Het kan ook anders en vooral: met minder 12 Donderdag 13 december 2007 PZC Foto's van boven naar beneden: Champagne staat klaar voor de feestdagen in warenhuis de Bijenkorf. Een vrouw bekijkt tijdens het winkelen de jurkjes voor de feestdagen. foto's CPD/Phil Nijhuis Voor aanhangers van het 'consuminderen' zijn de kerstdagen een gruwel óf juist een uitdaging. Op het internet bestoken de leden van de laatste categorie elkaar met tips om met weinig geld toch veel feestvreugde te scheppen. Een greep uit het internetprikbord http://groups.msn.com/Consuminderen/feest.msnw Koop nu al de goedkoopste ingrediënten voor lekkernijen als oliebollen; tegen de kerstdagen zijn die geheid op. En op de laatste dag(en) voor de kerst zijn veel producten fors afgeprijsd, zeker vlak voor sluitingstijd. Voor wie niet al te kieskeurig is. Scholen zetten hun kerstbomen vaak vlak voor de kerstdagen al bij het vuil. Vraag gerust of je op de laatste schooldag een boom mee mag nemen. Wie na de kerstdagen zijn slag slaat, kan voor een prikkie alvast kerstspullen voor volgend jaar kopen. Als de kerstlampjes en de kaarsen branden, kunnen andere lampen uit. Dat is veel gezelliger en scheelt in de stroomkosten. Maak zelf versieringen door rozijnen- en luciferdoosjes in folie in te pakken en met een draadje in de boom te hangen. Uit het karton van verpakkingen zijn kerststerren te knippen. Fraai en bovendien leuk om samen met de kinderen te doen. Wie geen kerst-cd's wil of kan kopen, moet Sky Radio aanzetten. Dat station draait tegen de kerst alleen nog maar kerstmuziek. y Kerstkaarten per e-mail versturen is goedkoop. In Engelstalige landen is een digitale 'rondschrijfbrief' rond de feestdagen een dood gewoon fenomeen. Daarin blik je op persoonlijke wijze terug op het oude en vooruit op het nieuwe jaar. Op http://goededoelenkaartje.nl ontwerp je in vier stappen een écht kaartje. Heel eenvoudig: Je kiest een goed doel, maakt een voorkant, schrijft je boodschap en vult een adres in. Je kunt een eigen digitale foto gebruiken of je kiest een afbeelding uit de collectie. Het kaartje wordt vervolgens écht gedrukt en door de postbode bezorgd. Je kun ook een setje thuis ontvangen. Er gaat 1 euro naar een goed doel. Zelfs oliebollen die overblijven, zijn opnieuw te gebruiken; als 'zoete' croutons in een salade, oliebollentoast met zalm of gevuld met blauwschimmelkaas (recepten van Pierre Wind). Het is mogelijk om voor 8 euro een kerstdiner voor vier personen te bereiden, met vooraf lichte bouillon, als hoofdgerecht pommes creative, poule miraculeuse (Surinaams) en légumé favorite en als toetje ijs met chocoladesnippers en slagroom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12