daarmee zit het Veerse college op een lijn met projectleider Hans Ja ger van Rijkswaterstaat. Die gaf eerder al aan geen oplossingen te kunnen bedenken zonder zicht op het budget. Burgemeester Van der Zwaag rea geerde gisteren op vragen van de PvdA/GroenLinksfractie. Die wil de dat het college half januari een informatiebijeenkomst zou organi seren om de diverse varianten voor aansluiting van het Middel burgse deel op Veers grondgebied toe te lichten. „Die discussie kun nen we alleen maar voeren als de voorstellen gepaard gaan met een zak geld", antwoordde verantwoor delijk wethouder Jan Bostelaar. Hij BWj Veere weigert burgers voor de gek te houden. Zo lang de minis ter niet duidelijk maakt hoeveel geld er komt, praat Veere niet over oplossingen. stelde voor om te wachten tot eind februari. Fractievoorzitter Peter Louwerse wilde ook dat het college in het on derzoek naar mogelijke oplossin gen een in 2004 door Pvda/GL be dachte variant inbrengt. Die gaat uit van een aansluiting zo dicht mogelijk bij Middelburg en vanaf Sint Laurens de oude N57 volgen, maar dan veiliger gemaakt. Nu slui ten de varianten die door Rijkswa terstaat zijn bedacht nog alledrie aan bij Serooskerke. „Wij maken geen plannen en heb ben helaas geen geld", gaf burge meester Van der Zwaag nog maar eens de positie van Veere weer. Hij toonde zich somber over het Rijksbudget voor verkeersveilig heid. „In het verleden ging dat niet veel verder dan een blikje verf voor een betere belijning en een vang rail. Uit dat potje zie ik niet zo snel zeven tot acht miljoen euro komen." lOp zoek naar een I stoere skelter? www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 VLISSINGEN - De kustvaarder Luro heeft gisterochtend een uur lang vastgezeten op het strand van Vlis singen. Het schip liep om zeven uur aan de grond en moest door drie sleepboten worden losgetrok ken. Het is naar Scheldepoort in Vlissingen-Oost gebracht voor een onderwaterinspectie. Het schip was zonder lading aan boord op weg naar zee. Waarom het aan de grond liep, is nog niet bekend. MIDDELBURG - De Middelburgse woonservicezones zijn gisteren als tweede geëindigd bij de verkiezing van het meest vernieuwende woonzorgproject in Nederland. De woonservicewijken in Den Haag gingen er met de eerste prijs vandoor. De verkiezing was georga niseerd door de overkoepelende or ganisatie van woningbouwcorpora ties. ZOUTELANDE - Muziekvereniging Luctor et Emergo houdt zondag haar jaarlijkse kerstconcert in de Catharinakerk in Zoutelande. Dat concert begint om 19.30 uur. Daar na gaat de vereniging op tournee. Op 17 december om 19.30 uur is er een optreden in verpleeghuis De Vliedberg in Koudekerke. Op 20 december speelt Luctor en Emer go om 19.30 uur in zaal Midden dorp in Zoutelande. VLISSINGEN - Kinderen van acht tot twaalf jaar kunnen donderdag 20 december luisteren naar kinder theater mét een verhalenverteller. Welzijnsorganisatie Palladium heeft de voorstelling naar Vlissin gen gehaald. Die is van 16.00 tot 17.30 uur in jongerencentrum Walk-lnn onder de Harlekijnflat in de Bonedijkestraat in Vlissin gen. De toegang is gratis. door Dewi Gigengack middelburg - Een overdekte markt met Zeeuwse en internatio nale etenswaren op Plein 1940. Een 'goed idee', vinden de eigena ren van Kaasboerderij Schellach in Middelburg en Boomgaard de Zoe te Kers in Serooskerke. Maar win keliers en omwonenden willen hun parkeerplaatsen niet kwijt. Dat er iets aan het plein moet ge beuren, staat voor veel mensen vast. „Maar moet een overdekte markt ten koste gaan van een plein?", vraagt Ed de Graaf van Stichting Vrienden van Middel burg zich af „Kijk eerst of er indus triële gebouwen zijn met een hal-achtig karakter, zoals de Druk kerij, die je kunt benutten voor zo'n markt." Els Kwekkeboom van Kaasboerde rij Schellach ziet het idee wel zit ten. „Als je daar met veel mensen staat, is het altijd een publiekstrek ker. Maar dan moet iedereen mee doen, zodat het assortiment breed is." Wel zal het volgens haar moei lijk zijn voor kleine bedrijfjes. „Je moet daar toch elke dag iemand hebben staan." Hans Hoekman van de Zoete Kers, zou 'zeker over wegen' om op zo'n permanente markt te staan. „Er komt veel bij kijken, maar het klinkt goed." Winkeliers rond het plein denken daar anders over. Dat bleek al op de bijeenkomst over de toekomst van vier Middelburgse pleinen, woensdag. Jolanda Rotteveel, eige naresse van wijnhandel Hildernis- se, vreest dat het verdwijnen van parkeerplaatsen haar 'geld gaat kos ten'. „En waar moeten omwonen- 'Kijk eerst of er industriële gebouwen zijn met een hal-achtig karakter' den dan parkeren?", vraagt haar collega, die in de Gortstraat woont. De Graaf is architect en heeft 35 Middelburgse pleinen ge analyseerd voor het radioprogram ma 'De Wandeling' op Cool FM. Hij vindt het vreemd dat Middel burg geen 'totaalvisie' heeft waar in staat welke functies pleinen moeten hebben. „Daardoor ging het woensdag vooral over parke ren. Over het Zusterplein zei woensdag iemand: 'Gooi het open richting de markt en zet er een theater neer.' Een geweldig idee. Nu is het drie keer niks. Terwijl het zo veel potentie heeft." Het Walplein is volgens De Graaf wel een 'evidente parkeerplek'. „Maak een 'groen dak' met bo men, zoals op de Loskade", oppert hij. „Dan krijg je al een heel ande re sfeer." Dat de Koorkerkstraat op het vei langlijstje van de gemeente staat, verbaast de architect. Hier hoeft volgens hem niet veel aan te gebeuren. „Maak het autovrij en geef de horeca de ruimte." MIDDELBURG - Christelijk gemengd koor Jubilate Deo uit Middelburg en koor Con Amore uit Seroosker ke geven vandaag een concert in de Gasthuiskerk aan de Lange Delft in Middelburg. De advents- zangavond begint om 20.00 uur. Beide koren worden geleid door Sjoerd Sijnstra. Toegang is gratis. Ziene Hamed Mutlak. foto Ruben Oreel Grote Kade 40/42 Segeersstraat 66/68 GOES MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28