Foutje: 25.000 vaten olie in zee Milosevic krijgt 33 jaar cel Bomaanslag schokt Libanon Geweld tegen abortusklinieken l^ate.ren r,ond Spanje uit zien in allerlei vormen eerder ijsvrij' Overhevelen olie van Noors platform naar tanker loopt fout af. Tweede man leger vlak voor installatie nieuwe president gedood. Fanatieke groeperingen bestrijden elke vorm van vruchtafdrijving. PZC Donderdag 13 december 2007 9 OSLO - Door een fout bij een Noors boorplatform is gisteren bijna vier miljoen liter olie, dat staat gelijk aan 25.000 vaten, de Noordzee ingestroomd. Het ongeluk gebeurde bij het over hevelen van olie van het platform Statfjord, ten westen van de Noor se kust, naar een olietanker. Dat heeft het verantwoordelijke be drijf, StatoilHydro, bekendge maakt. Volgens de Noorse autoriteit voor veiligheid in de petroleumsector gaat het mogelijk om het grootste olielek in de Noorse geschiedenis op de ramp van 1977 na, toen door een brand op een platform een hoeveelheid van 78.000 vaten olie in zee terechtkwam. StatoilHydro-woordvoerder Vegar Stokset zei dat de kust van Noor wegen geen gevaar loopt, omdat de vlek zich honderden kilometers westwaarts bevindt en door een straffe zuidenwind de volle zee op drijft. Vanuit de lucht wordt het formaat van de vlek in de gaten gehouden, zodat maatregelen kunnen wor den genomen om de olie op te rui men, aldus Stokset. De woordvoer der noemde het gisteren nog te vroeg om over eventuele gevolgen te spreken. DEN HAAG - De voormalige Bosnisch-Servische generaal Dra- gomir Milosevic is gisteren door het Joegoslavië Tribunaal tot 33 jaar cel veroordeeld voor zijn rol in de belegering van Sarajevo, die in 1994 en 1995 aan duizenden bur gers het leven kostte. Sarajevo lag maandenlang onder vuur van door Milosevic geleide troepen. Volgens rechter Patrick Robinson komt uit het bewijsma teriaal een 'afschuwelijk verhaal naar voren van de omsingeling en beschieting van een stad'. De 65-jarige Milosevic werd onder meer schuldig bevonden aan het leiden van een terreurcampagne, moord en onmenselijke daden. De oud-generaal had alle beschuldi gingen ontkend en betoogd dat Sa rajevo een gevechtsterrein vormde en dat zijn soldaten legitieme ope raties uitvoerden. Robinson zei dat Milosevic, die geen familie is van wijlen Slobo dan Milosevic, ervoor had moeten zorgen dat zijn troepen het oor logsrecht eerbiedigden. „Het be wijs toont aan dat de verdachte misbruik maakte van zijn positie. Hij gaf het bevel tot en maakte plannen voor grove en systemati sche schendingen van het interna tionaal humanitair recht." BEIROET - De aanslag van gisteren op de Libanese topgeneraal Fran cois al-Hajj heeft Midden Oos ten-experts de stuipen op het lijf gejaagd. Voor het eerst is het Liba nese leger in het hart getroffen, een leger dat de afgelopen jaren als enige in staat bleek het land bijeen te houden. Naast de generaal kwamen vier an dere mensen om het leven. De tweede man van het Libanese le ger stond op het punt bevorderd te worden tot 's lands hoogste mili tair omdat zijn baas, generaal Mi chel Suleiman, benoemd zou wor den tot president. Het parlement had net de avond tevoren besloten dat volgende week maandag de grondwet - die benoeming van een militair tot president verbiedt - zou worden aangepast. De be scherming van Suleiman was de laatste dagen zo opgevoerd dat nie mand bij hem in de buurt kon ko men. Maar zijn opvolger was nog wel kwetsbaar. Bijvoorbeeld gis terochtend, toen hij van huis naar het legerhoofdkwartier werd gere den, een ritje van slechts een paar minuten, maar net genoeg om een zware bom van 35 kilo TNT tot ontploffing te brengen. Hetgeen gisterochtend in Baabda, een voor stad van Beiroet, geschiedde. De daders rekenen er kennelijk op dat Suleiman er nu niet langer over denkt het geschokte Libanese le ger in de steek te laten. En dat bete kent automatisch dat de politieke crisis in Libanon voortduurt. Het parlement moet een nieuwe presi dent kiezen maar is daar nog De daders rekenen er kennelijk op dat politieke crisis in Libanon nu voortduurt omdat Suleiman het leger waarschijnlijk niet in de steek wil laten. steeds niet in geslaagd en de oppo sitie op haar beurt weigert de geko zen regering te erkennen. Het pro-westerse blok en de pro-Syrische oppositie gaan ak koord met de grondwetswijziging waardoor generaal Suleiman de huidige president Emile Lahoud kan opvolgen, maar de fracties zijn nog steeds niet akkoord over de vorming van een nieuwe regering. De soennitische moslims steun den de anti-Syrische regering, sjiiti- sche moslims schaarden zich ach ter de pro-Syrische oppositie. De Arabische christenen, zo'n 30 pro cent van de bevolking, zijn te vin den in beide kampen. Bijzonder is al die tijd geweest dat het leger uiterst populair bleef on der de bevolking. Het optreden van de militairen was vooral con trolerend. In een land waar chaos al jaren overheerst, was dat voor velen geruststellend. Zelfs het be leg van vluchtelingenkamp Nahr al-Bared eerder dit jaar, dat maan den duurde, heeft al die tijd de steun gehad van de bevolking. Commandant bij zowel het beleg van het kamp als de verovering er van, was Francois al-Hajj. Een bom van 35 kilo TNT maakte een eind aan het leven van generaal Francois al-Hajj en vier andere mensen. foto Joseph Faddoul/EPA p -g 11 1 Noordpool vee door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - Een medewerkster van een abortuskliniek in Madrid heeft bij de politie aangifte gedaan van bedreiging en mishandeling. Twee mannen hebben haar in het portiek van haar huis opgewacht en in elkaar geslagen, terwijl ze rie pen: „We hebben gewonnen, moordenares!" De vrouw wordt al bijna een jaar lang achtervolgd door mensen die haar bedreigen met de dood als ze niet stopt met haar werk in de abortuskliniek. Uit angst heeft ze zich ziek ge meld. Tegen de media verklaarde ze dat de ultrarechtse anti-abortus- beweging achter de mishandeling zit. De agressie hangt vermoede lijk samen met de recente sluiting van vier privéklinieken in Barcelo na. Begin deze week werd in Ma drid een andere kliniek gesloten die ook behoort tot de Barcelone- se keten. Personeel van de klinieken wordt ervan verdacht abortussen te heb ben uitgevoerd bij zwangerschap pen in een vergevorderd stadium. Daarbij zouden medische en psy chiatrische rapporten zijn vervalst. In Spanje is abortus toegestaan. Na 24 weken mag dit alleen als de geestelijke of lichamelijke gezond heid van de moeder ernstig gevaar loopt. Dat laatste moet door ver schillende artsen onafhankelijk van elkaar worden vastgesteld. De mishandeling van de vrouw in Madrid staat niet op zichzelf Span je kent een aantal fanatieke groepe ringen die tegen elke vorm van abortus strijden. Daarbij wordt ge weld niet geschuwd. In 2002 werd een rechter mishandeld nadat hij een anti-abortusactivist had ver oordeeld wegens geweldpleging. Een jaar geleden moest een kliniek in Madrid het ontgelden. De ra men werden ingegooid en er wer den leuzen op de voorgevel ge kalkt. De medewerkers werden te lefonisch bedreigd. Vrouw vrijgelaten De Brabantse vrouw die in Spanje een zeer late abortus heeft laten plegen, is onder voorwaarden vrijgelaten. Op 20 november werd de 24-jari- ge inwoonster van Boxtel vast gezet omdat ze haar foetus had laten weghalen terwijl die al 27 weken oud zou zijn. Haar hechtenis is geschorst in af wachting van nader onderzoek. SAN FRANCISCO - Amerikaanse we tenschappers hebben een nieuw computermodel gepresenteerd over de gevolgen van de klimaat verandering voor de wateren rond de Noordpool. Die zullen geduren de zomers niet pas rond 2030 of 2040 ijsvrij zijn, maar al vanaf on geveer 2013. Dat berichtte de Brit se omroep BBC gisteren. Volgens de leider van de studie, Wieslaw Malowski, is in andere voorspellingen onvoldoende reke ning gehouden met bepaalde facto ren, zoals de toevoer van warm wa ter vanuit Atlantische en Stille Oceaan. Dat zal het proces versnel len. Het team van Malowski heeft volgens de BBC enige faam als het gaat om ontwikkeling van compu termodellen. Op het Indonesische eiland Bali wordt momenteel een grote VN-top gehouden over het bestrij den van klimaatveranderingen. Autobom Beiroet j Bom doodt Libanese generaal Al-Hajj en nog 4 anderen. infographic: Graphic News

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9