Zeeland Internetapotheek is bedreiging voor 24-uurszorg voor dieren Kerstmarkt overleeft Zoektocht naar De Proeverij beste restaurant van eiland WINTER COLLECTIE HALVE PRIJS Wonen aan zee Dierenartsen in de knel als boeren massaal op het web gaan shoppen. Handhaven traditie Sint Nicolaaskerk vergt inzet en hoofdbrekens. Groot deel Schouwse theatermaker betrokken bij project zigeunerjongeren. Nieuwe verkiezing is met vijftienhonderd reacties groot succes. 26 Donderdag 13 december 2007 PZC door Melita Lanting ZIERIKZEE - De opkomst van inter netapotheken voor diergeneesmid delen zet de dierenartsenpraktij ken onder druk. Boeren kunnen te genwoordig veel medicijnen via in ternet bestellen en daarbij kunnen de kortingen soms flink oplopen. Winst voor de boeren, een serieu ze bedreiging voor de 24-uursdien- sten van de dierenartsen. „We maken winst op de medicij nen en daarmee betalen we voor een deel de onrendabele avond-, nacht- en weekenddiensten", zegt Ingeborg Buitink, mede-eigenaar van dierenartsenpraktijk Schou- wen-Duiveland. „Daarom zijn we zelf naar de boeren gegaan om hierover te praten." Want de tijd van de solo werkende plattelands dierenarts, die zonder meer 24 uur paraat staat voor de klanten, is voorbij. Veel praktijken hebben te genwoordig dierenartsen in loon dienst en die moeten doorbetaald worden in de avond en nacht. Het aantal oproepen is in deze regio echter te gering om de kosten te dekken. Dierenartsen van Walcheren, Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee hebben de kop- Dierenartsen verliezen inkomsten door het internet, foto Marijke Folkertsma pen bij elkaar gestoken om te wer ken aan een oplossing. Die kan lig gen in een andere tariefstructuur. Een abonnement voor veehouders bijvoorbeeld (een vast bedrag per koe per jaar) of het doorberekenen van de werkelijke kosten van visi tes, waardoor de medicijnen goed koper kunnen. Het doel is om de 24-uurszorg te handhaven. Tijdens een discussiebijeenkomst Boeren kunnen goedkoop medi- cijnen halen via internet. Dat kost de dierenartsen inkomsten en daardoor komt de 24-uurs zorg in gevaar. BROUWERSHAVEN - „De traditie van een kerstmarkt in de Sint Nico laaskerk in Brouwershaven mag niet onderbroken worden. De con tinuïteit is belangrijk", zegt beheer der Dries van Beveren van deze kerk. Het gevolg van dat stand punt is dat hij dit keer de hele orga nisatie van dit evenement maar zelf op zijn schouders heeft geno men. „Met veel hulp nog wel, hoor, van mensen die altijd trouw blijven", voegt hij er snel aan toe. Over conflictjes betreffende de or ganisatie wil hij het verder ook niet hebben. Veel belangrijker vindt Van Beveren het dat er vrij dag (15.00-21.00 uur) en zaterdag (10.00-16.00 uur weer een geva rieerde kerstmarkt wordt gehou den. Naast de kraampjes voor goe de doelen en de commercie zijn er optredens van het koor De Rodo- ni's op vrijdagavond en zaterdag van de dweilband van Apollo. met melkveehouders uit de drie re gio's bleek dat de boeren die zorg heel erg belangrijk vinden. „Je doet er alles aan om een koe beter te maken", zegt een van de boe ren. „Ik vind het bijna asociaal om zo goedkoop mogelijk via internet medicijnen te halen en vervolgens wel te verwachten dat de dierenart sen altijd voor je klaar staan. Je kunt niet van twee walletjes eten", zegt een ander. Uit de discussie bleek dat een deel van de boeren bereid is om meer te betalen voor de visites, als de kosten van de medicijnen maar omlaag gaan. ZONDAG 16 DECEMBER KOOPZONDAG (Middelburg) VOOR ELKE KLANT EEN NIEUWJAARSCHEQUE GIMBRÈRE MODE MIDDELBURG BOBBE MODE VLISSINGEN www.gimbreremode.com door Esme Soesman NOORDCOUWE - Haar 'fundamente le artisticiteit' heeft altijd voor con flict gezorgd. Maar het was ook de drijfveer van Cécilia Meinders' in tense zoektocht naar verrijking. Op Spaanse bodem viel het afgelo pen half jaar alles samen. Mein ders zette haar kennis om in een breed scala aan workshops. Ogen schijnlijk divers. „Maar de basis van alle workshops die ik geef, is dat mensen verbinding kunnen maken met hun eigen kracht." Het is de grote strijd die ze zelf ge leverd heeft. Meinders is doortrok ken van een krachtig verlangen zichzelf te zijn. Fundamentele ar tisticiteit, noemt ze het. Die enor me behoefte om haar creatieve geest de ruimte te geven. Maar te gelijkertijd is er de wens om ook in verbinding met de mensen om haar heen te staan. „Op de grens tussen mijn vrijheid en het aanpas sen aan anderen was er bij mij al tijd spanning", analyseert Mein ders. Met talloze conflicten tot ge volg. Ze is bij het 'grote publiek' vooral bekend als cliniclown en als die ene helft van het theaterduo Rijn en Trijn. Ze musiceert, danst en heeft haar vertolkers- en improvi satietalent al eerder weten te verta len in onder meer workshops spre ken in het openbaar. Door de ja ren heen zoog de theatermaker al le mogelijke kennis in zich op. Ze studeerde onder meer (Oosterse) wijsbegeerte en omarmde de werk wijze van Marshall Rosenberg; een Amerikaanse psycholoog die een model voor geweldloze com- Van klompendans tot flamenco De open dag van Cécilia Meinders zaterdag 15 december is in het dorps huis van Noordgouwe. t- De presentaties zijn van 10.00 tot 12.00, 14.00 tot 16.00 en 20.00 tot 22.00 uur. Er staan mini-workshops geweldloos communiceren, dans, beweging en improvisatie op het programma. Meer informatie via www.ceciliameinders.eu. municatie heeft ontwikkeld. „Dat was een belangrijke stap in de be vrijding van mezelf Het heeft me handvatten gegeven om mededo gend met mezelf en anderen om te gaan. Het heeft mijn relaties kwalitatief verbeterd en het ver rijkt ook het leven van anderen, heb ik gemerkt.'" Vooral in Sevilla, waar ze mee werkte aan een project om kanslo ze zigeunerjongeren aan werk te helpen. Onder leiding van Car men de Torres worden zij tot pro fessionele flamencodansers en -muzikanten opgeleid. Als theater docent droeg Meinders haar steen tje bij. Tegelijkertijd was het pro ject voor haarzelf dé kans de bron van die huiveringwekkend mooie muziek ('pure levenslust') te leren kennen. Onbekend met de ritmes moest ze diep gaan voor ze - als 'Ik ging er naar toe om hen wat te leren, maar ze hebben mij wat geleerd' violiste - met de groep mee kon doen. „Maar ik kreeg het voor el kaar. Ik ging er naar toe om hen wat te leren, maar ze hebben mij wat geleerd. Die jongeren hebben mij verbonden." Daar, bij de zigeu ners 'die op de door zon gebarsten aarde hun levenslied naar buiten stampen', werd Meinders één met haar omgeving zonder afbreuk te doen aan wie ze zelf is. „Vrijheid in verbondenheid", geeft ze de middenweg treffend weer. Die krachtervaring vormt nu de ro de draad in haar workshops, die ze zaterdag - onder de titel Van Klompendans tot Flamenco - in het dorpshuis in Noordgouwe pre senteert. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Hoe je het beste restau rant van Schouwen-Duiveland wordt? Daar moeten eigenaren Jan- co Staal en Daisy Dankers van De Proeverij even over nadenken. „Moeite willen doen voor je klan ten", concluderen ze uiteindelijk. „Iedereen moet hier tevreden de deur uit stappen." Dat lukt blijkbaar goed, want het Zierikzeese restaurant werd win naar van de eerste editie van de verkiezing 'beste restaurant van Schouwen-Duiveland', georgani seerd door de website allesvan- schouwen-duiveland.nl. Gasten konden na een etentje op de web site hun mening geven over wat ze op hun bord kregen. Bijna alle res taurants op het eiland namen deel aan de peiling. Dat deden ze door hun gasten met tafelkaartjes te wij zen op de mogelijkheid hun me ning te geven. De Proeverij kreeg én veel én goe de reacties; voldoende om als bes te uit de bus te komen. Wie de website bekijkt, ziet waarom: de negens en tienen vliegen je om de oren. Eén van die reacties komt van Her mine Wennink. Zij werd winnaar van de dinerbon voor twee bij de winnende zaak, die de organisatie als extra stimulans uitloofde. De winnares beoordeelde de door haar verorberde zeeduivel met een 8,5. „Eigenlijk zijn lamshaasjes mijn favoriet", zegt Wennink. „Maar die staan jammer genoeg niet meer op de kaart." De prijs is aan haar goed besteed. „Ik kom hier maandelijks. Alles is eigenlijk goed: het eten, de sfeer, de bediening." Staal en Dankers horen het dankbaar aan. „Het mooie is dat deze prijs van onze gasten komt en niet van een jury", vinden ze. „Je krijgt hierdoor feed back die je anders misschien mist. De reacties op de website nemen we dan ook heel serieus." Ook or ganisator Marco Janssen kijkt tevre den. „Er hebben zo'n vijftienhon derd mensen een reactie gegeven", geeft hij aan. „Dat is veel meer dan ik verwacht had." De gasten waren ook over de steak- houses The Green Parrot in Renes- se en 't Genot in Zierikzee tevre den. Die werden tweede en derde. Janssen is van plan volgend jaar opnieuw een peiling te houden. piFjj Voor alle reacties, zie: www.allesvanschouwen- duiveland.nl Pare gaai straat a Goes www.vandereepe.ni_ BROUWERSDAM - Marina Port Zé- lande, de jachthaven aan de Kabbe- laarsbank op de Brouwersdam, is een gewilde woonlocatie. De 36 luxe appartementen die daar na het komend zomerseizoen verrij zen, zijn al allemaal uitverkocht. Het project, Port Nautique ge| naamd, bestaat uit één gebou» van vier verdiepingen en een sqfl terrain. Aannemingsbedrijf Van^^Bp Nieuwendijk uit StellenddB&B antwoordelijk voo^rffl H Hermine Wennink (vinr), Marco Jansse, Janco Staal en Daisy Dankers. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36