I ui ïml Milieuramp wijst Noren op risico's van oliewinning Ok""' SVP verlaat Zwitserse regering Lommei baalt van neonazi's Het Net Del Ponte toont vertrouwen in opvolger Tribunaal Probeer gewoon Ultrarechtse partij boos over niet verkiezen partijleider in kabinet. Ramp leidt tot scepsis over uitbreiding oliewinning. Belgische gemeente is meetings Nederlandse rechtsextremisten beu. Nieuwe hoofdaanklager Serge Brammertz begint per 1 januari. Grieken betogen tegen versoberen pensioen Intern®* 10 I Vrijdag 14 december 2007 PZC BERN - De extreemrechtse Zwitser se Volkspartij (SVP) stapt uit het Zwitserse kabinet. Daartoe is beslo ten nu het gematigde partijlid Eve line Widmer-Schlumpf haar ver kiezing tot minister heeft aan vaard. Zij neemt de plaats in van partijleider Christoph Blocher, de huidige minister van Justitie. Widmer-Schlumpf zei gisteren geen gehoor te geven aan een op roep van haar partij om haar zetel af te staan aan Blocher. Het parle ment passeerde woensdag verras send Blocher ten gunste van Wid mer-Schlumpf Blocher won in ok tober de parlementsverkiezingen met 29 procent van de stemmen. Hij voerde een felle tegen buiten landers gerichte campagne, die door de VN werd bestempeld als 'racistisch'. In Zwitserland wordt de regering per definitie gevormd door leden van de vier grootste partijen: twee ministers van de Volkspartij, twee van de Radikalen, twee sociaalde mocraten en een christendemo craat. Het parlement herkoos zes zittende bewindslieden, inclusief Samuel Schmid van de Volkspar tij. Blocher kreeg in de eerste ron de maar 111 van de 242 stemmen. Widmer-Schlumpf, die zichzelf kandideerde, kreeg 116 stemmen. In een tweede ronde haalde zij 125 stemmen waarmee Blochner, die 115 stemmen kreeg, naast zijn kabi netszetel greep. De Volkspartij meldde gisteren dat dat Schmid en Widmer-Schlumpf uit de parlementsfractie worden gezet. door onze correspondent Windy Kester OSLO - De olieramp tweehonderd kilometer voor de Noorse kust leidt tot een nieuw debat over de plannen van oliewinning in het noordelijkste puntje van Europa, de Barentszzee. De vier miljoen li ter olie - dat gelijk is aan 25.000 va ten - die woensdag bij een lekkage op het Noorse Statfjord-platform in zee stroomden, vormen de grootste olieramp bij Noorwegen in dertig jaar. Het defect zat waar schijnlijk in een onderzeese lei ding die de olie van het platform naar een tanker moest voeren. Geluk bij een ongeluk: door de bar re weersomstandigheden en de dunne kwaliteit van de olie ver wachten experts dat de natuur zijn werk doet en dat het grootste deel van de vlek vanzelf oplost. Dit neemt niet weg dat in Noorwe gen de toekomst als olienatie in één klap weer op de agenda staat. Het land is één van de grootste ex porteurs van ruwe olie ter wereld en zoekt uitbreiding in het noor den om deze positie te kunnen be houden. Olie- en energieminister Aslaug Haga zei gisteren scepsis te ver wachten voor plannen over uitbrei ding van de oliewerkzaamheden naar Noord-Noorwegen. „We moe ten langzaam te werk gaan in het noorden. Het ongeluk onder streept hoe belangrijk het is een balans te vinden tussen de belan gen van het milieu en het bedrijfs leven." Komend jaar buigt het par lement zich over de vraag of het Goliatveld in de Barentszzee opera tief mag worden. Momenteel produceren de Noren in dit kwetsbare stukje van de Noordelijke IJszee alleen gas. Olie winning hier is controversieel om dat in geval van een ongeluk het opruimen door de barre omstan digheden en het koude of bevro- 'Oliemaatschappijen hebben de veiligheid helemaal niet zo goed voor elkaar' ren water vrijwel onmogelijk is. Volgens de natuurbeweging zijn er in de Barentszregio bovendien veel speciale vogelsoorten en be vindt zich er het grootste kabel jauwbestand ter wereld. Over twee jaar wordt bovendien besloten of naar olie geboord mag worden in het gebied rond de Lo foten, een eilandengroep zo'n tweehonderd kilometer benoor den de poolcirkel. Wetenschap pers denken dat er olie zit, maar ondanks een sterke lobby zijn proefboringen tot nog toe tegenge houden. Dit gebied is namelijk 'de kraamkamer' van de kabeljauw. Milieuorganisaties waarschuwen nu alle zeilen bij te zetten om te voorkomen dat oliemaatschappij en er voet aan de grond krijgen. „Dit ongeluk bewijst dat oliemaat schappijen de veiligheid helemaal niet zo goed voor elkaar hebben als ze altijd verkondigen", zegt Ras mus Hansson van het Wereldna- tuurfonds. „Een nagel aan de doodskist voor oliewinning in Noord-Noorwegen", denkt Guro Haugen van de Noorse organisatie Bellona. De Natuurbescherming heeft aangiftegedaan van milieucri minaliteit. De organisaties lijken al gehoor te vinden in de Noorse volksvertegenwoordiging. De parle mentaire milieucommissie heeft naar aanleiding van de ramp al ge pleit voor 'olievrije zones' in de meest kwetsbare gebieden. De olie-industrie zit ondertussen niet stil. Zij bekijkt de mogelijkhe den om de olie uit de Barentszzee via een pijpleiding aan land te voe ren en niet, zoals bij het recente ongeluk, op volle zee over te pom pen. Dit zou de risico's beperken. De Noorse autoriteit voor veilig heid in de petroleumsector onder zoekt de oorzaak van de ramp en de veiligheid rond het platform. LOMMEL - De Belgische grensge meente Lommei heeft er genoeg van dat Nederlandse neonazi's daar steeds vaker bijeenkomsten houden. Ze heeft besloten een re glement op te stellen dat nazisti sche activiteiten moet tegengaan. In Lommei, gelegen ten zuiden van Eindhoven, ligt het grootste Duitse oorlogskerkhof uit de Twee de Wereldoorlog buiten Duits land. Er liggen 40.000 Duitsers be graven. Extreemrechtse organisa ties kiezen de begraafplaats steeds vaker uit als plek van eerbetoon. Het kerkhof maakt deel uit van de Duitse oorlogsgravendienst. Ivan Vandenbosch, bestuurder van de Belgische afdeling van die dienst, is getuige geweest van een bijeen komst waar honderden neonazi's op de begraafplaats de Hitlergroet brachten. Ook waren er toespra ken met een racistische onder toon. „Ik schrok daar erg van", zegt Vandenbosch. Het kerkhof heeft een jongerenont moetingscentrum waar de jeugd kan leren van het verleden. „Onze boodschap is juist vrede en verzoe ning. Wij zijn absoluut niet ge diend van bezoekers die aanzetten tot rassenhaat." De neonazi's ko men uit diverse landen maar de Nederlanders vormen duidelijk de grootste groep. Vandenbosch zegt dat extreemrechts zich steeds va ker op of bij het kerkhof ophoudt. Volgens hem treedt de Nederland se wetgeving veel harder op tegen extreemrechts. Dat is ook de reden dat Nederlandse neonazi's naar België uitwijken. DEN HAAG - Vertrekkend hoofdaan klaagster Carla Del Ponte (60) van het Joegoslavië-Tribunaal heeft de afgelopen dagen uitgebreid gespro ken met haar opvolger, Serge Brammertz. De Zwitserse heeft er alle vertrouwen in dat „de nieuwe hoofdaanklager grote inspannin gen zal leveren" om voortvluchti ge verdachten van oorlogsmisda den als Radovan Karadzic en Rat- ko Mladic naar Den Haag te krij gen. Del Ponte zei dit gisteren tijdens een persconferentie in het tribu naalsgebouw in Den Haag. De Belg Brammertz volgt haar op 1 ja nuari op. Del Ponte, die meer dan acht jaar hoofdaanklaagster van het Joego- slavië-Tribunaal is geweest, wordt ambassadrice van Zwitserland in Argentinië. De vroegere Bosnisch-Servische le gerleider Mladic en zijn toenmali ge politieke baas Karadzic worden beschouwd als hoofdverdachten van de genocide van Srebrenica in 1995. Het feit dat het tweetal nog steeds op vrije voeten is, be schouwt Del Ponte als een „schandvlek op ons werk", waar ze voor de rest trots op is. „Wan neer dit tribunaal de deuren sluit, zal het strafzaken hebben gevoerd tegen zo'n 125 individuen." Del Ponte vindt wel dat de rechters van het VN-hof zwaarder zouden moeten straffen. „Ik denk dat de straffen aan het Joegoslavië-Tribunaal te laag zijn - deze verschrikkelijke misdaden ma ken hogere straffen nodig." ATHENE - Leden van de Griekse oproerpolitie proberen mensen tegen plannen van de regering om de pensioe- in Athene demonstranten te verspreiden. In de hoofd- nen te versoberen en andere voorgestelde ingrepen in stad en in Thessaloniki betoogden gisteren duizenden de sociale zekerheid. foto Orestis Panagiotou/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10