Zeelan Verlustigen en bekwamen in lezen van poëzie Gezamenlijk strooien kent goede start Tholen wil vrij kamperen toestaan GROTE KERSTFAIR TE BURGH RONDOM DE KERK Het TEMPUR® kussen: Rode loper uit voor een gedicht en ode voor een 'vers in bloei'. wl WOÊSm Zes instanties werken voortaan samen om wegen ijsvrij te houden "^cember van 13.00 tot 21.00 uur een bijzonder Kerstcadeau.. GRATIS TESTEN KAN OOK! mm m m S PZC Donderdag 13 december 2007 29 door Ali Pankow ZIERIKZEE - „We willen ons verlus tigen en bekwamen in het lezen van poëzie", zegt initiator Arienne van Westen van de Poëziekamer Schouwen-Duiveland. Ze ant woordt daarmee op de vraag naar de doelstelling van Agaath van Ze venter van het Dichterscollectief Schouwen-Duiveland. Ook Van Zeventer geeft aan waar haar club voor staat: „Ons collec tief streeft niet naar het schrijven van poëzie waar je een prijs mee wint, maar naar gedichtjes die mensen blij maken of ontroeren." Poëziekamer en Dichterscollectief verschillen op veel punten, maar delen het besef dat poëzie steun en troost kan bieden. Beide initia tiefneemsters bieden elkaar de ruimte zo blijkt tijdens de maande lijkse bijeenkomst van de Poëzieka mer, waar Van Zeventer een keer te gast is. De 'vaste kamerleden' komen al ruim twee jaar elke tweede woens dag van de maand bijeen. Dit keer gebeurt dat bij Dieuwke Parlevliet Ariene van Westen draagt voor in de Poëziekamer. foto Marijke Folkertsma in Zierikzee. De sessie begint met het uitrollen van de rode loper, of tewel het introduceren van enkele gedichten die de afgelopen maand de aandacht hebben getrokken. Een bezoek aan het Poëziecen- trum in Gent inspireerde enkele le den tot een boeiende selectie. Vee teelt, een gedicht van Charles Du cal passeert de revue, evenals Le vensloop van Menno Wigman en Belijdenis van Moestafa Stitou. Tij dens de Gentse manifestatie 'Dich- door Joeri Wisse TERNEUZEN - Als de wegen weer be strooid worden, is de winter pas echt begonnen. Dinsdagavond wer den de wegen weer voorzien van een laagje zout om uitglijders te voorkomen. Op het oog is er niets anders dan andere jaren, maar ach ter de schermen van de provincia le gladheidsbestrijding is veel ver anderd. Voor de eerste keer in de geschie denis werken zes verschillende wegbeheerders samen. De twee waterschappen, Rijkswaterstaat, de provincie, de NV Westerschel- detunnel en Zeeland Seaports zorgden er in het verleden altijd zelf voor dat hun wegen ijsvrij ble ven. Dat leverde soms vreemde situa- W* De twee waterschappen, Rijkswa- terstaat, de provincie, de NV Westerscheldetunnel én Zeeland Seaports werken voortaan sa men om wegen ijsvrij te houden. ters aan huis' lazen de auteurs zelf voor uit eigen werk. Dat gaf een extra dimensie, volgens de 'kamer leden'. „Zo'n Menno Wigman bij voorbeeld: strak in het pak, maar toch ook een beetje zenuwachtig." Van Westen deelt kopietjes uit van het gedicht Spreeuwen in het stads- moeras van H. C. ten Berge, even als van de bespreking ervan in de bundel Dichtersgesprekken door Marjolein de Vos. Na de rode loper is het tijd voor 'inloggen'. Het houdt in dat er even wordt teruggeblikt op de vori ge bijeenkomst. Een volgend ritueel binnen de Poë ziekamer is hetVers in bloei'. Tij dens dit onderdeel stelt een van de leden op basis van persoonlijke motivatie een gedicht centraal. Jij, nog naamloze van Huub Ooster huis woelt emoties los zodra het in gezongen versie op muziek van 'Zo'n Menno Wigman, strak in het pak, maar toch ook een beetje zenuwachtig' Antoine Oomen door de kamer klinkt. Het gedicht biedt de betrok kene een bron van troost bij het dragen van diep verdriet. Ariene van Westen vestigt de aan dacht op de van oorsprong Zierik- zeese dichteres Ester Perquin, die onlangs de Vlaamse poëzieprijs van het blad 'Het liegend konijn' kreeg toegekend voor haar debuut bundel Servetten Halfstok. „Laten we haar eens uitnodigen voor een ochtend in onze Poëziekamer", luidt het voorstel dat breed wordt ondersteund. Dieuwke Parlevliet is deze och tend niet alleen gastvrouw. Zij schrijft ook zelf gedichten en op haar verzoek hebben enkele leden zich over haar werk gebogen. Par levliet verwacht geen fluwelen handschoentjes, maar een eerlijke reactie. „Ik vind je een held dat je dat durft", complimenteert Van Ze venter. Het gedicht Van rouwende vissers vrouwen in hun (vlees)verwerkingsin- dustrie maakt de tongen los. Bij de bespreking wordt onderscheid ge maakt tussen typografische struc tuur, de intrigerende tegenstellin gen - 'vissersvrouwen' en 'vleesver werkend' bijvoorbeeld - en het be tekenisniveau. „Ik verdenk je van iets in dit ge dicht", probeert Tineke Neele- mans de schrijfster uit haar tent te lokken. „Ik wil er in eerste instan tie mee aangeven dat je rouw niet kunt verwerken alsof het indus trieel vlees is. Rouw is iets dat je zult moeten dragen", luidt de reac tie van Parlevliet. De volgende Poëziekamer staat ge pland op woensdag 9 januari. Daar wordt ingegaan op de uitnodiging van Verpleeghuis Cornelia iets te organiseren in het kader van de Nationale Gedichtendag met als thema Dingen in Gedichten. SINT-MAARTENSDIJK - Kamperen in de gemeente Tholen mag over een tijdje waarschijnlijk ook buiten de reguliere kampeerterreinen. „Onze nieuwe medewerker voor recreatie zal dat onderwerp als eerste oppak ken", zegt burgemeester W. Nuis. Een meerderheid in de gemeente raad van Tholen ziet het wel zitten om mensen de mogelijkheid te ge ven te overnachten buiten de be staande campings. Van volledig vrij kamperen is overigens geen sprake, want de gemeente zal wel een aantal plekken aanwijzen. CDA'er J. Bout wil dat dat nog voor de zomer gebeurt. „En niet al lemaal in het buitengebied. Laat de mensen op de mooiste plekjes in de kern staan." De CU is het daar mee eens. SGP'er P. Hoek vraagt wel enige beperking. „Dat straks niet hele haventerreinen vol staan met campers." ties op. „Elke organisatie begon op een ander moment met strooien en niemand strooide op wegen die van een ander waren", zegt John de Jonge van Rijkswaterstaat. Zo kon het bijvoorbeeld gebeuren dat een autoweg (in eigendom van Rijkswaterstaat) die overgaat in een provinciale weg ook overging van een ijsvrije weg in een glij baan. Om zulke situaties te voorkomen hebben de zes instellingen het strooien gezamenlijk uitbesteed aan aannemer Ballast Nedam. Dat bedrijf maakte nieuwe, efficiëntere routes. Toeval of niet, op de dag van de 'generale repetitie' voorspelde het weerbureau 'mogelijk optredende gladheid'. De longe: „Dinsdag om elf uur 's avonds was alles al wit." Het nieuwe strooisysteem heeft de test doorstaan, aldus De Jonge. Vol gens hem is de gezamenlijke aan besteding van gladheidsbestrijding uniek in Nederland. „Nergens wordt er op zo'n grote schaal sa mengewerkt." Mogelijk sluiten ook de gemeen ten zich de komende tijd aan bij het strooiproject. l'öor uw dierbaren V' Voor een drukverlagende nachtrust Voor energie in hel nieuwe jaar Vraag naar de voorwaarden. Voor meer informatie, kijk op www.tempur.nl of bel gratis: 00800 235 83 678. Tempur Benelux BV, Postbus 493, 6710 BL Ede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45