Zeeland berco Stunt P 79.- achterop de fiets 4.50 EURO KORTING! Jj I z491 ■SUB tm Mj MÊ r 1 w GALL m GALL Spaanse student wint HZ-stern voor scriptie alles een stuk voordeliger Klimaatgids Geen vergunning voor vissers Kerstinkopen i 1 i Chablis L Philibert L Ducard 2006 j Hf ZWARTE RAT Rug en buik blauwgrijs tot zwart, andere kleurvariëteiten mogelijk. Slank, vrij spitse snuit, grote oren. Staart is langer dan het lichaam. Lichaams lengte 12 tot 24cmgewicht ca. 150 tot 250 gram. Per jaar gemiddeld 6 worpen van 6 tot 10 jongen. Bevuilt voedselvoorraden. Veroorzaakt knaagschade. Overbrenger van ziekten MUSKUSRAT Rug is bruin en buik is zilverkleurig. Grote stompe kop met korte oren en vrijwel geen nek. Platte geschubde staart. Lichaamslengte 24 tot 40 cm, gewicht maximaal 1700 gram. Per jaar 1 tot 3 worpen van 6 tot 8 jongen. Beschadigt oevers en dijken. BRUINE RAT Rug meestal grijsbruin, buik lichter. Allerlei kleurvariaties mogelijk. Stevige bouw, vrij stompe snuit, kleine oren. Staart iets korter dan het lichaam. Lengte 20 tot 35cm, gewicht ca. 500 gr. Maximaal 15 worpen per jaar, bestaande uit 7 tot 10 jongen. Zorgt voor bevuiling en knaagschade. Is overbrenger van ziekten (o.a. de ziekte van weil en paratyfus). PZC Donderdag 13 december 2007 3 M AC Chablis 1 V1.1A B I www.gall.nl klem. Haar eerste reactie was alle etensvoorraad in de schuur zo goed mogelijk op te bergen. Haar man Wim metselde voorraadbak- ken, die niet een twee drie te kra ken zijn. Het kippenvoer zit in een 'Ratten zijn aandoenlijk, omdat ze een heel verkeerd imago hebben' houten kist. Aan de zij- en onder kant hebben ratten flink geknaagd. Daar zal nog een metalen plaat op moeten, zegt Marian. Ze piekert er niet over dood en ver derf in de rattenbevolking op haar erf te gaan zaaien. „Ik ben ze liever kwijt dan rijk, dat zeker. Maar ik vind alle beesten mooi. Ook rat ten. Ze zijn aandoenlijk, omdat ze een heel verkeerd imago hebben. Ze zouden mensen aanvallen en ziekten overbrengen. Daar is niets van aan." Marian de Jong heeft voor een vol gens haar humane bestrijding ge kozen: de vangkooi. Heeft ze er één gevangen, dan zet ze de kooi achterop haar fiets en laat het dier een paar polders verderop los. Nee, ze heeft geen idee of hij linea recta naar haar boerderij terug- rent. Professionele bestrijders ver moeden dat de dieren een sterke territoriumdrang hebben, indrin gers hoeven op weinig clementie te rekenen. Marian: „Daar zit ik niet mee. Zo'n rat mag wel dood, maar ik zal het niet zelf doen." MIDDELBURG - David Lorente Mar- zal uit Saragossa heeft de HZ-Stern gewonnen voor de beste scriptie van het afgelopen studie jaar. Hij volgde de opleiding Elek trotechniek en maakte een scriptie met de titel 'Integrated Cavity Re sonators'. Een studie naar verbete ring van het proces van microfabri- catie. De jaarlijkse prijs bestaat uit een beeld van een Noordse stern en een bedrag van €500,-. Voor de andere genomineerden is er een bedrag van €250,-. Er waren in to taal zes genomineerden. Marzal was voor de gelegenheid uit Span je overgekomen. Marzal is de eer ste buitenlandse student die de prijs in de wacht sleept. Ceef de kippen nooit 's avonds te eten Particulieren, die binnen de bebouwde kom wonen, kunnen voor ratten bestrijding de gemeente bellen. Die dienst is kosteloos. Bedrijven moeten zelf een rattenbestrijder inschakelen - ongeveer 50,- euro per bezoek. Bui ten de bebouwde kom is het waterschap de aangewezen instantie. Het belangrijkste is dat ratten niet in de woning kunnen komen. Het plaat sen van een rooster in de afvoer van de regenpijp is essentieel. Zo wordt voorkomen dat de rat vanuit het riool in de dakgoot kan komen en daar via een gaatje in het dakbeschot het huis binnendringt. Een jonge rat heeft aan 15 millimeter genoeg. Zorg wel dat het rooster van metaal is. Wees voorzichtig met klimop, ratten zijn handige klimmers. Volières en kippenrennen zijn trekpleisters voor ratten. Geef de dieren nooit 's avonds te eten. Kippen gaan 's winters vroeg op stok. Als het eten de volgende ochtend weg is, hebben ze het vrijwel zeker niet zelf op gegeten. Soms verhongeren kippen, zonder dat de eigenaar dat in de ga ten heeft. Haal 's avonds het eten weg, dat overdag niet is opgegeten. Sinds 1 oktober mag er aan particulieren maximaal twee ons rattengif worden verkocht. Erkende rattenbestrijders raden losse vergifkorrels af, omdat ook andere dieren ervan kunnen eten. In een tweevakskist, met een looptunnel en een voerplaats, kunnen gifblokken worden bevestigd, zodat ze niet buiten de kist kunnen worden gesleept. lange vorststraat - goes GOES - Huurders in Zeeland krij gen binnenkort een klimaatgids van de woningcorporaties. Het boekje, een uitgave van de Stichting Natuur en Milieu, geeft de huurders tips voor energiebe sparing en voorziet ze van feiten over het klimaat. DEN HAAG - Twee vissers uit Yerse- ke krijgen geen visvergunning voor de Oosterschelde, blijkt uit een uitspraak van de Raad van Sta te. Eerder weigerde het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselveiligheid een vergunning aan de vissers om op de Ooster schelde met palingkubben en schietfiiiken te vissen. De Raad van State is het eens met LNV dat beiden tussen 1997 en 2001 onvol doende inkomen - meer dan 50 procent van het minimumloon - uit de visserij hebben gehaald om voor een vergunning in aanmer king te komen. De Raad gaat daar bij uit van het netto-inkomen en niet, zoals de vissers wilden, van de bruto-omzet. COMMENTAAR Als het enthousiasme en het vertrouwen van supermarkten en detailhandel maatgevend zijn voor de conjunctuur, dan groeien de bomen tot in de hemel. Zij verwachten dit jaar vijftien procent meer kerstomzet. Alleen al aan eten zouden we honderd miljoen méér besteden. Kerstfeest wordt dus waarschijnlijk meer dan ooit Consumptiefeest. Tenminste: als de klant het wil en toehapt. De voedingsbranche weet de ratten wel aan het spek te helpen. 'De consument wil meer betalen.' 'De consument kiest voor kwaliteit en gemak.' Tussen de schappen maakt de kok dure hapjes lekker. In een mooie kerstverpakking zijn alledaagse producten zomaar flink duurder. En ook de doorgaans kritische kopers letten ineens wat minder op de kleintjes. In deze sfeer rolt het geld gemakkelijk. Dat bedrijven daar maximaal op inspelen mag ze niet verweten worden. Uiteindelijk bepaalt de consument toch echt zelf of hij zich in het kerstpak laat naaien. Gaskookplaat RVS. Type GS 600. 4-pits. Inbouwmaat 3 x 56 x 48 cm (hxbxd). U9.-5S Aanbieding geldig t/m 16 december 2007 HET WORDT PRACHTIG MET PRAXIS www.edox-watches.com Goes/Oostburg, Juwelier 't Goudoppertje (Goes, Lange Kerkstraat 48 Oostburg, Burg. Burchtstraat 8-10) Middelburg, vd Have Juweliers - Gouddoppertje. Nieuwe Burg 16 Terneuzen. Juwelier Wijffels,Noordstraat 103 Vlissingen, Juwelier van Boven, Walstraat 90

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3