China is rijk en smerig door winning steenkool Economie Kom kerst proeven bij GroenRijk De goedkoopste zorgpolis van Nederland? KERSTGROEN, KERSTBOMEN, KERSTSTUKJES, KERSTBALLEN... lata verwacht minder winst 2008 BenZeker vergelijkt en helpt u op weg! Basis en groei economie steunt op zeer vervuilende delfstof. GroenRijk Middelburg Mortiereboulevard 2*0118-470400 GroenRijk Goes Nieuwe Rijksweg 2d 0113-223359 www.groenrijk.nl GroenRijk Middelburg is elke avond geopend tot 21.00 uur w PZC Donderdag 13 december 2007 1 5 door onze correspondent Erwin Tuil PEKING - China weigert zich op de klimaatconferentie op Bali te bin den aan keiharde broeikasafspra ken, maar het land is binnenkort wel de grootste vervuiler ter we reld. De Chinezen gebruiken steeds meer steenkool om hun energiehonger te stillen. De Chinese winter is aangebroken en er rijden fietsen volgeladen met honingraatbriketten door de stra ten van noordelijke steden als Pe king en Shenyang. De lucht ruikt naar houtskool en irriteert lucht wegen en ogen. China is verslaafd aan steenkool. De zeer vervuilende grondstof ver warmt steden en voedt elektrici teitscentrales. De stroomfabrieken draaien op topcapaciteit om aan de snel stijgende vraag naar elektri citeit te voldoen. Bedrijven en par ticulieren hebben steeds meer stroom nodig. Tachtig procent van de totale ener giebehoefte wordt gedekt door ko lencentrales. Kernenergie, zonne- en windenergie zijn nog geen se rieus alternatief Olie- en gascentra- les zijn de afgelopen twee jaar pe perduur geworden door de stijging van de brandstofprijzen op de we reldmarkt. De schreeuw om energie is in Chi na zo groot, dat er al heel veel im port nodig is. Olie, gas, uranium en ook kolen, ondanks het feit dat China over aanzienlijke steenkool reserves beschikt. De Chinese infrastructuur is ech ter niet toereikend om de binnen landse markt van voldoende steen kool te voorzien. Erger is dat men 'Als we rijk zijn, hebben we ook het geld voor de schoonmaak' nauwelijks toekomst aan het mi lieuvriendelijke vergassen van ko len. De Chinezen verbranden hun steenkool op erg inefficiënte wij ze; in Kyoto-afspraken hebben zij geen zin. Toch onderkent ook de regering in Peking dat de groei van de econo mie en de welvaart met het huidi ge kolenverbruik op de langere ter mijn onhoudbaar is. De Wereld bank berekende onlangs dat de luchtvervuiling de Chinese econo mie dit jaar 45 miljard euro kost. De tweede man van de Chinese nationale milieuwaakhond zei on langs: „Chinese missies zijn in het buitenland bezig om energieleve ranties veilig te stellen, terwijl bui tenlandse missies naar China steeds vaker over onze invloed op het milieu praten." De Chinese economie dankt zijn basis en groei aan de kolen. Tegelij kertijd komen ieder jaar duizen den mijnwerkers om het leven die veelal in illegale mijnen graven naar het bruine goud. Illegale mijnbouw veroorzaakt ook de grote ondergrondse kolen- branden in de provincies Gansu en Xinjiang. Die branden strekken zich uit over een gebied zo groot als Nederland. Bluspogingen lijken nauwelijks te helpen. De vraag naar kolen is zo groot dat brodelo ze boeren blijven graven en verko pen, vaak met medeweten van lo kale bestuurders die zo wat extra's in hun zak kunnen stoppen. China wordt ook op Bali weer aan gesproken op milieuvervuiling door de sneltoenemende kolencon- sumptie. Peking kaatst de bal terug naar het rijke Westen, waaronder Nederland. Daar wordt per inwo ner nog altijd meer broeikasgas uit gestoten dan in China. Peking heeft op Bali geen ander verhaal. Men gokt op het scenario dat in de Chinese regeringskringen rondgaat. Dat luidt kortweg: 'Als we rijk zijn, hebben we ook het geld voor de schoonmaak'. GENEVE - De internationale burger luchtvaart zal volgend jaar fors minder winst boeken dan eerder was verwacht door de hoge brand stofprijzen en de kredietcrisis. Dat maakte de luchtvaartassociatie lata gisteren bekend. Volgens de lata komt de gezamen lijke winst van luchtvaartmaat schappijen volgend jaar uit op 5 miljard dollar tegen 5,6 miljard dol lar in 2007. In september ging de associatie nog uit van een winst in 2008 van 7,8 miljard dollar. Bij de lata zijn 240 luchtvaartmaat schappijen aangesloten. Zij verte genwoordigen 94 procent van het internationale luchtverkeer. Poinsettia rood 'Kerstster' Deze kamerplant heeft felgekleurde schutbladeren. Potmaat 13 cm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15