Geld en werk Goed voornemen: administratie bijhouden maar eens te bellen... id DENd DAT HET TIJD WORDT THE GET ORGANISED COMPANY EN IK WEET ZEKER DAT IK HET NUMMER HIER ERGENS HEB LIGGEN! Sutherland krijgt in zijn cel veel fanmail Jodie Foster komt uit kast tijdens uitreiking Cindy Crawford: nooit meer naakt poseren Jessica Alba verwacht haar eerste kindje PZC Donderdag 13 december 2007 1 9 Stokoude ordners, loonstroken van twintig jaar geleden: overzichtelijk administreren is voor velen een crime. Maar het valt wel degelijk te leren. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Je rookt al jaren niet meer, gaat iedere week braaf een keer naar de sportschool, en je vindt er niets mis mee dat je van een lekker glas wijn houdt. Wat blijven er dan nog voor goede voornemens over? Wat te denken van: je administra tie op orde brengen! Volgens het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) beginnen veel financiële proble men met een rommelige admini stratie. Overzicht scheppen in de chaos kan een goed gevoel geven. „Maar wees niet te streng voor je zelf, je hoeft het niet allemaal in één keer perfect te doen", zegt Ga- brielle Bettonville van het Nibud. Ie brievenbus vult zich dagelijks met folders, kranten, brieven, bankafschriften en andere paperas sen. Begin ermee elke dag de post open te maken. Wat niet interes sant is, kun je direct weggooien. Berg de overgebleven post direct op in je administratiesysteem. Of leg het op een vaste plek en kies één moment per week om zakelij ke post te beantwoorden en op te bergen. Door de post tijdig te verwerken, houd je overzicht. „Ongeopende brieven kunnen je in moeilijkhe (IïmLJL) den brengen. Nederlanders beta len veel van hun rekeningen via automatische overboekingen. Als er even te weinig geld op je reke ning staat, kunnen deze niet plaats vinden. Wellicht betaal je essentië le rekeningen niet zonder dat je het weet, omdat je de post niet op tijd opent", waarschuwt Betonvil- le. Het Nibud raadt aan tijdens het verwerken van de post vier ver schillende stapeltjes te maken. Het eerste stapeltje is 'alleen bewaren'. Wees kritisch wat op deze stapel terechtkomt. Sorteer de post en stop alles achter het juiste tabblad in een ordner. De tweede verzameling papier zijn de 'rekeningen'. Schrijf op de rekening wanneer je het geld hebt overgemaakt. De rekening kan ver volgens in de ordner. Betaal je een rekening niet direct, stop deze dan achter het tabblad 'Nog betalen'. De derde stapel zijn de 'rekeningaf schriften'. Controleer of alle be langrijke betaalopdrachten zijn uit gevoerd en of de juiste bedragen zijn afgeschreven. Berg de afschrif ten vervolgens op. Tot slot is er de stapel post waarop je moet 'reage ren'. Maak een kopie van je reactie en doe deze in een ordner achter het juiste tabblad. Een goed opbergsysteem is essen tieel voor een opgeruimde admini stratie. „Je wilt niet weten in wat voor een oude troep mensen hun papieren opbergen. Soms nemen ze hele ladekasten met hangmap pen mee van hun werk", zegt An- ne-Lies van Overbeek van The Get Organized Company, een bureau dat zowel particulieren als bedrij ven helpt met het aanbrengen van structuur in de administratie. „Ik neem voor mensen altijd een goed stel ordners, tabbladen, een perfo rator en een nietmachine mee. Zonder die materialen kun je geen goede administratie voeren." Gebruik niet alle mappen die je krijgt bij banken, verzekeringsmaatschap pijen enzovoorts, maar schaf zelf stevige ordners aan, tipt Van Overbeek. Bij het Nibud kun je tabbladen bestellen die handig Gunstige effecten Op de lange termijn heeft de Get Organized methode voor gebruikers tal van gunstige ef fecten: 72 procent ervaart meer rust en ruimte in eigen huis. 76 procent geniet meer van de eigen leefomgeving en huis. 68 procent heeft beter over zicht over hun spullen. 80 procent ervaart dat spullen in huis een duidelijker vaste plek hebben gekregen. 72 procent kan spullen die zij nodig hebben beter vinden. 76 procent maakt beter keuzes - 84 procent ervaart dat hun ge drag is veranderd. Bron: Learn to be organized, on- derzoek naar de lange ter mijn effecten van de Get Organized Thuis Training door dr. Mirjam Baars-van Moorsel en dr. Rob Poell. zijn voor het bijhouden van je ad ministratie. Op elk tabblad staat welke correspondentie erachter be waard kan worden. Op de achter kant van een aantal tabbladen staan handige tips. Kijk hiervoor op www.nibud.nl. Orde scheppen, betekent ook weg gooien. Voor particulieren is het verstandig de financiële admini stratie vijfjaar te bewaren. Reke ningafschriften van twintig jaar ge leden kunnen linea recta de prul lenbak in. „Veel mensen vinden het lastig dingen weg te gooien. Zij hebben nog loonstrookjes van tien jaar geleden. Helemaal niet no dig", zegt Van Overbeek. Doe je je administratie al jaren in dozen en vind je het heel lastig te beoordelen wat wel en niet weg mag? Dan kun je een professional als The Get Organized Company inschakelen. Van Overbeek: „Ik help mensen om orde in de wanor de aan te brengen. Dat kan soms best een paar dagen kosten. Maar als ze eenmaal weten hoe het werkt, kunnen ze zelf succesvol hun administratie doen." ■PB www.nibud.nl www.getorganized.nl ALLEMENSEN Acteur Kiefer Sutherland krijgt veel fanmail in de gevangenis. Sutherland (40) zit een straf uit van 48 dagen voor rijden onder invloed. De Amerikaanse acteur, bekend uit de serie 24, mocht maar twee boeken mee de cel in nemen, maar aan leesmateriaal heeft hij nu geen gebrek. „Die man krijgt bakken vol fanmail, ruim honderd brieven per dag", zei de gevangeniswoordvoerder tegen 't Amerikaanse tijdschrift People. Alleen zijn advocaat be zocht Sutherland tot nog toe. Actrice Jodie Foster is uit de kast gekomen. Tijdens de uitreiking van de Sherry Lansing Leader ship Award dankte ze haar part ner Cydney Bernard voor de steun 'in gelukkige en rottige tij den' meldt de Britse krant Daily Mail. De actrice sprak nooit eer der openlijk over haar seksuele geaardheid, maar het gerucht dat ze een relatie met Bernard had, ging al langer. Tijdens de uitrei king dankte ze 'mijn mooie Cyd ney'. Foster en Bernard leerden elkaar veertien jaar geleden ken nen op de filmset van Sommers- by. Ze voeden de zoons Charles (9) en Kit (6) op. Foster maakte nooit bekend wie de vader is. Cindy Crawford wil nooit meer naakt poseren. Het 41-jarige top model staat tegenwoordig an ders in het leven, zegt ze. „Nu ik twee kinderen heb, kijk ik heel anders naar aanbiedingen. Mijn kinderen zitten er niet op te wachten dat hun moeder bloot in een blad staat. Ik neem mijn werk serieus, maar op dit punt in mijn leven doe ik alleen din gen die ik écht geweldig vind." Cindy Crawford poseerde in het verleden onder meer voor het blootblad Playboy. In 1988 ging ze daarin voor het eerst uit de kleren. Tien jaar later was ze op nieuw in Playboy te bewonde ren. Het supermodel heeft sa men met haar partner Rande Gerber een zoon en een. dochter, Presley van 8 en Kaia van 6. Jessica Alba (26) verwacht haar eerste kind. De actrice en haar vriend Cash Warren verwachten de baby 'aan het einde van de lente, begin zomer'. Dat heeft de woordvoerder van de actrice ver teld aan het Amerikaanse tijd schrift People. Jessica Alba, in 2004 en 2005 verkozen tot een van de 100 mooiste vrouwen op aarde, en haar 28-jarige vriend ontmoetten elkaar ruim drie jaar geleden op de set van de film The Fan tastic Four, waar War ren regieaS' sistent was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19