Buitenland VN doelwit explosies in Algerije Medvedev ziet Poetin als zijn premier Israël trekt met tanks Gazastrook binnen Rebellen uit Darfur vallen olieveld aan Terreurnetwerk Al Qaida zit achter aanslagen met bomauto. 'Cruciaal onderdeel uitvoerende macht moet bij hem blijven'. Vijf Palestijnen bij inval gedood, zestig personen voor verhoor opgepakt. PZC Woensdag 12 december 2007 9 ALGIERS - Twee bomaanslagen heb ben gisteren in de Algerijnse hoofdstad Algiers, volgens artsen in ziekenhuizen, zeker 6o doden en tientallen gewonden geëist. De Algerijnse overheid bevestigde gis teravond 24 doden. De Noord-Afrikaanse tak van ter reurnetwerk Al Qaida heeft de ver antwoordelijkheid opgeëist voor de twee aanslagen. Het hooggerechtshof en het plaat selijk kantoor van de Verenigde Naties waren de doelwitten van de aanslagen. In het VN-gebouw huizen een aantal VN-organisa- ties, waaronder de vluchtelingenor ganisatie UNHCR. Zeker tien UN- HCR-medewerkers werden ge dood, twaalf VN-medewerkers wa ren gisteravond nog vermist. Niet alleen de VS en Europa spra ken hun afschuw uit over de aan slag, ook Syrië zei 'geschokt te zijn door deze laffe terroristische daad'. De aanslagen vonden tien minu ten na elkaar plaats. Bij het hoogge rechtshof in het centrum van Al giers ontplofte een autobom bij een stadsbus vol schoolkinderen. Even later ontplofte een bestelbus vol explosieven voor het VN-kan- toor in de buitenwijk Hydra. Hy dra is een wijk vol ambassades en woningen van diplomaten die doorgaans streng wordt bewaakt. Bij beide aanslagen kwam de be stuurder van de bomauto om. Van N<l Artsen melden ruim 60 doden als gevolg van de aanslagen gis terochtend in de Algerijnse hoofdstad Algiers. Onder hen de inzittenden van een schoolbus. de schoolbus bij het hooggerechts hof bleef alleen een stalen frame over. De voorkant van het gebouw zelf werd volledig verwoest. Van de ge vel van het VN-gebouw bleef ook weinig over. Sophie Haspeslagh, werkzaam bij de UNHCR, gaf de Britse omroep BBC een ooggetuigeverslag: „Alles spatte uiteen. Alles viel. Ik dook onder een meubelstuk. We riepen naar elkaar. Er was overal rook. We zagen niets. Ik hield mijn jasje voor mijn mond want ik kon niet meer ademen." Haspeslagh wist buiten het gebouw te komen waar zij een aantal zwaargewonde colle ga's aantrof De VN-medewerkers verzorgden elkaar. „Er stonden overal groepen mensen. Ambulances en politie konden er nauwelijks doorko men." Bomaanslagen Algerije Tientallen mensen zijn omgekomen bij twee bomaanslagen in Algerijnse hoofdstad Algiers. Eerdere bomaan slagen zijn opgeëist door Al Qaida. infographic: GN MOSKOU - President Vladimir Poe tin moet na zijn vertrek uit het Kremlin premier van Rusland wor den. Dat zei Dimitri Medvedev gis teren tegen de nieuwszender Vesti 24. Medvedev is de belangrijkste kandidaat om op 2 maart gekozen te worden tot president van Rus land. Poetin mag van de grondwet niet voor een derde achtereenvol gende keer meedoen aan de presi dentsverkiezingen. Medvedev zei dat 'het van het grootste belang is dat een cruciaal onderdeel van de uitvoerende macht in handen blijft van Vladi mir Poetin'. Medvedev dankte de vier Russi sche politieke partijen die hem als presidentskandidaat kozen. Onder de partijen is Verenigd Rusland, het politieke vehikel van de huidi ge machtige president Poetin. Het maakt Medvedevs verkiezing op 2 maart van het komende jaar vrij wel zeker. Het was volgens waarnemers overi gens Poetin die zijn vertrouweling Medvedev als opvolger naar voren schuift. Maandag werd bekend dat hij de kandidatuur van Medvedev steunde, nu blijkt dat hij hem zelf aanwijst. Ondertussen is de lagere school van Medvedev in Sint-Pêtersburg beroofd van zijn jeugd- en school foto's. De schrik was gisteren groot bij het onderwijzend perso neel van school nummer 305, toen 's ochtends bleek dat de foto's ver dwenen waren. Het pronkstuk van de collectie betrof een gesig neerde jeugdfoto. De school heeft nog geen aangifte gedaan van de diefstal. KHARTOEM - Rebellen uit Darfur zeggen gisteren een Chinees olie veld in Midden-Sudan te hebben aangevallen en daarbij meer dan duizend soldaten die het veld be waakten te hebben verjaagd. Het olieveld bevindt zich in de iets ten westen van Darfur gelegen regio Kordofan. De aanval, een nieuwe poging van de rebellen hun strijd tot buiten Darfiir uit te breiden, werd uitge voerd door de rebellengroep JEM en plaatselijke Arabische stam men, zei JEM-leider Khalil Ibra him. Hij wilde niet zeggen of er slachtoffers waren gevallen. Wel zei hij dat zijn groep een groot aan tal voertuigen, wapens en munitie had buitgemaakt. De Verenigde Naties bevestigden in hun rappor tage dat er een aanval was uitge voerd op het olieveld bij Heglig. De Sudanese autoriteiten waren niet voor commentaar bereikbaar. GAZA-STAD - Het Israëlische leger is gisteren met tanks en bulldozers het zuiden van de Gazastrook bin nengetrokken, waar het huizen binnenviel en rond de zestig perso nen oppakte voor verhoor. Vijf Pa lestijnse strijders werden gedood bij deze grootste Israëlische opera tie in de Gazastrook sinds Harnas daar in juni de rpacht overnam. Een zesde Palestijn kwam om bij een Israëlische luchtaanval in het noorden van Gaza. De militairen kregen steun vanuit de lucht. Inwoners van de Ga zastrook en de Hamas-politie zei den dat er minstens dertig tanks en bulldozers waren ingezet, het le ger zei slechts tien tanks te heb ben gestuurd en sprak van een rou tineoperatie tegen Palestijnse extre misten. Een benzinestation op de weg tus sen Khan Younis en Rafah werd door militairen met de grond ge lijk gemaakt. Vanuit het gebied waar de operatie werd uitgevoerd, worden geregeld beschietingen uit gevoerd op Israëlische legerbases en de door Israël bewaakte grens overgang Sufa. Bij Israëlische lucht aanvallen op Palestijnse raketbriga des en Hamas-strijders in het ge bied vielen de afgelopen tijd vijf tien doden. Bij de inval van gisteren braken op verschillende plaatsen vuurgevech ten uit tussen het leger en Pales tijnse strijders. Gewapend met landmijnen en andere wapens pro beerden de Palestijnen achter de tanks te komen. Een Israëlische tank werd vervolgens door een gra naat geraakt. De vier soldaten die erin zaten, raakten lichtgewond. Kasbah MIDDELLANDSE ZEE Explosie in de buurt van het hooggerechts hof Explosie bij het VN-kantoor Reddingswerkers dragen een zwaargewonde uit het Hooggerechtshof in Algiers. foto Mohamed Messara/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9