Bï ni Hells Angels geen criminele bende' Oppositie: hoger loon leraar is niet haalbaar Privacywaakhond onderzoekt databank van zorgverzekeraars Rookmelder verplicht in afgelegen wijk Angst en woede na prikpenfout 4 Donderdag 13 december 2007 PZC Ook het hof in Leeuwarden stelt het OM in het ongelijk. Partijen: minister Plasterk onderbouwt injectie onvoldoende. 'Veiligheid is onze belangrijkste waarde' Dronken Pool rijdt met tractor over collega Politici bepleiten nieuw softdrugsbeleid Hirsi Ali haalt ruim 80.000 euro op Mysterie van Veluwse eiken ontrafeld LEEUWARDEN - De Hells Angels in Harlingen vormen geen criminele organisatie en kunnen daarom niet worden verboden. Dat heeft het gerechtshof in Leeuwarden gis teren bepaald. Het Openbaar Ministerie (OM) probeert bij rechtbanken en ge rechtshoven in heel Nederland te bewijzen dat de Hells Angels een criminele organisatie zijn en daar om verboden moeten worden. De rechtbanken in Leeuwarden, Maas tricht en Amsterdam vonden eer der dit jaar dat het OM onvoldoen de bewijs heeft om de motorclub als crimineel te bestempelen. Het OM ging tegen die uitspraken in beroep bij het gerechtshof Het hof in Leeuwarden vindt ech ter ook dat de stichting Hells An gels North Coast in het Friese Har lingen geen organisatie is die ge richt is op het plegen van crimina liteit. Het OM kan nog in cassatie bij het hoogste Nederlandse rechts college, de Hoge Raad. De Angels hadden de uitspraak wel verwacht. „We hebben ons er geen zorgen over gemaakt", rea geert secretaris Dirk van der Zee van de Harlinger Angels. Advocaat Gert Kaaij van de motorclub is ook tevreden en noemt de beslis sing van het hof 'een mooie uit spraak'. Het OM heeft niet kunnen bewij zen dat de Angels op criminaliteit zijn gericht of een hiërarchie ken nen, waarbij de leiding van de we reldwijde organisatie bepaalt wat chapters, zoals Harlingen, moeten doen. Ook weet het OM niet te be- Het OM probeert keer op keer te bewijzen dat de Hells Angels een criminele organisatie zijn. Maar ook het hof in Leeuwarden geeft het OM ongelijk. wijzen dat de Angels zouden discri mineren. Dat individuele leden van de An gels een strafblad hebben en dat bij invallen in 2003 en 2004 onder meer wapens en een hennepplan tage zijn gevonden, is volgens het hof de organisatie niet aan te reke nen. Mede omdat bij latere huis zoekingen geen strafbare feiten zijn gevonden, vindt het hof dat kan worden aangenomen dat de leiding maatregelen heeft geno men tegen criminele activiteiten door leden. De tien Angels die de uitspraak van het hof bijwoonden, belden di rect met hun vrienden van andere Angels-chapters om het nieuws te vertellen. Een van die Angels had een voorziende blik, want hij droeg een muts met de tekst: 'No organized criminals' (Geen georga niseerde criminelen). Om de uit spraak te vieren, doken de man nen in Leeuwarden meteen de kroeg in. den HAAG - Minister Ronald Plasterk van Onderwijs kan de be loofde loonsverhoging voor lera ren niet waarmaken. De 1,1 miljard euro die hij voor de salarisstijging heeft vrijgemaakt, is onvoldoende onderbouwd. Dat vrezen de oppo sitiepartijen in de Tweede Kamer. In het debat over de onderwijsbe groting toonden SP, WD, Groen- Links, PW en D66 zich gisteren uiterst kritisch over de dekking die Plasterk heeft gevonden. Zo wil de minister onder meer bezuinigen op de verlofregeling voor oudere leraren, maar volgens Ineke Dezen- tjé Hamming (WD) moet hij daar voor de bonden nog eerst zien te overtuigen. „Als dat niet lukt, wat is dan het alternatief? Zakt dit De oppositiepartijen betwijfelen of minister Plasterk in staat is de lerarensalarissen te verhogen. Ze plaatsen vraagtekens bij de dekking van zijn plannen. kaartenhuis dan in elkaar?", vroeg zij zich af Andere fracties gingen daarin mee. Martin Bosma (PW) stelde dat de salarisstijging op drijf zand is gebouwd en Alexander Pechtold (D66) sprak van een bij elkaar geharkt bedrag, waarvan het maar de vraag is of het daad werkelijk bij de leraren terecht komt. Hij wil dat Plasterk met de scholen prestatieafspraken maakt, zodat de Kamer ieder jaar kan zien waaraan het geld is uitgegeven en wat het heeft opgeleverd. Pechtold toonde zich fel in het de bat. Hij hamerde er nogmaals op het onbegrijpelijk te vinden dat het kabinet 300 miljoen euro uit geeft aan gratis schoolboeken (bij wijze van 'lastenverlichting'). CDA-Kamerlid Jan Jacob van Dijk wees de D66-voorman er fijntjes op dat zijn partij vorig jaar óók voor gratis schoolboeken had ge stemd. Pechtold pareerde dit door te stel len dat het tijd is om prioriteiten te stellen. „Als ik nu moet kiezen, gaat elke euro naar leraren. Dan moeten die boeken maar wach ten." DEN HAAG - Het College Bescher ming Persoonsgegevens (CBP) doet onderzoek naar de centrale databank van de zorgverzekeraars waarin allerlei persoonlijke infor matie van verzekerden staat. De privacywaakhond heeft de indruk dat 'te veel mensen', namelijk bijna tachtigduizend, de gevoelige gegevens kunnen inzien. Aanleiding is een artikel in dag blad Trouw waarin staat dat adres sen en telefoonnummers van be kende politici, criminelen en tv-sterren uit de databank zijn op te vissen. In het systeem staat on der meer ook het schuiladres van een mishandelde vrouw, die uit angst voor haar ex-partner haar huidige verblijfplaats geheim wil houden. De geheime informatie staat in het systeem van Vecozo, een organisa tie die de zorgverzekeraars hebben opgericht. In de database staan on der meer geboortedatum, geslacht, burgerservicenummer en de zorg verzekering vermeld. DEN HAAG - Woningen in wijken die relatief ver verwijderd zijn van een brandweerkazerne moeten worden uitgerust met rookmel ders. Alleen zo kan de brandweer voldoen aan de maximale op- komsttijd van acht minuten, die minister Ter Horst (Binnenlandse Zaken) wil vastleggen in de wet. Dat zegt Ira Helsloot, hoogleraar crisisbeheersing en fysieke veilig heid aan de Vrije Universiteit. Ter Horst wil met een wettelijke norm de brandweer verplichten binnen acht minuten ter plaatse te zijn. De opkomsttijd mag hoger zijn als er in een pand preventieve maatre gelen zijn genomen, zoals de instal latie van rookmelders. Gisteren gepresenteerd onderzoek wijst uit dat de brandweer in ze ventig procent van de gevallen na twaalf tot vijftien minuten op de plek des onheils aankomt. AMSTERDAM - Nederlanders vin den veiligheid de belangrijkste waarde, kort gevolgd door fatsoen en gelijkwaardigheid. Dat blijkt uit een onderzoek van Filosofie Maga zine. De waarde die het laagst scoort bij de Nederlanders is vader landsliefde. Het maandblad legde aan 500 Ne derlanders tien waarden voor. Aan elke waarde moesten zij een cijfer van een tot tien toekennen. LANDHORST - De politie heeft dins dag op zijn werk in Landhorst een 23-jarige Pool aangehouden omdat hij met een tractor over een 57-jari- ge landgenoot was gereden. De man bleek onder invloed van alco hol. Het ongeluk gebeurde bij een boomkweker in de Brabantse plaats. Het slachtoffer is met ern stig hoofdletsel in het ziekenhuis opgenomen. BRUSSEL - Premier Jan Peter Bal kenende moet zich sterk gaan ma ken voor nieuwe internationale softdrugsverdragen. Die oproep doet een aantal (oud-)politici, on der wie Dries van Agt, Els Borst en burgemeester Gerd Leers van Maastricht. Zij willen dat het zo wettelijk mogelijk wordt naast het gebruik van softdrugs ook de pro ductie en de bevoorrading van kof fieshops te legaliseren. WASHINGTON - Ayaan Hirsi Ali heeft in twee weken tijd 120.000 dollar (bijna 82.000 euro) ingeza meld voor haar beveiliging. Het be drag valt haar zaakwaarnemer Peter Voortman tegen. „Daar kun nen wij in de praktijk net een maandje de beveiliging van bekos tigen." De meeste mensen done ren kleine bedragen. Ook uit Ne derland zijn bedragen gestort. "&)K- ~Z-0 E.ET-I& L-IE.VEiSL. Nl£r,/iMS MO J &EM M/4/4L- ALMERE - Boos, bezorgd en bang. Zo voelen de honderden mogelijk besmette patiënten uit Almere zich. Ze hebben geen goed woord over voor het geblunder met de prikpen. Dat bleek gisteravond tij dens een informatiebijeenkomst. Besmettingskans van 1 op 30 mil joen? „Voor mij is dat helemaal niet verwaarloosbaar." Bijna twee honderd patiënten uit Almere be zochten de informatieavond. Velen noemden het 'schandalig' dat ze pas laat zijn geïnformeerd over het geblunder met de prik pen. Door de fouten met de prikpen bij gezondheidscentrum De Spil in Al mere zijn mogelijk 611 patiënten besmet geraakt met hepatitis b of c of hiv. GARDEREN - Het mysterie van de oude eikenbomen op de Veluwe is ontra feld. Jarenlang werd verondersteld dat ze wel duizend jaar oud konden zijn. Maar helaas: studie van de Wageningen Universiteit leert dat de eiken pas een paar honderd jaar oud zijn. De eikenclusters zijn ontstaan als onder grondse verbindingen tussen stammen. Die zijn ooit als takken begonnen, maar later onder het zand wortels gaan vormen, foto Erik van 't Woud/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4